MHP'den ekonomide durgunluk uyarısı

Ana Sayfa » Bilim - Teknoloji » CHP Trabzon Ortahisar Başkan Adayı Celal Akaç anlattı

CHP Trabzon Ortahisar Başkan Adayı Celal Akaç anlattı

Trabzon CHP Ortahisar İlçe Başkanlığı'na adaylığını açıklayan İl Başkan Vekili, ziraat mühendisi Celal Akaç, viratrabzon.com'un ''neden aday olduğu ve neleri hedeflediği'' yolunda sorularını yanıtladı.

 
31 Ekim 2017 Salı 14:59 
Yorum YapYazdır
 
 
CHP Trabzon Ortahisar Başkan Adayı Celal Akaç anlattı

VİRATRABZON: Neden Aday Oldunuz?

AKAÇ:

1-Bu kentte siyasetin her kesimi ile kardeşçe, tartışarak, kavga yapmadan gerçekleştirilebileceğini göstermek için aday oldum.

2-Siyasetin iktidar, muhalefet, sivil toplum, demokratik kitle örgütleri, esnaf, üniversiteler ile birlikte barış ve huzur içinde yapılabileceğini, bu tutumun da bu ülkeye yaşanılan dönem de dikkate alındığında çok daha faydalı olacağına inandığım ve bunu gerçekleştirmek için aday oldum.

3-Bu kentin sokaklarını yeniden demokratik geleneğin, anlayışın, hoşgörünün yaşanacağı yerler haline dönüştürebilmek için aday oldum.

4-Ülkemin sorunları, bu kentin sorunlarından ayrı düşünülemez. Yerelde yapılacak siyaset ile ülkemin gidişatına ilişkin endişelerimizi halkımıza aktarabilmek için aday oldum.

 

 

HALKA DOKUNAN DAHA DİNAMİK ÖRGÜT

5-Siyasetin temel iletişim yolu, “dokunmak”tır. Halkımıza dokunmayı hedefleyen bir örgütlenme programını hayata geçirip, partimi yerelde iktidar yapmak için adaya oldum.

6- Uzun yıllardır muhalefette kalmasına rağmen, burçlarından bir taş söktürmeyen örgütümüzü daha dinamik bir yapıya kavuşturmaya, birlik beraberlik ve sevgi ortamını yeniden güçlendirmeye yönelik programlı bir çalışma yapmak için aday oldum.

 

TRABZON BURÇLARINA ALTI OKU DİKMEK

7- Ortahisar Belediyesi burçlarında ALTI OK’u dalgalandırmak için, aday oldum.

8- Partimizin bayrağının Ortahisar burçlarından bir daha inmemek üzere dalgalanması için, ne yapılması gerekiyor ise yapmak üzere, aday oldum.

9- Bütün partililerimizin yeniden gönül rahatlığıyla partisine gelip gitmesinin önünü açmak için ve en çokta partimize seçim kaybettiren nedenleri ortadan kaldırmak için aday oldum.

10-Üyelerimizin günlük yaşamlarında karşılaştıkları sorunların çözümü için dayanışma kültürünü planlayacak bir yönetim anlayışını kurgulamak için, aday oldum.

 

celal akaç ile ilgili görsel sonucu

 

DAHA YAŞANILABİLİR BİR TRABZON İÇİN 

11-Daha yaşanabilir çevreci, temiz solunabilir bir havası olan, denizi ve dağları ile barışık bir yaşamı tasarlayan yönetim anlayışını hayata geçirmek için, aday oldum.

12-Bu kentin, trafik, içme suyu, imar, çevre kirliliği ile sorunların çözümüne ilişkin mevcut yerel idareyi sürekli uyarmak, ilk yerel seçimlerde de planlaması yapılacak olan çözüm önerisi projelerimiz ile sorunların giderilmesini sağlamak için, aday oldum.

13-Bu parti merkezini, oluşturulacak bir kütüphane ile kültürel alışverişin merkezi yapmak, parti tartışmalarını gidermek için, aday oldum.

 

DAHA ADİL YÖNETİM İÇİN

14-Hukuk dolayısıyla adalet, günlük yaşamımızın devamı için en önemli dayanaktır. Partinin hukuku tüzük ile işlerlik bulmaktadır. Tüzüğe dayalı adaletli bir yönetim anlayışını egemen kılmak, parti içinde saygıya, sevgiye dayalı bir yönetim anlayışı ile hareketi planlamak için aday oldum.

15- Ortahisar’ın 85 mahallesinde aktif mahalle temsilcilikleri oluşturmak, taşra mahallelerde kadın ve genç ağırlıklı bir temsilcilik yönetimleri oluşturmak, mahalle temsilcisinin mahallesinin “muhtar yardımcısı” gibi çalışmasını, sorunların tespiti, örgüte aktarımı ve çözümü için girişimlerde bulunulacak bir örgüt yapısını hayata geçirmek için aday oldum.

 

celal akaç ile ilgili görsel sonucu

 

KADIN VE GENÇLERİN SİYASETE KATILIMI İÇİN

16- Partimizin en önemli eksikliği, kadın ve gençlik örgütlenmesini yeterince sağlayamamış olmasıdır. Her mahalle temsilciliği temsilci yanında kadın, genç katılımı ile en az üç kişilik bir yürütme haline dönüştürülecektir.

17- Siyaset yeni yüzler, farklı çevreler, yeni irtibat alanları yaratılarak zenginleşecektir. Gerek ideolojik paydaşlar gerekse sosyo ekonomik yaşamdan pay alamayan çevremizdeki aileler ile irtibatlanacak, onlar ile yaşamı, birlikte kurgulayacak projeler üzerinde çalışılacaktır.

18-İmkanlar ölçüsünde aktif faaliyet içinde olacak mahalle temsilcilikleri açılmasına çalışılacaktır.

PARTİ ÜYELERİ VER HALKLA YÖNETİM

19-Basın bürosu oluşturulacak, mahallelerden gelecek her türlü sorun yerinde incelenerek, kamuoyu ve ilgililer ile paylaşılarak çözümü için adımlar atılacaktır.

20-Bütün kamu görevlileri ile halkın sorunlarının çözümü noktasında uyumlu bir yönetim ilişkisi kurgulanacaktır.

 

celal akaç ile ilgili görsel sonucu

 

UZLAŞMA OLMAZSA DEMOKRATİK YARIŞ

VİRATRABZON: 2. İl ve ilçeler için uzlaşma arayışlarını nasıl değerlendiriyorsunuz?

AKAÇ:

Bu sorunun bir karşılığı yoktur. Çünkü böylesi bir sorun yoktur. Mahalle delege seçimlerinde Akçaabat ve Ortahisar ilçelerimizin bazı mahallelerinde iki listeli seçim yapılmıştır. Akçaabat 72, Ortahisar 85 toplam 157 mahallenin 20 adetinde çift liste yarıştı. Yani yüzde 12-13 oranında bir çift liste yarışı oldu. Diğerleri hep uzlaşı. Bir de bu çift liste yarışı yapılan yerlerin toplam delege içindeki yüzdesel ağırlığı dikkate alındığında, bu anlamdaki çıkışların çok bir anlam ifade etmediğini söyleyebilirim. Şunu da açıkça ifade etmeliyim ki, bu tek liste arayışını, örgütün iradesine paralel bir niyet ortaya konulması şeklinde de değerlendiren geniş bir kitle de var. Esas görmemiz gereken nokta burasıdır, bence. Partide sorun olarak önümüze konulan bu hususun bir karşılığını biz kendi çabamızda görmüyoruz. Demokratik bir yarış olur, taban ne der ise biz ona razı oluruz. Kazandığımız şartlarda herkes ile omuz omuza yolumuza devam ederiz. Asıl birlik demokratik yarış sonrası oluşacak atmosfer ile mümkündür. Parti büyüklerimizin bu çabasını da olumlu bulduğumuzu ve hatta muhtemel siyasi adımlarımızı bu durumu da değerlendirerek attığımızı da söylemek istiyorum.

 

celal akaç ile ilgili görsel sonucu

 

İŞLEVSEL VE ETKİLİ BİR PARTİ YÖNETİMİ

VİRATRABZON: Ortahisar’da nasıl bir parti örgütü hedefliyorsunuz?

AKAÇ: 85 mahallesinde işlerlik kazanmış bir örgüt yapısı gerçekleştireceğim. Her bir yönetim en az üç kişiden oluşacak. Her temsilcilik yönetimi 1 kadın, 1 genç olmazsa olmazımızdır. Temsilci, mahalle muhtarı yardımcısı gibi fonksiyonel olacak. Mahallenin bizim için kamu görevlisi nüfusu olacak. Bütün sorunlar onun aracılığı ile ilçeye gelecek. İl, ilçe koordinasyonu gereken konular, ilgili kamu görevlileri, basın mensupları ile irtibatlı çözülecek. Aktif işletilebilecek konumlarda mahalle temsilcilikleri açılmasına yönelik çalışmalar yapılacak. Mahalle temsilcimizden, mahallesinin resmini çekmesini isteyeceğiz. Yöre halkından yaşam zorluğu, eğitim alıp ekonomik yetersizlik içinde olanları tespit edeceğiz. Temsilcilik planlaması ile Periyodik kahve, ev ziyaretleri yapacağız. Özellikle son yıllarda il-ilçe planlaması yaptığımız sosyal dayanışmaya ilişkin çalışmaları dini bayramlarda daha da artırmaya çalışacağız. Temsilcilerimizin parti faaliyetlerine sıcak bir ilgi ile bakmalarını sağlayacak etkinlikler yapacağız. Temsilcilerin partinin siyasi faaliyetlerine, eylemlerine daha kitlesel katılımını sağlayacak planlamalar yapacağız. Temsilcilerimiz, parti yönetim kurulu üyesi imiş gibi bir fonksiyonelliğe sahip olacak. Parti onlar ile işlevsellik kazanacak.

CHP TRABZON ADALET YÜRÜYÜŞÜ celal akaç ile ilgili görsel sonucu

LİYAKAT, DİNAMİZM, DENGE

VİRATRABZON: Listenizi oluştururken nelere dikkat edeceksiniz?

AKAÇ: Öncelikle belirtmek isterim ki, sorun çözme, üretme, irtibat kurma, organize olma kabiliyeti yanında mesleki yeterliliği olan isimler ile yola çıkacağız. Siyasete yeni yüzler katmak en büyük hedefim. Yeni yüzleri tecrübeli siyasetçiler ile buluşturup, geleceğe yeni kadrolar oluşturmak zorundayız. Meslek guruplarının temsiliyeti, halkımızın sorunlarını takip açısından önemli bizim için. Sadece asıl liste değil, yedek listemizde böylesi isimlerden olacak. Belki karar defterine imza atmayacaklar ama bütün karar alma süreçlerinde katılımcılığı en üst seviyede tutacağız. Teknik, hukuki, idari, mali, kültürel faaliyetlerimize katkı koyacak güçlü isimler olacak. Bir de tabi ki şehir dengelerini de gözeteceğiz. Biliyorsunuz Ortahisar ilçemiz 17 ilçenin bileşkesi konumundadır. Herkese imkanlar ölçüsünde temsiliyet sağlamaya da çalışacağız.

Görüntünün olası içeriği: 16 kişi, gülümseyen insanlar, oturan insanlar ve iç mekan

 BARIŞIK, UYUMLU, KUCAKLAYICI YÖNETİM

VİRATRABZON: Geçmişte il ile ilçe arasında ciddi sorunlar yaşandı. Siz nasıl bir ilişki kuracaksınız?

AKAÇ: Geçmiş süreçleri çok da irdelemek istemem. Biz önümüze bakıyoruz. 2 yıllık il yönetimi sürecimizde bu konuda attığımız adımlar ile sağlıklı bir altyapı oluşturduğumuzu söyleyebilirim. Partimizi ilde güçlü kılacak en önemli istişare alanı Ortahisar ilçe ve il yönetiminin uyumlu çalışması olacaktır. Biz bunu sağlayacak olgunlukta, duyarlılıktayız. Hiçbir sorun olmayacak, bu uyumlu çalışma ile de siyasi çıtamızı nasıl yükselteceğimizi bütün halkımıza göstereceğiz. Şunu da söylemek istiyorum. İl-ilçe barışık, uyumlu olmakta yetmez. Trabzon halkının bütünüyle uyumlu, kucaklayıcı, eleştiride bile seviyeli , sorunların çözümünü kavgada değil, çözüm yolu oluşturmada gören bir yönetim anlayışını kurgulayacağız.

 

Görüntünün olası içeriği: 8 kişi, gülümseyen insanlar, ayakta duran insanlar

 

YEREL SEÇİM HEDEFİ

VİRATRABZON: Yerel seçimlerde Ortahisar hedefiniz nedir?

AKAÇ: Tek cümle kuracağım. Ortahisar belediyesinde CHP’nin Altı oklu bayrağını dalgalandıracağız.

2019 HEDEFİ

VİRATRABZON: Cumhurbaşkanlığı seçimleri ülke için ne anlama geliyor? Ortahisar ve Trabzon hedefiniz nedir?

AKAÇ: 2019 Cumhurbaşkanlığı seçimleri üzülerek söylemek istiyorum, var olma yok olma aşamasıdır, ülke için. Demokrasi için. Bugün yaşadığımız hususlar dikkate alındığında Türkiye demokrasisini bekleyen tehlikenin ne kadar büyük olduğunun hepimiz farkındayız. Halkımızın da artık yaşanılanlardan dersler çıkardığını rahatlıkla söyleyebilirim. Bugün demokratik düzenin, hukukun askıya alınmış olması, TBMM’nin işlevsiz kılınması, ülkenin KHK ile yönetiliyor olması ve buna gerekçe olarak sunulan koşulların ortadan kalkmış olmasına rağmen bu yönetim anlayışında ısrarcı olunması nasıl bir düzen kurgusu içerisinde olacaklarının göstergesidir. Ortahisar ve Trabzon bu niyete “dur “ diyecek ben buna inanıyorum. En son Cumhuriyetimizin 94. Yıl kutlaması amaçlı yaptığımız alan eylemine her kesimden insanların katılmış olması bu kentte ilişkin duyarlılıkların değişmekte olduğunun işaretini bize vermiştir. Çalışarak, konuşarak, irtibatlanarak bunu daha da üst seviyelere çıkaracağız. Bu millet bu gidişe dur diyecek.

 

Görüntünün olası içeriği: 5 kişi, oturan insanlar, çocuk, masa ve iç mekan

 

Celal AKAÇ KİMDİR?

01.12.1963 tarihinde Trabzon, Çaykara ilçesi Şahinkaya köyünde dünyaya geldi.

İlköğrenimini Van/Başkale, Ordu Ulubey’de, orta öğrenimine Gümüşhane’de başladı, Çanakkale’de tamamladı.

Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi’nden mezunu olup,1987 DSİ 22. Bölge Müdürlüğü’nde başladığı kamu hizmetini 2013 yılında tamamlayarak emekli oldu.

Meryem Velioğlu AKAÇ ile evli, Doğa ve Fidem Cansın adlı iki kız evladı var.

Kamu hizmeti süresi içinde, Doğu Karadeniz Bölgesi illerinde DSİ tarafından gerçekleştirilen etüd, planlama, kamulaştırma çalışmaları yanında taşkın, erozyon ve rüsubat kontrolü amaçlı projelerde “ proje planlama/kontrol mühendisi “ olarak çalıştı.

Halihazırda özel sektörde inşaat alanında hizmet veren firmalarda çalışmalarına devam etmektedir.

Kamu emekçilerinin sendikal örgütlenmesi sürecinde KÇSK ve KESK’de işyeri temsilcisi, yönetim kurulu üyeliği, sendika şube başkanlığı (ENEJİ YAPI YOL SEN, ESM) yanı sıra 3 dönem Trabzon ili KESK Dönem Sözcülüğü yaptı.

Sendikal çalışmaları döneminde, KESK/ESM Genel Başkanlığı’na aday oldu, sendika MYK’sına seçildi, listesi çoğunluk kazanamadığından, çoğunluk yönetiminin önünü açmak için MYK’dan çekildi.

2009’da yargılandığı bir davadan (2911’e muhalefet) 18 ay ceza alınca sendikadaki aktif görevini bırakmak zorunda kaldı, üye olarak çalışmalara katılmaya devam etti.

Gerek memuriyeti döneminde gerekse emeklilik sonrası çalışma hayatında, kamu yararı amaçlı faaliyeti olan birçok demokratik kitle örgütü, dernek ve sivil girişimde üyeliği, aktif hizmetleri var.

Trabzon’da yayınlanan Günebakış (Arada Bir), Hizmet ve İlkhaber, Kuzey Ekspres, Öteki Taraf gazetelerinde köşe yazarlığı yaptı.

Emekli olduğu 2013 yılında CHP’ye üye oldu, 26.12.2015 tarihinde yapılan 35. Olağan Genel kurulda yönetim kurulu üyeliğine seçildi.

Halen Örgütlerden Sorumlu İl Başkan Yardımcılığının yanı sıra il Başkan vekili görevini yürütmektedir.

 
31 Ekim 2017 Salı 14:59 
Yorum YapYazdır
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
A. Şefik Mollamehmetoğlu
 
Türker Ertürk
 
Kazım DEMİR
 
Prof. Dr. Örsan Öymen
 
Mehmet Polat
 
Osman Cudi Yılmaz
 
Nihat Genç
 
Havva GÜNAYDIN LAKUTOĞLU
 
Prof. Dr. Kemal Üçüncü
 
Attila Aşut
 
Prof. Dr. Orhan Özgür
 
Mustafa Önsel
 
Göksu Mollamehmetoğlu
 
Arslan Bulut
 
Muhammet İKİNCİ
 
Ahmet Özer
 
Abdulkadir TİRYAKİOĞLU
 
Ömer Faruk Altuntaş
 
Gülcan Özgür
 
Ömer Turan
 
Prof. Dr. Burhan Çuhadaroğlu
 
Mehmet Erdal Çağdaş
 
Prof. Dr. Cavit Boz
 
Hüseyin HAYDAR
 
Zekeriya Saka
 
Mehmet Kuvvet
 
Hasan Güneş
 
Erdal ÖZÇELİK
 
Serpil Satut Denizoğlu
 
Erdal Eksert
 
İnci Güngör
 
Coşkun ERUZ
 
Mehmet Akıncı
 
Ruhi  Türkyılmaz
 
İlyas Gümrükçü
 
Sami KOÇ
 
Ömer Asan
 
Kadir ŞİŞGİNOĞLU
 
Son 24 Saat
Haberler RSS Beslemesi
 
 
 
Gazete Manşetleri
 
 
Anket
Halkoylaması sonrası Türkiye'yi ne bekliyor?
1. Daha iyi bir gelecek
2. Daha kötü bir gelecek
3. Birşey değişmez
 
Arşiv
 
Tarihte Bugün
1631 - Vezüv yanardağı faaliyete geçti: yaklaşık 4.000 kişi öldü.
1707 - Japonya'da Fuji Dağı'nın kayıtlara geçmiş son patlaması gerçekleşti.
1727 - Türkiye'de ilk kitap (Vankulu Lugati) basıldı.
1773 - Boston Tea Party: Amerikan kolonistleri çay vergilerini protesto etmek için Boston limanındaki üç İngiliz gemisine girip 300 den fazla çay sandığını denize döktüler.
 
Lig Puan Durumu
 
Takımlar
O
G
B
M
P
1
Başakşehir
16
10
4
2
34
2
Malatyaspor
16
8
4
4
28
3
Galatasaray
16
7
5
4
26
4
Kasımpaşa
16
8
2
6
26
5
Antalyaspor
16
8
2
6
26
6
Beşiktaş
15
7
4
4
25
7
Trabzonspor
15
7
4
4
25
8
Konyaspor
16
6
6
4
24
9
Sivasspor
16
6
6
4
24
10
Bursaspor
16
4
8
4
20
11
Ankaragücü
16
6
2
8
20
12
Göztepe
16
6
1
9
19
13
Kayserispor
16
5
3
8
18
14
Alanyaspor
16
5
2
9
17
15
Akhisar Bld.Spor
16
4
4
8
16
16
Erzurum BB
15
3
5
7
14
17
Fenerbahçe
15
3
5
7
14
18
Çaykur Rizespor
16
1
9
6
12
 
Şampiyonlar Ligi
 
UEFA Avrupa Ligi
 
Alt Lig
 
Süper Loto
13.12.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu273739454751
 
On Numara
10.12.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu03050611202123303137434647515255596567727780
 
Sayısal Loto
15.12.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu182529303244
 
Şans Topu
12.12.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu010208222714
 
Namaz Vakitleri
 
  • İmsak05:43
  • Güneş07:32
  • Öğlen12:28
  • İkindi14:48
  • Akşam17:02
  • Yatsı18:39
 
 
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık