15 Temmuz, gerçekler ve FETÖ düzeni!

Ana Sayfa » Siyaset » Demokratik devletin esası denge denetim kalktı!

Demokratik devletin esası denge denetim kalktı!

Türkiye, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemine geçti, devlet ortadan kalktı. Yeni sistemde, çağdaş devlet sisteminde olması gereken denge ve denetim yok! TBMM’nin denetleme sistemi yok edildi, yasama yetkisi ise cumhurbaşkanıyla paylaşılıyor.

 
12 Temmuz 2018 Perşembe 09:08 
Yorum YapYazdır
 
 
Demokratik devletin esası denge denetim kalktı!

Cumhurbaşkanlığı Hükümet sistemi adı verilen yeni sistem işlemeye başladı ama ortada ne yasa var ne yönetmelik... Söylenen şu: “Cumhurbaşkanlığı kararnameleriyle sistem oluşturulacak!” Bakanlıklar bir bir kapatılıyor, birleştiriliyor. Bürokratlar ise şaşkın durumda. Yeni sistemde kurullar değil kişiler ve o kişilerin bağlı olduğu tepedeki tek kişilik yönetim anlayışı hakim.

YERİNE NE KONACAĞI BELİRSİZ

İdari hakim olmak için artık hukuk bölümlerinden mezun olmaya gerek yok. Rektörleri ise Cumhurbaşkanı istediği gibi atayabilecek. Yeni sistemde artık Milli Güvenlik Kurulu ve Yüksek Askeri Şura gibi Türkiye Cumhuriyeti’nin en temel kurumları da bir kararname maddesiyle lağvediliyor ve yerine ne konulacağı ya da herhangi bir başka kurumun olup olmayacağı ise belirsiz.

HİKMET SAMİ TÜRK: 142 YILLIK DEMOKRASİ MÜCADELESİ BOŞA GİTTİ

Eski Adalet Bakanı Prof. Dr. Hikmet Sami Türk, Cumhurbaşkanlığı kararnameleriyle alınan kararlarla birlikte, Türkiye’nin 142 yıllık demokrasi mücadelesinin boşa gittiğini savundu. Türk, “Egemenliğin millete geçtiğini söylüyorlar ama sanırım milleti tek bir kişi olarak algılıyorlar, bu düzenlemelerin doğru değil” dedi.

Eski Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, devletin yeniden yapılandırıldığı Cumhurbaşkanlığı kararnamelerine ilişkin Aydınlık’tan Erdem Atay'ın sorularını yanıtladı. Türk, “Bu yeni sistemin Türkiye Cumhuriyeti’ni uçuracağı söyleniyor. Ama bu uçurmanın başka bir anlamı daha vardır. Hangisinin gerçekleşeceğini ilerleyen zamanlarda göreceğiz” yorumu yaptı.

‘KARARNAMEYLE YASAMA CUMHURBAŞKANI’NA GEÇTİ’

Böylesine köklü bir değişikliğin şimdiye kadar hiç olmadığına dikkat çeken Türk, 1876 Kanun-i Esasi’ye atıfta bulundu. Türk, “1876’da Türkiye padişahlıktan meşrutiyete geçmişti. O sistemde padişahın artık yasa yapma yetkisi kalmamıştı. Bu düzenlemeler padişaha dahi verilmeyen yetkiler Cumhurbaşkanı’na veriliyor ve Cumhurbaşkanı yasama organı haline getiriliyor. Bu kararnamelerin başka bir anlamı yok” ifadesini kullandı.

Güçlendirildiği söylenen Meclis’in sadece sayısal bakımdan güçlendiğini, onun da 550 kişiden 600’e çıktığını belirten Türk, Cumhurbaşkanı’na Meclis’in kararlarını veto etme yetkisi verildiğini söyledi. Türk, “Cumhurbaşkanı bir yandan kararname ile yasama yetkisine sahip olurken, bir yandan da yasama yetkisi olan Meclis’in kararlarını engelleyebilecek. Son söz Cumhurbaşkanı’nda olacak” diye konuştu.

‘VEKİLLER OTURUP ÇAY KAHVE İÇEBİLİR’

Bu düzenlemeleri hayata geçirmenin 142 yıl içerisinde yapılan demokrasi mücadelesinin boşa gitmesi demek olduğunu vurgulayan Türk, “Ne getireceği önümüzdeki yıllarda görülecektir. Sanıyorum gerçek Cumhuriyet’e sahip çıkmak, böyle bir yönetime hayır demek, dur demek hepimizin görevidir” dedi.

“Egemenlik millete geçti diyorlar. Ama sanırım millet olarak tek kişiyi algılıyorlar” diyen Hikmet Sami Türk, Meclis’teki vekillere de bir öneride bulundu. Türk şunları söyledi:

“Meclis’in artık hiçbir katkısı yok. Sözlü soru sorma yetkisi, gensoru, hükümetin yönetiminde herhangi bir yetkisi yok. Meclis’teki vekiller Meclis’te oturabilir, orada çay kahve içebilir.”

Eski Adalet Bakanı Prof. Dr. Hikmet Sami Türk

ÜNİVERSİTELER ERDOĞAN'A BAĞLANDI!

Yükseköğretimde yapılan yeni düzenlemelere göre, rektörleri artık direkt Cumhurbaşkanı atayacak. Aydınlık’tan Seda Akyüz'e konuşan Tüm Öğretim Elemanları Derneği Başkanı Recep Akdur, düzenlemeyle birlikte herkesin rektör olabileceğini, liyakat esasının da ortadan kalktığını belirtti.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın yemin etmesiyle birlikte çıkartılan 703 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı’nda da önemli düzenlemeler yapıldı. Yeni KHK ile YÖK’ün teşkilatlanma yapısı değiştirildi. Daha önce YÖK rektör adaylarını belirleyip Cumhurbaşkanı’na sunuyor, Cumhurbaşkanı da adaylardan birini rektör olarak atıyordu. Yeni düzenlemeyle birlikte bu tamamen ortadan kalktı. Artık üniversitelere rektörü direkt Cumhurbaşkanı atayacak. Rektörlerin profesör olması şartı kaldırıldı! Eski sistemdeki ‘devlet üniversitesinde rektörlerin iki dönemden fazla görev yapamaması’ sınırı da artık yok.

İŞADAMINA REKTÖRLÜK YOLU

YÖK’ün yapısındaki bu köklü değişikliği, özerk olması gereken üniversitelerin tamamen Cumhurbaşkanı’nın eline bırakılmasını, konunun uzmanlarına sorduk. Aydınlık’a konuşan uzmanlar, şu noktalara dikkat çektiler: Rektör atamalarında YÖK’ten görüş alma geleneğine son verilmiş oldu. Profesör olma şartı kaldırılınca, rektör olacak kişinin akademik bir geçmişi olmasına gerek kalmadı. Vakıf üniversitesi sahibi bir işadamı, sahibi olduğu okulun rektörü olamıyordu. Yeni düzenlemeyle artık olabilir.

‘HERKES REKTÖR OLABİLİR!’

Tüm Öğretim Elemanları Derneği Başkanı Recep Akdur, rektör atamalarına ilişkin görüş bile sunamayacak olan YÖK’ün önümüzdeki dönemde tamamen ortadan kaldırılacağını düşünüyor. Artık liyakatli kişilerin rektör olmasının imkânsız hale geldiğini ifade eden Akdur şunlara dikkat çekti:

“Hükümet sistemiyle devlet yönetimi değiştiriliyor. Birçok kurum kuruluş kapatıldı. YÖK’ün yetkileri de elinden alındı. 2016 yılında önce rektörlük seçimleri kaldırıldı şimdi de atamaları direkt Cumhurbaşkanı yapacak. Bu akıl almaz bir durum. Geçmişte demokratik mekanizmalar, liyakatli kişilerin rektör atanmasını sağlıyordu. YÖK artık ne işe yarayacak? Son yıllarda aten sadece kılavuzluk ediyordu. Artık sadece dört yıllık üniversite mezunu olmanız ve beş yıllık iş tecrübenizin bulunması rektör olabilmeniz için yeterli. Bir de artık rektörler Cumhurbaşkanının istediği kadar makamında kalabilecek. Yani siz Cumhurbaşkanın istediği biriyseniz, rektör de olursunuz, istediğiniz kadar da o koltukta kalırsınız! Elindeki bu yetkilerin alınması zamanla YÖK’ün de kapatılacağını gösteriyor.”

Recep%20AkdurTüm Öğretim Elemanları Derneği Başkanı Recep Akdur

ARTIK İLAHİYATÇI DA İDARİ HÂKİM OLABİLİR

Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile yapılan düzenlemeye göre, artık idari hakim olmak için Hukuk Fakültesi veya hukuk ağırlıklı bölüm mezunu olmak zorunluluğu ortadan kalktı. Yapılan değişikliğe göre, artık Veterinerlik Fakültesi mezunu da, İlahiyat, Ziraat veya Mühendislik Fakültesi mezunu da idari hakim olabilecek.

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, idari hakim olmak için Hukuk Fakültesi mezunu olma şartının kararnameyle kaldırılmasına, “KHK ile üç kişilik heyetin hiçbir üyesinin tek saat bile hukuk dersi almadan hukuki konularda karar vermesi mümkün oldu. Bu durum düzeltilmeli” diyerek tepki gösterdi.

Resmi Gazete’de yayımlanan 703 sayılı KHK ile idari hakim olabilme şartlarında değişikliğe gidildi. Düzenlemeye göre, 24 Şubat 1983 tarihli ve 2802 sayılı Hakimler ve Savcılar Kanununun 8’inci maddesinin (c) bendinin ikinci paragrafı, “İdari yargı adayları için; hukuk fakültesinden mezun olmak veya yabancı bir hukuk fakültesini bitirip de Türkiye’de hukuk fakülteleri programlarına göre eksik kalan derslerden sınava girip başarı belgesi almış bulunmak ya da bakanlığın ihtiyaç durumuna göre belirleyeceği diğer alanlarda en az dört yıllık yüksek öğrenim yapmış veya bunlara denkliği kabul edilmiş yabancı öğretim kurumlarından mezun olmak” şeklinde değiştirildi. Maddenin önceki halinde ise idari yargı adayları için her dönemde alınacak aday sayısının yüzde yirmisini geçmemek üzere ihtiyaç oranında, hukuk veya hukuk bilgisine programlarında yeterince yer veren siyasal bilgiler, idari bilimler, iktisat ve maliye alanlarında en az dört yıllık yüksek öğrenim yapmaları şartı aranıyordu.

‘DÜZELTİLMELİ’

Düzenlemeye tepki gösteren Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, şöyle konuştu: “Yeni KHK’ya göre hukuk dışındaki bir fakülte mezunu da idari yargıda hakim olabiliyor. Kalabalık heyetlerde bir üye belki olabilir. Ancak KHK ile üç kişilik heyetin hiçbir üyesinin tek saat bile hukuk dersi almadan hukuki konularda karar vermesi mümkün oldu. Düzeltilmeli.”

‘İYİ NİYETLİ BİR TAVIR DEĞİL’

Ankara Barosu Başkanı Hakan Canduran ise idari yargıya hukuk eğitimi almamış kişilerin sokulmasının yargıyı daha problemli hale getireceğini belirtti: “Türkiye’de 123 Hukuk Fakültesi var. Buralardan her yıl 15-20 bin kişi mezun oluyor. Bu kadar Hukuk Fakültesi mezunu varken bu şartı kaldırmak iyi niyetli bir tavır değildir. Yarın ilahiyat mezunu, mühendislik mezunu birisi de idari yargıda hakim olacak. Bu mezunlar nasıl öğrenecekler? İdari davalarda taraflardan birisi devlet. Düzenleme, kabul edilebilecek bir şey değil. Bir hukukçu olarak bunun altında kasıt aramak durumunda kalıyoruz.”

Ayfdınlık

 
12 Temmuz 2018 Perşembe 09:08 
Yorum YapYazdır
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
A. Şefik Mollamehmetoğlu
 
Arslan Bulut
 
Türker Ertürk
 
Nihat Genç
 
Kazım DEMİR
 
Mehmet Polat
 
Prof. Dr. Örsan Öymen
 
Göksu Mollamehmetoğlu
 
Osman Cudi Yılmaz
 
Havva GÜNAYDIN LAKUTOĞLU
 
Attila Aşut
 
Prof. Dr. Orhan Özgür
 
Prof. Dr. Kemal Üçüncü
 
Mustafa Önsel
 
Muhammet İKİNCİ
 
Ahmet Özer
 
Ömer Faruk Altuntaş
 
Gülcan Özgür
 
Ömer Turan
 
Prof. Dr. Burhan Çuhadaroğlu
 
Mehmet Erdal Çağdaş
 
Prof. Dr. Cavit Boz
 
Hüseyin HAYDAR
 
Zekeriya Saka
 
Mehmet Kuvvet
 
Hasan Güneş
 
Erdal ÖZÇELİK
 
Serpil Satut Denizoğlu
 
Erdal Eksert
 
İnci Güngör
 
Coşkun ERUZ
 
Mehmet Akıncı
 
Ruhi  Türkyılmaz
 
İlyas Gümrükçü
 
Sami KOÇ
 
Ömer Asan
 
Kadir ŞİŞGİNOĞLU
 
Son 24 Saat
Haberler RSS Beslemesi
 
 
 
Gazete Manşetleri
 
 
Anket
Halkoylaması sonrası Türkiye'yi ne bekliyor?
1. Daha iyi bir gelecek
2. Daha kötü bir gelecek
3. Birşey değişmez
 
Arşiv
 
Tarihte Bugün
1212 - İspanya Hristiyan krallıklarının Muhammad an-Nâsir komutasındaki müslümanları Las Navas de Tolosa savaşında yenmesi.
1394 - Fransa kralı VI. Charles Yahudilerin Fransa'dan kovulması için emir verdi.
1661 - Avrupa'da ilk banknot, Stockholms Banco adlı bir İsveç bankası tarafından bastırtılarak tedavüle verildi.
1782 - Wolfgang Amadeus Mozart'ın Saraydan Kız Kaçırma adlı operası ilk kez sahnelendi.
1880 - Dr. Emily Stowe, Kanada'nın ilk lisanslı kadın doktoru oldu.
1912 - Stokholm Olimpiyat'ları başlangıcı.
1935 - Dünyanın ilk parkmetresi Oklahoma City'de bir caddeye yerleştirildi.
1942 - Fransa'daki en büyük Yahudi tutuklanması: 12.884 Yahudi Auschwitz'e gönderilmek üzere tutuklandı.
1945 - Manhattan Projesi: Alamogordo, Yeni Meksika, Amerika Birleşik Devletleri yakınlarında ilk atom bombası denemesi Trinity testi yapıldı.
1965 - Fransa ve İtalya'yı birbirine bağlayan "Mont Blanc Tüneli" açıldı.
1969 - Apollo 11, Cape Kennedy uzay üssünden fırlatıldı.
1979 - Saddam Hüseyin, Irak devlet başkanı oldu.
1990 - Filipinler'de deprem: 1.450 ölü.
1994 - Shoemaker-Levy 9 kuyrukluyıldızının parçaları Jüpiter gezegenine çarptı.
1997 - İtalyan modacı Gianni Versace, Miami'deki evinin önünde Andrew Cunanan adlı bir Filipinli eşcinsel tarafından öldürüldü.
1999 - Eski ABD başkanı John F. Kennedy ve Jacqueline Kennedy Onassis'in oğulları John F. Kennedy, Jr.ın kullandığı küçük uçak Atlantik Okyanusu'na düştü. Kennedy, uçakta bulunan karısı ve baldızıyla birlikte hayatını kaybetti.
2005 - Irak'ın Musayyib kentinde bir intihar eylemcisi, kullandığı patlayıcı yüklü tanker kamyonu, benzinciye sürdü: 98 ölü, 100 yaralı.
2008 - Irak'ın Telafer kentindeki bir pazar yerinde, bomba yüklü bir araç infilâk etti: yedisi çocuk 11 kişi öldü, 90 kişi yaralandı
622 - Hicri takvimin başlangıcı.
 
Lig Puan Durumu
 
Takımlar
O
G
B
M
P
1
Akhisar Bld.Spor
0
0
0
0
0
2
Alanyaspor
0
0
0
0
0
3
Ankaragücü
0
0
0
0
0
4
Antalyaspor
0
0
0
0
0
5
Erzurum BB
0
0
0
0
0
6
Beşiktaş
0
0
0
0
0
7
Bursaspor
0
0
0
0
0
8
Fenerbahçe
0
0
0
0
0
9
Galatasaray
0
0
0
0
0
10
Göztepe
0
0
0
0
0
11
Kasımpaşa
0
0
0
0
0
12
Kayserispor
0
0
0
0
0
13
Konyaspor
0
0
0
0
0
14
Çaykur Rizespor
0
0
0
0
0
15
Sivasspor
0
0
0
0
0
16
Trabzonspor
0
0
0
0
0
17
Malatyaspor
0
0
0
0
0
18
Başakşehir
0
0
0
0
0
 
Şampiyonlar Ligi
 
UEFA Avrupa Ligi
 
Alt Lig
 
Süper Loto
12.07.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu041216303848
 
On Numara
09.07.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu07142123253132373843444652536162697173757680
 
Sayısal Loto
14.07.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu010513202539
 
Şans Topu
11.07.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu172426333411
 
Namaz Vakitleri
 
  • İmsak02:42
  • Güneş04:55
  • Öğlen12:39
  • İkindi16:37
  • Akşam20:00
  • Yatsı21:54
 
 
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık