Haberleşme özgürlüğüne büyük darbe: Dijital fişleme

Ana Sayfa » Siyaset » CHP'de parlamenter sisteme dönüş planı

CHP'de parlamenter sisteme dönüş planı

Cumhuriyet’in sorularını yanıtlayan CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Millet İttifakı’nı oluşturan partilerin anayasa değişikliğinde hangi ilkelerde uzlaşabileceğine ilişkin çalışma yaptığını söyledi. Kılıçdaroğlu, çalışmayı yapanların başında Prof. Dr. İbrahim Kaboğlu’nun bulunduğunu söyledi.

 
2 Haziran 2018 Cumartesi 12:13 
Yorum YapYazdır
 
 
CHP'de parlamenter sisteme dönüş planı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu , seçim öncesi Millet İttifakı’nı oluşturan partilerin anayasa değişikliğinde hangi ilkelerde uzlaşabileceğine ilişkin çalışma yaptığını söyledi. Bu çalışmayı yapanların başında KHK ile ihraç edilen Prof. Dr. İbrahim Kaboğlu’nun bulunduğunu belirten Kılıçdaroğlu, “Dolayısıyla bizim hazırlığımız Muharrem İnce’nin cumhurbaşkanı seçilmesinden sonra başlamayacak. Daha önce başladı zaten. Bu ilkeler çerçevesinde anayasa çalışması yapılacak. Üç aşağı beş yukarı bir mutabakat metni şu anda elimizde var’’ dedi. AKP’nin dayandığı propaganda yönteminin “AKP’ye oy verin eğer CHP iktidara gelirse sosyal yardımlarınızı keser” olduğunu belirten Kılıçdaroğlu, “Bu tamamen bir kara propaganda. Biz onların yaptığı sosyal yardımdan daha fazla yardım yapacağız’’ dedi.

Kılıçdaroğlu, Çorum ve Amasya gezilerinin ardından Cumhuriyet’in sorularını yanıtladı.

‘Bu bir itiraftır’

- AYM’nin CHP’nin başvurusunu reddetmesini nasıl değerlendiriyorsunuz?

Özellikle sandıkların taşınması doğru değil. Bir ülkenin kendi topraklarının bir bölümünde seçim yapılmayacak bir süreci yaşadığını itiraf etmek demektir. Bu, “Ülkenin belli bir coğrafyasından hükümet olarak ben güvenliği sağlayamıyorum. Vatandaşların da sandığın da güvenliğini sağlayamıyorum. Gelip insanlar başka yerde oy kullansınlar” diye bir itiraftır. AYM’nin bu bağlamda bu iradeyi güçlendirecek bir karar vermesini de doğru bulmuyorum.

- Fethullah Gülen’in iadesiyle ilgili bir polemik yürüyor. CHP olarak başvurdunuz, belgeleri görmek istediniz ancak olmadı...

İade ile ilgili dosyanın talep halinde sadece CHP milletvekillerine değil barolara da açılması lazım. Eğer bir eksiklik varsa o eksikliğin de süratle giderilmesi lazım. 85 klasör halinde Gülen’in iadesiyle ilgili dosya gönderildiği söyleniyor. 85 klasöre gerek yoktu. Sonuçta 15 Temmuz’da yaşanan olayın ayrıntıları gönderilseydi Gülen’in iadesi çok daha rahat sağlanabilirdi.

- Fethullah Gülen’le ilgili ABD’ye nasıl bir çağrıda bulunursunuz?

Türkiye 15 Temmuz’da gerçekten de demokratik tarihinin acı olaylarından birisini yaşadı. Ortaya çıkan tablo işin asıl failinin sorumlusunun Gülen olduğu gerçeğidir. Dolayısıyla bir ülkede çok sayıda insanın ölümüne yol açan, demokrasi açısından ciddi sorunlara neden olan bir olayın sorumlusunun Türkiye’ye iade edilmesi ve Türkiye’de demokratik yöntemlerle yargılanması gerekiyor. ABD’nin de bunu yapması lazım.

- Erdoğan için “Seçilene kadar seçim olacak” şeklinde yorumlar yapıldı. Kulislerde kısa süre sonra yeniden bir erken seçim yapılacağı ihtimalinden söz ediliyor...

Tekrar bir erken seçimi Türkiye kaldıramaz. Ekonomi kaldıramaz.

- Hiç seçim olmama ihtimali peki?..

Hayır yok. Bu saatten sonra geri dönüş mümkün değil. Seçimler olur Erdoğan kaybeder, köşesine çekilir. Muharrem Bey Cumhurbaşkanlığı koltuğuna oturur. Millet İttifakı parlamentoda çoğunluğu sağlar ve Türkiye rahat bir nefes alır. Erdoğan’ın erken seçim kararı almasını sağlayacak bir makam kalmayacak, Muharrem Bey gelecek oturacak zaten. O zaman kim erken seçim kararı alacak.

- Muharrem Bey’den diktatör olur mu sizce?..

Muharrem Bey’den çok iyi demokrat olur.

 

‘Söyleyecek sözü kalmadı’

- Erdoğan’ın önceki seçimlere kıyasla daha az konuştuğuna ilişkin yorumlar var. Siz de böyle görüyor musunuz?

Söyleyecek fazla sözü kalmadı. Geleceğe yönelik ne söyleyebilir? 16 yılda Türkiye’yi getirdiği nokta bu. Acı, kan, gözyaşı, intihar, kendisini yakan insanlar var. Getirdiği tablo bu. Türkiye’nin bu tablonun dışına çıkması lazım. Onun için de Erdoğan’ın siyasetten emekli olması lazım.

- Namuslu siyasetten söz ettiniz. Bunu biraz açar mısınız?

Halkına hesap veren. Hangi yatırımı kaç paraya mal ettiğini topluma bildiren siyaset. Yalan söylemeyen, çıkar gözetmeyen, yandaş tutmayan, doğrudan doğruya vatandaşa hizmet eden siyasete biz namuslu siyaset diyoruz.

- Seçimlerin kazanılması sonrasında parlamenter sisteme dönüş için ne kadar bir süre öngörüyorsunuz?

Muharrem İnce’nin cumhurbaşkanı olduktan sonra elbette ki siyasal partilere bir çağrı yapılması lazım. Demokratik parlamenter sistemin oluşturulması konusunda. Parlamento içindeki ve dışındaki siyasal partilerin, sivil toplum örgütleri, meslek kuruluşları ilk kez cumhuriyet tarihinde bir vesayet algısı olmadan oturup kendi özgür iradesiyle bir anayasa çalışması yapacaklardır. Bu anayasa değişikliği konusunda uzlaşma sağlandıktan sonra bunun parlamentodan geçmesi gerekecek. Demokratik parlamenter sistemin güçler ayrılığı ilkesi ile oluşturulması yeni bir anayasayı gerektiriyor.

 

‘Hazırlığımız başladı’

- İttifak görüşmelerinde ittifakta yer alacak ilkeler kadar seçim sonrasında bir mutabakat olmalı demiştiniz... Bunları ittifakın diğer partileriyle görüştünüz mü?

Seçim öncesi Millet ittifak’ını oluşturan partilerin anayasa değişikliğinde hangi ilkelerde uzlaşabileceğinin çalışması yapıldı. Bu çalışmayı yapanların başında İbrahim Kaboğlu vardı. Dolayısıyla bizim hazırlığımız Muharrem İnce’nin cumhurbaşkanı seçilmesinden sonra başlamayacak. Daha önce başladı zaten hazırlığımız. Bu ilkeler çerçevesinde anayasa çalışması yapılacak. Üç aşağı beş yukarı bir mutabakat metni şu anda elimizde var.

- Bunun temelini Hayır bloku temelin de atmıştınız değil mi?

Evet.

- Seçim vaatlerinizin çalınması konsundaki değerledirmeniz nedir?

Bu kez AK Parti daha önce seçim vaatlerini açıkladığı için bizim seçim bildirgemizdeki temel ilkeleri alma şansları olmadı.

 

‘CHP SOSYAL YARDIMI KESMEZ, TERSİNE ARTIRIR’

- Polis memurları için 3600 ek gösterge vaadini ilk kez siz dillendirmiştiniz...

Onlar, polisler için 3600’ü bizim düşündüğümüz gibi düşünmüyorlar. Üniversite şartı getiriyorlar. Biz polislik mesleğine sahip olan herkesi kapsamasını istiyoruz. Gelir dağılımının özellikle çalışan kesim lehine değişmesi lazım. Sadece üreticiler, çiftçiler için değil. Hakça bölüşümün olması lazım. Şu an da toplumun yarattığı gelirin büyük bir kısmı tefecilere, faiz geliri sağlayanlara, rantiye sınıfına gidiyor. Faizi yine yükselttiler. Daha fazla yurtdışına faiz ödenecek. Yeni doğan çocuktan, işçisi, memuru, emeklisi herkes bu faizleri ödeyecek. Halk hükümete vergi ödeyecek, hükümet de topladığı vergilerin büyük bir kısmını borç aldığı rantiye sınıfına faiz olarak ödeyecek.

Dayandıkları bir propaganda yöntemi var. Sosyal yardım verdikleri kişilere “AKP’ye oy verin eğer CHP iktidara gelirse sosyal yardımlarınızı keser” deniyor. Bu tamamen bir kara propaganda. Biz onların yaptığı sosyal yardımdan daha fazla yardım yapacağız. Biz 4 milyon 210 bin kişiye ek istihdam yaratıyoruz. Bu muazzam bir rakam ve bunu sağlamakta kararlıyız. Beş yıl içinde kişi başına geliri, bugün 9 bin dolar civarında, 15 bin dolara çıkarmayı hedefliyoruz. Bu Türkiye’nin orta gelir tuzağından çıkması anlamına geliyor. Çiftçinin borç faizlerini tamamen sıfırlayacağız. 1500 liranın altında emekli aylığı alan 1 milyon 644 bin kişi var. Asgari emekli aylığını 1500 liraya çıkaracağız. Emekliye iki maaş ikramiyeyi de zaten vereceğiz. Asgari ücret 2019’dan itibaren net 2 bin 200 lira olacak ve gelir vergisine tabi olmayacak. Böylece işverene ek yük olmayacak. Yoksul ailelere her ay bin lira Aile Sigortası’ndan maaş verilecek. Bu maaş banka hesaplarına yatacak. Esnafı kira stopajından kurtaracağız.

 
2 Haziran 2018 Cumartesi 12:13 
Yorum YapYazdır
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
A. Şefik Mollamehmetoğlu
 
Mehmet Polat
 
Prof. Dr. Kemal Üçüncü
 
Kazım DEMİR
 
Nihat Genç
 
Osman Cudi Yılmaz
 
Göksu Mollamehmetoğlu
 
Prof. Dr. Örsan Öymen
 
Havva GÜNAYDIN LAKUTOĞLU
 
Türker Ertürk
 
Arslan Bulut
 
Attila Aşut
 
Prof. Dr. Orhan Özgür
 
Mustafa Önsel
 
Muhammet İKİNCİ
 
Ahmet Özer
 
Ömer Faruk Altuntaş
 
Gülcan Özgür
 
Ömer Turan
 
Prof. Dr. Burhan Çuhadaroğlu
 
Mehmet Erdal Çağdaş
 
Prof. Dr. Cavit Boz
 
Hüseyin HAYDAR
 
Zekeriya Saka
 
Mehmet Kuvvet
 
Hasan Güneş
 
Erdal ÖZÇELİK
 
Serpil Satut Denizoğlu
 
Erdal Eksert
 
İnci Güngör
 
Coşkun ERUZ
 
Mehmet Akıncı
 
Ruhi  Türkyılmaz
 
İlyas Gümrükçü
 
Sami KOÇ
 
Ömer Asan
 
Kadir ŞİŞGİNOĞLU
 
Son 24 Saat
Haberler RSS Beslemesi
 
 
 
Gazete Manşetleri
 
 
Anket
Halkoylaması sonrası Türkiye'yi ne bekliyor?
1. Daha iyi bir gelecek
2. Daha kötü bir gelecek
3. Birşey değişmez
 
Arşiv
 
Tarihte Bugün
1364 - 11.000 kişilik Osmanlı Ordusu ile 20.000 kişilik Haçlı Ordusu Sırpsındığı Savaşı'nda karşılaştı.
1930 - Adana'da Ahali Cumhuriyet Fırkası kuruldu.
1932 - Türk Dil Kurultayı toplandı. Yüzyıllar boyunca Türk diline giren yabancı kelimeler Türkçe'den arındırıldı. Dil Bayramı ilk kez kutlandı.
1938 - Atatürk, Dolmabahçe Sarayı'nda hafif bir rahatsızlık atlattı.
1940 - Türk-Rumen Ticaret Antlaşması imzalandı.
1941 - II. Dünya Savaşı'nda Kiev Muharebesi sonuçlandı.
1947 - İngiltere, Filistinlilerle Yahudilerin kendi geleceklerine kendilerinin karar vermesi gerektiğini açıkladı; Bu nedenle Filistin'i boşaltma kararı aldı.
1962 - Sağ eğilimli "Irkçı Türkler Derneği" kuruldu.
1964 - Kıbrıs Türk ve Yunan alayları Kıbrıs Barış Gücü emrine verildi.
1971 - Yılmaz Güney, Altın Koza Film Festivali'nde tüm ödülleri aldı. Güney, Altın Koza ödülünü Türk Hava Kuvvetleri Güçlendirme Vakfı'na verdi.
1978 - Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Jimmy Carter Türkiye'ye uygulanan ambargoyu kaldıran yasayı onayladı.
1984 - Çin ile İngiltere, Hong Kong'un 1997'de Çin kontrolüne geçmesi için anlaştılar.
1990 - Eski Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) müsteşar yardımcısı Hiram Abas İstanbul'da Devrimci-Sol örgütü tarafından öldürüldü.
1999 - Jandarma Ankara Merkez Kapalı Cezaevi'de operasyon düzenledi; 10 mahkum öldü. Ulucanlar operasyonuna katılan 161 jandarma görevlisinin yargılanması sürüyor.
 
Lig Puan Durumu
 
Takımlar
O
G
B
M
P
1
Başakşehir
6
4
1
1
13
2
Galatasaray
6
4
0
2
12
3
Kasımpaşa
6
4
0
2
12
4
Beşiktaş
6
3
2
1
11
5
Konyaspor
6
3
2
1
11
6
Malatyaspor
6
3
1
2
10
7
Ankaragücü
6
3
1
2
10
8
Antalyaspor
6
3
1
2
10
9
Göztepe
6
3
0
3
9
10
Alanyaspor
6
3
0
3
9
11
Kayserispor
6
2
2
2
8
12
Trabzonspor
6
2
1
3
7
13
Fenerbahçe
6
2
1
3
7
14
Akhisar Bld.Spor
6
1
2
3
5
15
Bursaspor
6
0
5
1
5
16
Sivasspor
6
1
2
3
5
17
Çaykur Rizespor
6
0
3
3
3
18
Erzurum BB
6
0
2
4
2
 
Şampiyonlar Ligi
 
UEFA Avrupa Ligi
 
Alt Lig
 
Süper Loto
20.09.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu131735364146
 
On Numara
24.09.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu03040910111617192426293031404149525355626577
 
Sayısal Loto
22.09.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu010412274649
 
Şans Topu
19.09.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu020306203001
 
Namaz Vakitleri
 
  • İmsak04:24
  • Güneş06:04
  • Öğlen12:24
  • İkindi15:46
  • Akşam18:21
  • Yatsı19:50
 
 
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık