Dindar gençlik oranında dikkat çeken düşüş

Ana Sayfa » Bilim - Teknoloji » CIA ve Gladyo Trabzon'da kimleri kullanıldı?

CIA ve Gladyo Trabzon'da kimleri kullanıldı?

Kim bu Trabzon'daki gladyo artıkları ve onların piyonları?

 
28 Aralık 2018 Cuma 11:40 
Yorum YapYazdır
 
 
CIA ve Gladyo Trabzon'da kimleri kullanıldı?

AHMET ŞEFİK

MOLLAMEHMETOĞLU

 

İslamcı kesimde çok ama çok ilgi çekici bir tartışma başladı.

Tatışmayı başlatan iddia, Genelkurmay İstihbarat Dairesi eski Başkanı Emekli Korgeneral İsmail Hakkı Pekin’den geldi. Pekin,  Fethullah Gülen ve Mehmet Şevket Eygi’nin 1959’da Özel Harp Dairesi içinde görevlendirildiğini öne sürdü.

Eygi iddiayı reddetti, ancak hükümete yakın Yeni Akit gazetesi yazarı Abdurrahman Dilipak'ın “Hepimizi kullandılar!” başlıklı yazısı, çok ciddi bir hesaplaşmanın kapısını ardına kadar açtı.

Ne dedi Dilipak?

“Aaa, Gülen de, M. Şevket Eygi de Özel Harp tarafından kullanılmış! Kullanılmayan mı vardı ki! Yok, eğer ‘eleman’ idi iseler o ayrı bir konu. Eygi , ‘eleman’ iddialarını şiddetle reddediyor. ‘Kullanılma’ya gelince, bir zamanlar herkesin ‘Gülenci’ olması gibi, hepimiz komünizmle mücadelede ‘gönüllü’ değil mi idik!. Mesela ‘Kalkancı’nın peşine takılanlar kimin peşine takılmış oluyorlardı. Dün kullanıldık, bugün hâlâ birileri birilerini kullanmaya devam ediyor, yarın da kullanacaklar gibi bu akılla gidersek” 

KARAGÜL DAHA DA İLERİ GİTTİ

Dilipak'ın sözünü hiç de sakınmayan bu yazısının ardından iktidara yakın diğer bir gazete Yeni Şafak'ın genel yayın yönetmeni  İbrahim Karagül, dini camiada çok ama çok yankı yaratacak  bir yazıya imza attı:

Özetle şöyle dedi Karagül, “Evet, hepiniz kullanıldınız… Bugün kimler kullanılıyor? ‘Muhafazakâr vesayetçiler’ kim? Yeni ‘içeriden işgalciler’ kim?” yazısında bakın özetle neler söyledi:

 “İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana, bu adamlar muhafazakâr/İslâmî çevrelerle hiç mi iş tutmadılar? Kimlerle çalıştılar, hangi isimleri öne çıkardılar, kimleri İslâmî çevrelerin nazarında parlattılar, kimlere rol ve güç verdiler? Tehlikeli sorular bunlar, biliyorum. Ama kimse böyle bir şey yok diyemez” 

CIA'nın fonladığı yazar ve kitapları anlatan, Türkçe'ye ''‘Parayı Verdi Düdüğü Çaldı'' diye çevrilen  ''Frances Stonor Saunders’ın ‘Who Paid the Piper: The CIA and the Cultural Cold War’ adlı kitabını gündeme getirdi. Kitap, Soğuk Savaş döneminde CIA'nın  Jackson Pollock, Irving Kristol, Andre Malraux, Reinhold Neibuhr, George Orwell, Bertrand Russell, Stephen Spender, Arthur Schlesinger Jr., Arnoldo Toynbee, Vladimir Nabokov, Jean-Paul Sartre, Herbert Spencer gibi birçok yazarın nasıl finanse edilip kulşlanıldığını anlatıyordu.

Karagül şöyle dedi: “Muhafazakârlar için de ‘Parayı Verdi Düdüğü Çaldı’ kitabı yazılacaktır” 

Ve şu soruyu sordu: “Peki CIA sadece FETÖ ile mi çalıştı? ‘Muhafazakâr vesayetçiler’ ne olacak?”

Şöyle devam etti:

“Tehlikeli sorular biliyorum: Kimlere rol ve güç verdiler? 17-25 Aralık öncesi FETÖ bile bu açıdan sorgulanmadı. Bugün FETÖ dışındaki hiçbir yapı, çevre ve kişi bu konuda sorgulanmıyor. Yok mu? İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana, bu adamlar muhafazakâr/İslâmî çevrelerle hiç mi iş tutmadılar? Kimlerle çalıştılar, hangi isimleri öne çıkardılar, kimleri İslâmî çevrelerin nazarında parlattılar, kimlere rol ve güç verdiler?

Tehlikeli sorular bunlar, biliyorum. Ama kimse böyle bir şey yok diyemez. Diyemeyeceğine göre, bir şeyleri hâlâ gizliyor olmak, bu ülkenin, milletimizin geleceğini bir kez daha ipotek altına almakla sonuçlanacaktır. Türkiye’nin tarih ve coğrafya havzasına dönüşü bu hesaplaşma yapılmadan mümkün olmayacaktır.''

CIA-NATO-TÜRK GLADYOSU

Dinci-muhafazakar kesimlerin bu tartışması, CIA ve  NATO'nun Türkiye'deki örgütlenmesi Özel Harp Dairesi, işbirlikçi Türk Gladyosu ve bunların sivil uzantılarını akla getirdi. 

Bu gladyo tarafından örgütlenen Komünizmle Mücadele Dernekleri'nden, Bağımsızlıkçı-Devrimci gençlik hareketinin ABD 6. Filosu'na karşı mücadelesine satırlar ve baltalarla tekbir getirerek saldıran dinci taifeyi, 12 Mart'tan 12 Eylül'e, oradan özellikle 90'lı yılların sonuna kadar ülkede kardeş kavgasını kışkırtan, ABD karşıtı her mücadeleyi karanlık cinayetlerle, kitlesel katliamlarla bastıran provokasyonlara... 

Hatta ve hatta, DSP-MHP-ANAP koalisyonunun darmaduman edilip AKP iktidarının önünün açıldığı yorumları da ayrı bir başlık.. 

İktidar lideri kendini Büyük Orta Doğu Projesi'nin Eş Başkanı ilan ederken, Türkiye'deki birçok dinci örgüt, cemaat ve tarikat, ABD'nin İslam dünyasını ehlileştirme projesi BOP'ın gönüllü savunucusu oldu. 

Bu tartışma umarız ki muhafazakar çevrelerin gerçekleşle yüzleşmesini sağlar.

SADECE MUHAFAZAKARLAR DEĞİL

ABD ve İsrail ittifakı, yazık ki on yıllardır İslam dünyasında cemaatçi yapılanmaları kullanıyor, bazı yapılanmaları örgütlüyor, kendilerine tehdit oluşturabilecek bazılarını da tarihsel gerçeklikten kopuk 'dinci' hareketler olmaua zorlayıp şiddete yönelterek marjinalleştiriyor. 

Bugün İslam dünyası içindeki kardeş kavgasını, kan ve revanı, baskı ve zulmü sorgulamak isteyenler, bu gerçeği asla gözden kaçırmamalı!

Bu yüzleşmeyi yapması gerekenler sadece dinci muhafazakarlar değil. Özellikle kendini milliyetçi tanımlayan, Türkiye'de pekçok karanlık olay ve cinayette kullanılan kişi ve örgütler var.

Ve hatta kendini solcu olarak tanımlayan, ancak karanlık olaylarda kullanılan bazı örgüt ve kişileri unutmayalım. 

Kürt milliyetçiliği üzerinden ayrılıkçı hareketler, ABD emperyalizmi ile organik bir yapılanma içinde olduğu için onlardan söz etmiyorum. Ama bazı sahte ve sözde solcuların PKK-PYD sempatisi üzerinden ABD'ye yaptıkları hizmet var ki, o da ayrı bir durum. 

TRABZON'DA GLADYO VE SİVİL UZANTILAR

Bu tartışmanın bir de yerel boyutu var. Türkiye'de Amerikancı gladyo örgütlenmesinin merkezlerinden biri Trabzon'du. Sovyetleri izleme istasyonlarından biri de Trabzon Boztepe'de kuruldu. 

Türkiye'de özellikle 60'lı yılların sonu ve 70-80'li yıllarda yaşanan olaylarda, gladyonun yerel-sivil örgütlenmenin büyük rolleri oldu.

Gladyonun sivil uzantıları 12 Eylül sonrası ve özellikle 90'lı yıllarda çok ciddi saldırı ve provokasyonlara imza attı. En somut örneği Gazi davası sürecinde yaşananlar. AKP iktidarı döneminde de, başta papaz cinayeti, linç girişimleri, Hrant Dink cinayeti olmak üzere çok ciddi olaylar yaşandı. Ki, bu olaylar Fethullahçı örgütlenmenin Türkiye'de harekete geçtiğini gösteren ilk olaylar olarak kabul edilebilir. Sonrasında Türkiye'de neler yaşandığını umarım anımsıyoruzdur.

CIA'nın örgütlediği gladyonun yerel uzantıları, belki de şu anda aramızda yaşıyor! Hatta kendilerini demokrasi kahramanı gibi gösterenleri bile vardır!

Bugün bile bazı kirli ve karanlık senaryolarda rol alanlar, kullanılanlar mevcut! Milliyetçilik  kremasına bulanmış dinci-cemaatçi yapılanmalar, bazı gençlik örgütlenmeleri... 

Yıllar önce, din ve milliyetçilik üzerinden toplumun berlirli kesimlerini kışkırtıp korku salmaya, hatta kırım senaryoları yaratmaya kadar varan eylemler... 

Devlet içine yuvalanmış, polis ya da asker kılıklı adamların uydurma haber ve yazılarını büyük gazetecilik örneği gibi yazanlar.. Hemen her olayda birilerini hedef gösterip kışkırtıcılığı varlık nedenleri haline getirenler bile bulunur. 

Bugün bile anti emperyalist, bağımsızlıkçı, cumhuriyetçi ve devrimci kesimlere karşı saldırı ve kışkırtma için kullanılan sivil uzantılar...

Kim bu Trabzon'daki gladyo artıkları ve onların piyonları?

Zamanı geldiğinde! 

 
28 Aralık 2018 Cuma 11:40 
Yorum YapYazdır
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
A. Şefik Mollamehmetoğlu
 
Türker Ertürk
 
Mustafa Önsel
 
Attila Aşut
 
Prof. Dr. Kemal Üçüncü
 
Prof. Dr. Örsan Öymen
 
Osman Cudi Yılmaz
 
Nihat Genç
 
Havva GÜNAYDIN LAKUTOĞLU
 
Arslan Bulut
 
Çiğdem KOÇ
 
Kazım DEMİR
 
Ahmet Özer
 
Prof. Dr. Orhan Özgür
 
Mehmet Polat
 
Göksu Mollamehmetoğlu
 
Muhammet İKİNCİ
 
Abdulkadir TİRYAKİOĞLU
 
Ömer Faruk Altuntaş
 
Gülcan Özgür
 
Ömer Turan
 
Prof. Dr. Burhan Çuhadaroğlu
 
Mehmet Erdal Çağdaş
 
Prof. Dr. Cavit Boz
 
Hüseyin HAYDAR
 
Zekeriya Saka
 
Mehmet Kuvvet
 
Hasan Güneş
 
Erdal ÖZÇELİK
 
Serpil Satut Denizoğlu
 
Erdal Eksert
 
İnci Güngör
 
Coşkun ERUZ
 
Mehmet Akıncı
 
Ruhi  Türkyılmaz
 
İlyas Gümrükçü
 
Sami KOÇ
 
Ömer Asan
 
Kadir ŞİŞGİNOĞLU
 
Son 24 Saat
Haberler RSS Beslemesi
 
 
 
 
Gazete Manşetleri
 
 
Anket
Halkoylaması sonrası Türkiye'yi ne bekliyor?
1. Daha iyi bir gelecek
2. Daha kötü bir gelecek
3. Birşey değişmez
 
Arşiv
 
Tarihte Bugün
1279 - Yamen Muharebesi, Moğol Yuan Hanedanı, Güney Song Hanedanı'nın kalıntısını bir deniz muharebesinde yendi.
1839 - Louis-Jacques-Mandé Daguerre, dagerreyotipi icat etti.
1866 - Osmanlı Hükümeti, Süveyş Kanalı'nın açılması konusunda izin verdi.
1877 - Ayan Meclisi görevine başladı.
1883 - ABD'li ayakkabıcı ustası Jan E. Matzeliger bir ayakkabıyı bir seferde bütünüyle imal eden ilk makineyi icat ederek ayakkabı sanayisinde bir devrim yarattı.
1899 - Otomobil yağı üreten Castrol şirketi kuruldu.
1903 - Türkiye'nin ilk spor klübü olan Beşiktaş JK kuruldu.
1915 - Güneş Sistemi gezegenlerinden Plüton'un ilk fotoğrafı çekildi. Ancak Plüton'un yeni bir gezegen olduğu o tarihte anlaşılamadı.
1920 - ABD Senatosu, Versay Antlaşması'nı onaylamayı redetti.
1920 - Mustafa Kemal, Ankara'da bir meclis toplanması amacıyla genelge yayımladı.
1932 - Sydney Harbour Bridge açıldı.
1945 - ABD Deniz Kuvvetleri'ne ait USS Franklin uçak gemisi Japon İmparatorluk Deniz Kuvvetleri'ne ait bombardıman uçağı "Ginga" tarafından bombalandı.
1945 - SSCB, bir nota ile 1925 tarihli Türk-Sovyet Dostluk ve Tarafsızlık Antlaşması'nı yenilemeyeceğini bildirdi
1955 - Agence France-Presse'in (AFP) Ankara temsilcisi Erol Güney Türkiye Cumhuriyeti yurttaşlığından çıkarıldı.
1965 - Merzifon'un Çeltek Linyit İşletmesi'ndeki grizu patlamasında 69 işçi öldü, 58 işçi yaralandı.
1970 - Batı Almanya'nın başbakanı (Willy Brandt) ile Doğu Almanya'nın başbakanı (Willi Stoph) ilk defa görüştü.
1971 - CHP Kocaeli Milletvekili Prof.Dr. Nihat Erim, partisinden istifa etti ve başbakanlığa atandı.
1975 - Tarihe Birinci Milliyetçi Cephe Hükümeti (MC) olarak geçen, dört sağ partiden (AP, MSP, MHP, CGP) oluşan koalisyon işbaşına geldi.
1981 - Ankara'da bir inzibat erini öldürme iddiasıyla yargılanan Erdal Eren ölüm cezasına çarptırıldı. Eren'in infazı, 18 yaşından küçük olduğuna ilişkin kemik raporu nedeniyle tartışmalara yol açtı.
1985 - Uluslararası PEN Yazarlar Birliği Aziz Nesin'i onur üyeliğine seçti. Onur üyeliği belgesi Arthur Miller ve Harold Pinter tarafından verildi.
1995 - Osman Pamukoğlu'nun yönettiği "Çelik-1 Operasyonu" başladı
1997 - Diriliş Partisi iki genel seçime girmediği için kapatıldı.
1998 - Gazeteci Metin Göktepe'nin öldürülmesi davasında, beş polis, kastı aşan zor kullanarak ölüme sebebiyet verme suçundan 7 yıl 6'şar ay hapis cezasına çarptırıldı, altı polis beraat etti.
1999 - Ankara DGM Başsavcılığı, Fethullah Gülen hakkında, anayasal düzeni değiştirmeye çalıştığı gerekçesiyle soruşturma açtı.
2003 - ABD askerleri Irak-Kuveyt sınırındaki askerden arındırılmış bölgeye girdi. ABD uçakları da Irak'ın batısını bombalamaya başladı.
2003 - Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Kuzey Irak'a gönderilmesi, Türk hava sahasının yabancı silahlı kuvvetlerin hava unsurlarına 6 ay süreyle açılmasına ilişkin Başbakanlık Tezkeresi TBMM'ye sunuldu.
2007 - New York'ta "United for Peace and Justice" örgütünün düzenlediği "Savaşa Hayır" yürüyüşüne onbinlerce kişi katıldı.
2007 - Rusya'nın Kemerovo Oblastındaki Novokuznetsk şehrinde bulunan Ulyanovskaya maden işletmesinde yerin 270 m altında meydana gelen patlamada 108 madenci öldü.
 
Lig Puan Durumu
 
Takımlar
O
G
B
M
P
1
Başakşehir
26
17
7
2
58
2
Galatasaray
26
15
7
4
52
3
Beşiktaş
26
13
8
5
47
4
Trabzonspor
26
12
7
7
43
5
Malatyaspor
26
10
7
9
37
6
Konyaspor
26
8
11
7
35
7
Antalyaspor
26
10
5
11
35
8
Çaykur Rizespor
26
8
10
8
34
9
Sivasspor
26
9
7
10
34
10
Kasımpaşa
26
10
4
12
34
11
Alanyaspor
26
10
4
12
34
12
Kayserispor
26
8
9
9
33
13
Fenerbahçe
26
7
10
9
31
14
Ankaragücü
26
9
4
13
31
15
Bursaspor
26
5
13
8
28
16
Göztepe
26
8
3
15
27
17
Erzurum BB
26
4
10
12
22
18
Akhisar Bld.Spor
26
5
6
15
21
 
Şampiyonlar Ligi
 
UEFA Avrupa Ligi
 
Alt Lig
 
Süper Loto
14.03.2019 Tarihli Çekiliş Sonucu043241424353
 
On Numara
18.03.2019 Tarihli Çekiliş Sonucu02040607091114161927344146515562656668697577
 
Sayısal Loto
16.03.2019 Tarihli Çekiliş Sonucu051127314142
 
Şans Topu
13.03.2019 Tarihli Çekiliş Sonucu010913213213
 
Namaz Vakitleri
 
  • İmsak04:38
  • Güneş06:19
  • Öğlen12:40
  • İkindi16:05
  • Akşam18:41
  • Yatsı20:10
 
 
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık