TSK'dan bugüne kadarki en sert Afrin açıklaması

Ana Sayfa » Trabzon Gündemi » CHP'li Hamzaçebi'den Başbakan'a Trabzon'a çöp tesisi sorusu

CHP'li Hamzaçebi'den Başbakan'a Trabzon'a çöp tesisi sorusu

Trabzon kökenli CHP İstanbul Milletvekili ve TBMM Başkanvekili M. Akif Hamzaçebi, Trabzon ve Rize İlleri Yerel Yönetimleri Katı Atık Tesisleri Yapma ve İşletme Birliği (TRAB-Rİ-KAB) tarafından Araklı Taşönü mahallesine yapılmak istenen Entegre Katı Atık Bertaraf Tesisi'ni Başbakan Binali Yıldırım'a sordu. Hamzaçebi soru önergesinde, ''Önce Turup mevkii, daha sonra Taşönü Mahallesi olmak üzere Araklı İlçesi’nin yerleşim yeri yakınında olan ve verimli toprağı bulunan bölgelerinde bu tesisin yapılmasında neden ısrar edilmektedir?'' dedi.

 
3 Aralık 2016 Cumartesi 21:06 
Yorum YapYazdır
 
 
CHP'li Hamzaçebi'den Başbakan'a Trabzon'a çöp tesisi sorusu

AKİF HAMZAÇEBİ ile ilgili görsel sonucu

 

İŞTE O SORU ÖNERGESİ:

Trabzon İli Araklı İlçesi Taşönü Köyü, tarihi 1700’lü yıllara dayanan, 6 köyün ortasında bulunan, “doğa harikası” olarak tanınan bir köydür. Denize 3 Km uzaklıkta olup birçok köyün geçiş güzergâhında bulunmaktadır. Tarihi mağaraları, at yolları, maden ocakları ile tarihi güzelliklere sahiptir. Tarıma elverişli, bereketli ve yumuşak toprağı, asırlardır halkının yerleşim yeri ve geçim kaynağıdır. Taşönü Köyü halkı geçimini başta fındık, çay, kivi, patates ve diğer bazı sebze üretiminin yanı sıra küçükbaş ve büyükbaş hayvancılıkla sağlamaktadır.

 

Kamuoyunda yer alan bilgilere göre Taşönü Mahallesinde bulunan yaklaşık 340 dönümlük alan üzerinde bir çöp arıtma tesisi kurulması planlanmaktadır. Bu bağlamda, Trabzon Büyükşehir Belediyesi İşletme ve İştirakler Daire Başkanlığı tarafından 15.04.2016 tarihinde söz konusu alanın tahsisi talebiyle yazılan yazı, Trabzon Büyükşehir Belediye Meclisi’nin 19.04.2016 tarihli kararıyla söz konusu alana çöp tesisi kurulması için uygun bulunmuş ve alan, Entegre Katı Atık Bertaraf Tesisi yapılması amacıyla 25 yıllığına Trabzon ve Rize İlleri Yerel Yönetimleri Katı Atık Tesisleri Yapma ve İşletme Birliği’ne (TRAB-Rİ-KAB) tahsis edilmiştir.

Konu ile ilgili olarak bölge halkının görüşü ve rızası alınmadan yapılmış olan bu tahsis işlemine karşı yoğun bir tepki ortaya çıkmış, sivil toplum kuruluşları, dernekler ve bölge sakinleri bu projeye karşı seslerini duyurmaya çalışmışlardır. Daha önce yine Araklı İlçesinin Turup Mevkii için benzer bir proje düşünülmüş fakat bölge halkının yoğun tepkisi nedeniyle vazgeçilmiştir. Taşönü Mahallesi sakinleri ve komşu mahallelerde yaşayan insanlarımız da aynı sebeplerden dolayı bu projenin gerçekleştirilmesine karşı çıkmakta, çevresel, ekonomi ve sağlık açısından bulunduğu bölgeyi etkileyecek olan katı atık bertaraf tesisi projesi için yerleşim yerlerinin uzağında bir bölgenin tercih edilmesi gerektiğini dile getirmektedir.

 

ARAKLI TAŞÖNÜ ile ilgili görsel sonucu

 

Söz konusu mahalle ve komşu 6 mahalle muhtarınca İçişleri Bakanlığı’na hitaben yazılan ve 26.10.2016 tarihinde imza altına alınan dilekçede bahse konu Katı Atık Arıtma Tesisi yapılmasına muvafakatlarının olmadığı bildirilmiş, söz konusu mahalle ve civar mahallelerde yapılaşmanın bulunduğu, tamamen tarım arazisi niteliğinde ve yerleşim yeri olarak kullanılan bölgede bir çöp arıtma tesisi kurulmasının hem sağlık hem de ekonomik olarak büyük zararlara neden olacağı vurgulanmıştır. Altı mahalle muhtarının konuya ilişkin dilekçesine cevaben 21.11.2016 tarihinde Trabzon Valisi Sayın Yücel YAVUZ, TRAB-Rİ-KAB Başkanı sıfatıyla bir cevap yazmış, bu cevapta söz konusu katı atık bertaraf tesisi projesinin çevre ve insan sağlığı açısından herhangi bir olumsuzluk oluşturmayacağı ifade edilmiştir. Aynı yazıda, Taşönü Mahallesinde bulunan arazinin kullanılmadığı, atıl durumda bulunduğu iddia edilmiş, zamanında yine bölge sakinlerinin itirazlarına rağmen hayata geçirilen taşocağı çalışmaları sırasında meydana gelen heyelandan bahsedilmiş, bölgenin yerleşim yerine olan yakınlığından söz edilmemiştir.

            Bu nedenle,

 1. Tüm Türkiye’de tarım arazilerinin hızla yapılaşmaya açılması nedeniyle tarıma elverişli arazilerimizin hızlı bir şekilde azaldığı bu süreçte Katı Atık Arıtma Tesisi için neden söz konusu arazi seçilmiştir?
 2. Katı Atık Arıtma Tesisi için hangi alternatif araziler arasından söz konusu alan tercih edilmiştir? Bu arazinin tercih edilmesinde hangi etkenler göz önünde bulundurulmuştur?
 3. Bölgede yaşayan insanlarımızın endişeleri ve yerinde talepleri neden ısrarla dikkate alınmamaktadır?
 4. Önce Turup mevkii, daha sonra Taşönü Mahallesi olmak üzere Araklı İlçesi’nin yerleşim yeri yakınında olan ve verimli toprağı bulunan bölgelerinde bu tesisin yapılmasında neden ısrar edilmektedir?
 5. Tarım ve hayvancılıkla geçimini sağlayan bölge halkından kaç kişi bu tesisten olumsuz yönde etkilenecektir?
 6. Kurulması planlanan çöp tesisinin bölgenin verimli tarım arazilerine hangi olumsuz etkileri olacaktır?

 

 
3 Aralık 2016 Cumartesi 21:06 
Yorum YapYazdır
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
A. Şefik Mollamehmetoğlu
 
Mustafa Önsel
 
Türker Ertürk
 
Kazım DEMİR
 
Prof. Dr. Örsan Öymen
 
Mehmet Polat
 
Havva GÜNAYDIN LAKUTOĞLU
 
Göksu Mollamehmetoğlu
 
Osman Cudi Yılmaz
 
Nihat Genç
 
Attila Aşut
 
Arslan Bulut
 
Prof. Dr. Orhan Özgür
 
Ahmet Özer
 
Ömer Faruk Altuntaş
 
Gülcan Özgür
 
Ömer Turan
 
Prof. Dr. Burhan Çuhadaroğlu
 
Mehmet Erdal Çağdaş
 
Prof. Dr. Cavit Boz
 
Prof. Dr. Kemal Üçüncü
 
Hüseyin HAYDAR
 
Zekeriya Saka
 
Mehmet Kuvvet
 
Hasan Güneş
 
Erdal ÖZÇELİK
 
Serpil Satut Denizoğlu
 
Erdal Eksert
 
İnci Güngör
 
Coşkun ERUZ
 
Mehmet Akıncı
 
Ruhi Türkyılmaz
 
İlyas Gümrükçü
 
Sami KOÇ
 
Ömer Asan
 
Kadir ŞİŞGİNOĞLU
 
Son 24 Saat
Haberler RSS Beslemesi
 
 
 
Gazete Manşetleri
 
 
Anket
Halkoylaması sonrası Türkiye'yi ne bekliyor?
1. Daha iyi bir gelecek
2. Daha kötü bir gelecek
3. Birşey değişmez
 
Arşiv
 
Tarihte Bugün
1848 - Fransa'da geçici hükümet kurularak II. Cumhuriyet ilan edildi.
1908 - Dr. Galip Üstün, "Topkapı Fukaraperver Cemiyeti"ni kurdu.
1910 - Sanayi-i Nefise Mektebi 'nin (Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi ) kurucusu ressam ve müzeci Osman Hamdi Bey öldü.
1912 - İtalya'nın zaferiyle sonuçlanan Beyrut Muharebesi' yapıldı.
1918 - Estonya, Rusya'dan bağımsızlığını ilan etti.
1918 - Osmanlı Devleti'nde, Trabzon işgalden kurtuldu.
1920 - Almanya'da Nazi Partisi kuruldu.
1922 - Elazığ'da, Milli Mücadele yanlısı "Satvet-i Milliye" adlı gazete çıkmaya başladı.
1942 - Almanya'nın Ankara Büyükelçisi Franz Von Papen'e, Ankara'da suikast girişiminde bulunuldu. Büyükelçi ve eşi olaydan yara almadan kurtuldu; suikastçının [ugoslav göçmeni Ömer Tokat olduğu belirlendi.
1942 - 769 Romanyalı Yahudiyi taşıyan "Struma" vapuru, Karadeniz'de batırıldı; yalnızca bir yolcu kurtulabildi.
1945 - Mısır devlet başkanı Ahmet Mahir Paşa parlamentoda öldürüldü.
1946 - Juan Perón, Arjantin devlet başkanı oldu.
1946 - CHP'nin "Parti Sanat Mükafatı" adıyla düzenlendiği yarışmada Cahit Sıtkı Tarancı "Otuz Beş Yaş" şiiriyle birinci oldu.
1951 - Kırşehir'de Atatürk büstü saldırıya uğradı. Saldırıyı kınamak için 5 Mart'ta büyük bir miting düzenlendi.
1954 - Tuna Nehri'nden Karadeniz'e, oradan da İstanbul Boğazı'na inen buz parçaları, tabakalar halinde tüm Boğaz'ı ve limanı kapladı; deniz trafiği durdu.
1955 - Türkiye ile Irak arasında karşılıklı işbirliği antlaşması (CENTO), Bağdat'ta imzalandı. Daha sonra Birleşik Krallık, İran ve Pakistan üye olarak, Amerika Birleşik Devletleri de gözlemci sıfatıyla katıldı.
1955 - Türkiye'nin ilk özel dedektiflik bürosu, İstanbul'da, Avukat Fethi İnder tarafından kuruldu.
1975 - Led Zeppelin, klasik "Physical Graffiti" albümünü çıkardı.
1976 - Küba anayasası ilan edildi.
1977 - Güneydoğu Gazeteciler Cemiyeti kuruldu.
1977 - Türk fizikçi Prof.Dr. Feza Gürsey, Oppenheimer Ödülü'ne ve Einstein Madalyası'na değer bulundu. Gürsey, ödülünü ABD'li fizikçi S. Glashow ile paylaştı.
1981 - Buckingham Sarayı, Prens Charles ile Lady Diana'nın nişanlandıklarını duyurdu.
1981 - Atina'da Richter ölçeğine göre 6,7 şiddetinde bir deprem meydana geldi. 16 kişi öldü.
1983 - Necmettin Erbakan'a 4 yıl hapis ve 1 yıl 4 ay sürgün cezası verildi.
1984 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Kabe'yi ziyaret etti.
1987 - Sovyetler Birliği'nde Gorbaçov ilk kez "Glasnost"tan (açıklık politikası) söz etti.
1989 - Ayetullah Humeyni, Şeytan Ayetleri kitabının yazarı Salman Rüşdi'nin ölüsünü getirene 3 milyon dolar ödül vereceğini açıkladı.
1992 - Nirvana solisti Kurt Cobain Courtney Love ile evlendi.
1993 - Danıştay,Nazım Hikmet'in vatandaşlığa alınması için kardeşi Samiye Yaltırım'ın açtığı davayı reddeden İdare Mahkemesi kararını onayladı.
1995 - Tüketiciyi Koruma Yasası kabul edildi.
1999 - Çin havayollarına ait Tupolev TU-154 tipi bir yolcu uçağı Wenzhou havaalanına inişe geçtiği sırada düştü: 61 kişi öldü.
2002 - Salt Lake City'de (Utah, ABD) düzenlenen Kış Olimpiyatları sona erdi.
2003 - Bas gitarist Robert Trujillo, Jason Newsted'in 17 Ocak 2001'de Metallica'yı terketmesinin ardından gruba katıldı.
2005 - Penguen dergisinin Tayyipler Alemi adlı kapağı sebebiyle Dergisi'nin sahibi olan Erdil Yaşaroğlu ile Pak Yayıncılık'tan 40 bin YTL'lik manevi tazminat talep edildi.
2008 - 80. Akademi Ödülleri, Kodak Tiyatrosunda sahiplerini bulacak.
2009 - DTP'nin Grup toplantısında Kürtçe krizi yaşandı. Ahmet Türk'ün Kürtçe konuşmaya başlaması ile konuşmayı canlı veren TRT yayınını kesti.
303 - Diocletianus'un Hıristiyanlara karşı ilk fermanı yayımlandı ve buna göre imparatorluk içindeki Hıristiyan kitapları ve ibadet yerleri yok edilecekti.
 
Lig Puan Durumu
 
Takımlar
O
G
B
M
P
1
Galatasaray
23
15
2
6
47
2
Başakşehir
22
14
4
4
46
3
Fenerbahçe
22
12
8
2
44
4
Beşiktaş
22
11
8
3
41
5
Kayserispor
22
9
8
5
35
6
Sivasspor
22
10
4
8
34
7
Trabzonspor
22
8
9
5
33
8
Göztepe
22
9
6
7
33
9
Akhisarspor
23
8
6
9
30
10
Kasımpaşa
22
8
5
9
29
11
Malatyaspor
22
7
7
8
28
12
Bursaspor
23
7
6
10
27
13
Gençlerbirliği
22
6
7
9
25
14
Antalyaspor
22
6
6
10
24
15
Alanyaspor
22
6
3
13
21
16
Konyaspor
23
5
6
12
21
17
Osmanlıspor
22
5
4
13
19
18
Karabükspor
22
3
3
16
12
 
Şampiyonlar Ligi
 
UEFA Avrupa Ligi
 
Alt Lig
 
Süper Loto
22.02.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu041722274347
 
On Numara
19.02.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu03041617182125263032374042485054555657646770
 
Sayısal Loto
17.02.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu030508323536
 
Şans Topu
21.02.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu091015273103
 
Namaz Vakitleri
 
 • İmsak05:15
 • Güneş06:56
 • Öğlen12:46
 • İkindi15:49
 • Akşam18:15
 • Yatsı19:44
 
 
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık