İşte İstanbul seçim sonucu.. İlçe ilçe..

Ana Sayfa » Siyaset » Dikkat çeken Metin Temel ve Hulusi Akar yazısı

Dikkat çeken Metin Temel ve Hulusi Akar yazısı

Vatan Partisi Genel Başkan Yardımcısı, Aydınlık yazarı ve FET֒nün Balyoz kumpası mağduru emekli Tümamiral Soner Polat, tasfiye edilerek, 2. Ordu Komutanlığı’ndan, Genelkurmay Denetleme ve Değerlendirme Başkanlığı’na atanan Orgeneral İsmail Metin Temel'e destek çıktı. Soner Polat isim vermeden de Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ı eleştirdi.

 
3 Ocak 2019 Perşembe 19:00 
Yorum YapYazdır
 
 
Dikkat çeken Metin Temel ve Hulusi Akar yazısı

Birçok Balyoz kumpası mağduru asker, Hulusi Akar'ı eleştirirken Vatan Partisi, Akar'a destek çıkmıştı. O dönem sessizliğini koruyan Vatan Partisi Genel Başkan Yardımcısı Soner Polat'ın, Hulusi Akar için ne söyleyeceği de merak konusu olmuştu. Polat, bugünkü yazısında Metin Temel tasfiyesine dikkat çekerek, isim vermeden Akar'ı eleştirdi.

YAŞAR GÜLER’İ VE HULUSİ AKAR’I NASIL ELEŞTİRDİ

Odatv Ankara Haber Müdürü Müyesser Yıldız konuyla ilgili detayları anlattığı yazısında, “15 Temmuz'dan bu yana Temel ile Hulusi Akar ve Genelkurmay Başkanı Yaşar Güler arasında çeşitli sıkıntılar ve görüş ayrılıkları yaşandığı konuşuluyordu” ifadelerini kullanarak, bardağı taşıran olayı ise şöyle yazmıştı:

“Terörle mücadelede başarı gösteren askerlere madalya verilmesi kararlaştırılır. İsmail Metin Temel'in de ödüllendirilmesini istediği iki isim vardır, ancak bunlar listeye alınmaz. Bunun üzerine bir iddiaya göre, Temel ödül törenine katılmaz. Bir başka iddiaya göre ise Genelkurmay Başkanı Yaşar Güler oradayken, Temel töreni terk eder. İşte bu olaydan sonra da Karargâh ile Temel arasındaki tüm ipler kopar.”

Vatan Partisi Genel Başkan Yardımcısı Soner Polat, Aydınlık gazetesindeki bugünkü köşesinde Orgeneral Metin Temel’e, 15 Temmuz’daki tavrı ve terörle mücadeledeki başarı nedeniyle destek verirken, isim vermeden Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ı eleştirdi.

FET֒cü darbecilerin ve PKK’nın hedefinde Metin Temel’in olduğunu yazarak, 15 Temmuz darbe girişiminin engellenmesinde de en önemli ismin Orgeneral Temel olduğunu ifade eden Soner Polat’ın, “Emir-komuta sisteminin dağıldığı, her tarafı sis bulutlarının kapladığı durumlarda ancak gerçek liderler hareket eder ve kendine manevra alanı yaratır. Bir ordu bu tür liderlere sahip olduğu ölçüde güçlüdür. İşler kötüye giderken savaş ancak böyle komutanlarla sürdürülebilir. Direnme mevzileri bu nitelikteki komutanlarla kazılabilir. Bu yeteneklerde olmayanlar enterne edilerek bir odaya kapatılır” ifadeleri dikkat çekti.

15 Temmuz darbe girişimi sırasında, emir-komuta zinciri kırılmışken dönemin Genelkurmay Başkanı, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar da, darbeciler tarafından esir edilmişti.  Soner Polat yazısının son bölümünde ise, Metin Temel’in tasfiyesi ile ilgili, Genelkurmay Başkanı Yaşar Güler ve Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’a gönderme yaparak, “Siyaset kurumu ve TSK üst kademesinin bu konuda uzlaştığı anlaşılmaktadır” diye yazdı.

Soner Polat’ın yazısı şöyle:

"15 Temmuz darbe girişimi başarılı olsaydı, Türkiye örtülü ve hatta fiili işgal altında olacaktı. Hain darbe girişimi TSK’nın milli unsurları ve Türk milleti sayesinde boşa çıkarıldı. Bu darbe girişiminin bastırılmasında bazı komutanlar kilit rol oynadı. Bunların arasında öne çıkanlardan birisinin, belki de birincisinin Org. Metin Temel olduğunu ileri sürmek, sanırım diğerlerine haksızlık olmaz!

DURUMDAN VAZİFE!

Org. Temel, kalıpların dışına çıkabilen, emir-komuta zinciri kırıldığında bağımsız ve doğru hareket edebilen cesur bir subay olduğunu ispat etti. Kurmay tabiriyle “durumdan vazife çıkarabilme yeteneğinde” olduğunu gösterdi. Eğer bürokrasi çarkları içine gömülen, emir almadan hareket edemeyen bir yapıda olsaydı, darbeciler İkinci Ordu’da süratle zemin kazanırdı. Kendisi darbecilerin bir numaralı hedefiydi. Hem kendini, hem birliğini aldığı bir dizi tedbirle korudu. Daha sonra durum üstünlüğü ve inisiyatifi ele geçirerek İkinci Ordu’daki darbecilerin hayallerine kesin olarak nokta koydu. Org. Temel’in PKK’ya karşı verdiği amansız mücadeleyi de unutamayız. Bu alanda da çok önemli başarılar kazandı. Mücadelenin sembol isimlerinden birisi oldu. PKK’nın öncelikli hedefi olduğunu biliyoruz.

KADER ANLARI

Ülkelerin tarihlerinde kader anları vardır. Bu anlar ya büyük bir hüsran ya da görkemli bir zafer ile sonuçlanır. Ve yine bu anlarda bazı kahramanlar sorumluluk üstlenerek öne çıkar ve millete mal olur. Kimse kimseyi kandırmasın! Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı Harekâtı ABD’ye karşı ve ABD’ye rağmen yapıldı. Rusya, İran ve Suriye’nin dudak bükmesine aldanmayalım. Eğer bu iki harekât yapılmasaydı, terör koridoru İdlib’e ulaşmış olacaktı. Bu durumda Suriye Ordusu ve Rus birlikleri son derece hassas bir duruma düşecekti. Bu iki harekât Suriye’nin toprak bütünlüğü ve siyasal bağımsızlığının da garantisi olmuştur. Her iki harekâtı da sevk ve idare eden ve birliklerimizi zafere taşıyan Org. Temel, Türk milletinin gözünde ve gönlünde saygın bir yer edinmiştir.

İŞLER KÖTÜYE GİTTİĞİNDE

Emir-komuta sisteminin dağıldığı, her tarafı sis bulutlarının kapladığı durumlarda ancak gerçek liderler hareket eder ve kendine manevra alanı yaratır. Bir ordu bu tür liderlere sahip olduğu ölçüde güçlüdür. İşler kötüye giderken savaş ancak böyle komutanlarla sürdürülebilir. Direnme mevzileri bu nitelikteki komutanlarla kazılabilir. Bu yeteneklerde olmayanlar enterne edilerek bir odaya kapatılır. Barış ve savaş koşulları birbirinden çok farklıdır. Bir komutanın gerçek değeri ancak harp sahnesinde anlaşılır. Yangın çıktığında kim soğukkanlılığını koruyup, doğru adımlar atabiliyorsa, o sahnenin komutanı odur. Böyle komutanları barış döneminin bürokrasi kargaşasından ve kaprislerinden koruyamayanlar savaşta ağır bir bedel öder.

KAHRAMANLARA SAHİP ÇIKMAZSAK...

Bir millet kahramanlarına sahip çıkmalıdır. Çünkü bir millet içinden ne kadar çok kahraman çıkarırsa ve ne kadar çok şehit verirse o kadar güçlü bir millettir. Kahramanı ve şehidi olmayan milletler ayaklar altında ezilir. Başka milletler nezdinde uşak muamelesi görür. Ülkesinin kaderini belirleyen bir harekâtın muzaffer komutanı, nedeni ne olursa barış döneminin bürokrasi çarklarında boğulamaz. Böylesine sıra dışı, muharip ruhlu komutanlardan “uysal, uyumlu, emret komutanım!” türü yaklaşımlar bekleyemeyiz. Bu nitelikteki komutanlar düşündüklerini, sistemin iyiliği için kendilerini düşünmeden açık açık söylerler. Yapılması gereken eğitim ve öğretim sistemini bu tür komutanların sayısını artıracak şekilde geliştirmektir. Eğer nitelikli komutanları bürokrasi çarklarında öğütürsek, bunun vereceği mesaj yıkıcı olur. Komutanlar risk almadan sadece söyleneni yapar; inisiyatif kullanmaz; birlik kriz anlarında hareket etmeden bekler.

MİLLET TATMİN OLMADI!

Ordu Komutanlığı yapmış muzaffer bir komutanın Genelkurmay Denetleme Başkanlığına atanması teamüllere aykırıdır. Siyaset kurumu ve TSK üst kademesinin bu konuda uzlaştığı anlaşılmaktadır. Kişisel görüşüme göre, hem Türk milletine hem de önderlik niteliği olan askerlere hiç de iç açıcı olmayan talihsiz bir mesaj verilmiştir. Kahramanlarına, koşullar ne olursa olsun sahip çıkamayan bir sistem idare-i maslahat tuzağına düşer. Org. Temel, Türk tarihinin kritik bir kesitine, kaderin ağlarını ördüğü hayati bir döneme, işgal hedefli darbe girişimine önce mangal gibi yüreği, sonra bilgi ve becerisi ile damgasını vurmuştur. Daha sonra sınırlarımız ötesinde üst üste yaptığı harekâtlarla ABD-İsrail terör koridorunu paramparça etmiştir. Yalın gerçek budur. Tarih kitapları da bunu yazacaktır. Gerisi laf-ı güzaftır."

 
3 Ocak 2019 Perşembe 19:00 
Yorum YapYazdır
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
A. Şefik Mollamehmetoğlu
 
Türker Ertürk
 
Nihat Genç
 
Attila Aşut
 
Prof. Dr. Kemal Üçüncü
 
Prof. Dr. Örsan Öymen
 
Osman Cudi Yılmaz
 
Mustafa Önsel
 
Havva GÜNAYDIN LAKUTOĞLU
 
Arslan Bulut
 
Çiğdem KOÇ
 
Kazım DEMİR
 
Ahmet Özer
 
Prof. Dr. Orhan Özgür
 
Mehmet Polat
 
Göksu Mollamehmetoğlu
 
Muhammet İKİNCİ
 
Abdulkadir TİRYAKİOĞLU
 
Ömer Faruk Altuntaş
 
Gülcan Özgür
 
Ömer Turan
 
Prof. Dr. Burhan Çuhadaroğlu
 
Mehmet Erdal Çağdaş
 
Prof. Dr. Cavit Boz
 
Hüseyin HAYDAR
 
Zekeriya Saka
 
Mehmet Kuvvet
 
Hasan Güneş
 
Erdal ÖZÇELİK
 
Serpil Satut Denizoğlu
 
Erdal Eksert
 
İnci Güngör
 
Coşkun ERUZ
 
Mehmet Akıncı
 
Ruhi  Türkyılmaz
 
İlyas Gümrükçü
 
Sami KOÇ
 
Ömer Asan
 
Kadir ŞİŞGİNOĞLU
 
Son 24 Saat
Haberler RSS Beslemesi
 
 
 
Gazete Manşetleri
 
 
Anket
Halkoylaması sonrası Türkiye'yi ne bekliyor?
1. Daha iyi bir gelecek
2. Daha kötü bir gelecek
3. Birşey değişmez
 
Arşiv
 
Tarihte Bugün
1678 - Elena Cornaro Piscopia, Ph.D. (doktora) derecesi alan ilk kadın oldu.
1788 - Virjinya, Amerika Birleşik Devletleri anayasasını onaylayan 10. eyalet oldu.
1801 - Kahire'deki Fransız işgal orduları, Türk ordusuna teslim oldu.
1861 - Sultan Abdülmecit öldü, yerine Abdülaziz padişah oldu.
1876 - Little Bighorn muharebesinde kızılderililer ABD 7. Süvari Alayı'nı imha etti, komutanları yarbay George Armstrong Custer çatışmada öldü.
1903 - Marie Curie, Paris Üniversitesi'ne sunduğu tezde radyumun keşfini açıkladı.
1917 - Türkiye'de ilk Matbuat Cemiyeti kuruldu. Cemiyetin ilk başkanı Mahmut Sadık'tı.
1923 - Mustafa Kemal Paşa, İzmir'den milletvekili seçildi.
1925 - Yunanistan'da, General Thedoros Pangalos bir darbeyle iktidarı ele geçirdi.
1940 - Fransa, Nazilere teslim oldu.
1947 - 2. Dünya Savaşı sırasında Hollanda'da bir evin tavan arasında 2 yıl boyunca Nazilerden saklanan Yahudi kız Anne Frank'ın burada yazmış olduğu Anne Frank'ın Hatıra Defteri yayımlandı.
1948 - Berlin Ablukası'nı yarmak için Batı Berlin´e ABD uçaklarıyla bir hava köprüsü kuruldu.
1950 - Sovyetler Birliği'nce desteklenen Kuzey Kore orduları Güney Kore'ye saldırdı. Kore Savaşı başladı.
1963 - Anayasa Mahkemesi, ilk duruşmayla görevine başladı.
1967 - İlk küresel uydu televizyon programı olan ABD yapımı Our World (Bizim Dünyamız) yayına girdi.
1969 - Kırıkkale'de oynanan Kırıkkalespor Tarsus İdmanyurdu 3. Lig karşılaşmasında çıkan olaylarda, 4 kişi öldü, 100'den fazla kişi de yaralandı.
1971 - Gölcük tersanelerinde yapılan ilk Türk muhribi, törenle denize indirildi.
1975 - Mozambik bağımsızlığını ilan etti.
1982 - Yunanistan'da askere alınanların saçlarını kazıtmaları yasaklandı.
1985 - Eskişehir Uçak Fabrikası'nın temeli Cumhurbaşkanı Kenan Evren tarafından atıldı.
1991 - Hırvatistan ve Slovenya, Yugoslavya'dan bağımsızlıklarını ilan ettiler.
1993 - Tansu Çiller, Türkiye'nin ilk kadın başbakanı oldu.
1998 - Microsoft, Windows 98'i piyasaya sürüldü.
2007 - Yumurcak TV yayına başladı.
857 - Almanya , Berlin ,de Victoria ile Edward görüşmeye başladı ve Dünyanın yuvarlak olduğunu savunan ilk çift oldu.
 
Lig Puan Durumu
 
Takımlar
O
G
B
M
P
1
Galatasaray
34
20
9
5
69
2
Başakşehir
34
19
10
5
67
3
Beşiktaş
34
19
8
7
65
4
Trabzonspor
34
18
9
7
63
5
Malatyaspor
34
13
8
13
47
6
Fenerbahçe
34
11
13
10
46
7
Antalyaspor
34
13
6
15
45
8
Konyaspor
34
9
17
8
44
9
Alanyaspor
34
12
8
14
44
10
Çaykur Rizespor
34
9
14
11
41
11
Sivasspor
34
10
11
13
41
12
Kayserispor
34
10
11
13
41
13
Ankaragücü
34
11
7
16
40
14
Kasımpaşa
34
11
6
17
39
15
Göztepe
34
11
5
18
38
16
Bursaspor
34
7
16
11
37
17
Erzurum BB
34
8
11
15
35
18
Akhisar Bld.Spor
34
6
9
19
27
 
Şampiyonlar Ligi
 
UEFA Avrupa Ligi
 
Alt Lig
 
Süper Loto
20.06.2019 Tarihli Çekiliş Sonucu052133384249
 
On Numara
24.06.2019 Tarihli Çekiliş Sonucu05111718232526273031343637394446484963687479
 
Sayısal Loto
22.06.2019 Tarihli Çekiliş Sonucu111417273841
 
Şans Topu
19.06.2019 Tarihli Çekiliş Sonucu151617272804
 
Namaz Vakitleri
 
  • İmsak02:21
  • Güneş04:43
  • Öğlen12:35
  • İkindi16:36
  • Akşam20:05
  • Yatsı22:07
 
 
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık