Dindar gençlik oranında dikkat çeken düşüş

Ana Sayfa » Siyaset » Dikkat çeken Metin Temel ve Hulusi Akar yazısı

Dikkat çeken Metin Temel ve Hulusi Akar yazısı

Vatan Partisi Genel Başkan Yardımcısı, Aydınlık yazarı ve FET֒nün Balyoz kumpası mağduru emekli Tümamiral Soner Polat, tasfiye edilerek, 2. Ordu Komutanlığı’ndan, Genelkurmay Denetleme ve Değerlendirme Başkanlığı’na atanan Orgeneral İsmail Metin Temel'e destek çıktı. Soner Polat isim vermeden de Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ı eleştirdi.

 
3 Ocak 2019 Perşembe 19:00 
Yorum YapYazdır
 
 
Dikkat çeken Metin Temel ve Hulusi Akar yazısı

Birçok Balyoz kumpası mağduru asker, Hulusi Akar'ı eleştirirken Vatan Partisi, Akar'a destek çıkmıştı. O dönem sessizliğini koruyan Vatan Partisi Genel Başkan Yardımcısı Soner Polat'ın, Hulusi Akar için ne söyleyeceği de merak konusu olmuştu. Polat, bugünkü yazısında Metin Temel tasfiyesine dikkat çekerek, isim vermeden Akar'ı eleştirdi.

YAŞAR GÜLER’İ VE HULUSİ AKAR’I NASIL ELEŞTİRDİ

Odatv Ankara Haber Müdürü Müyesser Yıldız konuyla ilgili detayları anlattığı yazısında, “15 Temmuz'dan bu yana Temel ile Hulusi Akar ve Genelkurmay Başkanı Yaşar Güler arasında çeşitli sıkıntılar ve görüş ayrılıkları yaşandığı konuşuluyordu” ifadelerini kullanarak, bardağı taşıran olayı ise şöyle yazmıştı:

“Terörle mücadelede başarı gösteren askerlere madalya verilmesi kararlaştırılır. İsmail Metin Temel'in de ödüllendirilmesini istediği iki isim vardır, ancak bunlar listeye alınmaz. Bunun üzerine bir iddiaya göre, Temel ödül törenine katılmaz. Bir başka iddiaya göre ise Genelkurmay Başkanı Yaşar Güler oradayken, Temel töreni terk eder. İşte bu olaydan sonra da Karargâh ile Temel arasındaki tüm ipler kopar.”

Vatan Partisi Genel Başkan Yardımcısı Soner Polat, Aydınlık gazetesindeki bugünkü köşesinde Orgeneral Metin Temel’e, 15 Temmuz’daki tavrı ve terörle mücadeledeki başarı nedeniyle destek verirken, isim vermeden Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ı eleştirdi.

FET֒cü darbecilerin ve PKK’nın hedefinde Metin Temel’in olduğunu yazarak, 15 Temmuz darbe girişiminin engellenmesinde de en önemli ismin Orgeneral Temel olduğunu ifade eden Soner Polat’ın, “Emir-komuta sisteminin dağıldığı, her tarafı sis bulutlarının kapladığı durumlarda ancak gerçek liderler hareket eder ve kendine manevra alanı yaratır. Bir ordu bu tür liderlere sahip olduğu ölçüde güçlüdür. İşler kötüye giderken savaş ancak böyle komutanlarla sürdürülebilir. Direnme mevzileri bu nitelikteki komutanlarla kazılabilir. Bu yeteneklerde olmayanlar enterne edilerek bir odaya kapatılır” ifadeleri dikkat çekti.

15 Temmuz darbe girişimi sırasında, emir-komuta zinciri kırılmışken dönemin Genelkurmay Başkanı, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar da, darbeciler tarafından esir edilmişti.  Soner Polat yazısının son bölümünde ise, Metin Temel’in tasfiyesi ile ilgili, Genelkurmay Başkanı Yaşar Güler ve Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’a gönderme yaparak, “Siyaset kurumu ve TSK üst kademesinin bu konuda uzlaştığı anlaşılmaktadır” diye yazdı.

Soner Polat’ın yazısı şöyle:

"15 Temmuz darbe girişimi başarılı olsaydı, Türkiye örtülü ve hatta fiili işgal altında olacaktı. Hain darbe girişimi TSK’nın milli unsurları ve Türk milleti sayesinde boşa çıkarıldı. Bu darbe girişiminin bastırılmasında bazı komutanlar kilit rol oynadı. Bunların arasında öne çıkanlardan birisinin, belki de birincisinin Org. Metin Temel olduğunu ileri sürmek, sanırım diğerlerine haksızlık olmaz!

DURUMDAN VAZİFE!

Org. Temel, kalıpların dışına çıkabilen, emir-komuta zinciri kırıldığında bağımsız ve doğru hareket edebilen cesur bir subay olduğunu ispat etti. Kurmay tabiriyle “durumdan vazife çıkarabilme yeteneğinde” olduğunu gösterdi. Eğer bürokrasi çarkları içine gömülen, emir almadan hareket edemeyen bir yapıda olsaydı, darbeciler İkinci Ordu’da süratle zemin kazanırdı. Kendisi darbecilerin bir numaralı hedefiydi. Hem kendini, hem birliğini aldığı bir dizi tedbirle korudu. Daha sonra durum üstünlüğü ve inisiyatifi ele geçirerek İkinci Ordu’daki darbecilerin hayallerine kesin olarak nokta koydu. Org. Temel’in PKK’ya karşı verdiği amansız mücadeleyi de unutamayız. Bu alanda da çok önemli başarılar kazandı. Mücadelenin sembol isimlerinden birisi oldu. PKK’nın öncelikli hedefi olduğunu biliyoruz.

KADER ANLARI

Ülkelerin tarihlerinde kader anları vardır. Bu anlar ya büyük bir hüsran ya da görkemli bir zafer ile sonuçlanır. Ve yine bu anlarda bazı kahramanlar sorumluluk üstlenerek öne çıkar ve millete mal olur. Kimse kimseyi kandırmasın! Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı Harekâtı ABD’ye karşı ve ABD’ye rağmen yapıldı. Rusya, İran ve Suriye’nin dudak bükmesine aldanmayalım. Eğer bu iki harekât yapılmasaydı, terör koridoru İdlib’e ulaşmış olacaktı. Bu durumda Suriye Ordusu ve Rus birlikleri son derece hassas bir duruma düşecekti. Bu iki harekât Suriye’nin toprak bütünlüğü ve siyasal bağımsızlığının da garantisi olmuştur. Her iki harekâtı da sevk ve idare eden ve birliklerimizi zafere taşıyan Org. Temel, Türk milletinin gözünde ve gönlünde saygın bir yer edinmiştir.

İŞLER KÖTÜYE GİTTİĞİNDE

Emir-komuta sisteminin dağıldığı, her tarafı sis bulutlarının kapladığı durumlarda ancak gerçek liderler hareket eder ve kendine manevra alanı yaratır. Bir ordu bu tür liderlere sahip olduğu ölçüde güçlüdür. İşler kötüye giderken savaş ancak böyle komutanlarla sürdürülebilir. Direnme mevzileri bu nitelikteki komutanlarla kazılabilir. Bu yeteneklerde olmayanlar enterne edilerek bir odaya kapatılır. Barış ve savaş koşulları birbirinden çok farklıdır. Bir komutanın gerçek değeri ancak harp sahnesinde anlaşılır. Yangın çıktığında kim soğukkanlılığını koruyup, doğru adımlar atabiliyorsa, o sahnenin komutanı odur. Böyle komutanları barış döneminin bürokrasi kargaşasından ve kaprislerinden koruyamayanlar savaşta ağır bir bedel öder.

KAHRAMANLARA SAHİP ÇIKMAZSAK...

Bir millet kahramanlarına sahip çıkmalıdır. Çünkü bir millet içinden ne kadar çok kahraman çıkarırsa ve ne kadar çok şehit verirse o kadar güçlü bir millettir. Kahramanı ve şehidi olmayan milletler ayaklar altında ezilir. Başka milletler nezdinde uşak muamelesi görür. Ülkesinin kaderini belirleyen bir harekâtın muzaffer komutanı, nedeni ne olursa barış döneminin bürokrasi çarklarında boğulamaz. Böylesine sıra dışı, muharip ruhlu komutanlardan “uysal, uyumlu, emret komutanım!” türü yaklaşımlar bekleyemeyiz. Bu nitelikteki komutanlar düşündüklerini, sistemin iyiliği için kendilerini düşünmeden açık açık söylerler. Yapılması gereken eğitim ve öğretim sistemini bu tür komutanların sayısını artıracak şekilde geliştirmektir. Eğer nitelikli komutanları bürokrasi çarklarında öğütürsek, bunun vereceği mesaj yıkıcı olur. Komutanlar risk almadan sadece söyleneni yapar; inisiyatif kullanmaz; birlik kriz anlarında hareket etmeden bekler.

MİLLET TATMİN OLMADI!

Ordu Komutanlığı yapmış muzaffer bir komutanın Genelkurmay Denetleme Başkanlığına atanması teamüllere aykırıdır. Siyaset kurumu ve TSK üst kademesinin bu konuda uzlaştığı anlaşılmaktadır. Kişisel görüşüme göre, hem Türk milletine hem de önderlik niteliği olan askerlere hiç de iç açıcı olmayan talihsiz bir mesaj verilmiştir. Kahramanlarına, koşullar ne olursa olsun sahip çıkamayan bir sistem idare-i maslahat tuzağına düşer. Org. Temel, Türk tarihinin kritik bir kesitine, kaderin ağlarını ördüğü hayati bir döneme, işgal hedefli darbe girişimine önce mangal gibi yüreği, sonra bilgi ve becerisi ile damgasını vurmuştur. Daha sonra sınırlarımız ötesinde üst üste yaptığı harekâtlarla ABD-İsrail terör koridorunu paramparça etmiştir. Yalın gerçek budur. Tarih kitapları da bunu yazacaktır. Gerisi laf-ı güzaftır."

 
3 Ocak 2019 Perşembe 19:00 
Yorum YapYazdır
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
A. Şefik Mollamehmetoğlu
 
Türker Ertürk
 
Mustafa Önsel
 
Attila Aşut
 
Prof. Dr. Kemal Üçüncü
 
Prof. Dr. Örsan Öymen
 
Osman Cudi Yılmaz
 
Nihat Genç
 
Havva GÜNAYDIN LAKUTOĞLU
 
Arslan Bulut
 
Çiğdem KOÇ
 
Kazım DEMİR
 
Ahmet Özer
 
Prof. Dr. Orhan Özgür
 
Mehmet Polat
 
Göksu Mollamehmetoğlu
 
Muhammet İKİNCİ
 
Abdulkadir TİRYAKİOĞLU
 
Ömer Faruk Altuntaş
 
Gülcan Özgür
 
Ömer Turan
 
Prof. Dr. Burhan Çuhadaroğlu
 
Mehmet Erdal Çağdaş
 
Prof. Dr. Cavit Boz
 
Hüseyin HAYDAR
 
Zekeriya Saka
 
Mehmet Kuvvet
 
Hasan Güneş
 
Erdal ÖZÇELİK
 
Serpil Satut Denizoğlu
 
Erdal Eksert
 
İnci Güngör
 
Coşkun ERUZ
 
Mehmet Akıncı
 
Ruhi  Türkyılmaz
 
İlyas Gümrükçü
 
Sami KOÇ
 
Ömer Asan
 
Kadir ŞİŞGİNOĞLU
 
Son 24 Saat
Haberler RSS Beslemesi
 
 
 
 
Gazete Manşetleri
 
 
Anket
Halkoylaması sonrası Türkiye'yi ne bekliyor?
1. Daha iyi bir gelecek
2. Daha kötü bir gelecek
3. Birşey değişmez
 
Arşiv
 
Tarihte Bugün
1279 - Yamen Muharebesi, Moğol Yuan Hanedanı, Güney Song Hanedanı'nın kalıntısını bir deniz muharebesinde yendi.
1839 - Louis-Jacques-Mandé Daguerre, dagerreyotipi icat etti.
1866 - Osmanlı Hükümeti, Süveyş Kanalı'nın açılması konusunda izin verdi.
1877 - Ayan Meclisi görevine başladı.
1883 - ABD'li ayakkabıcı ustası Jan E. Matzeliger bir ayakkabıyı bir seferde bütünüyle imal eden ilk makineyi icat ederek ayakkabı sanayisinde bir devrim yarattı.
1899 - Otomobil yağı üreten Castrol şirketi kuruldu.
1903 - Türkiye'nin ilk spor klübü olan Beşiktaş JK kuruldu.
1915 - Güneş Sistemi gezegenlerinden Plüton'un ilk fotoğrafı çekildi. Ancak Plüton'un yeni bir gezegen olduğu o tarihte anlaşılamadı.
1920 - ABD Senatosu, Versay Antlaşması'nı onaylamayı redetti.
1920 - Mustafa Kemal, Ankara'da bir meclis toplanması amacıyla genelge yayımladı.
1932 - Sydney Harbour Bridge açıldı.
1945 - ABD Deniz Kuvvetleri'ne ait USS Franklin uçak gemisi Japon İmparatorluk Deniz Kuvvetleri'ne ait bombardıman uçağı "Ginga" tarafından bombalandı.
1945 - SSCB, bir nota ile 1925 tarihli Türk-Sovyet Dostluk ve Tarafsızlık Antlaşması'nı yenilemeyeceğini bildirdi
1955 - Agence France-Presse'in (AFP) Ankara temsilcisi Erol Güney Türkiye Cumhuriyeti yurttaşlığından çıkarıldı.
1965 - Merzifon'un Çeltek Linyit İşletmesi'ndeki grizu patlamasında 69 işçi öldü, 58 işçi yaralandı.
1970 - Batı Almanya'nın başbakanı (Willy Brandt) ile Doğu Almanya'nın başbakanı (Willi Stoph) ilk defa görüştü.
1971 - CHP Kocaeli Milletvekili Prof.Dr. Nihat Erim, partisinden istifa etti ve başbakanlığa atandı.
1975 - Tarihe Birinci Milliyetçi Cephe Hükümeti (MC) olarak geçen, dört sağ partiden (AP, MSP, MHP, CGP) oluşan koalisyon işbaşına geldi.
1981 - Ankara'da bir inzibat erini öldürme iddiasıyla yargılanan Erdal Eren ölüm cezasına çarptırıldı. Eren'in infazı, 18 yaşından küçük olduğuna ilişkin kemik raporu nedeniyle tartışmalara yol açtı.
1985 - Uluslararası PEN Yazarlar Birliği Aziz Nesin'i onur üyeliğine seçti. Onur üyeliği belgesi Arthur Miller ve Harold Pinter tarafından verildi.
1995 - Osman Pamukoğlu'nun yönettiği "Çelik-1 Operasyonu" başladı
1997 - Diriliş Partisi iki genel seçime girmediği için kapatıldı.
1998 - Gazeteci Metin Göktepe'nin öldürülmesi davasında, beş polis, kastı aşan zor kullanarak ölüme sebebiyet verme suçundan 7 yıl 6'şar ay hapis cezasına çarptırıldı, altı polis beraat etti.
1999 - Ankara DGM Başsavcılığı, Fethullah Gülen hakkında, anayasal düzeni değiştirmeye çalıştığı gerekçesiyle soruşturma açtı.
2003 - ABD askerleri Irak-Kuveyt sınırındaki askerden arındırılmış bölgeye girdi. ABD uçakları da Irak'ın batısını bombalamaya başladı.
2003 - Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Kuzey Irak'a gönderilmesi, Türk hava sahasının yabancı silahlı kuvvetlerin hava unsurlarına 6 ay süreyle açılmasına ilişkin Başbakanlık Tezkeresi TBMM'ye sunuldu.
2007 - New York'ta "United for Peace and Justice" örgütünün düzenlediği "Savaşa Hayır" yürüyüşüne onbinlerce kişi katıldı.
2007 - Rusya'nın Kemerovo Oblastındaki Novokuznetsk şehrinde bulunan Ulyanovskaya maden işletmesinde yerin 270 m altında meydana gelen patlamada 108 madenci öldü.
 
Lig Puan Durumu
 
Takımlar
O
G
B
M
P
1
Başakşehir
26
17
7
2
58
2
Galatasaray
26
15
7
4
52
3
Beşiktaş
26
13
8
5
47
4
Trabzonspor
26
12
7
7
43
5
Malatyaspor
26
10
7
9
37
6
Konyaspor
26
8
11
7
35
7
Antalyaspor
26
10
5
11
35
8
Çaykur Rizespor
26
8
10
8
34
9
Sivasspor
26
9
7
10
34
10
Kasımpaşa
26
10
4
12
34
11
Alanyaspor
26
10
4
12
34
12
Kayserispor
26
8
9
9
33
13
Fenerbahçe
26
7
10
9
31
14
Ankaragücü
26
9
4
13
31
15
Bursaspor
26
5
13
8
28
16
Göztepe
26
8
3
15
27
17
Erzurum BB
26
4
10
12
22
18
Akhisar Bld.Spor
26
5
6
15
21
 
Şampiyonlar Ligi
 
UEFA Avrupa Ligi
 
Alt Lig
 
Süper Loto
14.03.2019 Tarihli Çekiliş Sonucu043241424353
 
On Numara
18.03.2019 Tarihli Çekiliş Sonucu02040607091114161927344146515562656668697577
 
Sayısal Loto
16.03.2019 Tarihli Çekiliş Sonucu051127314142
 
Şans Topu
13.03.2019 Tarihli Çekiliş Sonucu010913213213
 
Namaz Vakitleri
 
  • İmsak04:38
  • Güneş06:19
  • Öğlen12:40
  • İkindi16:05
  • Akşam18:41
  • Yatsı20:10
 
 
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık