Türkiye’nin onurunu ‘mahvettiniz’!

Ana Sayfa » Siyaset » Dikkat çeken Metin Temel ve Hulusi Akar yazısı

Dikkat çeken Metin Temel ve Hulusi Akar yazısı

Vatan Partisi Genel Başkan Yardımcısı, Aydınlık yazarı ve FET֒nün Balyoz kumpası mağduru emekli Tümamiral Soner Polat, tasfiye edilerek, 2. Ordu Komutanlığı’ndan, Genelkurmay Denetleme ve Değerlendirme Başkanlığı’na atanan Orgeneral İsmail Metin Temel'e destek çıktı. Soner Polat isim vermeden de Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ı eleştirdi.

 
3 Ocak 2019 Perşembe 19:00 
Yorum YapYazdır
 
 
Dikkat çeken Metin Temel ve Hulusi Akar yazısı

Birçok Balyoz kumpası mağduru asker, Hulusi Akar'ı eleştirirken Vatan Partisi, Akar'a destek çıkmıştı. O dönem sessizliğini koruyan Vatan Partisi Genel Başkan Yardımcısı Soner Polat'ın, Hulusi Akar için ne söyleyeceği de merak konusu olmuştu. Polat, bugünkü yazısında Metin Temel tasfiyesine dikkat çekerek, isim vermeden Akar'ı eleştirdi.

YAŞAR GÜLER’İ VE HULUSİ AKAR’I NASIL ELEŞTİRDİ

Odatv Ankara Haber Müdürü Müyesser Yıldız konuyla ilgili detayları anlattığı yazısında, “15 Temmuz'dan bu yana Temel ile Hulusi Akar ve Genelkurmay Başkanı Yaşar Güler arasında çeşitli sıkıntılar ve görüş ayrılıkları yaşandığı konuşuluyordu” ifadelerini kullanarak, bardağı taşıran olayı ise şöyle yazmıştı:

“Terörle mücadelede başarı gösteren askerlere madalya verilmesi kararlaştırılır. İsmail Metin Temel'in de ödüllendirilmesini istediği iki isim vardır, ancak bunlar listeye alınmaz. Bunun üzerine bir iddiaya göre, Temel ödül törenine katılmaz. Bir başka iddiaya göre ise Genelkurmay Başkanı Yaşar Güler oradayken, Temel töreni terk eder. İşte bu olaydan sonra da Karargâh ile Temel arasındaki tüm ipler kopar.”

Vatan Partisi Genel Başkan Yardımcısı Soner Polat, Aydınlık gazetesindeki bugünkü köşesinde Orgeneral Metin Temel’e, 15 Temmuz’daki tavrı ve terörle mücadeledeki başarı nedeniyle destek verirken, isim vermeden Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ı eleştirdi.

FET֒cü darbecilerin ve PKK’nın hedefinde Metin Temel’in olduğunu yazarak, 15 Temmuz darbe girişiminin engellenmesinde de en önemli ismin Orgeneral Temel olduğunu ifade eden Soner Polat’ın, “Emir-komuta sisteminin dağıldığı, her tarafı sis bulutlarının kapladığı durumlarda ancak gerçek liderler hareket eder ve kendine manevra alanı yaratır. Bir ordu bu tür liderlere sahip olduğu ölçüde güçlüdür. İşler kötüye giderken savaş ancak böyle komutanlarla sürdürülebilir. Direnme mevzileri bu nitelikteki komutanlarla kazılabilir. Bu yeteneklerde olmayanlar enterne edilerek bir odaya kapatılır” ifadeleri dikkat çekti.

15 Temmuz darbe girişimi sırasında, emir-komuta zinciri kırılmışken dönemin Genelkurmay Başkanı, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar da, darbeciler tarafından esir edilmişti.  Soner Polat yazısının son bölümünde ise, Metin Temel’in tasfiyesi ile ilgili, Genelkurmay Başkanı Yaşar Güler ve Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’a gönderme yaparak, “Siyaset kurumu ve TSK üst kademesinin bu konuda uzlaştığı anlaşılmaktadır” diye yazdı.

Soner Polat’ın yazısı şöyle:

"15 Temmuz darbe girişimi başarılı olsaydı, Türkiye örtülü ve hatta fiili işgal altında olacaktı. Hain darbe girişimi TSK’nın milli unsurları ve Türk milleti sayesinde boşa çıkarıldı. Bu darbe girişiminin bastırılmasında bazı komutanlar kilit rol oynadı. Bunların arasında öne çıkanlardan birisinin, belki de birincisinin Org. Metin Temel olduğunu ileri sürmek, sanırım diğerlerine haksızlık olmaz!

DURUMDAN VAZİFE!

Org. Temel, kalıpların dışına çıkabilen, emir-komuta zinciri kırıldığında bağımsız ve doğru hareket edebilen cesur bir subay olduğunu ispat etti. Kurmay tabiriyle “durumdan vazife çıkarabilme yeteneğinde” olduğunu gösterdi. Eğer bürokrasi çarkları içine gömülen, emir almadan hareket edemeyen bir yapıda olsaydı, darbeciler İkinci Ordu’da süratle zemin kazanırdı. Kendisi darbecilerin bir numaralı hedefiydi. Hem kendini, hem birliğini aldığı bir dizi tedbirle korudu. Daha sonra durum üstünlüğü ve inisiyatifi ele geçirerek İkinci Ordu’daki darbecilerin hayallerine kesin olarak nokta koydu. Org. Temel’in PKK’ya karşı verdiği amansız mücadeleyi de unutamayız. Bu alanda da çok önemli başarılar kazandı. Mücadelenin sembol isimlerinden birisi oldu. PKK’nın öncelikli hedefi olduğunu biliyoruz.

KADER ANLARI

Ülkelerin tarihlerinde kader anları vardır. Bu anlar ya büyük bir hüsran ya da görkemli bir zafer ile sonuçlanır. Ve yine bu anlarda bazı kahramanlar sorumluluk üstlenerek öne çıkar ve millete mal olur. Kimse kimseyi kandırmasın! Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı Harekâtı ABD’ye karşı ve ABD’ye rağmen yapıldı. Rusya, İran ve Suriye’nin dudak bükmesine aldanmayalım. Eğer bu iki harekât yapılmasaydı, terör koridoru İdlib’e ulaşmış olacaktı. Bu durumda Suriye Ordusu ve Rus birlikleri son derece hassas bir duruma düşecekti. Bu iki harekât Suriye’nin toprak bütünlüğü ve siyasal bağımsızlığının da garantisi olmuştur. Her iki harekâtı da sevk ve idare eden ve birliklerimizi zafere taşıyan Org. Temel, Türk milletinin gözünde ve gönlünde saygın bir yer edinmiştir.

İŞLER KÖTÜYE GİTTİĞİNDE

Emir-komuta sisteminin dağıldığı, her tarafı sis bulutlarının kapladığı durumlarda ancak gerçek liderler hareket eder ve kendine manevra alanı yaratır. Bir ordu bu tür liderlere sahip olduğu ölçüde güçlüdür. İşler kötüye giderken savaş ancak böyle komutanlarla sürdürülebilir. Direnme mevzileri bu nitelikteki komutanlarla kazılabilir. Bu yeteneklerde olmayanlar enterne edilerek bir odaya kapatılır. Barış ve savaş koşulları birbirinden çok farklıdır. Bir komutanın gerçek değeri ancak harp sahnesinde anlaşılır. Yangın çıktığında kim soğukkanlılığını koruyup, doğru adımlar atabiliyorsa, o sahnenin komutanı odur. Böyle komutanları barış döneminin bürokrasi kargaşasından ve kaprislerinden koruyamayanlar savaşta ağır bir bedel öder.

KAHRAMANLARA SAHİP ÇIKMAZSAK...

Bir millet kahramanlarına sahip çıkmalıdır. Çünkü bir millet içinden ne kadar çok kahraman çıkarırsa ve ne kadar çok şehit verirse o kadar güçlü bir millettir. Kahramanı ve şehidi olmayan milletler ayaklar altında ezilir. Başka milletler nezdinde uşak muamelesi görür. Ülkesinin kaderini belirleyen bir harekâtın muzaffer komutanı, nedeni ne olursa barış döneminin bürokrasi çarklarında boğulamaz. Böylesine sıra dışı, muharip ruhlu komutanlardan “uysal, uyumlu, emret komutanım!” türü yaklaşımlar bekleyemeyiz. Bu nitelikteki komutanlar düşündüklerini, sistemin iyiliği için kendilerini düşünmeden açık açık söylerler. Yapılması gereken eğitim ve öğretim sistemini bu tür komutanların sayısını artıracak şekilde geliştirmektir. Eğer nitelikli komutanları bürokrasi çarklarında öğütürsek, bunun vereceği mesaj yıkıcı olur. Komutanlar risk almadan sadece söyleneni yapar; inisiyatif kullanmaz; birlik kriz anlarında hareket etmeden bekler.

MİLLET TATMİN OLMADI!

Ordu Komutanlığı yapmış muzaffer bir komutanın Genelkurmay Denetleme Başkanlığına atanması teamüllere aykırıdır. Siyaset kurumu ve TSK üst kademesinin bu konuda uzlaştığı anlaşılmaktadır. Kişisel görüşüme göre, hem Türk milletine hem de önderlik niteliği olan askerlere hiç de iç açıcı olmayan talihsiz bir mesaj verilmiştir. Kahramanlarına, koşullar ne olursa olsun sahip çıkamayan bir sistem idare-i maslahat tuzağına düşer. Org. Temel, Türk tarihinin kritik bir kesitine, kaderin ağlarını ördüğü hayati bir döneme, işgal hedefli darbe girişimine önce mangal gibi yüreği, sonra bilgi ve becerisi ile damgasını vurmuştur. Daha sonra sınırlarımız ötesinde üst üste yaptığı harekâtlarla ABD-İsrail terör koridorunu paramparça etmiştir. Yalın gerçek budur. Tarih kitapları da bunu yazacaktır. Gerisi laf-ı güzaftır."

 
3 Ocak 2019 Perşembe 19:00 
Yorum YapYazdır
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
A. Şefik Mollamehmetoğlu
 
Attila Aşut
 
Mustafa Önsel
 
Prof. Dr. Örsan Öymen
 
Osman Cudi Yılmaz
 
Nihat Genç
 
Havva GÜNAYDIN LAKUTOĞLU
 
Türker Ertürk
 
Prof. Dr. Kemal Üçüncü
 
Mehmet Polat
 
Kazım DEMİR
 
Prof. Dr. Orhan Özgür
 
Göksu Mollamehmetoğlu
 
Arslan Bulut
 
Muhammet İKİNCİ
 
Ahmet Özer
 
Abdulkadir TİRYAKİOĞLU
 
Ömer Faruk Altuntaş
 
Gülcan Özgür
 
Ömer Turan
 
Prof. Dr. Burhan Çuhadaroğlu
 
Mehmet Erdal Çağdaş
 
Prof. Dr. Cavit Boz
 
Hüseyin HAYDAR
 
Zekeriya Saka
 
Mehmet Kuvvet
 
Hasan Güneş
 
Erdal ÖZÇELİK
 
Serpil Satut Denizoğlu
 
Erdal Eksert
 
İnci Güngör
 
Coşkun ERUZ
 
Mehmet Akıncı
 
Ruhi  Türkyılmaz
 
İlyas Gümrükçü
 
Sami KOÇ
 
Ömer Asan
 
Kadir ŞİŞGİNOĞLU
 
Son 24 Saat
Haberler RSS Beslemesi
 
 
 
Gazete Manşetleri
 
 
Anket
Halkoylaması sonrası Türkiye'yi ne bekliyor?
1. Daha iyi bir gelecek
2. Daha kötü bir gelecek
3. Birşey değişmez
 
Arşiv
 
Tarihte Bugün
1522 - Rodos'un Osmanlı donanmasınca fethi.
1774 - Osmanlı Padişahı III. Mustafa öldü. I. Abdülhamit tahta çıktı.
1793 - Vatana ihanetten suçlu bulunan Fransa kralı XVI. Louis, giyotinle idam edildi.
1899 - Opel ilk otomobilini üretti.
1908 - New York belediyesinin aldığı bir kararla kadınların toplum içinde sigara içmeleri yasaklandı.
1911 - İlk Monte Carlo Rallisi başladı.
1921 - İtalyan Komünist Partisi kuruldu.
1924 - Vladimir İlyiç Lenin öldü.
1925 - Arnavutluk Cumhuriyeti ilan edildi.
1941 - II. Dünya Savaşı: Avustralya ve Birleşik Krallık birlikleri Tobruk-Libya'ya saldırı başlattı.
1942 - II. Dünya Savaşı: Kuzey Afrika cephesinde Rommel'in Sirenayka taarruzu.
1942 - Askerlik süresi üç yıla çıkarıldı.
1943 - Varlık Vergisi ödemesinin son günüydü. Vergisini ödemeyen mükelleflerin ev ve işyerlerindeki malları haczedildi, daha sonra da icra yoluyla satış yöntemiyle vergileri tahsil edildi.
1946 - Türkiye İş ve İşçi Bulma Kurumu kuruldu.
1951 - Kore'den ilk hasta ve yaralı kafilesi, Ankara'ya geldi.
1952 - Milli Savunma Bakanlığı, Kore'de 34 subay, 46 astsubay ve 1252 erin şehit olduğunu açıkladı.
1952 - Eski Ordu milletvekili, mizah dergisi Akbaba'nın sahibi Yusuf Ziya Ortaç Cumhuriyet Halk Partisi'nden istifa etti.
1954 - İlk nükleer denizaltı Nautilus, Connecticut'ta denize indirildi.
1958 - Lefkoşa'da taksim lehine gösteri yapan Kıbrıslı Türk gençlerine İngiliz askerleri müdahale etti; bir genç ağır yaralandı, altı kişi tutuklandı.
1959 - Ulus gazetesi yazı işleri müdürü Ülkü Arman ve Yakup Kadri Karaosmanoğlu birer yıl hapse mahkum oldu; gazete bir ay süreyle kapatıldı. Yakup Kadri Karaosmanoğlu'nun "Nalıncı Keseri" başlıklı yazısı dava konusu olmuştu.
1961 - Saraçhane Tiyatrosu açıldı. İlk olarak Cevat Fehmi Başkut'un Hacıyatmaz oyunu sahnelendi.
1963 - 21-25 Ocak'da şiddetli soğuklar ülkenin her yanını etkiledi. Elektrikler, sular kesildi, trenler yollarda kaldı; Uludağ'da kar kalınlığı 25 metre.
1967 - Türkiye Milli Talebe Federasyonu'nun beş yöneticisi günü tutuklandı. Sencer Güneşsoy, Baykan Kalaba, Naci Özdemir, Hüsnü Temiz, Kâzım Musa bir gün önce polis tarafından mühürlenen federasyon binasına girmek istemişlerdi.
1967 - Uluslararası Las Vegas Maratonu'nda İsmail Akçay ikinci oldu. İsmail Akçay'ın derecesi 2 saat, 23 dakika, 3 saniyeydi.
1970 - Jumbo-Jet Boeing 747 ticari seferlerine başladı.
1972 - Cidde'ye yaptığı Hac seferinden dönen Marmara adlı THY uçağı 5 kişilik mürettebatıyla düştü. Hostes Hülya Maviler yanarak öldü, diğerleri yaralı olarak kurtarıldı.
1976 - Concorde, Londra-Bahreyn ve Paris-Rio de Janeiro hatlarında ticari uçuşlarına başladı.
1977 - Amerika Birleşik Devletleri başkanı Jimmy Carter, Vietnam savaşı sırasındaki asker kaçaklarının hemen hepsini affetti.
1981 - 444 gündür Tahran'da rehin tutulan Amerikalılar serbest bırakıldı.
1981 - Ankara Cumhuriyet Savcı Yardımcısı Doğan Öz'ü öldürmekten sanık sağ eylemci İbrahim Çiftçi, Ankara Sıkıyönetim Mahkemesi'nce üçüncü kez ölüm cezasına çarptırıldı.
1983 - Eski İstanbul Belediye Başkanı Ahmet İsvan tahliye edildi. İsvan, Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) davasında yargılanmaktaydı.
1985 - 1983'ten beri süren Yazarlar Sendikası davasında sanıklar beraat etti.
1990 - Adnan Oktar ve müridi oldukları öne sürülen 66 erkek ve 68 kadın gözaltına alındı.
1992 - İstanbul'da evlerde doğal gaz kullanılmaya başladı.
1996 - Özgürlük Ve Dayanışma Partisi kuruldu.
1996 - Filistin'de ilk kez devlet başkanlığı seçimleri yapıldı. Yaser Arafat devlet başkanı seçildi.
1997 - Atatürkçü Düşünce Derneği, Başbakan Necmettin Erbakan hakkında konutta verdiği yemek daveti nedeniyle suç duyurusunda bulundu.
1999 - Amerikan tarihinin en büyük uyuşturucu operasyonu: sahil güvenlik kuvvetlerinin durdurduğu bir gemide 4.300 kg kokain ele geçirildi.
2005 - İzmit İşletmesinin kapatılmasını protesto için fabrikaya kapanan SEKA işçileri, Kurban Bayramı'nı fabrikada geçirdi.
 
Lig Puan Durumu
 
Takımlar
O
G
B
M
P
1
Başakşehir
18
11
5
2
38
2
Galatasaray
18
9
5
4
32
3
Malatyaspor
18
9
5
4
32
4
Kasımpaşa
17
9
2
6
29
5
Trabzonspor
18
8
5
5
29
6
Beşiktaş
18
8
5
5
29
7
Konyaspor
18
7
7
4
28
8
Antalyaspor
18
8
4
6
28
9
Sivasspor
18
6
6
6
24
10
Göztepe
18
7
1
10
22
11
Bursaspor
17
4
9
4
21
12
Alanyaspor
18
6
3
9
21
13
Kayserispor
18
5
5
8
20
14
Ankaragücü
18
6
2
10
20
15
Akhisar Bld.Spor
18
4
5
9
17
16
Erzurum BB
18
3
7
8
16
17
Fenerbahçe
17
3
7
7
16
18
Çaykur Rizespor
17
1
9
7
12
 
Şampiyonlar Ligi
 
UEFA Avrupa Ligi
 
Alt Lig
 
Süper Loto
17.01.2019 Tarihli Çekiliş Sonucu010238404252
 
On Numara
14.01.2019 Tarihli Çekiliş Sonucu04050711161719232526303440414346657072767879
 
Sayısal Loto
19.01.2019 Tarihli Çekiliş Sonucu082024252837
 
Şans Topu
16.01.2019 Tarihli Çekiliş Sonucu091218202301
 
Namaz Vakitleri
 
  • İmsak05:48
  • Güneş07:34
  • Öğlen12:44
  • İkindi15:15
  • Akşam17:32
  • Yatsı19:06
 
 
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık