Hükümetten flaş Afrin açıklaması

Ana Sayfa » Güncel » Eğitimde yeni skandal

Eğitimde yeni skandal

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatıyla kaldırılan TEOG’dan sonra yerine getirilmeye çalışılan yeni lise giriş sistemi, skandallar zincirine dönüştü. MEB, dün yayımladığı yönetmelikteki ek maddeye, geçerliliğin önümüzdeki 2018-2019 eğitim ve öğretim yılı olacağını yazdı.

 
15 Şubat 2018 Perşembe 07:37 
Yorum YapYazdır
 
 
Eğitimde yeni skandal

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın “emriyle” TEOG’un kaldırılmasıyla başlayan süreç 1 milyon 200 bin öğrenci ve aileleri için kâbusa dönüştü. Aylar sonra lise yönetmeliğinde değişikliğe giderek yeni sistemi kurmaya çalışan Milli Eğitim Bakanlığı, bu sefer de daha büyük bir skandala imza attı. Yeni sistemin uygulanmasını “hata” ile seneye erteleyen bakanlık, bu sene uygulanacak sisteme ilişkin kafa karışıklığı yarattı. Geçici maddedeki skandalı kabul etmeyen, iki hafta önce ilk yönetmelik değişikliği ile TEOG’u mevzuattan temizleyen MEB, dün de Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği’ni düzenleyerek yeni sistemi inşa etmeye başlamak istedi. Ancak bakanlığın anlatım bozukluğu içeren düzenlemesiyle yönetmeliğe eklenen “geçici madde” skandala dönüştü. MEB düzenleme ile farkında olmadan yeni sistemi bir sene erteledi. Ancak “hata”sını kabul etmeyen bakanlık, bir günlük yönetmelikle çelişse de yeni sistemin bu yıl uygulanacağını açıkladı.

Gene merkezi sınav

Yılmaz’ın 15 Eylül’deki “TEOG kaldırıldı” açıklamasından tam 5 ay sonra yapılan düzenlemede, Saray’ın ‘’merkezi sınav kavramını kullanmayın’’ talimatlarına karşın bundan vazgeçilemedi. MEB, çoğunluğun Lise Giriş Sınavı (LGS) olarak adlandırdığı yeni sitemde, “nitelikli” liselere geçişte bakanlık tarafından öğrencilerin tercihe göre girecekleri sınavı “merkezi sınav” olarak tanımladı.

Bakan Yılmaz’ın yeni sistemi anlatırken sınavsız öğrenci alacak liseler için kullandığı “Veli Tercihine Bağlı Serbest Kayıt Sistemi” de yeni yönetmelikte yer almadı. Yönetmelikte merkezi sınava girmeyecek öğrencilerin için eğitim bölgeleri ile tarif edilen sistem “Ortaöğretim kayıt alanı” olarak adlandırıldı.

TEOG yerine yeni yönetmelikte liseye geçiş için 5 farklı yerleştirme modeli belirlendi. Çocuklar liselere, merkezi sınav puanıyla, ortaöğretim alanı içindeki okullara tercihe bağlı olarak, ortaöğretim alanı dışındaki pansiyonlu okullara tercihe bağlı olarak, merkezi sınav ile birlikte yetenek sınavı puanıyla ve son olarak da yetenek sınavı puanı olmak üzere farklı türlerdeki okullara farklı geçiş yöntemleri ile girecek. Buna göre “nitelikli” olarak kabul edilen Fen liseleri, sosyal bilimler liseleri, proje uygulayan eğitim kurumları ile mesleki ve teknik Anadolu liselerinin Anadolu teknik programlarınının merkezi sınav ve puan üstünlüğüne göre öğrenci alacağını açıkladı. Bakanlık okul listesi açıklamasa da “proje” kapsamında olmayan bütün Anadolu liseleri açıklanan sistemle merkezi sınav yerleştirmesi dışında kaldı. Güzel sanatlar, spor, klasik sanatlar ve musiki, görsel sanatlar ve spor programı uygulayan Anadolu imam hatip liselerinin de yetenek sınav puanı ve Ortaöğretim Başarı Puanı (OBP) ile öğrenci alacağı belirtildi.

Çözüm kalabalık sınıf!

Bakanlık sınavsız yerleştirilecek öğrenciler için liselerde kontenjan ve yığılma sorununun çözümünü, sınıf kontenjanlarını artırmakta buldu. Sınavla öğrenci alacak “nitelikli” liselerde sınıf mevcudu 30, diğer liselerde ise ilk planda 34 olarak belirlendi. Ancak MEB, “öğrenci kayıt alanındaki öğrenci sayısının yoğunluğu ve zorunlu hallerde okulun fiziki şartları da dikkate alınarak” ifadeleri ile sınavsız düz Anadolu liselerinde sınıf kontenjanlarının 40’a kadar çıkarılabileceğine hükmetti.

MEB’in yeni sistemindeki en büyük tartışma ise yönetmeliğe eklenen ‘geçici madde’ üzerinden yaşandı. Yönetmeliğe eklenen, “Bu yönetmelikte yer alan yerleştirme, nakil ve geçişlere ilişkin hükümler, 2018-2019 eğitim ve öğretim yılından itibaren ortaokul ile imam hatip ortaokullarının 8. sınıfını tamamlayıp ortaöğretim kurumlarına yerleşen öğrencileri kapsar” maddesi büyük kriz yarattı. Maddeye okullara kayıt esaslarını belirleyen “yerleştirme” ibaresini de ekleyen bakanlığın geçici maddesi, yeni sistemin bu sene değil de, önümüzdeki sene uygulanabileceği hükmü olarak yorumlandı. Mevzuattan TEOG’u temizleyen bakanlığın, yönetmelik hükümleri doğru uygulandığında bu yıl için elinde bir yerleştirme sistemi kalmadı değerlendirmesi yapıldı.

Müsteşar düzeltmesi

Yönetmeliğin yayınlanmasının ardından başlayan tartışmalara ilişkin ilk olarak MEB Müsteşarı Yusuf Tekin sosyal medya hesabından açıklamalarda bulundu. Bakanlık da konuya ilişkin resmi açıklama yapmak zorunda kaldı. Müsteşar Tekin, “Gene okuma yazma bilmeyenler yanlış yorumlarla kafa karıştırıyor. Hep kötü niyetten kaynaklanıyor. Yönetmelik şu an 8. sınıfta okuyup 9. sınıfa yerleşecek bütün öğrencileri kapsıyor. Geçici madde ise nakil ve geçişleri düzenliyor. Herhangi bir yanlışlık yok” ifadelerini kullandı. Tekin’in açıklamalarına karşı sosyal medya üzerinden, tartışmalı maddedeki “yerleştirme” ibaresini unuttuğu ve sadece nakil işlemlerini bağlamadığına ilişkin eleştiriler yöneltildi. Yönetmelikteki geçici maddenin ‘yanlış anlaşıldığını’ belirten Bakanlık, resmi açıklamada yeni sistemin bu yıl uygulanmaya başlanacağı belirtilerek “Yeni hükümler, Bakanlığımızın kamuoyu ile paylaştığı şekilde 2018-2019 eğitim ve öğretim yılı itibarıyla hayata geçecektir. Bugün itibarıyla ortaokul ve imam hatip ortaokullarının 8. sınıfında okuyan öğrenciler, yeni hükümler uyarınca belirlenen uygulamalar kapsamında liselere yerleştirilecektir” dedi.

Eğitim Sen: Kaos sürüyor

Eğitim Sen Genel Başkanı Feray Aytekin Aydoğan da şu değerlendirmeyi yaptı: “MEB tarafından yapılan açıklamaya göre ‘yanlış anlaşılan’ yönetmelik yapılmış. Yüz binlerce çocuğun, ülkenin geleceğini etkileyecek, telafisi olmayan; eğitimcilerin, eğitim yazarlarının, sendikaların, velilerin ‘yanlış anlamasına’ açık bir düzenleme nasıl yapılabilir. Geçici maddenin yansız ve yaşanan tartışmalardan bağımsız hukuki yorumu, ortaöğretim kurumlarına geçişte uygulanacak yeni sistemin bu öğretim yılı sonunda uygulanmayacağı ve gelecek yıl uygulanacağıdır.’’

Eğitim-İş: İstifa etsinler

Sorumluların istifasını isteyen Eğitim İş yönetimi tarafından yapılan açıklamada, “Bakanlık ne derse desin bu maddenin Türkçesi; yeni sistem 2018-2019 sonunda uygulanacaktır. 2017-2018 eğitim öğretim yılı sonunda yani bu 2018 Haziran’ında uygulamaya imkan yoktur. Bugün 1.2 milyon öğrenciyi yeniden tartışmanın içine atan, streslerine stres katan, bu rezilliğe imza atanları derhal istifaya davet ediyoruz. Bu bir skandaldır” dendi. Eğitim İş Genel Başkanı Orhan Yıldırım da yönetmelikteki ‘hata’nın hukuki sonuçlar yaratabileceğini belirterek “Her yönetmelikleri soru işaretleriyle geliyor. Geçici madde insanlarda soru işaretleri yarattı. Bir çok veli bizi aradı. Önümüzdeki süreçte dava açılabilir” dedi.

Makas açılacak

İstanbul milletvekili CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, sınavla öğrenci alacak okulların sınıf mevcutlarının 30, diğerlerinin 34, ihtiyaç halinde 40 olabileceğine dikkat çekerek, “Sınavla öğrenci alan okullarda 30 kişi ile ders işlenirken diğer liselerde 40 öğrenci ile ders işlenecektir. Böylece okullar arasındaki makas daha da açılacaktır’’ dedi.

Altay, Milli Eğitim Bakanlığı’nın bazı okulları proje okulu yapma hazırlığı içerisinde olduğunun bilindiğini de hatırlatarak şöyle devam etti:

“Bir okulun proje okulu olması için bakanın uygun görüşü yeterlidir. Bu okulların yönetici ve öğretmenleri de doğrudan bakan tarafından atanmaktadır. Yani sınavla öğrenci alacak okulların neredeyse yarısının öğretmeni ve yöneticileri yandaşlardan atanabilecektir. Ülke genelinde 302 Fen Lisesi, 93 Sosyal Bilimler Lisesi 217 proje okulu bulunmaktadır. Proje okullarının 131’i Anadolu İmam Hatip Lisesidir. Milli Eğitim Bakanlığı 600 lisenin sınavla öğrenci alacağını açıklamıştı. Fen Lisesi, Sosyal Bilimler ve proje okulu sayılarına bakıldığında 612 sayısına ulaşılıyor. Bu açıdan bakıldığında sınavla öğrenci alacak okullar belli olmuş görülüyor.

 
15 Şubat 2018 Perşembe 07:37 
Yorum YapYazdır
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
A. Şefik Mollamehmetoğlu
 
Mustafa Önsel
 
Türker Ertürk
 
Kazım DEMİR
 
Prof. Dr. Örsan Öymen
 
Mehmet Polat
 
Havva GÜNAYDIN LAKUTOĞLU
 
Göksu Mollamehmetoğlu
 
Osman Cudi Yılmaz
 
Nihat Genç
 
Attila Aşut
 
Arslan Bulut
 
Prof. Dr. Orhan Özgür
 
Ahmet Özer
 
Ömer Faruk Altuntaş
 
Gülcan Özgür
 
Ömer Turan
 
Prof. Dr. Burhan Çuhadaroğlu
 
Mehmet Erdal Çağdaş
 
Prof. Dr. Cavit Boz
 
Prof. Dr. Kemal Üçüncü
 
Hüseyin HAYDAR
 
Zekeriya Saka
 
Mehmet Kuvvet
 
Hasan Güneş
 
Erdal ÖZÇELİK
 
Serpil Satut Denizoğlu
 
Erdal Eksert
 
İnci Güngör
 
Coşkun ERUZ
 
Mehmet Akıncı
 
Ruhi  Türkyılmaz
 
İlyas Gümrükçü
 
Sami KOÇ
 
Ömer Asan
 
Kadir ŞİŞGİNOĞLU
 
Son 24 Saat
Haberler RSS Beslemesi
 
 
 
Gazete Manşetleri
 
 
Anket
Halkoylaması sonrası Türkiye'yi ne bekliyor?
1. Daha iyi bir gelecek
2. Daha kötü bir gelecek
3. Birşey değişmez
 
Arşiv
 
Tarihte Bugün
1600 - Peru'daki Huaynaputina yanardağı Güney Amerika tarihindeki en şiddetli patlamayla püskürdü.
1807 - ABD eski başkan yardımcısı Aaron Burr vatana ihanet iddiasıyla tutuklandı.
1861 - Rusya'da toprağa bağlı kölelik yasaklandı.
1878 - Thomas Edison fonografın patentini aldı.
1881 - Kansas'ta tüm alkollü içecekler yasaklandı.
1915 - I. Dünya Savaşı: Gelibolu muharebeleri başladı.
1915 - İtilaf devletleri'nin Çanakkale'ye denizden yaptıkları saldırı püskürtüldü.
1925 - Telsiz tesisi hakkındaki kanun çıktı. Türkiye'de radyonun kurulması TBMM'de kabul edildi.
1928 - Amacı yoksul kadınlara yardım etmek olan "Himaye-i Etfal Kadın Yardım Cemiyeti" kuruldu. Cemiyetin adı 1938'de Yardım Sevenler Derneği olarak değiştirildi. Mevhibe İnönü derneğin fahri başkanıydı.
1932 - Halkevleri kuruldu. 1951'de Demokrat Parti hükümeti tarafından kapatıldı.
1945 - II. Dünya Savaşı: Iwo Jima muharebesi. Yaklaşık 30.000 ABD askeri Batı Pasifik'teki Iwo Jima adasına çıktı. Japon ordusunun şiddetli direnişi ile karşılaşan ABD birlikleri adada kontrolü ancak bir ay sonra sağlayabildiler.
1947 - İstanbul'da et giderek pahalılaşıyor; İstanbul Belediyesi halkı et boykotuna çağırdı.
1956 - Türkiye-Macaristan milli futbol maçı Mithatpaşa Stadı'nda oynandı. Türkiye Macaristan'ı 3-1 yendi.
1957 - Türk Ordusu'nun ilk kadın doktor subayı Sema Aran göreve başladı.
1959 - Londra Konferansı sona erdi. İngiltere Kıbrıs'ın bağımsızlığını tanıdı. İngiltere, Türkiye ve Yunanistan, Kıbrıs'ta garantör devlet oldu. Bağımsızlığın resmi olarak ilan edilmesi 16 Ağustos 1960'da oldu.
1968 - Larnaka uluslararası havaalanındaki bir uçak kaçırma olayına, Kıbrıslı yetkililerden izin almaksızın müdahale etmeye kalkan Mısır komando birliğinin 15 üyesi, Kıbrıs milli muhafızları tarafından öldürüldü.
1972 - Güvenlik güçleri, sabaha karşı Fındıkzade ve Arnavutköy'de operasyonlar düzenledi. Türkiye Halk Kurtuluş Partisi-Cephesi (THKP-C ) üyesi Ulaş Bardakçı öldürüldü.
1975 - Devlet Sinema Televizyon Enstitüsü kuruldu.
1985 - İspanya havayollarına ait Boeing 747 tipi bir yolcu uçağı Oiz dağlarına (İspanya) çarparak düştü: 148 kişi öldü.
1985 - William J. Schroeder, yapay kalp takıldıktan sonra hastaneden taburcu edilip evine gönderilebilen ilk hasta oldu.
1985 - Türk aktör Haluk Bilginer'in de rol aldığı BBC pembe dizisi ünlü EastEnders'ın ilk bölümü İngiltere'de yayımlandı. Dizi halen devam etmektedir.
1985 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren bozuk ilaç yapanlar için " Bu adamların kafasını koparmak lazım" dedi.
1986 - SSCB Mir uzay istasyonu'nu uzaya gönderdi.
1994 - Libya'da şeriat uygulamasına geçildi; İslami takvim uygulanmaya başlandı.
1994 - Haftalık Newroz gazetesi yayımlanmaya başladı.
1994 - Adalar Belediye Başkanı ANAP'lı Recep Koç Büyükada vapur iskelesinde uğradığı silahlı saldırıda öldürüldü. İki kişi de yaralandı. Recep Koç'u, kaçak yapısını yıktırdığı Osman Özgen adlı bir vatandaşın öldürdüğü bildirildi.
1997 - İran'ın Ankara Büyükelçisi Bagheri, Sincan'da düzenlenen Kudüs gecesindeki konuşmaların ardından, artan tepkiler nedeniyle ülkesine gitti.
1997 - Başbakan Tansu Çiller Meclis'te mal varlığı soruşturmasından aklandı.
1998 - Rusya'dan Türkiye'ye boru hattı ile doğalgaz getirecek Mavi Akım Projesi için müteahhit firmalar arasında anlaşma imzalandı.
2001 - Milli Güvenlik Kurulu'nun Çankaya Köşkü'nde yapılan şubat ayı toplantısında, Başbakan Bülent Ecevit, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ile yaşadığı tartışma nedeniyle toplantıyı terk etti.
2008 - Küba lideri Fidel Castro görevinden ayrıldığını açıkladı.
 
Lig Puan Durumu
 
Takımlar
O
G
B
M
P
1
Başakşehir
22
14
4
4
46
2
Galatasaray
22
14
2
6
44
3
Fenerbahçe
22
12
8
2
44
4
Beşiktaş
22
11
8
3
41
5
Kayserispor
22
9
8
5
35
6
Sivasspor
22
10
4
8
34
7
Trabzonspor
22
8
9
5
33
8
Göztepe
21
9
6
6
33
9
Kasımpaşa
22
8
5
9
29
10
Malatyaspor
22
7
7
8
28
11
Bursaspor
22
7
6
9
27
12
Akhisarspor
22
7
6
9
27
13
Antalyaspor
22
6
6
10
24
14
Gençlerbirliği
21
5
7
9
22
15
Konyaspor
22
5
6
11
21
16
Alanyaspor
22
6
3
13
21
17
Osmanlıspor
22
5
4
13
19
18
Karabükspor
22
3
3
16
12
 
Şampiyonlar Ligi
 
UEFA Avrupa Ligi
 
Alt Lig
 
Süper Loto
15.02.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu060719405354
 
On Numara
19.02.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu03041617182125263032374042485054555657646770
 
Sayısal Loto
17.02.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu030508323536
 
Şans Topu
14.02.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu011125283006
 
Namaz Vakitleri
 
  • İmsak05:22
  • Güneş07:03
  • Öğlen12:46
  • İkindi15:45
  • Akşam18:09
  • Yatsı19:38
 
 
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık