MB'ndan dolar ve enflasyon için kötü haber

Ana Sayfa » Trabzon Gündemi » CHP'den yaylalarda yıkım açıklaması

CHP'den yaylalarda yıkım açıklaması

PEKŞEN: YAĞMACIDAN DEĞİL, YAYLACIDAN YANAYIZ... Trabzon yaylalarında yasadışı yapılaşmayla mücadele adı altında 1 Ocak 2017 sonrası yapılan binaların yıkılmasına başlanırken, diğerlerine dokunulmazken, CHP Milletvekili Haluk Pekşen, ''Önümüzdeki dönem en önemli Karadeniz’deki yaşanacak sorunlardan birisi Karadeniz yaylalarını Karadenizlilerin elinden almak projesidir'' dedi, ''AKP yağmacıların, biz yaylacıların yanındayız'' diye konuştu. Pekşen, ''Bugünlerde yaylalarda yıkım kararları aldığınızda baktığınızda bunun da bir mantığı yok. Niçin yıktıklarıyla, niçin yıkmadıkları arasında ayrımı bir türlü anlayamıyoruz” diyerek uygulamanın hangi ölçülere göre yapıldığını sordu.

 
2 Ekim 2017 Pazartesi 16:21 
Yorum YapYazdır
 
 
CHP'den yaylalarda yıkım açıklaması

HALUK PEKŞEN: ‘Yaylada veya sahilde hiç fark etmez. AKP’nin arkasında durduğu yağmacılardır, bizim sahip çıktığımız yaylacılardır. Bugünlerde yaylalarda yıkım kararları aldığınızda baktığınızda bunun da bir mantığı yok. Niçin yıktıklarıyla, niçin yıkamadıkları arasında ayrımı bir türlü anlayamıyoruz. Birini yıkıyorlar, ötekini yıkmıyorlar. Yıkmayan hangi yasadan kudret alıyor veya hangi abi arkasında var. Yıkılanın garibanın kabahati nedir? Tarihlendirmedeki sebep ne? Hangi yasa bu tarihlendirmelere olanak verdi? Bunu neye göre belirliyorlar?”

 

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Trabzon Milletvekili Haluk Pekşen, Trabzon gündemi ile ilgili CHP Trabzon İl Başkanlığı’nda basın açıklaması yaptı. 

İşte açıklamadan bölümler:

NE DEDİYSEK ÇIKTI

Doğru siyaset toplumda er ya da geç karşılık buluyor. Cumhuriyet Halk Partisi olarak Karadeniz ve özellikle Trabzon’da yürütmüş olduğumuz siyasette ne kadar doğru söylediğimiz artık kamuoyunda takdirle karşılandı. Bugüne kadar Cumhuriyet Halk Partisi Trabzon Örgütü hangi konuya el attıysa yüzde 100  isabet sağlamıştır. Yanıldığımız, hatalı değerlendirdiğimiz, aldatıldığımız hiçbir konu olmadı. Neye el attıysak sonuçta iddialarımızın tamamı doğru çıktı. 

YAYLACIDAN YANAYIZ

Daha önce mecliste yasa değişikliği oldu. Önümüzdeki dönem en önemli Karadeniz’deki yaşanacak sorunlardan birisi Karadeniz yaylalarını Karadenizlilerin elinden almak projesi olarak’ demiştim. O günlerde bize ‘bunlar doğru değildir, bunlar gerçek değildir’ diye saldırıyorlardı. Ama bugün sayın İçişleri Bakanı dahil bir çok kişi durumun vahamiyetinin farkında. Şimdi burada CHP’nin tavrı yurttaştan ve yaylacılardan yanadır.

MÜSAADE ETMEYİZ

Bizim gönlümüzdeki arslan yaylacıdır. O yaylada hayvancılık yapan, yaylada üreten, üretime katkı sağlayan Karadeniz’in kültürünü yaşatan, geleneklerini yaşatan her kim yaylacı varsa biz onun yanındayız, onun kılına zarar gelmesine engel oluruz, göz yummayız. Evini de yapacak biz de o yayladaki yapacağı yaylacılığa ilişkin her türlü faaliyeti de yasalar çerçevesinde elimizin geldiğince destek olacağız.

 

AKP DESTEKLİ YAĞMACILARA KARŞIYIZ

Bizim karşı çıkacağımız bir tek konu vardır o da yağmacılar. Yaylada veya sahilde hiç fark etmez. AKP’nin arkasında durduğu yağmacılardır, bizim sahip çıktığımız yaylacılardır. Bugünlerde yaylalarda yıkım kararları aldığınızda baktığınızda bunun da bir mantığı yok. Niçin yıktıklarıyla, niçin yakmadıkları arasında ayrımı bir türlü anlayamıyoruz. Birini yıkıyorlar, ötekini yıkmıyorlar. Yıkmayan hangi yasadan kudret alıyor veya hangi abi arkasında var. Yıkılanın garibanın kabahati nedir? Tarihlendirmedeki sebep ne? Hangi yasa bu tarihlendirmelere olanak verdi? Bunu neye göre belirliyorlar?

YAYLACI YURTTAŞLARA BULAŞMAYIN

Bütün bunlar toplumun vicdanını sızlatmaya başlattı. Yaylalardaki yaylacı yurttaşlarımızın mütevazı yaylacılık gelenekleri ile 600 yıldır devam eden gelenekleri ile yapmış oldukları evlere dokunmayın. Bunlar onların analarının ak sütü gibi helal, kendi gayretleri, kendi bütçeleri ile yaptıkları yerlerdir. Onlara lütfen bulaşmayın. Yıkacaklarınız varsa önce Yomra’dan başlayın sonra Trabzon’un şehir merkezine gelin ondan Sürmene’ye gidin hatta o belediye başkanına selam söyleyin onun Sürmene’nin dağındaki o yaptığı kaçak villadan başlayın. Yıkmak istedikleriniz kaçak yapılar ise yağma yapıları ise hiç itirazımız olmaz yanınızdayız. Ama yaylacının, yurttaşın, vatandaşın binlerce yıldır bu topraklarda yerleşik olan bir geleneği olan yayla evine el uzatırsanız bilin ki Cumhuriyet Halk Partisi örgütü olarak mücadeleye direnmeye devam edeceğiz.

FINDIK ÖRNEĞİ VERDİ

Fındık için Adalet Yürüyüşü örnektir buna.  ay önce fındık konusuna el attık. Fındıkta kurulan senaryoyu, kumpası Türkiye gündemine taşıdık. Sonrasında genel merkezimizin verdiği destekle Türkiye’nin gündemine oturdu. Bugün Gıda ve Tarım Bakanlığı’nın dayattığı alım politikaları, fiyat uygulamaları bir baktık ki tamamında hepsi geri çekildi. Ürününü satamayan, ne zaman satacağını bilmeyen, kaç para satacağını bilmeyen vatandaş yerine şimdi gerçekten CHP'nin mücadelesi sayesinde ürününü kaç paraya satacağını, hangi kalitede olursa neye satacağını bilen, koşullarını da kendisinin vakıf olduğu bir zaman sürecine geçildi. CHP’nin toplumdaki saygınlığının nedeni de budur. Vatandaşın bir sorunu varsa doğru analiz yapılıp doğru da çözüm üretiliyorsa işte  o zaman vatandaş dönüyor CHP'ye teşekkür ediyor.

 

 

HÜKÜMETE ÇAĞRI

Yaylalardaki yıkıma, toplumun vicdanını sızlatacak şekilde devam etmeyin. Bu tarihlendirmeler doğru değil. Yaylalarda yaylacıların evlerine dokunmayın. Ne zaman yaparsa yapsın. Onlara bir standart proje gösterin. Evlerini hangi standartlarda, nasıl yapacaklarını gösterin. Devlet bir sürü mimar çalıştırıyor. Bölgenin mimari ve yaylacılık yapısı göz önünde bulundurularak onların yaylacılık yapma mantığında olanlar bu amaçta olanlara devlet katkı sağlasın hatta evlerini yapmaya katkı sağlasın hatta onlara kredi de versin. Hiçbir itirazımız olmaz tam tersine destek oluruz. Ama yandaş yağlamasına, betonlaşmaya, yaylaları gasp etmeye izin vermeyeceğimizi bilmeliler.

UZUNGÖL VE SÜMELA ÖRNEĞİ

Üç yaylada gölet yapacakmışlar. Göletin yapılmasına karşı değiliz. Devlet kendi bölgesel coğrafyasına uygun olarak, planlama esasları olarak bu kararı alabilir. Ancak karar alınacaksa önce bilime, yani o konuda Karadeniz Teknik Üniversitesi yetkin bir üniversitemiz var. Üniversitemizin görüşlerine başvursunlar bu göletlerin gerçekten doğaya, çevreye, mimariye zarar verip vermeyeceği, gerçekten o göletlerin bulundukları coğrafyada katkı sağlayıp, sağlamayacağı önce bilim insanları karar versin. Ondan sonra projeler toplumun önüne konulsun, halk bu projeleri tartışsın. Gerçekten böyle bir projeyi halk istiyor mu, İstemiyor mu? Görelim. Uzungöl’de eser ortada. Sümela Vadisi’ni ne hale getirdiklerini gördük. Altındere, kepaze dereye döndü sayelerinde.

KANUNİ BULVARI'NDA GASP

Kanuni Bulvarı için 18 uygulaması var. Bir devlet vatandaşına film, fırıldak yapmaz. Kamulaştırma parası ödememek için devlet film fırıldaklık yapıyor, kanuna karşı gelerek. Bu hangi vicdana sığar. Komünist sistemde ancak buna rastlanabilir, vatandaşın gayrimenkulünü arazisini gasp etmek. Mülkiyet hakkı anayasal bir haktır. İnsan Hakları Avrupa Sözleşmesinde mülkiyet hakkı insan hakları olarak temel haklardan sayılmıştır. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, mülkiyet hakkına bedelsiz hakkına tazminata bağlamıştır. Siz Trabzon’da yol yapacağım diye, vatandaşlara siyasi nutuklar atıyorsunuz bir sürü palavra söylüyorsunuz şimdi vatandaşın arazisini, gayrimenkulünü gasp ediyorsunuz.

KUMPAS VE ENTRİKA İKTİDARI

Devlet hile yapar mı? Evet yapıyor! Balyoz Davası’nda sahte belgelerle, ordusuna kumpas kuranlar aynı mantık, aynı kafa değil mi? Ordusuna, bürokratına, yargısına kumpas kuracak, bu kumpas kurulurken bakan vatandaşlar şimdi sıra kendilerine geldiğini farkına varsın. Tam bir kumpas, tam bir entrika iktidarı. 3 kuruş vatandaş para alacak o parayı ödememek için kanunu değiştiriyor, kanun hükmünde kararname getiriyor. Sonra vatandaşın arazisine ’18 uygulaması yapıyorum’ diyerek aldım yol yaptım. E vicdan. Adalet vicdandır. Onun için sürekli adalet diyoruz. Vicdan yoksa gerisi boş. Karadeniz bölgesinde bir örneğine buna rastlamak mümkün değil. 

GÜNEY ÇEVRE YOLU’NU BİZ YAPACAĞIZ

Yıllardır ısrarla söyledik. Akçaabat, Yıldızlı bu bölge çok ciddi sıkıştı bu bölgedeki sıkışma aslında Boztepe’ye şimdi de Yomra’ya kadar  büyük bir patlamaya sebep oldu. Halbuki hepimiz söylüyoruz. Akçaabat’ın girişinden, Arsin’in çıkışına Güney Çevre Yolu’nu yapın şehir içeriye doğru  imar planları geliştirilsin içeriye açılma fırsatını bulsun. O ihale iptal edildi yerine yenisi üretilmedi şimdi sahilde büyük bir betonlaşma, büyük bir çirkin yapılaşmaya kent mahkum oldu. Şimdi efendim çözüm ‘Güney Çevre Yolu’nun yapılması’ 15 yıl geçti aradan. Evet Güney Çevre Yolu’nun yapılmasıdır. Ama unu Cumhuriyet Halk Partisi iktidarı ile 2019’dan sonra biz yapacağız” diye konuştu. 

 

 

İL BAŞKANI NE DEDİ?

Pekşen’den önce söz alan CHP Trabzon İl Başkanı Turgay Güngör, Trabzon’daki imar uygulamalarına değindi ve AKP’li belediye başkanlarını eleştirdi.


''Sürmene Çamburnu’nda olup bitenleri hep birlikte yaşıyoruz ''diyen Güngör, “Buraların ne hale geldiğini görüyoruz, yapılan binalar ortada. Buna bir çözüm bulmak zorundayız. Bununla ilgili direnip mücadele etmek. Vekilimiz tarafından Sürmene Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusu değişik yorumlanıyor. Değişik şekilde sanki yanlış yapılmış gibi algılanıyor bunu şiddetle kınıyorum.”


TRABZON’DA YEŞİLE BİR DÜŞMANLIK VAR


Güngör, “Trabzon’a bakıyoruz güzelim Boztepe’de çok güzel top sahası vardı. Beton yığınına döndü, tümüyle betonlaştı ve Boztepe’nin silueti de bozuldu. Yomra’daki imar yolsuzluğu, Beşikdüzü’nde olup bitenler her şey ortada. Yani Trabzon’da neredeyse yeşile bir düşmanlık var. İnsana, insan yaşamını kolaylaştıracak her şeye karşı bir düşmanlık var. Yaylalar beton yığınına döndü bunlarla ilgili en ufak önlem alınmadı” dedi.

 


SORUNLARI SÖYLEYİNCE BİZE SALDIRIYORLAR


Trabzon önceleri siyasi parti ayrımı gözetmeksizin tüm belediye başkanları için söylüyorum diyen Turgay Güngör, “ Türkiye’nin en temiz ve en güzel kentlerinden biriydi. Son zamanlarda bakıyoruz Trabzon’da yeşilin bittiği gibi temizlik te bitti. Her taraf pislik içinde, çöp zamanında alınmıyor, büyük bir sıkıntı Yeşili ve doğasıyla övündüğümüz kent ne hale geldi. Bunları önlemek bunları çözmek yerine bu sorunları söyleyince bize saldırmayı adet haline getirdiler” diye konuştu.


 Güngör, “Yol kenarları otopark, insanlar yürüyemiyor, araçlar yollardan geçemiyor. Trabzon kenti tümüyle bir otopark haline geldi. Kentsel dönüşümler yürümüyor. 12 yıl oldu Çömlekçi’deki  kentsel dönüşüm yürümüyor, her dönem seçim malzemesi olarak kullanılıyor. Zağnos Vadisi hala sahile kadar inemedi, yıllar geçti. Bu süreci anlatmak bizim görevimiz. ‘Bunları sürekli söylüyorsunuz’ diyorlar. Yapılmadığı sürece sürekli söyleyeceğiz.


MÜCADELEMİZİ SÜRDÜRECEĞİZ


Güngör, “Büyükşehir Belediye Meclisi’nde alınan bir kararla, daha önce Öğretmenevi otoparkı olan yer Tanjant Cumhuriyet Mahallesi’ndeki otopark önceleri 750 araçlık katlı otopark olarak planlandı, plana işlendi ve billboardlarda buranın katlı otopark olarak yapılacağı söylendi. Ancak ne oldu sonra? Bu proje ihale aşamasına geldiğinde 750 araçlık katlı otoparkın bir bölümüne AVM eklendi. AVM eklenince otopark sayısı 310’a indi. Ülkeyi yönetemedikleri gibi bu kenti yönetemiyorlar. Bunlarla ilgili mücadelemizi sürdüreceğiz.”

 


 

 

 
2 Ekim 2017 Pazartesi 16:21 
Yorum YapYazdır
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
A. Şefik Mollamehmetoğlu
 
Türker Ertürk
 
Attila Aşut
 
Nihat Genç
 
Kazım DEMİR
 
Prof. Dr. Örsan Öymen
 
Göksu Mollamehmetoğlu
 
Osman Cudi Yılmaz
 
Mehmet Polat
 
Havva GÜNAYDIN LAKUTOĞLU
 
Prof. Dr. Orhan Özgür
 
Prof. Dr. Kemal Üçüncü
 
Mustafa Önsel
 
Arslan Bulut
 
Muhammet İKİNCİ
 
Ahmet Özer
 
Ömer Faruk Altuntaş
 
Gülcan Özgür
 
Ömer Turan
 
Prof. Dr. Burhan Çuhadaroğlu
 
Mehmet Erdal Çağdaş
 
Prof. Dr. Cavit Boz
 
Hüseyin HAYDAR
 
Zekeriya Saka
 
Mehmet Kuvvet
 
Hasan Güneş
 
Erdal ÖZÇELİK
 
Serpil Satut Denizoğlu
 
Erdal Eksert
 
İnci Güngör
 
Coşkun ERUZ
 
Mehmet Akıncı
 
Ruhi  Türkyılmaz
 
İlyas Gümrükçü
 
Sami KOÇ
 
Ömer Asan
 
Kadir ŞİŞGİNOĞLU
 
Son 24 Saat
Haberler RSS Beslemesi
 
 
 
Gazete Manşetleri
 
 
Anket
Halkoylaması sonrası Türkiye'yi ne bekliyor?
1. Daha iyi bir gelecek
2. Daha kötü bir gelecek
3. Birşey değişmez
 
Arşiv
 
Tarihte Bugün
1402 - Ankara Savaşı: Yıldırım Bayezid ile Timur arasında, Ankara'nın Çubuk Ovası'nda yapılan savaş.
1871 - British Columbia, Kanada federasyonuna katıldı.
1881 - Amerika Birleşik Devletleri ordularına karşı savaşan son Yerli kabile şefi olan Sioux kabilesi lideri Oturan Boğa teslim oldu.
1903 - Ford ilk arabasını üretti.
1916 - I. Dünya Savaşı: Rus askerleri Ermenistan'ın Gumiskhanek kentini ele geçirdi.
1921 - New York ile San Francisco arasında hava yolu ile posta servisi başladı.
1936 - Montrö Boğazlar Sözleşmesi imzalandı.
1940 - Danimarka, Birleşmiş Milletler'den ayrıldı.
1944 - II. Dünya Savaşı: Adolf Hitler'e, Alman ordusundan bir albayın (Claus von Stauffenberg) önderliğinde, başarısız olarak sona eren 20 Temmuz suikasti gerçekleştirildi.
1949 - İsrail ve Suriye, 19 ay süren savaşın ardından barış antlaşması imzaladı.
1951 - Ürdün Kralı I. Abdullah, Cuma namazı sırasında bir Filistinli tarafından öldürüldü.
1960 - Seylan'da (şimdiki Sri Lanka), Sirimavo Bandaranaike, dünyanın seçimle iş başına gelen ilk kadın başbakanı oldu.
1964 - Vietnam Savaşı: Vietkong askeri birlikleri Cai Be'ye saldırdı: 11 Güney Vietnam'lı askeri personel ile 30'u çocuk 40 sivili öldürdü.
1965 - Moskova'ya yaptığı ziyaretten dönen Başbakan Suat Hayri Ürgüplü, Sovyetler Birliği'nin Türkiye'ye ekonomik yardımda bulunacağını açıkladı.
1969 - Tarihte ilk kez insanlı bir uzay aracı Ay'a ulaştı. Apollo 11 Ay yüzeyine indi. Astronot Neil Armstrong Ay'a ilk ayak basan insan oldu.
1973 - Filistinli militanlar, Amsterdam'dan Japonya'ya giden Japon havayollarına ait bir yolcu uçağını kaçırarak Dubai'ye indirdiler.
1974 - Kıbrıs Barış Harekatı: Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Garanti Anlaşması'nın III. maddesine istinaden gerçekleştirdiği askerî harekâtın başlangıcı.
1976 - Viking-1, 11 ay süren yolculuktan sonra Mars'a kondu ve Dünya'ya fotoğraflar aktarmaya başladı.
1980 - Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, üye ülkelerin Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanımamaları gerektiğine 14-0 oyla karar verdi.
1984 - Penthouse dergisi çıplak fotoğraflarını yayımlayınca, Miss America yarışması yetkilileri, Vanessa Lynn Williams'tan tacını iade etmesini istedi.
1994 - Kuyruklu yıldız Shoemaker Levy 9'un parçaları Jüpiter'e çarptı.
1996 - İspanya: ETA bir havaalanına bomba attı: 35 kişi öldü.
2001 - Londra Borsası halka açıldı.
2002 - Lima'daki (Peru) bir diskotekte çıkan yangında 25 kişi öldü.
2005 - Kanada, aynı cinsler arasında evliliğe izin veren dördüncü ülke oldu.
 
Lig Puan Durumu
 
Takımlar
O
G
B
M
P
1
Akhisar Bld.Spor
0
0
0
0
0
2
Alanyaspor
0
0
0
0
0
3
Ankaragücü
0
0
0
0
0
4
Antalyaspor
0
0
0
0
0
5
Erzurum BB
0
0
0
0
0
6
Beşiktaş
0
0
0
0
0
7
Bursaspor
0
0
0
0
0
8
Fenerbahçe
0
0
0
0
0
9
Galatasaray
0
0
0
0
0
10
Göztepe
0
0
0
0
0
11
Kasımpaşa
0
0
0
0
0
12
Kayserispor
0
0
0
0
0
13
Konyaspor
0
0
0
0
0
14
Çaykur Rizespor
0
0
0
0
0
15
Sivasspor
0
0
0
0
0
16
Trabzonspor
0
0
0
0
0
17
Malatyaspor
0
0
0
0
0
18
Başakşehir
0
0
0
0
0
 
Şampiyonlar Ligi
 
UEFA Avrupa Ligi
 
Alt Lig
 
Süper Loto
19.07.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu192027313753
 
On Numara
16.07.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu03050810111213151617212434374146515657636667
 
Sayısal Loto
18.07.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu012526353848
 
Şans Topu
18.07.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu081416283110
 
Namaz Vakitleri
 
  • İmsak02:48
  • Güneş04:59
  • Öğlen12:39
  • İkindi16:37
  • Akşam19:57
  • Yatsı21:50
 
 
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık