Uzungöl’de aslında ne oldu?

Ana Sayfa » Günün Yazısı » Cumhuriyet'ten Karşı Devrim'e

Cumhuriyet'ten Karşı Devrim'e

 
29 Ekim 2018 Pazartesi 09:28 
Yorum YapYazdır
 
 
Cumhuriyet'ten Karşı Devrim'e

Ahmet Şefik Mollamehmetoğlu

Mustafa Kemal ve arkadaşları, teslim olmuş ve tarihi misyonunu tamamlamış bir imparatorluk, işgal edilmiş bir ülke; varını yoğunu kaybetmiş, yiyecek ekmeği, içecek suyu kalmamış, neredeyse savaşacak silahı olmayan bir döküntüden, bir ulusal Kurtuluş Savaşı; bağımsız, onurlu, çağdaş bir devlet yarattı. Yaklaşık 600 yıllık bir geleneğin ve kurumsal yapının üzerine böyle bir cumhuriyet kurmak hiç de kolay olmadı. Çünkü cumhuriyet büyük bir sıçrama ve devrimdi. Ciddi hazım sorunları yaşanması elbette doğal.

ÖNCE MECLİS, SONRA CUMHURİYET

Mustafa Kemal daha ilk andan itibaren halka dayanmayı ve demokratik bir hareketi başlatmayı düşündü. Erzurum, Sivas kongreleri ve nihayet meclis. Kurtuluşu meclis yönetti. Yani cumhuriyet, Kurtuluş Savaşı ile fiilen kurulmuştu. Cumhuriyet devrimleri çok büyük dönüşüm ve değişim getirdi. Bazılar ana başlıklarla şöyle:

KUL YA DA TEBADAN ÖZGÜR YURTTAŞA

Padişahın tebası, kulu yerine, hak ve sorumlulukları olan, hak ve sorumlulukları anayasa ve yasal güvence altına alınan özgür birey, yurttaş geldi. Her şeyin egemeni ve sahibi, babadan oğula geçen padişah yerine, halkın seçtiği bir meclis, meclisin seçtiği bir cumhurbaşkanı ve hükümet geldi. Belirli bir etnik grubun üstünlüğüne değil, her alt kimliğin kendisini Türkiye Cumhuriyeti yurttaşı saydığı ulusal bir kimlik ve ulus devlet geldi. Her şeyin padişahın olduğu yapıdan ya da kullanım hakkına dayalı tımar sisteminden, kişisel mülkiyete geldi. Egemenlik bir kişi ya da zümreye değil, millete ait anlayışı geldi.

ÇAĞDAŞ EĞİTİM VE LAİKLİK

Dine dayalı hurafelerle dolu eğitim yerine, çağdaş bilime dayalı ve herkese fırsat eşitliği sunan bir eğitim geldi. Dogmalara dayalı, ilkellikten, bilimin, eğitimin, sanat ve kültürün, gelişimin, değişimin egemen olduğu aydınlığa geçiş geldi. Din, mezhep gibi inanç sistemlerinin devlet işlerinden ve kamusal yaşamdan uzaklaştırılması; görüşü, inancı, etnik yapısı ne olursa olsun herkesin anayasal hak ve özgürlüklere sahip olması, herkesin kamusal hizmetlerden eşit biçimde yararlanması anlayışı geldi. Birey bile sayılmayan kadının, insan yerine koyulması, seçme ve seçilme hakkına sahip olması geldi. Ülkede ortak değerler üzerinden yükselen kardeşlik, dışarıda komşular ve yakın coğrafya politikası ile barış anlayışı geldi. Hiçlikten bir ülke yaratan, ortalama yüzde 8.5’la büyüyen bir ekonomik seferberlik geldi.

EZİLENLERİN UMUDU

20. yüzyılın başında iki büyük devrim oldu. Birincisi, kapitalizme karşı emekçilerin zaferi ile yeni bir dünya sunan Rusya’daki Bolşevik devrimi; ikincisi bütün dünyanın ezilen halklarına karşı emperyalizmi yenerek ilham veren Mustafa Kemal’in Anadolu devrimi. Eşitlik ve özgürlük mücadelesi sürüyor ama birinci devrimin kurduğu siyasal yapı dağıldı. İkincisi hala ayakta. İçeride ve dışarıda bu bağımsızlıkçı, anti emperyalist, çağdaş, cumhuriyetçi bu yapıya karşı bir yanda cumhuriyetin tarihi düşmanları, bir yanda emperyalist güçler yeni yeni senaryolarını yaşama geçiriyor.

İÇİ BOŞALTILDI

Atatürk sonrası cumhuriyet adına hareket edenler, giderek o devrimci ruhu kaybetti. Bu nedenl

e cumhuriyet devrimi tamamlanamadı. Halka, ülkeye, kendi değerlerine güvenmek yerine dünyanın güçlü devletlerine yaklaşarak, mandacılığı seçti. Cumhuriyetin içini boşaltıp kendi saraylarında saltanatlarını kuranlar, halk iradesini kendi iktidarlarının, zenginliklerinin mezesi yapanlar, bazen askeri darbeler, bazen sivil hükümetlerle yozlaşmayı her alana yaydı.

KİM DİKTATÖR?

Bugünden bakarak bu cumhuriyeti kuranları diktatör ilan etmek, o insanlara anti demokrat demek, tarihi çarpıtıp yalanlarla o büyük insanları suçlamak ne büyük insafsızlık. Cumhuriyetin kuruluşuna karşı çıkıp, insanların teba ve padişahın kulları sayıldığı bir düzeni savunarak, bu ülkeyi kuran insanlara baskıcı ve otoriter demek ne büyük vicdansızlık, ikiyüzlülük, iftira, yalan, hatta ne büyük ahlaksızlık, vefasızlık.

DALALET VE İHANET

Cumhuriyeti kuranlar, bağımsız, halk iradesine dayalı, yenilikçi, devrimci, bütünleştirici anlamda ulusalcı, çağdaş, özgür, başı dik bir ülke amaçladılar.

Atatürk sonrası tek parti iktidarları ve çok partili dönemde cumhuriyetin mirasçıları olduğunu söyleyen siyasi hareketlerle, kısa aralar dışında 68 yıldır memleketi yöneten dışa bağımlı, küresel güçlere hizmet eden, halkın kutsal duygularını siyasetin malzemesi yapan vahşi liberal işbirlikçi iktidarlar, bu büyük devrim ve mirası daha ileri noktaya taşıyamadı. Kanla kurulan bu yapının üzerinde oturarak, ona karşı ihanete-karşı devrime sessiz kalındı.

ÜLKE NEREYE GÖTÜRÜLÜYOR

Bugün ülkenin götürüldüğü yer, dinsel-mezhepsel-etnik temelde ayrışmış, savaşçı ve fetihçi politikaların öne çıktığı, muhalif güçlere karşı her türlü baskının kullanıldığı, cemaat ve tarikatların devleti işgal ettiği, ülke kaynaklarını belirli bir kesimlere peşkeş çeken anlayışın daha da çarpıklaştığı, dünyanın egemen güçlerine hizmet eden, vesayetçi yeni orta çağ anlayışıdır. Karşı devrim iktidardadır.

TÜRKİYE BUNLARI AŞABİLİR

Türkiye, yanlışları aşarak, kendine dayatılan monarşik (Tek Adamcı) sahte cumhuriyeti ve otoriter seçenekleri reddederek, cumhuriyeti kuran anlayıştan güç ve ilham alıp yenilenerek, demokrasi ve hukuk devletini güçlendirerek, gerçek anlamda bir halk iktidarını kuracak birikime sahiptir.

Bugünün en önemli görevi bağımsız, özgürlükçü, eşitlikçi, hukuku esas alan, laik Türkiye Cumhuriyeti’ni, parlamenter sistemi yeniden inşa ederek, kurmak ve korumaktır. 

 
29 Ekim 2018 Pazartesi 09:28 
Yorum YapYazdır
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
A. Şefik Mollamehmetoğlu
 
Türker Ertürk
 
Mustafa Önsel
 
Attila Aşut
 
Prof. Dr. Kemal Üçüncü
 
Prof. Dr. Örsan Öymen
 
Osman Cudi Yılmaz
 
Nihat Genç
 
Havva GÜNAYDIN LAKUTOĞLU
 
Arslan Bulut
 
Çiğdem KOÇ
 
Kazım DEMİR
 
Ahmet Özer
 
Prof. Dr. Orhan Özgür
 
Mehmet Polat
 
Göksu Mollamehmetoğlu
 
Muhammet İKİNCİ
 
Abdulkadir TİRYAKİOĞLU
 
Ömer Faruk Altuntaş
 
Gülcan Özgür
 
Ömer Turan
 
Prof. Dr. Burhan Çuhadaroğlu
 
Mehmet Erdal Çağdaş
 
Prof. Dr. Cavit Boz
 
Hüseyin HAYDAR
 
Zekeriya Saka
 
Mehmet Kuvvet
 
Hasan Güneş
 
Erdal ÖZÇELİK
 
Serpil Satut Denizoğlu
 
Erdal Eksert
 
İnci Güngör
 
Coşkun ERUZ
 
Mehmet Akıncı
 
Ruhi  Türkyılmaz
 
İlyas Gümrükçü
 
Sami KOÇ
 
Ömer Asan
 
Kadir ŞİŞGİNOĞLU
 
Son 24 Saat
Haberler RSS Beslemesi
 
 
 
Gazete Manşetleri
 
 
Anket
Halkoylaması sonrası Türkiye'yi ne bekliyor?
1. Daha iyi bir gelecek
2. Daha kötü bir gelecek
3. Birşey değişmez
 
Arşiv
 
Tarihte Bugün
1402 - Ankara Savaşı: Yıldırım Bayezid ile Timur arasında, Ankara'nın Çubuk Ovası'nda yapılan savaş.
1871 - British Columbia, Kanada federasyonuna katıldı.
1881 - Amerika Birleşik Devletleri ordularına karşı savaşan son Yerli kabile şefi olan Sioux kabilesi lideri Oturan Boğa teslim oldu.
1903 - Ford ilk arabasını üretti.
1916 - I. Dünya Savaşı: Rus askerleri Ermenistan'ın Gumiskhanek kentini ele geçirdi.
1921 - New York ile San Francisco arasında hava yolu ile posta servisi başladı.
1936 - Montrö Boğazlar Sözleşmesi imzalandı.
1940 - Danimarka, Birleşmiş Milletler'den ayrıldı.
1944 - II. Dünya Savaşı: Adolf Hitler'e, Alman ordusundan bir albayın (Claus von Stauffenberg) önderliğinde, başarısız olarak sona eren 20 Temmuz suikasti gerçekleştirildi.
1949 - İsrail ve Suriye, 19 ay süren savaşın ardından barış antlaşması imzaladı.
1951 - Ürdün Kralı I. Abdullah, Cuma namazı sırasında bir Filistinli tarafından öldürüldü.
1960 - Seylan'da (şimdiki Sri Lanka), Sirimavo Bandaranaike, dünyanın seçimle iş başına gelen ilk kadın başbakanı oldu.
1964 - Vietnam Savaşı: Vietkong askeri birlikleri Cai Be'ye saldırdı: 11 Güney Vietnam'lı askeri personel ile 30'u çocuk 40 sivili öldürdü.
1965 - Moskova'ya yaptığı ziyaretten dönen Başbakan Suat Hayri Ürgüplü, Sovyetler Birliği'nin Türkiye'ye ekonomik yardımda bulunacağını açıkladı.
1969 - Tarihte ilk kez insanlı bir uzay aracı Ay'a ulaştı. Apollo 11 Ay yüzeyine indi. Astronot Neil Armstrong Ay'a ilk ayak basan insan oldu.
1973 - Filistinli militanlar, Amsterdam'dan Japonya'ya giden Japon havayollarına ait bir yolcu uçağını kaçırarak Dubai'ye indirdiler.
1974 - Kıbrıs Barış Harekatı: Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Garanti Anlaşması'nın III. maddesine istinaden gerçekleştirdiği askerî harekâtın başlangıcı.
1976 - Viking-1, 11 ay süren yolculuktan sonra Mars'a kondu ve Dünya'ya fotoğraflar aktarmaya başladı.
1980 - Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, üye ülkelerin Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanımamaları gerektiğine 14-0 oyla karar verdi.
1984 - Penthouse dergisi çıplak fotoğraflarını yayımlayınca, Miss America yarışması yetkilileri, Vanessa Lynn Williams'tan tacını iade etmesini istedi.
1994 - Kuyruklu yıldız Shoemaker Levy 9'un parçaları Jüpiter'e çarptı.
1996 - İspanya: ETA bir havaalanına bomba attı: 35 kişi öldü.
2001 - Londra Borsası halka açıldı.
2002 - Lima'daki (Peru) bir diskotekte çıkan yangında 25 kişi öldü.
2005 - Kanada, aynı cinsler arasında evliliğe izin veren dördüncü ülke oldu.
 
Lig Puan Durumu
 
Takımlar
O
G
B
M
P
1
Alanyaspor
0
0
0
0
0
2
Ankaragücü
0
0
0
0
0
3
Antalyaspor
0
0
0
0
0
4
Beşiktaş
0
0
0
0
0
5
Denizlispor
0
0
0
0
0
6
Fenerbahçe
0
0
0
0
0
7
Galatasaray
0
0
0
0
0
8
Gazişehir Gaziantep
0
0
0
0
0
9
Gençlerbirliği
0
0
0
0
0
10
Göztepe
0
0
0
0
0
11
Kasımpaşa
0
0
0
0
0
12
Kayserispor
0
0
0
0
0
13
Konyaspor
0
0
0
0
0
14
Çaykur Rizespor
0
0
0
0
0
15
Sivasspor
0
0
0
0
0
16
Trabzonspor
0
0
0
0
0
17
Malatyaspor
0
0
0
0
0
18
Başakşehir
0
0
0
0
0
 
Şampiyonlar Ligi
 
UEFA Avrupa Ligi
 
Alt Lig
 
Süper Loto
18.07.2019 Tarihli Çekiliş Sonucu023036434752
 
On Numara
15.07.2019 Tarihli Çekiliş Sonucu01101314172122252630324143455253575961717376
 
Sayısal Loto
17.07.2019 Tarihli Çekiliş Sonucu061525273644
 
Şans Topu
17.07.2019 Tarihli Çekiliş Sonucu030708253408
 
Namaz Vakitleri
 
  • İmsak02:47
  • Güneş04:58
  • Öğlen12:39
  • İkindi16:37
  • Akşam19:57
  • Yatsı21:50
 
 
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık