Türkiye’nin onurunu ‘mahvettiniz’!

Ana Sayfa » Bilim - Teknoloji » CIA ve Gladyo Trabzon'da kimleri kullanıldı?

CIA ve Gladyo Trabzon'da kimleri kullanıldı?

Kim bu Trabzon'daki gladyo artıkları ve onların piyonları?

 
28 Aralık 2018 Cuma 11:40 
Yorum YapYazdır
 
 
CIA ve Gladyo Trabzon'da kimleri kullanıldı?

AHMET ŞEFİK

MOLLAMEHMETOĞLU

 

İslamcı kesimde çok ama çok ilgi çekici bir tartışma başladı.

Tatışmayı başlatan iddia, Genelkurmay İstihbarat Dairesi eski Başkanı Emekli Korgeneral İsmail Hakkı Pekin’den geldi. Pekin,  Fethullah Gülen ve Mehmet Şevket Eygi’nin 1959’da Özel Harp Dairesi içinde görevlendirildiğini öne sürdü.

Eygi iddiayı reddetti, ancak hükümete yakın Yeni Akit gazetesi yazarı Abdurrahman Dilipak'ın “Hepimizi kullandılar!” başlıklı yazısı, çok ciddi bir hesaplaşmanın kapısını ardına kadar açtı.

Ne dedi Dilipak?

“Aaa, Gülen de, M. Şevket Eygi de Özel Harp tarafından kullanılmış! Kullanılmayan mı vardı ki! Yok, eğer ‘eleman’ idi iseler o ayrı bir konu. Eygi , ‘eleman’ iddialarını şiddetle reddediyor. ‘Kullanılma’ya gelince, bir zamanlar herkesin ‘Gülenci’ olması gibi, hepimiz komünizmle mücadelede ‘gönüllü’ değil mi idik!. Mesela ‘Kalkancı’nın peşine takılanlar kimin peşine takılmış oluyorlardı. Dün kullanıldık, bugün hâlâ birileri birilerini kullanmaya devam ediyor, yarın da kullanacaklar gibi bu akılla gidersek” 

KARAGÜL DAHA DA İLERİ GİTTİ

Dilipak'ın sözünü hiç de sakınmayan bu yazısının ardından iktidara yakın diğer bir gazete Yeni Şafak'ın genel yayın yönetmeni  İbrahim Karagül, dini camiada çok ama çok yankı yaratacak  bir yazıya imza attı:

Özetle şöyle dedi Karagül, “Evet, hepiniz kullanıldınız… Bugün kimler kullanılıyor? ‘Muhafazakâr vesayetçiler’ kim? Yeni ‘içeriden işgalciler’ kim?” yazısında bakın özetle neler söyledi:

 “İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana, bu adamlar muhafazakâr/İslâmî çevrelerle hiç mi iş tutmadılar? Kimlerle çalıştılar, hangi isimleri öne çıkardılar, kimleri İslâmî çevrelerin nazarında parlattılar, kimlere rol ve güç verdiler? Tehlikeli sorular bunlar, biliyorum. Ama kimse böyle bir şey yok diyemez” 

CIA'nın fonladığı yazar ve kitapları anlatan, Türkçe'ye ''‘Parayı Verdi Düdüğü Çaldı'' diye çevrilen  ''Frances Stonor Saunders’ın ‘Who Paid the Piper: The CIA and the Cultural Cold War’ adlı kitabını gündeme getirdi. Kitap, Soğuk Savaş döneminde CIA'nın  Jackson Pollock, Irving Kristol, Andre Malraux, Reinhold Neibuhr, George Orwell, Bertrand Russell, Stephen Spender, Arthur Schlesinger Jr., Arnoldo Toynbee, Vladimir Nabokov, Jean-Paul Sartre, Herbert Spencer gibi birçok yazarın nasıl finanse edilip kulşlanıldığını anlatıyordu.

Karagül şöyle dedi: “Muhafazakârlar için de ‘Parayı Verdi Düdüğü Çaldı’ kitabı yazılacaktır” 

Ve şu soruyu sordu: “Peki CIA sadece FETÖ ile mi çalıştı? ‘Muhafazakâr vesayetçiler’ ne olacak?”

Şöyle devam etti:

“Tehlikeli sorular biliyorum: Kimlere rol ve güç verdiler? 17-25 Aralık öncesi FETÖ bile bu açıdan sorgulanmadı. Bugün FETÖ dışındaki hiçbir yapı, çevre ve kişi bu konuda sorgulanmıyor. Yok mu? İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana, bu adamlar muhafazakâr/İslâmî çevrelerle hiç mi iş tutmadılar? Kimlerle çalıştılar, hangi isimleri öne çıkardılar, kimleri İslâmî çevrelerin nazarında parlattılar, kimlere rol ve güç verdiler?

Tehlikeli sorular bunlar, biliyorum. Ama kimse böyle bir şey yok diyemez. Diyemeyeceğine göre, bir şeyleri hâlâ gizliyor olmak, bu ülkenin, milletimizin geleceğini bir kez daha ipotek altına almakla sonuçlanacaktır. Türkiye’nin tarih ve coğrafya havzasına dönüşü bu hesaplaşma yapılmadan mümkün olmayacaktır.''

CIA-NATO-TÜRK GLADYOSU

Dinci-muhafazakar kesimlerin bu tartışması, CIA ve  NATO'nun Türkiye'deki örgütlenmesi Özel Harp Dairesi, işbirlikçi Türk Gladyosu ve bunların sivil uzantılarını akla getirdi. 

Bu gladyo tarafından örgütlenen Komünizmle Mücadele Dernekleri'nden, Bağımsızlıkçı-Devrimci gençlik hareketinin ABD 6. Filosu'na karşı mücadelesine satırlar ve baltalarla tekbir getirerek saldıran dinci taifeyi, 12 Mart'tan 12 Eylül'e, oradan özellikle 90'lı yılların sonuna kadar ülkede kardeş kavgasını kışkırtan, ABD karşıtı her mücadeleyi karanlık cinayetlerle, kitlesel katliamlarla bastıran provokasyonlara... 

Hatta ve hatta, DSP-MHP-ANAP koalisyonunun darmaduman edilip AKP iktidarının önünün açıldığı yorumları da ayrı bir başlık.. 

İktidar lideri kendini Büyük Orta Doğu Projesi'nin Eş Başkanı ilan ederken, Türkiye'deki birçok dinci örgüt, cemaat ve tarikat, ABD'nin İslam dünyasını ehlileştirme projesi BOP'ın gönüllü savunucusu oldu. 

Bu tartışma umarız ki muhafazakar çevrelerin gerçekleşle yüzleşmesini sağlar.

SADECE MUHAFAZAKARLAR DEĞİL

ABD ve İsrail ittifakı, yazık ki on yıllardır İslam dünyasında cemaatçi yapılanmaları kullanıyor, bazı yapılanmaları örgütlüyor, kendilerine tehdit oluşturabilecek bazılarını da tarihsel gerçeklikten kopuk 'dinci' hareketler olmaua zorlayıp şiddete yönelterek marjinalleştiriyor. 

Bugün İslam dünyası içindeki kardeş kavgasını, kan ve revanı, baskı ve zulmü sorgulamak isteyenler, bu gerçeği asla gözden kaçırmamalı!

Bu yüzleşmeyi yapması gerekenler sadece dinci muhafazakarlar değil. Özellikle kendini milliyetçi tanımlayan, Türkiye'de pekçok karanlık olay ve cinayette kullanılan kişi ve örgütler var.

Ve hatta kendini solcu olarak tanımlayan, ancak karanlık olaylarda kullanılan bazı örgüt ve kişileri unutmayalım. 

Kürt milliyetçiliği üzerinden ayrılıkçı hareketler, ABD emperyalizmi ile organik bir yapılanma içinde olduğu için onlardan söz etmiyorum. Ama bazı sahte ve sözde solcuların PKK-PYD sempatisi üzerinden ABD'ye yaptıkları hizmet var ki, o da ayrı bir durum. 

TRABZON'DA GLADYO VE SİVİL UZANTILAR

Bu tartışmanın bir de yerel boyutu var. Türkiye'de Amerikancı gladyo örgütlenmesinin merkezlerinden biri Trabzon'du. Sovyetleri izleme istasyonlarından biri de Trabzon Boztepe'de kuruldu. 

Türkiye'de özellikle 60'lı yılların sonu ve 70-80'li yıllarda yaşanan olaylarda, gladyonun yerel-sivil örgütlenmenin büyük rolleri oldu.

Gladyonun sivil uzantıları 12 Eylül sonrası ve özellikle 90'lı yıllarda çok ciddi saldırı ve provokasyonlara imza attı. En somut örneği Gazi davası sürecinde yaşananlar. AKP iktidarı döneminde de, başta papaz cinayeti, linç girişimleri, Hrant Dink cinayeti olmak üzere çok ciddi olaylar yaşandı. Ki, bu olaylar Fethullahçı örgütlenmenin Türkiye'de harekete geçtiğini gösteren ilk olaylar olarak kabul edilebilir. Sonrasında Türkiye'de neler yaşandığını umarım anımsıyoruzdur.

CIA'nın örgütlediği gladyonun yerel uzantıları, belki de şu anda aramızda yaşıyor! Hatta kendilerini demokrasi kahramanı gibi gösterenleri bile vardır!

Bugün bile bazı kirli ve karanlık senaryolarda rol alanlar, kullanılanlar mevcut! Milliyetçilik  kremasına bulanmış dinci-cemaatçi yapılanmalar, bazı gençlik örgütlenmeleri... 

Yıllar önce, din ve milliyetçilik üzerinden toplumun berlirli kesimlerini kışkırtıp korku salmaya, hatta kırım senaryoları yaratmaya kadar varan eylemler... 

Devlet içine yuvalanmış, polis ya da asker kılıklı adamların uydurma haber ve yazılarını büyük gazetecilik örneği gibi yazanlar.. Hemen her olayda birilerini hedef gösterip kışkırtıcılığı varlık nedenleri haline getirenler bile bulunur. 

Bugün bile anti emperyalist, bağımsızlıkçı, cumhuriyetçi ve devrimci kesimlere karşı saldırı ve kışkırtma için kullanılan sivil uzantılar...

Kim bu Trabzon'daki gladyo artıkları ve onların piyonları?

Zamanı geldiğinde! 

 
28 Aralık 2018 Cuma 11:40 
Yorum YapYazdır
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
A. Şefik Mollamehmetoğlu
 
Attila Aşut
 
Mustafa Önsel
 
Prof. Dr. Örsan Öymen
 
Osman Cudi Yılmaz
 
Nihat Genç
 
Havva GÜNAYDIN LAKUTOĞLU
 
Türker Ertürk
 
Prof. Dr. Kemal Üçüncü
 
Mehmet Polat
 
Kazım DEMİR
 
Prof. Dr. Orhan Özgür
 
Göksu Mollamehmetoğlu
 
Arslan Bulut
 
Muhammet İKİNCİ
 
Ahmet Özer
 
Abdulkadir TİRYAKİOĞLU
 
Ömer Faruk Altuntaş
 
Gülcan Özgür
 
Ömer Turan
 
Prof. Dr. Burhan Çuhadaroğlu
 
Mehmet Erdal Çağdaş
 
Prof. Dr. Cavit Boz
 
Hüseyin HAYDAR
 
Zekeriya Saka
 
Mehmet Kuvvet
 
Hasan Güneş
 
Erdal ÖZÇELİK
 
Serpil Satut Denizoğlu
 
Erdal Eksert
 
İnci Güngör
 
Coşkun ERUZ
 
Mehmet Akıncı
 
Ruhi  Türkyılmaz
 
İlyas Gümrükçü
 
Sami KOÇ
 
Ömer Asan
 
Kadir ŞİŞGİNOĞLU
 
Son 24 Saat
Haberler RSS Beslemesi
 
 
 
Gazete Manşetleri
 
 
Anket
Halkoylaması sonrası Türkiye'yi ne bekliyor?
1. Daha iyi bir gelecek
2. Daha kötü bir gelecek
3. Birşey değişmez
 
Arşiv
 
Tarihte Bugün
1522 - Rodos'un Osmanlı donanmasınca fethi.
1774 - Osmanlı Padişahı III. Mustafa öldü. I. Abdülhamit tahta çıktı.
1793 - Vatana ihanetten suçlu bulunan Fransa kralı XVI. Louis, giyotinle idam edildi.
1899 - Opel ilk otomobilini üretti.
1908 - New York belediyesinin aldığı bir kararla kadınların toplum içinde sigara içmeleri yasaklandı.
1911 - İlk Monte Carlo Rallisi başladı.
1921 - İtalyan Komünist Partisi kuruldu.
1924 - Vladimir İlyiç Lenin öldü.
1925 - Arnavutluk Cumhuriyeti ilan edildi.
1941 - II. Dünya Savaşı: Avustralya ve Birleşik Krallık birlikleri Tobruk-Libya'ya saldırı başlattı.
1942 - II. Dünya Savaşı: Kuzey Afrika cephesinde Rommel'in Sirenayka taarruzu.
1942 - Askerlik süresi üç yıla çıkarıldı.
1943 - Varlık Vergisi ödemesinin son günüydü. Vergisini ödemeyen mükelleflerin ev ve işyerlerindeki malları haczedildi, daha sonra da icra yoluyla satış yöntemiyle vergileri tahsil edildi.
1946 - Türkiye İş ve İşçi Bulma Kurumu kuruldu.
1951 - Kore'den ilk hasta ve yaralı kafilesi, Ankara'ya geldi.
1952 - Milli Savunma Bakanlığı, Kore'de 34 subay, 46 astsubay ve 1252 erin şehit olduğunu açıkladı.
1952 - Eski Ordu milletvekili, mizah dergisi Akbaba'nın sahibi Yusuf Ziya Ortaç Cumhuriyet Halk Partisi'nden istifa etti.
1954 - İlk nükleer denizaltı Nautilus, Connecticut'ta denize indirildi.
1958 - Lefkoşa'da taksim lehine gösteri yapan Kıbrıslı Türk gençlerine İngiliz askerleri müdahale etti; bir genç ağır yaralandı, altı kişi tutuklandı.
1959 - Ulus gazetesi yazı işleri müdürü Ülkü Arman ve Yakup Kadri Karaosmanoğlu birer yıl hapse mahkum oldu; gazete bir ay süreyle kapatıldı. Yakup Kadri Karaosmanoğlu'nun "Nalıncı Keseri" başlıklı yazısı dava konusu olmuştu.
1961 - Saraçhane Tiyatrosu açıldı. İlk olarak Cevat Fehmi Başkut'un Hacıyatmaz oyunu sahnelendi.
1963 - 21-25 Ocak'da şiddetli soğuklar ülkenin her yanını etkiledi. Elektrikler, sular kesildi, trenler yollarda kaldı; Uludağ'da kar kalınlığı 25 metre.
1967 - Türkiye Milli Talebe Federasyonu'nun beş yöneticisi günü tutuklandı. Sencer Güneşsoy, Baykan Kalaba, Naci Özdemir, Hüsnü Temiz, Kâzım Musa bir gün önce polis tarafından mühürlenen federasyon binasına girmek istemişlerdi.
1967 - Uluslararası Las Vegas Maratonu'nda İsmail Akçay ikinci oldu. İsmail Akçay'ın derecesi 2 saat, 23 dakika, 3 saniyeydi.
1970 - Jumbo-Jet Boeing 747 ticari seferlerine başladı.
1972 - Cidde'ye yaptığı Hac seferinden dönen Marmara adlı THY uçağı 5 kişilik mürettebatıyla düştü. Hostes Hülya Maviler yanarak öldü, diğerleri yaralı olarak kurtarıldı.
1976 - Concorde, Londra-Bahreyn ve Paris-Rio de Janeiro hatlarında ticari uçuşlarına başladı.
1977 - Amerika Birleşik Devletleri başkanı Jimmy Carter, Vietnam savaşı sırasındaki asker kaçaklarının hemen hepsini affetti.
1981 - 444 gündür Tahran'da rehin tutulan Amerikalılar serbest bırakıldı.
1981 - Ankara Cumhuriyet Savcı Yardımcısı Doğan Öz'ü öldürmekten sanık sağ eylemci İbrahim Çiftçi, Ankara Sıkıyönetim Mahkemesi'nce üçüncü kez ölüm cezasına çarptırıldı.
1983 - Eski İstanbul Belediye Başkanı Ahmet İsvan tahliye edildi. İsvan, Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) davasında yargılanmaktaydı.
1985 - 1983'ten beri süren Yazarlar Sendikası davasında sanıklar beraat etti.
1990 - Adnan Oktar ve müridi oldukları öne sürülen 66 erkek ve 68 kadın gözaltına alındı.
1992 - İstanbul'da evlerde doğal gaz kullanılmaya başladı.
1996 - Özgürlük Ve Dayanışma Partisi kuruldu.
1996 - Filistin'de ilk kez devlet başkanlığı seçimleri yapıldı. Yaser Arafat devlet başkanı seçildi.
1997 - Atatürkçü Düşünce Derneği, Başbakan Necmettin Erbakan hakkında konutta verdiği yemek daveti nedeniyle suç duyurusunda bulundu.
1999 - Amerikan tarihinin en büyük uyuşturucu operasyonu: sahil güvenlik kuvvetlerinin durdurduğu bir gemide 4.300 kg kokain ele geçirildi.
2005 - İzmit İşletmesinin kapatılmasını protesto için fabrikaya kapanan SEKA işçileri, Kurban Bayramı'nı fabrikada geçirdi.
 
Lig Puan Durumu
 
Takımlar
O
G
B
M
P
1
Başakşehir
18
11
5
2
38
2
Galatasaray
18
9
5
4
32
3
Malatyaspor
18
9
5
4
32
4
Kasımpaşa
17
9
2
6
29
5
Trabzonspor
18
8
5
5
29
6
Beşiktaş
18
8
5
5
29
7
Konyaspor
18
7
7
4
28
8
Antalyaspor
18
8
4
6
28
9
Sivasspor
18
6
6
6
24
10
Göztepe
18
7
1
10
22
11
Bursaspor
17
4
9
4
21
12
Alanyaspor
18
6
3
9
21
13
Kayserispor
18
5
5
8
20
14
Ankaragücü
18
6
2
10
20
15
Akhisar Bld.Spor
18
4
5
9
17
16
Erzurum BB
18
3
7
8
16
17
Fenerbahçe
17
3
7
7
16
18
Çaykur Rizespor
17
1
9
7
12
 
Şampiyonlar Ligi
 
UEFA Avrupa Ligi
 
Alt Lig
 
Süper Loto
17.01.2019 Tarihli Çekiliş Sonucu010238404252
 
On Numara
14.01.2019 Tarihli Çekiliş Sonucu04050711161719232526303440414346657072767879
 
Sayısal Loto
19.01.2019 Tarihli Çekiliş Sonucu082024252837
 
Şans Topu
16.01.2019 Tarihli Çekiliş Sonucu091218202301
 
Namaz Vakitleri
 
  • İmsak05:48
  • Güneş07:34
  • Öğlen12:44
  • İkindi15:15
  • Akşam17:32
  • Yatsı19:06
 
 
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık