İşte İstanbul seçim sonucu.. İlçe ilçe..

Ana Sayfa » Bilim - Teknoloji » CIA ve Gladyo Trabzon'da kimleri kullanıldı?

CIA ve Gladyo Trabzon'da kimleri kullanıldı?

Kim bu Trabzon'daki gladyo artıkları ve onların piyonları?

 
28 Aralık 2018 Cuma 11:40 
Yorum YapYazdır
 
 
CIA ve Gladyo Trabzon'da kimleri kullanıldı?

AHMET ŞEFİK

MOLLAMEHMETOĞLU

 

İslamcı kesimde çok ama çok ilgi çekici bir tartışma başladı.

Tatışmayı başlatan iddia, Genelkurmay İstihbarat Dairesi eski Başkanı Emekli Korgeneral İsmail Hakkı Pekin’den geldi. Pekin,  Fethullah Gülen ve Mehmet Şevket Eygi’nin 1959’da Özel Harp Dairesi içinde görevlendirildiğini öne sürdü.

Eygi iddiayı reddetti, ancak hükümete yakın Yeni Akit gazetesi yazarı Abdurrahman Dilipak'ın “Hepimizi kullandılar!” başlıklı yazısı, çok ciddi bir hesaplaşmanın kapısını ardına kadar açtı.

Ne dedi Dilipak?

“Aaa, Gülen de, M. Şevket Eygi de Özel Harp tarafından kullanılmış! Kullanılmayan mı vardı ki! Yok, eğer ‘eleman’ idi iseler o ayrı bir konu. Eygi , ‘eleman’ iddialarını şiddetle reddediyor. ‘Kullanılma’ya gelince, bir zamanlar herkesin ‘Gülenci’ olması gibi, hepimiz komünizmle mücadelede ‘gönüllü’ değil mi idik!. Mesela ‘Kalkancı’nın peşine takılanlar kimin peşine takılmış oluyorlardı. Dün kullanıldık, bugün hâlâ birileri birilerini kullanmaya devam ediyor, yarın da kullanacaklar gibi bu akılla gidersek” 

KARAGÜL DAHA DA İLERİ GİTTİ

Dilipak'ın sözünü hiç de sakınmayan bu yazısının ardından iktidara yakın diğer bir gazete Yeni Şafak'ın genel yayın yönetmeni  İbrahim Karagül, dini camiada çok ama çok yankı yaratacak  bir yazıya imza attı:

Özetle şöyle dedi Karagül, “Evet, hepiniz kullanıldınız… Bugün kimler kullanılıyor? ‘Muhafazakâr vesayetçiler’ kim? Yeni ‘içeriden işgalciler’ kim?” yazısında bakın özetle neler söyledi:

 “İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana, bu adamlar muhafazakâr/İslâmî çevrelerle hiç mi iş tutmadılar? Kimlerle çalıştılar, hangi isimleri öne çıkardılar, kimleri İslâmî çevrelerin nazarında parlattılar, kimlere rol ve güç verdiler? Tehlikeli sorular bunlar, biliyorum. Ama kimse böyle bir şey yok diyemez” 

CIA'nın fonladığı yazar ve kitapları anlatan, Türkçe'ye ''‘Parayı Verdi Düdüğü Çaldı'' diye çevrilen  ''Frances Stonor Saunders’ın ‘Who Paid the Piper: The CIA and the Cultural Cold War’ adlı kitabını gündeme getirdi. Kitap, Soğuk Savaş döneminde CIA'nın  Jackson Pollock, Irving Kristol, Andre Malraux, Reinhold Neibuhr, George Orwell, Bertrand Russell, Stephen Spender, Arthur Schlesinger Jr., Arnoldo Toynbee, Vladimir Nabokov, Jean-Paul Sartre, Herbert Spencer gibi birçok yazarın nasıl finanse edilip kulşlanıldığını anlatıyordu.

Karagül şöyle dedi: “Muhafazakârlar için de ‘Parayı Verdi Düdüğü Çaldı’ kitabı yazılacaktır” 

Ve şu soruyu sordu: “Peki CIA sadece FETÖ ile mi çalıştı? ‘Muhafazakâr vesayetçiler’ ne olacak?”

Şöyle devam etti:

“Tehlikeli sorular biliyorum: Kimlere rol ve güç verdiler? 17-25 Aralık öncesi FETÖ bile bu açıdan sorgulanmadı. Bugün FETÖ dışındaki hiçbir yapı, çevre ve kişi bu konuda sorgulanmıyor. Yok mu? İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana, bu adamlar muhafazakâr/İslâmî çevrelerle hiç mi iş tutmadılar? Kimlerle çalıştılar, hangi isimleri öne çıkardılar, kimleri İslâmî çevrelerin nazarında parlattılar, kimlere rol ve güç verdiler?

Tehlikeli sorular bunlar, biliyorum. Ama kimse böyle bir şey yok diyemez. Diyemeyeceğine göre, bir şeyleri hâlâ gizliyor olmak, bu ülkenin, milletimizin geleceğini bir kez daha ipotek altına almakla sonuçlanacaktır. Türkiye’nin tarih ve coğrafya havzasına dönüşü bu hesaplaşma yapılmadan mümkün olmayacaktır.''

CIA-NATO-TÜRK GLADYOSU

Dinci-muhafazakar kesimlerin bu tartışması, CIA ve  NATO'nun Türkiye'deki örgütlenmesi Özel Harp Dairesi, işbirlikçi Türk Gladyosu ve bunların sivil uzantılarını akla getirdi. 

Bu gladyo tarafından örgütlenen Komünizmle Mücadele Dernekleri'nden, Bağımsızlıkçı-Devrimci gençlik hareketinin ABD 6. Filosu'na karşı mücadelesine satırlar ve baltalarla tekbir getirerek saldıran dinci taifeyi, 12 Mart'tan 12 Eylül'e, oradan özellikle 90'lı yılların sonuna kadar ülkede kardeş kavgasını kışkırtan, ABD karşıtı her mücadeleyi karanlık cinayetlerle, kitlesel katliamlarla bastıran provokasyonlara... 

Hatta ve hatta, DSP-MHP-ANAP koalisyonunun darmaduman edilip AKP iktidarının önünün açıldığı yorumları da ayrı bir başlık.. 

İktidar lideri kendini Büyük Orta Doğu Projesi'nin Eş Başkanı ilan ederken, Türkiye'deki birçok dinci örgüt, cemaat ve tarikat, ABD'nin İslam dünyasını ehlileştirme projesi BOP'ın gönüllü savunucusu oldu. 

Bu tartışma umarız ki muhafazakar çevrelerin gerçekleşle yüzleşmesini sağlar.

SADECE MUHAFAZAKARLAR DEĞİL

ABD ve İsrail ittifakı, yazık ki on yıllardır İslam dünyasında cemaatçi yapılanmaları kullanıyor, bazı yapılanmaları örgütlüyor, kendilerine tehdit oluşturabilecek bazılarını da tarihsel gerçeklikten kopuk 'dinci' hareketler olmaua zorlayıp şiddete yönelterek marjinalleştiriyor. 

Bugün İslam dünyası içindeki kardeş kavgasını, kan ve revanı, baskı ve zulmü sorgulamak isteyenler, bu gerçeği asla gözden kaçırmamalı!

Bu yüzleşmeyi yapması gerekenler sadece dinci muhafazakarlar değil. Özellikle kendini milliyetçi tanımlayan, Türkiye'de pekçok karanlık olay ve cinayette kullanılan kişi ve örgütler var.

Ve hatta kendini solcu olarak tanımlayan, ancak karanlık olaylarda kullanılan bazı örgüt ve kişileri unutmayalım. 

Kürt milliyetçiliği üzerinden ayrılıkçı hareketler, ABD emperyalizmi ile organik bir yapılanma içinde olduğu için onlardan söz etmiyorum. Ama bazı sahte ve sözde solcuların PKK-PYD sempatisi üzerinden ABD'ye yaptıkları hizmet var ki, o da ayrı bir durum. 

TRABZON'DA GLADYO VE SİVİL UZANTILAR

Bu tartışmanın bir de yerel boyutu var. Türkiye'de Amerikancı gladyo örgütlenmesinin merkezlerinden biri Trabzon'du. Sovyetleri izleme istasyonlarından biri de Trabzon Boztepe'de kuruldu. 

Türkiye'de özellikle 60'lı yılların sonu ve 70-80'li yıllarda yaşanan olaylarda, gladyonun yerel-sivil örgütlenmenin büyük rolleri oldu.

Gladyonun sivil uzantıları 12 Eylül sonrası ve özellikle 90'lı yıllarda çok ciddi saldırı ve provokasyonlara imza attı. En somut örneği Gazi davası sürecinde yaşananlar. AKP iktidarı döneminde de, başta papaz cinayeti, linç girişimleri, Hrant Dink cinayeti olmak üzere çok ciddi olaylar yaşandı. Ki, bu olaylar Fethullahçı örgütlenmenin Türkiye'de harekete geçtiğini gösteren ilk olaylar olarak kabul edilebilir. Sonrasında Türkiye'de neler yaşandığını umarım anımsıyoruzdur.

CIA'nın örgütlediği gladyonun yerel uzantıları, belki de şu anda aramızda yaşıyor! Hatta kendilerini demokrasi kahramanı gibi gösterenleri bile vardır!

Bugün bile bazı kirli ve karanlık senaryolarda rol alanlar, kullanılanlar mevcut! Milliyetçilik  kremasına bulanmış dinci-cemaatçi yapılanmalar, bazı gençlik örgütlenmeleri... 

Yıllar önce, din ve milliyetçilik üzerinden toplumun berlirli kesimlerini kışkırtıp korku salmaya, hatta kırım senaryoları yaratmaya kadar varan eylemler... 

Devlet içine yuvalanmış, polis ya da asker kılıklı adamların uydurma haber ve yazılarını büyük gazetecilik örneği gibi yazanlar.. Hemen her olayda birilerini hedef gösterip kışkırtıcılığı varlık nedenleri haline getirenler bile bulunur. 

Bugün bile anti emperyalist, bağımsızlıkçı, cumhuriyetçi ve devrimci kesimlere karşı saldırı ve kışkırtma için kullanılan sivil uzantılar...

Kim bu Trabzon'daki gladyo artıkları ve onların piyonları?

Zamanı geldiğinde! 

 
28 Aralık 2018 Cuma 11:40 
Yorum YapYazdır
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
A. Şefik Mollamehmetoğlu
 
Türker Ertürk
 
Nihat Genç
 
Attila Aşut
 
Prof. Dr. Kemal Üçüncü
 
Prof. Dr. Örsan Öymen
 
Osman Cudi Yılmaz
 
Mustafa Önsel
 
Havva GÜNAYDIN LAKUTOĞLU
 
Arslan Bulut
 
Çiğdem KOÇ
 
Kazım DEMİR
 
Ahmet Özer
 
Prof. Dr. Orhan Özgür
 
Mehmet Polat
 
Göksu Mollamehmetoğlu
 
Muhammet İKİNCİ
 
Abdulkadir TİRYAKİOĞLU
 
Ömer Faruk Altuntaş
 
Gülcan Özgür
 
Ömer Turan
 
Prof. Dr. Burhan Çuhadaroğlu
 
Mehmet Erdal Çağdaş
 
Prof. Dr. Cavit Boz
 
Hüseyin HAYDAR
 
Zekeriya Saka
 
Mehmet Kuvvet
 
Hasan Güneş
 
Erdal ÖZÇELİK
 
Serpil Satut Denizoğlu
 
Erdal Eksert
 
İnci Güngör
 
Coşkun ERUZ
 
Mehmet Akıncı
 
Ruhi  Türkyılmaz
 
İlyas Gümrükçü
 
Sami KOÇ
 
Ömer Asan
 
Kadir ŞİŞGİNOĞLU
 
Son 24 Saat
Haberler RSS Beslemesi
 
 
 
Gazete Manşetleri
 
 
Anket
Halkoylaması sonrası Türkiye'yi ne bekliyor?
1. Daha iyi bir gelecek
2. Daha kötü bir gelecek
3. Birşey değişmez
 
Arşiv
 
Tarihte Bugün
1441 - İngiltere Kralı VI. Henry Eton Koleji'ni kurdu.
1645 - İstanbul'dan 348 harp ve nakliye gemisiyle hareket eden Osmanlı ordusu, Girit adasına çıktı.
1854 - Çarlık Rusyası ordularının, savaş meydanını terk ederek, geri çekilmesiyle Silistre zaferi kazanıldı.
1859 - İsviçre işadamı Jean Henry Dunant, İtalya'da Solferino savaşı sonrası uluslararası Kızılhaç'ı kurmaya karar verdi.
1894 - Uluslararası Olimpiyat Komitesi, Olimpiyat oyunlarının dört yılda bir yapılması kararını aldı.
1901 - Pablo Picasso'nun eserleri ilk defa sergilendi.
1910 - Japonya Kore'yi istila etti.
1916 - 1. Dünya Savaşı: Somme Muharebesi, Fransa'daki Alman hatlarına yapılan ve bir hafta sürecek topçu ateşi ile başladı.
1917 - Halep'te, Enver Paşa'nın başkanlığında Türk ve Alman komutanlarının katılmasıyla (Mustafa Kemal Paşa dahil) yapılan toplantıda, General Falkenhein'ın komutanlığında "Yıldırım Orduları Grubu" kurulması kararlaştırıltı.
1936 - Türkiye Millî Basketbol Takımı ilk maçını Yunanistan ile yaptı, 49-12 galip geldi.
1938 - Toprak Mahsulleri Ofisi kuruluş kanunu kabul edildi.
1947 - Bir Amerikalı, gökyüzünde uçan nesneler gördüğünü bildirdi, nesnelerin fincan tabağına benzediğini iddia etti. Basın ilk kez uçan daire terimini kullanmaya başladı.
1961 - Almanya'ya gidecek ilk işçi kafilesi yola çıktı. İşgücü göndermeye ilişkin protokol, Türkiye ile Batı Almanya arasında 13 Haziran'da imzalanmış; özel kuruluşların kontratsız işçi göndermelerinin önüne geçilmeye çalışılmıştı.
1967 - İstanbul'da üniversite öğrencileri, Amerika Birleşik Devletleri 6. Filosunun ziyaretini protesto etti.
1982 - 44 sanıklı Barış Derneği davası başladı.
1983 - Yaser Arafat'ın Şam'a girişi yasaklandı.
1983 - Amerika Birleşik Devletleri uzay mekiği Challenger, uzaydaki görevini tamamlayarak, Amerika Birleşik Devletleri'nin uzaya gönderdiği ilk kadın astronot olan Sally Ride ile dünyaya döndü.
1989 - Bulgaristan'ın Türk azınlığa uyguladığı baskılar ve zorunlu göç uygulaması, Taksim Meydanı'nda düzenlenen Bulgaristan'ı Telin Mitinginde protesto edildi.
1992 - Türkiye Kamu Çalışanları Sendikaları Konfederasyonu (Türkiye Kamu-Sen) kuruldu.
2001 - Polonya'daki Özel Olimpiyatlar Avrupa Futbol Şampiyonası'nda, Zihinsel Engelliler Milli Takımı şampiyon oldu.
 
Lig Puan Durumu
 
Takımlar
O
G
B
M
P
1
Galatasaray
34
20
9
5
69
2
Başakşehir
34
19
10
5
67
3
Beşiktaş
34
19
8
7
65
4
Trabzonspor
34
18
9
7
63
5
Malatyaspor
34
13
8
13
47
6
Fenerbahçe
34
11
13
10
46
7
Antalyaspor
34
13
6
15
45
8
Konyaspor
34
9
17
8
44
9
Alanyaspor
34
12
8
14
44
10
Çaykur Rizespor
34
9
14
11
41
11
Sivasspor
34
10
11
13
41
12
Kayserispor
34
10
11
13
41
13
Ankaragücü
34
11
7
16
40
14
Kasımpaşa
34
11
6
17
39
15
Göztepe
34
11
5
18
38
16
Bursaspor
34
7
16
11
37
17
Erzurum BB
34
8
11
15
35
18
Akhisar Bld.Spor
34
6
9
19
27
 
Şampiyonlar Ligi
 
UEFA Avrupa Ligi
 
Alt Lig
 
Süper Loto
20.06.2019 Tarihli Çekiliş Sonucu052133384249
 
On Numara
17.06.2019 Tarihli Çekiliş Sonucu02051719202130404143454649515265707677787980
 
Sayısal Loto
22.06.2019 Tarihli Çekiliş Sonucu111417273841
 
Şans Topu
19.06.2019 Tarihli Çekiliş Sonucu151617272804
 
Namaz Vakitleri
 
  • İmsak02:21
  • Güneş04:43
  • Öğlen12:35
  • İkindi16:36
  • Akşam20:05
  • Yatsı22:07
 
 
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık