İşte Kılıçdaroğlu-Bahçeli 'nafile' görüşmesinin nedeni

Ana Sayfa » Siyaset » CHP liderinden operasyona ilişkin sert açıklamalar

CHP liderinden operasyona ilişkin sert açıklamalar

Rüşvet ve yolsuzlukluk operasyonu hakkında konuşan Kılıçdaroğlu, Başbakan Erdoğan'ın 'bize niye haber vermediler' eleştirisine yönelik olarak ''Niye haber verilecek sana? Sana haber verilmesi suç'' dedi.

 
20 Aralık 2013 Cuma 12:43 
Yorum YapYazdır
 
 
CHP liderinden operasyona ilişkin sert açıklamalar

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Başbakan’a “Çete sensin, çete reisi de sensin. Ülkeyi bu hale getirdin” derken, “Yolsuzluk haberleri gazetelerde, bakanlar halen koltuklarında. Yüzsüzlüğün bu kadarına samimi söylüyorum pes yani pes” diye konuştu. 

Kılıçdaroğlu, Milli Kütüphane Konferans Salonu’nda düzenlenen TMMOB Sanayi Kongresi’nin açılışında konuştu. Türkiye’yi sarsan yolsuzluk ve rüşvet operasyonuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Kılıçdaroğlu, “Ben şunu beklerdim, mademki yolsuzluklarla mücadele için iktidar olduğunuzu söylediniz, böyle bir olay olduğunda ilgili bakanlar gelir, ‘Sayın Başbakanım konu aydınlığa çıkıncaya kadar biz görevlerimizden ayrılacağız’ derdi. Emin olun bunu söyleselerdi Türkiye’de demokrasi kazanacaktı” dedi. 

Ancak söz konusu bakanların olay ortaya çıktıktan sonra programlarını iptal ettiklerini belirten Kılıçdaroğlu, “Eğer bakanlar yolsuzluk suçlamasıyla karşı karşıya kaldıklarında programlarını iptal ediyorlarsa demek ki burada önemli bir olay var” değerlendirmesinde bulundu. 

“KUL HAKKI OPERASYONU”
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın operasyonla ilgili, “14 ay dinleme, izleme yapılıyorsa ve bu konuda kendi üslerine haber verilmiyorsa, siyasi mühendisliğin bir başka versiyonudur. Bu çeteler devletin içinde devlet olmaktadır”sözlerini anımsatan Kılıçdaroğlu, “11 yıldır kim yönetiyor bu ülkeyi? Benim Sayın Başbakan’a bir önerim var; devlet içinde çeteyi örgütlenen çeteyi görmek istiyorsan, Bakanlar Kurulunu toplarsın, orada çeteyi görürsün. Türkiye Cumhuriyeti tarihinde yapılan en büyük yolsuzluk operasyondur bu. Bu operasyona bir isim vermek gerekiyorsa bu ‘Kul Hakkı’ operasyonudur” diye konuştu. 

Kılıçdaroğlu, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın, “Bir İçişleri Bakanının oğlunun gözaltına alındığını basından öğrenmesi kadar acıklı ne olabilir” sözlerine de “Daha acıklı olanı o Bakanın hala o görevden kalmış olmasıdır”diyerek tepki gösterdi. 

“ÇETE SENSİN, ÇETE REİSİ DE SENSİN”
Kılıçdaroğlu, “Köstebek Bakan” dediği Beşir Atalay’ın, İçişleri Bakanı olduğu dönemde Deniz Feneri soruşturması kapsamında yapılacak aramayı haber verdiği iddialarını anımsatarak, şöyle devam etti: 

“Şimdi siz düşünebiliyor musunuz, İçişleri Bakanı koltuğunda oturuyor, yanına aramayı yapacak polis geldi, ‘Efendim sizin oğlunuzun da olduğu bir soruşma yapıyoruz, oğlunuzun bürosu, evi, işyeri aranacak bilginiz olsun.’ Böyle bir şey olabilir mi? Siz bu milletin aklıyla alay mı ediyorsunuz? ‘14 aydır benim haberim olmadı’ diyor. Sana niye haber verilecek, zaten sana haber verilmesi suç. Sana haber verildi Deniz Feneri’nde yaptığın çıktı ortaya. ‘Bana haber verin ben önlem alayım’, ‘Bana haber vermeyi çete reis ilan edeceğim’ diyor. Çete sensin, çete reisi de sensin. Ülkeyi bu hale getirdin. 

Polislerin savcının emrine verildikten sonra bütün talimatları artık savcıdan aldıklarını belirten Kılıçdaroğlu, “Hukuk olarak bunun tüm alt yapısı vardır, kaldı ki soruşturma gizlidir onun bir başka yere aktarılması da doğru değildir. Tam tersine bilgi verirlerse soruşturma açılması lazım.” 

“BU HIRSIZIN HİÇ KABAHATİ YOK MU?”

Emniyet müdürlerinin görevden alınmasını da eleştiren Kılıçdaroğlu, “Şimdi yolsuzlukları kapatmak için çaba harcıyorlar. Emniyet müdürlerini değiştiriyorlar, ‘Devlet içinde çete var’ diyorlar. Sormadan edemiyorum, bu hırsızın hiç kabahati yok mu? Ayakkabı kutularından tutun, para sayma makinelerine kadar bir süreç var, bir zincir var gidiyor. Bakanlar koltuklarında, çocukları gözaltında devletin bütün gücünü kullanarak. Yolsuzlukları kapatmaya çalışıyorlar. Buradan 76 milyon yurttaşıma sesleniyorum çünkü 76 milyon yurttaşımız da vergi ödüyor; vergilerinizin hortumlanmasına izin vermeyiniz. Din iman edebiyatı yapıp, köşeyi dönenleri unutmayınız. ‘Benim çocuğum neden işsiz’, ‘Ben neden yeteri kadar gelire sahip değilim’, ‘Ücretim neden düşük’ diyorsanız sebebi budur, sebebi devletin hazinesinin hortumlanmasıdır” diye konuştu. 

“BAKANLARI ORADA TUTUYORSAN SEN DE O YOLSUZLUĞUN BİR PARÇASISIN”
Bütçe görüşmelerinin devam ettiğini hatırlatan Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti: 

“Kamu harcamalarının, yani bizim ödediğimiz vergilerin nerelere harcandığını TBMM adına Sayıştay denetler, Sayıştay’ın raporları yok. Askeri darbeler döneminde bile böyle bir şey olmadı. İlk kez Türkiye parlamentodan bütçesini, Sayıştay’ın raporları olmadan geçiriyor. Kendilerine demokrat diyorlar, kesinlikle değil. Bu ülke, 19. yüz yılın karanlığına götürülmek isteniyor, biz de direniyoruz 21. yüz yılın aydınlığına gidelim diye. Totaliter bir yönetim var, her olay bir diktatörün iki dudağının arasında. ‘Yolsuzluk soruşturması yapacaksınız, benim bakanlarımla ilgili yapacaksınız bana neden haber vermediniz’ diyor. Sana sormak isterim, sen o bakanları neden hala orada tutuyorsun? Tutuyorsan sen de o yolsuzluğun bir parçasısın. AKP’ye oy veren bütün yurttaşlara sesleniyorum, siz de vergi ödüyorsunuz, sizin çocuklarınız işsiz, çocuklarınız arasında atama bekleyen öğretmenler var, o zaman dönüp bu iktidarı sorgulama gücünü kendinizde bulun. Kafanızdaki kalıpları kırın. Türkiye’nin temiz siyasete ihtiyacı var.”


Karanlık dönemlerden Türkiye’nin kurtulması gerektiğini ve bunun için de güç birliğine ihtiyaç olduğunu vurgulayan Kılıçdaroğlu, “Küçük ayrıntılarda boğulmayalım. ‘Devletin içinde çeteler var’ diyor. 11 yıldır bu ülkeyi yönetiyor, ama dönüp kendini, bakanlarını sorgulamıyor. Bir aile şirketi mantığı ile Türkiye’yi yönetiyorlar. Buna izin vermememiz lazım” dedi. 

“PES YANİ PES”
Kılıçdaroğlu, bir bakanın telefonla konuşurken, oğluna “Sakın ha dikkatli konuş” dememesi gerektiğini ifade ederek,“Diyorsa arkasında bir şey var demektir. Hele hele bunu İçişleri Bakanı diyorsa, çok daha önemli bir şey vardır”değerlendirmesinde bulundu. Japonya’da 4 saat sular kesildi diye belediye başkanının istifa ettiğini belirten Kılıçdaroğlu, bakanların çocuklarının gözaltında olmasına rağmen istifa etmediklerini söyledi. 

Kılıçdaroğlu, “Yolsuzluk haberleri gazetelerde, bakanlar halen koltuklarında. Yüzsüzlüğün bu kadarına samimi söylüyorum pes yani pes” diye konuştu. 

“ARTIK BU İKTİDARIN TÜRKİYE’YE VERECEĞİ HİÇ BİR ŞEY YOK”
Olay ortaya çıktığında yanında bulunan arkadaşlarına “Allah kimsenin başına böyle bir şey vermesin” dediğini aktaran Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti: 

“Çocuğu yolsuzluk yapacak, kendisi bakanlık koltuğunda oturacak, altında kırmızı plakalı araçlar, bütün devlet emrinde, istediği gibi bakanlığı yönetiyor. Ya arkadaş sen daha ne istiyorsun. Doymuyor musun daha, devleti soymaktan bıkmadın mı daha? Ar damarı çatlamış birisi halkın yüzüne bakmaktan korkmaz. Hala koltukları işgal ediyorlar o koltuklar babalarının malı değil, sana oy veren milyonlar var. O milyonlara saygı gösteriyorsan o koltuklardan derhal ayrılman gerek. Artık bu iktidarın Türkiye’ye vereceği hiç bir şey yok. Demokrasi, özgürlükler konusunda bir şey mi verecek, devleti saydam mı yönetecek? Hayır. Parlamentoyu saygılı bir kurum haline mi getirecek? Hayır. Parlamento açıkken Kanun Hükmünde Kararname çıktı. Emin olun Kenan Evren yapmadı bunu. Hepimizin bütün bu gerçekleri bilmemiz ve anlatmamız gerekiyor. Her yurttaşın sorumluluğu var. Benim sorumluluğum var, bu ülkenin aydınının da üniversitesinin de sivil toplum kuruluşlarının da sorumluluğu var. Aydınlık bir Türkiye için hep birlikte mücadele edelim.” 

“İSTERSE BAKANLAR KURULUNUN TAMAMI DEĞİŞSİN, HÜKÜMET TÜRKİYE’YE GÜVEN VERMİYOR”

Kılıçdaroğlu, Kongreden ayrılırken gazetecilerin sorularını da yanıtladı. Kılıçdaroğlu, geniş kapsamlı bir kabine revizyonu olacağı iddiaları hatırlatılarak, değerlendirmesinin sorulması üzerine, “İsterse Bakanlar Kurulunun tamamı değişsin. Artık bu hükümet Türkiye’ye güven vermiyor. Yolsuzluğa bulaşan bir siyasal iktidarın Türkiye’ye güven vermesi mümkün değildir. Yolsuzluğu savunan, yolsuzluk dosyalarını kapatmaya çalışan, bir Başbakanın Türkiye’ye verebileceği hiçbir şey yoktur” dedi. 

Savcılar için engel getirildiğini, polis şeflerinin görevden alındığını yineleyen Kılıçdaroğlu, “Siyasal iktidar bütün ağırlığıyla, yasaların gereğini yapan polislerin üzerine abandı. Savcılar engellenmeye çalışılıyor, biz bu olayı takip ediyoruz” diye konuştu. Bakanların mutlaka istifa etmesi gerektiğini belirten Kılıçdaroğlu, medyadan da olayı yakından takip etmelerini, üzerinin örtülmesine izin vermemelerini istedi. 

ABD’nin Ankara Büyükelçisi Francis Ricciardone ile görüşmesinin hatırlatılarak, zamanlamasının dikkat çektiğinin söylenmesi üzerine de Kılıçdaroğlu, “Daha önce ABD’den döndükten sonra böyle bir yemek yeme tarihi belirlenmişti ama bu tamamen tesadüfen o güne denk geldi. Yoksa bu olaylarla bağlantılı özel bir yemek değil” yanıtını verdi.

Kılıçdaroğlu, Büyükelçinin görüşmede “Yaşananları, Gezi olayları ile bağlantılı değerlendirmek gerekir” şeklindeki bir açıklamasının gazetelere yansıdığının hatırlatılması üzerine ise “Hayır. Gezi olayları ayrı, bu olay ayrı. Gezi olaylarında insanlar demokrasi ve özgürlük istiyor. Burada yolsuzlukların üzeri kapatılmak isteniyor. Birisi ak, birisi kara. Yakından uzaktan hiç bir ilgisi yok” dedi. 

“ADI YOLSUZLUĞA BULAŞMIŞ BİR İÇİŞLERİ BAKANININ YAPTIĞI BÜTÜN İŞLEMLER GAYRİ MEŞRUDUR”
Emniyette görevden almaların devam edebileceği yönünde haberler olduğunun hatırlatılması üzerine ise Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti: 

“Neyi değiştiriyorlar? ‘Yolsuzluk dosyaları ortaya çıkmasın’ diye. Niye değiştiriyorlar? Adı yolsuzluğa bulaşmış bir İçişleri Bakanının yaptığı bütün eylemler, bütün işlemler gayri meşrudur. Bu İçişleri Bakanı olduğu sürece yapılan bütün atamalar gayri meşrudur. ‘Bana neden haber verilmedi’ diyor. Senin oğlunla ilgili gelip sana haber verecekler, sen de oğluna haber vereceksin. Bu, milletin aklıyla alay etmek demektir. Böyle bir şey olabilir mi? Hukuk onlara haber verilmemesini öngörüyor. Hırsıza haber verilir mi önceden, böyle bir şey olabilir mi? ‘Neden haber vermedin, ben de önlem alacaktım’ diyor.”

 
20 Aralık 2013 Cuma 12:43 
Yorum YapYazdır
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
 
Son 24 Saat
Haberler RSS Beslemesi
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
A. Şefik Mollamehmetoğlu
 
Nihat Genç
 
Attila Aşut
 
Prof. Dr. Orhan Özgür
 
Arslan Bulut
 
Mehmet Polat
 
Türker Ertürk
 
Ahmet Özer
 
Göksu Mollamehmetoğlu
 
Gülcan Özgür
 
Ömer Turan
 
Osman Cudi Yılmaz
 
Ömer Faruk Altuntaş
 
Prof. Dr. Burhan Çuhadaroğlu
 
Prof. Dr. Cavit Boz
 
Prof. Dr. Kemal Üçüncü
 
Hüseyin HAYDAR
 
Zekeriya Saka
 
Mehmet Kuvvet
 
Hasan Güneş
 
Erdal ÖZÇELİK
 
Serpil Satut Denizoğlu
 
Erdal Eksert
 
İnci Güngör
 
Kazım DEMİR
 
Coşkun ERUZ
 
Mehmet Akıncı
 
Ruhi  Türkyılmaz
 
İlyas Gümrükçü
 
Sami KOÇ
 
Ömer Asan
 
Prof. Dr. Örsan Öymen
 
Kadir ŞİŞGİNOĞLU
 
 
 
Gazete Manşetleri
 
 
Lig Puan Durumu
 
Takımlar
O
G
B
M
P
1
Başakşehir
17
11
6
0
39
2
Beşiktaş
17
11
5
1
38
3
Galatasaray
17
11
3
3
36
4
Fenerbahçe
17
9
5
3
32
5
Bursaspor
17
8
3
6
27
6
Osmanlıspor FK
17
6
8
3
26
7
Antalyaspor
17
7
4
6
25
8
Konyaspor
17
6
6
5
24
9
Gençlerbirliği
17
5
7
5
22
10
Trabzonspor
17
6
3
8
21
11
K.D.Ç. Karabük
17
6
3
8
21
12
Kasımpaşa
17
6
3
8
21
13
Akhisar Bld.
17
5
5
7
20
14
Alanyaspor
17
5
3
9
18
15
Ç. Rizespor
17
4
4
9
16
16
Kayserispor
17
3
3
11
12
17
Gaziantepspor
17
3
2
12
11
18
Adanaspor
17
2
5
10
11
 
Şampiyonlar Ligi
 
UEFA Avrupa Ligi
 
Alt Lig
 
 
Anket
2016 TÜRKİYE AÇISINDAN NASIL GEÇECEK?
ÇOK İYİ
İYİ
BİR ŞEY DEĞİŞMEZ
KÖTÜ
ÇOK KÖTÜ
 
Namaz Vakitleri
 
  • İmsak05:49
  • Güneş07:35
  • Öğlen12:43
  • İkindi15:13
  • Akşam17:28
  • Yatsı19:04
 
Tarihte Bugün
1474 - Köping, İsveç'te kent konumuna alındı.
1829 - Johann Wolfgang von Goethe'nin eseri Faust ilk kez sahnelendi.
1853 - Giuseppe Verdi'nin "Il Trovatore" operası Roma'da sahnelendi.
1861 - Georgia, Amerika Birleşik Devletleri'nden ayrıldı.
1903 - Okyanus aşırı ilk radyo yayını Amerika Birleşik Devletleri ile Birleşik Krallık arasında gerçekleşti.
1915 - George Claude, reklamcılıkta kullanılmak üzere neon tüplerinin patentini aldı.
1915 - Zeplinlerin kullanıldığı ilk hava saldırısı Almanya tarafından İngiltere'ye yapıldı.
1941 - II. Dünya Savaşı: İngiliz güçleri Eritre'ye saldırdı.
1942 - II. Dünya Savaşı: Japon askeri birlikleri Burma'yı işgal etti.
1945 - Deutsche Bank ve Deutsche Orient Bank, Türkiye'deki faaliyetlerini durdurdu ve tasfiye hazırlıklarına başladı.
1949 - Küba, İsrail'i diplomatik anlamda tanıdı.
1950 - Türkiye'de İş Mahkemeleri kurulması kararı alındı.
1950 - Çin önderi Mao Zedong, Ho Şi Mingh'in önderliğindeki Kuzey Vietnam'ı tanıdı.
1956 - Akis dergisi yazı işleri müdürü Cüneyt Arcayürek beraat etti. Arcayürek hakkında dava "Kedi gelince fareler kaçtı" başlıklı yazısı nedeniyle açılmıştı.
1959 - Amerika Birleşik Devletleri ile imzalanan İstimlak ve Müsadere Garantisi Anlaşması Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde onaylandı. Anlaşma basında kapitülasyonlara dönüş olarak nitelendi.
1960 - Sosyalist Parti faaliyete geçti. Genel başkanlığa Prof. Atıf Akgüç getirildi.
1960 - İsveç'in başkenti Stokholm'den Ankara'ya gelen İskandinav Havayolları'na (SAS) ait yolcu uçağı Esenboğa Havaalanı yakınlarında düştü, 42 kişi öldü.
1961 - Yassıada duruşmaları devam ediyor; İpar Davası sanıkları Adnan Menderes, Fatin Rüştü Zorlu, Hasan Polatkan, Medeni Berk, Hayrettin Erkmen ve armatör Ali İpar mahkûm oldular.
1961 - İstanbul'da atlı arabalara plaka verilmemesi kararlaştırıldı.
1966 - Hindistan'da Nehru'nun kızı İndira Gandhi, başbakan oldu.
1969 - Amerikan Büyükelçisi Robert Komer istifa etti. Robert Komer'in makam arabası 6 Ocak günü Ortadoğu Teknik Üniversitesini ziyareti sırasında öğrenciler tarafından yakılmıştı.
1969 - Prag'da Jan Palach adındaki öğrenci, Sovyetler Birliği'nin Çekoslovakya'yı işgalini protesto için kendini yaktıktan üç gün sonra öldü. Prag'da protesto gösterileri düzenlendi.
1977 - Miami-Florida'da kar yağışı: Florida'nın tarihinde ilk kez gerçekleşti.
1978 - 1938'den beri üretilen Volkswagen Beetle (Kaplumbağa) modeli otomobillerden sonuncusu Volkswagen'in Emden'deki fabrikalarında üretildi. Kaplumbağaların üretimine Latin Amerika'da 2003 yılına kadar daha devam edilecektir.
1981 - Bakırköy İş Mahkemesi Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu'na (DİSK) kayyım atadı.
1983 - Niksar Cumhuriyet Savcısı Nihat Gerçek'i öldürmekten yargılanan iki ülkücü mahkûm edildi.
1983 - Apple şirketi, bir mouse ve "grafik ara yüzü" ne sahip ilk ticari bilgisayar olan The Apple Lisa yı duyurdu.
1983 - Lyon Kasabı olarak da bilinen Nazi savaş suçlusu Klaus Barbie Bolivya'da tutuklandı.
1988 - Sosyaldemokrat Halkçı Parti (SHP) Milletvekili Mehmet Ali Eren Türkiye'de Kürt sorunu olduğunu ve Kürtlere baskı yapıldığını söyledi. Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde olaylar çıktı.
1992 - Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Genel Kurulu yapıldı; genel başkanlığa Kemal Nebioğlu seçildi.
1997 - Yaser Arafat, İsrail kontrolü altındaki son Batı Şeria şehri Hebron'un Filistin'e verilmesini kutlamak üzere 30 yıl aradan sonra ilk kez Hebron'a geldi.
1998 - Kenan Şeranoğlu adlı bir kişi, Titan Saadet Zinciri adı altında 30 bin kişiden 8,6 trilyon lira topladı. 15 Haziran'da, Şeranoğlu ile aralarında babasının da bulunduğu 7 sanık dolandırıcılık suçuyla çeşitli hapis cezalarına mahkum edildi.
2004 - Rubia isimli bir köpek Aconcagua dağı zirvesine çıkarak bu alanda bir dünya rekoru kırdı.
2005 - SEKA İzmit İşletmesinin kapatılma kararını protesto eden çalışanlar, fabrikadan çıkmama kararı aldı.
2005 - "Türkler: Bin Yılın Yolculuğu 600-1600" sergisi, Londra'daki Kraliyet Sanatlar Akademisi'nde açıldı.
2006 - NASA'nın uzay sondası New Horizons, Plüton'a doğru yolculuğuna çıktı.
2007 - Gazeteci Hrant Dink uğradığı silahlı saldırı sonucu öldürüldü.
 
Arşiv
 
Süper Loto
12.01.2017 Tarihli Çekiliş Sonucu081315212246
 
On Numara
16.01.2017 Tarihli Çekiliş Sonucu04060711131823272934414550515259676973747579
 
Sayısal Loto
14.01.2017 Tarihli Çekiliş Sonucu052629343536
 
Şans Topu
18.01.2017 Tarihli Çekiliş Sonucu030419232908
 
 
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık