MB'den faiz kararı, dolarda hızlı düşüş

Ana Sayfa » Siyaset » CHP liderinden çok önemli açıklamalar

CHP liderinden çok önemli açıklamalar

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu partisinin grup toplantısında rüşvet ve yolsuzluk operasyonuna dair değerlendirmelerde bulundu. Kılıçdaroğlu, Erdoğan'ın rüşvet ve yolsuzluk operasyonundan sonra yaptığı açıklamalar ile daha önce yaptığı açıklamalar arasında 180 derece fark olduğunu söyledi. Kılıçdaroğlu, Başbakan Erdoğan'ın oğlu Bilal Erdoğan'ın yönetiminde bulunduğu TÜRGEV ile ilgili iddialarla ilgili de "Başbakan diyor ki, ailem vakıf kurmuş, yurt verecek burs verecek. Bu para nereden geliyor biz onu araştırmak istiyoruz. 20 dönümlük araziyi senin oğlunun vakfına niye versinler? Olay şu, devletten ihale alıyorsun, diyorsun ki götür rüşveti vakfa öde. Senin oğlun gidip ifade vermiyorsa, hangi

 
7 Ocak 2014 Salı 15:48 
Yorum YapYazdır
 
 
CHP liderinden çok önemli açıklamalar

 

İşte Kılıçdaroğlu’nun konuşmasından satırbaşları:

Bir yolsuzluk ve usulsüzlük konusunda cezalar caydırıcılık haline getirilecektir. Geçti 11 yıl hiçbir şey yok. İki görevden ayrıldıktan sonra, bürokratların, yapılmaması gereken işler alanlar genişletilecektir. Süre ne kadar? 6-12 ay. Bugüne kadar 11 yıl geçti hiç yapılmadı. Siyasetin finansmanı saydam hale getirilecek. Adalet Bakanlığı 6-12 ayda yapacaktı. Bugüne kadar hiçbir şey yapmadılar.  Sır kavramı yeniden düzenlenecekti. Bugüne kadar hiçbir şey yapılmadı. Yolsuzluklar konusunda, hükümet, medya, sivil toplum, kamu yönetimi, yolsuzluğu işleyecek ve yolsuzluk olaylarının üzerine gidecek. Bu görev de başbakana verilecek yazılmış.

 

O PARALAR NEREDEN GELDİ

?17 Aralık’tan bu yana, sivil toplumdan örnek vermek istiyorum. Sivil platform tam sayfa ilan verdi. Sağlam irade.Erdoğan’ın bir fotoğrafı. Şimdi ben merak ediyorum. bu sivil dayanışma platformu kimlerden oluşuyor. Ve bu parayı nereden buluyorlar? Eğer onlarda ahlak varsa, onlar gerçekten bu ülkenin namuslu bir yurttaşı olarak görmek istiyorlarsa, bu paraların nerelerden sağlandığını çıkıp kamuoyunda açıklasınlar. Türkiye Cumhuriyeti tarihinde ilk kez bir Başbakan rüşveti savunur hale gelmiştir.

 

SİZİ KANDIRDILAR

Birisini söyleyeyim, Hak-İş. İşçinin parasıyla mı o ilanı verdin, yoksa kendi paranla mı o ilanı verdin. Çık söyle. Yeri gelince mangalda kül bırakmıyorsunuz. Bir siyasal iktidara destek verebilirsiniz. Ama yolsuzluğa ve rüşvete bir sendika asla ve asla destek olamaz. AKP sadece bununla mı yaptı, hayır. 2002 seçimlerinde önce demokratikleşme programı diye bir program yayınadı. Adalet ve Kalkınma Partisi’ne oy veren vatandaşlarım için anlatıyorum. İyi niyetle gittiniz, oy verdiniz. Ama sizi kandırdılar. Az önce söyledim, hiçbirisi yerine getirilmedi. 2002’de yayınlandı. Şöyle diyor: Giriş bölümü sayfa 8.

SEN MİLLETİ KANDIRDIN

Toplumları tahrip eden yozlaşma yolsuzluk çıkarcılık hukuk önünde fırsat açısından eşitsizlik, ırkçılık gibi olumsuzluklar partimizin en yoğun mücadele alanlarıdır diyor. İnanıyor musunuz? Tam tersine, asıl iştigal konuları bu. Şöyle söylüyor devam ediyor: Siyasetin kirlenmesini önleyen yasal düzenlemeler yapılacaktır. Nerede bu düzenleme paketi? Yok. Millet sana bunları yap diye oy verdi. Sen milleti kandırdın.

İŞTE BELGESİ

Seçimle gelen herkesin kanunen vermek zorunda olduğu mal bildirimi, şeffaf olarak kamuoyunun bilgisine sunulacaktır. Hiç duyduğunuz mu AKP’li vekilin mal varlığını açıkladığını. Yok. Defalarca seslendim. Sayın Başbakan sen kendine, bakanlarına, çocuklarına da güveniyorsun. O adamlar, istifa ettirdiğin adamlar, neden mal varlıklarını çıkıp kamuoyuna açıklamıyorlar. 2002’de açıklayacaklar diyorsun, 2014 sakın açıklamayın diyorsun. Sana oy veren milletin önüne nasıl çıkıyorsun sen. Sen bu milleti kandırdın, işte belgesi. Bunları yazan ben değilim, sensin. Bana oy verin bunları yapacağım diyen sensin. Tam tersini yapıyorsun.

TBMM BAŞKANI BUNLARI SÖYLÜYOR

Başka. Milletvekili dokunulmazlıkları kaldırılacak diyor. Kuvvetler ayrımı ilkesi hassasiyetle uygulanacaktır diyor. Kalmadı ki, Cemil Çiçek açıkladı. "138’nci madde çökmüştür" dedi. Ben desem diyecek ki, ana muhalefetin lideri söylüyor diyecek. TBMM Başkanı söylüyor.

SİZİ KANDIRAN İKTİDARA TESLİM OMAYIN

Başka ne diyor. Komik bir şey ama okuyacağım. Halkımız ödediği vergilerin hakkını sorma hakkına sahiptir. Yahu bu parlamentoya sen, Sayıştay’ın raporlarını getirmiyorsun. TBMM adına denetim yapıyor. Sen bunları yazmışsın. Bütün yurttaşlarıma sesleniyorum, sizi kandıran siyasal iktidara teslim olmayın.

HIRSIZLIĞIN ARKASINDA OLANA ADAM DENMEZ

Bunlardan birisi diyor ya “Biatsa biat, sonuna kadar arkasındayız” hırsızlığın sonuna kadar arkasında olana adam denmez bizim ülkede. Her yer rüşvet, her yer yolsuzluk, maalesef öyle. Efendim biz, yolsuzluğa karşı devletler kurumu var, biz onların üyesiyiz. Onların Mart 2012’de Türkiye raporu yayınlandı. Belirtilen 17 tavsiyenin yerine getirilmediği sonucuna ulaşılmıştır. Şunları yapın diyor. Yine o raporun rüşvetle ilgili bölümünden “TCK’nin 257’nci maddesindeki düzenlemelerle karmaşıklığın arttığı hususunda kaygılı olduğu, ülke içi kamu görevlileriyle, işlenen rüşvet suçlarına ilişkin hükümlerin uyumlaştırılmamasından dolayı derin teessüflerini ifade eder”

LAF TAMAM İŞ YOK

Bir gazeteci arkadaşımız soruyor ya. Almanya’daki bir kurum, Türkiye’de bir bakan rüşvet verdiler. Neden bunun üstüne gitmiyorsunuz diye. AKP’nin yaptıkları bunlar. Çok şey söylüyor, her namuslu yurttaşın duyunca mutlu olacağı şeyler. Laf tamam, iş yok.

14 AY ÖNCE BAŞLATILAN BİR OPERASYON

Laf tamam iş yoksa ne oluyor? Memleketi rüşvet götürüyor, yolsuzluk götürüyor. 17 Aralık. Bizim cumhuriyet tarihimizin en büyük rüşvet en büyük yolsuzluk operasyonu yapıldı. Hemen çıktılar. Seçimlere üç ay kala, eğer böyle bir operasyon yapılıyorsa, bu bir kumpastır diyorlar. Halkı kandırıyorlar, bu operasyon 14 ay önce başlatılan bir operasyondur. Kendileri söylüyor. Bir ihbar mektubu gelmiş. Cumhurbaşkanı’ndan Maliye Bakanlığı'na kadar her yere gitmiş. Araştırmışlar, soruşturmuşlar, bazılarını dinlemişler, fotoğraflar çekmişler, belgelemişler. Olay çok büyük. Sonra düğmeye basıldı ve belli kişiler gözaltına alındı.

MİT RAPORU ORTAYA ÇIKTISonra bir şey daha çıktı. 18 Nisan 2013 tarihli MİT raporu da ortaya çıktı. Doğrudan başbakana verilen bir rapor. Diyor ki, hani ana aktörü var, yakalanan. “Bakanların Zarrab ile ilişkisi ortaya çıkarsa hükümet zor durumda kalır” diyor. Başbakan’ın masasına konuyor bu. Olay yeni bir olay değil. Ben şimdi o sayın Başbakana sormak isterim. Yani 2013’te bu rapor önüne konduğunda, o bakanları çağırıp acaba hiç konuştun mu? Konuşmaz, neden? Talimatı veren o arkadaşlar niye konuşsun. Çete reisi zaten.
Bir yolsuzluk ortaya çıktığında, bütün dünyada sağlıklı işleyen demokrasilerde, halkın vicdanını dinleyen siyasiler şunu yaparlar. "Sonuna kadar gidin kardeşim, kime ulaşırsa gidin biz bu yarayı atalım" der. "Toplumu çürütmeyelim" der. Bunlar ne yaptılar? Önce paniklediler, arkadan devletin içinde çete var dediler. Arkadan polisleri görevden aldılar. Bürokratları görevden aldılar. Savcıları görevden aldılar. Yetmedi, efendim bu polis madem gidip hırsızları yakalayacak, yönetmeliği değiştirelim, önce hırsıza haber versin. Samimi söylüyorum, anlatırken de sıkılıyorum. Doğrudan yürütme organı yargıya müdahale ederek, savcının elini kolunu bağladı.

HIRSIZA HABER VERİRSENİZ SONUCU BU OLUR

Deniz Feneri davasını hatırlıyorsunuz değil mi? Bu toplum belleğindedir. Polis İstanbul’da bir arama yapılacağını siyasi otoriteye bildiriyor. Köstebek var biliyorsunuz. Onun koruma müdürü Kırıkkale belediye başkanını arıyor. O da hemen cep telefonla konuşmayayım, sabit telefonla konuşayım diyor. Arıyor haber veriyor. Eğer hırsıza haber verirseniz sonucu bu olur. Yönetmeliği değiştirdiler. HSYK açıklama yaptı, doğru değildir diye. Kıyamet koptu. Vay efendim siz nasıl konuşuyorsunuz. Sen sabahtan akşama kadar konuşuyorsun, bırak o da konuşsun. Senden mi izin alacak, demokrasi yok mu?

YOLSUZLUK PARASIYLA NE YAPILIR

Bu yolsuzluğun boyutu 247 milyar, 247 katrilyon lira. Arkadaşlarıma bir talimat verdim. Dedim ki bu 247 milyarla neler yapılırdı. TÜİK’in verilerine göre şu anda 2 milyon 831 bin kişi iş arıyor. Bu yolsuzluk parasıyla 2 milyon 831 bin kişiye 8 yıl süresince asgari ücretten para ödenirdi. 300 bin atama bekleyen öğretmen var. 300 bin öğretmeni göreve başlatırdınız, bunlara 30 yıl süreyle para öderdiniz. 9 buçuk milyon emekli var. her emekliye 25 bin lira ikramiye verirdiniz. Emekliler diyor ya maaşla geçinemiyoruz diye.

NİYE TELAŞLANIYORSUN SEN

Oy verirsen daha fazla götürecekler, haberin olsun. 6 GAP, 30 tane de Marmaray yapılırdı arkadaşlar. Recep TayyipErdoğan'ın neden bu kadar telaşlandığını daha iyi anladınız. Üstüme geliyorlar diyor. Niye telaşlanıyorsun sen? Bir pisliğe bulaşmadıysan telaşlanma. Herkes işini yapsın. Sen de başbakansın, neden korkuyorsun? Dedi ki çeteler var. Yargının içinde çeteler var, militanlar var. Bu yargı olmaz. HSYK olmaz. Böyle bir şey mi olur diye söylendi.

DÜN NE DEDİ BUGÜN NE DİYOR

Şubat 2012, diyor ki “Militan yargı dönemi sona ermiştir. Zira bu ülkede 12 Eylül 2010’dan sonra millet iradeye yasrgıya el koymuştur” diyor. 29 Aralık 2013 “HSYK konusunda yanlışlık yaptık. Eğer şu anda anayasayı değiştirecek güce sahip olduğumuz anda bu yetkiyi değiştirmek zorundayız”
Yargıya müdahale edeceğim diyor açıkça. Oradakileri süreceğim diyor. 21 Nisan 2009 “Yargı yetkisi Türk milleti adına bağımsız mahkemelerce kullanılır. Bırakalım yargı hukuk işlesin. Bırakalım ak ile kara ortaya çıksın” 27 Aralık 2013 “Egemenlik kayıtsız şartsız yargının değildir. Egemenliği milletin elinden alıp, bana aittir diyen yargı bunun da hesabını vermelidir” diyor.

ADAM CAHİL

Kimse kusura bakmasın bu lafı kullanacağım için ama, adam cahil, adam cahil. Çünkü egemenlik hakkı millete aittir doğru. Ama egemenlik ilgili organlar denetimiyle uygulanır der. Yasama, yargı, yürütme. Güçler ayrılığı ilkesini bilmeyecek kadar cahil bir adamın başbakanlık yapması ayıp değil midir?

 

SAYIN CUMHURBAŞKANI'NA SORUYORUM

22 Haziran 2010 “Görülmekte olan davaya müdahale anayasal suçtur” diyor. 21 Aralık 2013 “Yürütme olarak yargının karşısına dikiliriz” diyor.  Şimdi anayasa madde 8. Yürütme organını tanımlarken cumhurbaşkanından başlıyor. Sayın Cumhurbaşkanı'na soruyorum. Yürütme olarak yargının karşısına dikiliriz sözüne katılıyor musunuz, katılmıyor musunuz? Dikilecekseniz eyvallah, dikilmeyecekseniz siz kalkıp konuşmak zorundasınız, yargıya müdahale etmeyin diye.

 

O HAKİMLERİN KARŞISINA ÇIKACAKSIN

12 Ekim 2010 “12 Eylül’de gerçekleşen anayasa değişikliklerinin, özellikle HSYK değişikliğin ne kadar isabetli olduğunu bir kez daha öğrendik” diyor. 27 Aralık 2013 “Yetkim olsa HSYK’yı yargılarım” diyor. Senin o yetkin olamaz Recep Tayyip Erdoğan. Sen yargılamayı yapamazsın. Hakimler yapar. Ama bir gün o hâkimlerin karşısına çıkacak mısın? Eğer bu ülkede temiz siyaset gerçekleşecekse çıkacaksın.  26 Ekim 2010 “Yeni HSYK ile Türkiye’ye Cumhuriyet demokrasi geldi” diyor. 4 Ocak 2014 Dolmabahçe’de topladı ya konu mankeni gazetecileri “Siz oraya milletin iradesiyle gelmediniz. Atamayla geldiniz. Haddinizi bilin” diyor.

 

CEHALETİN BU KADARINA DA PESBilmiyor, yaptığı değişikliği de bilmiyor. Çoğu seçimle geldi. Cehaletin bu kadarına pes. 2 Mart 2011’de Balyoz tutukluluğu “yaşananlar demokrasin hukukunun sözde değil özde hayata geçmesidir” diyor. Senin en yakınındaki adam milli orduya kumpas kuruldu derken suratın kızardı mı acaba? Şunu söyledim Bartın’da, kendi milli ordusuna kumpas kuran halkına da kumpas kurar.  Bugün de diyor ki, yargı güdümlü hareket ediyor diyor.

 

180 DERECE FARK VAR

Ergenekon ve Balyoz davasındaki tutuklamaları şöyle savunuyor “Bizim görüş açıklama gibi bir lüksümüz yok.” Adamcağızın anayasadan haberi yok. Yargı zaten millet adına karar veriyor. Bunları söyleyen, bir söylediği ile diğer söylediği arasında 180 derece farklı olan dünyada farklı bir başbakan yoktur. Hatırlarsınız ben fıkra anlatmıştım “Adamın birisi ölüyor, meleklere soruyor, bu saatler nedir? Bakıyor karşıda bir saat akreple yelkovan 12’de durmuş. Kimin diyor bu saat? Bu Mustafa Kemal Atatürk’ün saati, hayatında hiç yalan söylemedi. Pek çok dünya liderinin saatlerini soruyor. Yahu aklıma bir şey geldi. Recep Tayyip Erdoğan’ın saati, onun saatini gösterir misiniz? Onun saati cehennemde diyor. Onun saatini vantilatör olarak kullanıyorlar.”
Hayatımda bu kadar 180 derece farklı konuşan bir başbakan görmedim. Dünya tarihinde de örneği yoktur. Recep Larus diye bir kitap çıkarttık.

 

ÇETELER Mİ KOYDU O PARAYIAyakkabı kutundan bir başbakan korkar hale gelmişse, rüşvetin ve yolsuzluğun hangi boyutlara oluştuğunu anlamak zorundayız. Çete var diyor kendisine sordum. O banka müdürünün evinde 4,5 milyon doları çeteler mi koydu oraya? O helal para mıdır acaba? Helal paranın ayakkabı kutusunda ne işi var? bunu duymuyor. Dolmabahçe’deki konu mankeni olan gazeteciler de bu soruyu sormuyor. O gazetelerden birisinin tepe yöneticisi, banka genel müdürüne telefon ediyor. “Süleyman, bana iki milyon gönder de işçilerin parasını ödeyeceğim” orası senin babanın çiftliği mi?
Başbakan bunu duymuyor, görmüyor bunu. Görmezsen başbakanlık yapamazsın. Bu millete bunun hesabını veremezsin sen.
Sonra, bakanların çocukları. Yatak odalarında, bir değil, iki değil, yedi tane para kasası. Boy boy. Bunları da çeteler mi yerleştirdi?

Sonra, peki bu kasaların içinde milyarlarca lira var, dolar var. Bunları da mı çeteler yerleştirdi? Bunu da duymuyor.
Çete var, çete var. dünyası çete. Sonra para sayma makinaları var. o kadar çok para var ki, elle sayamıyorsun tabi. Yatak odasında, kasalar da orada. Sanki mübarek banka şubesi açmış orada. Emin olun hiçbir bankada yedi kasa yoktur arkadaşlar, bir tane kasa vardır.

BAKANIN KOLUNDA BİR SAAT... 700 BİN LİRA

Sonra, bir bakan. Kolunda bir saat var. 700 bin lira, eski parayla söylüyorum, adalet ve kalkınma partisine oy veren vatandaşlarım 700 milyar lira o saat. Kim verdi? niye simitçiye bu saati vermiyorlar, bakkala vermiyorlar. Neden senin bakanına 700 milyarlık saati veriyorlar? Duyuyor mu, duymuyor. Ne diyor? Çete var diyor.
Yine sordum. Bir çete var gerçekten. Çeteyi görmek istiyorsan çok basit. Topla bakanlar kurulunu göreceksin çete orada. Dört tane adam. Bir de reisi görmek isteyebilirsin. Getireceksin bir ayna, bakacaksın, çete reisini göreceksin. Tabi merak ediyorum, bu Sayıştay raporlarının gelişini de çeteler mi engelliyor?

LAFI ORTAYA ATAMAZSINMeclis Başkanı Cemil Çiçek, saygı duyduğum bir politikacıdır. Ocak ayında gazetecilerle bir araya geldi. Dedi ki anayasanın 138’nci maddesi çökmüştür dedi. Yasama organının başı, yargının çöktüğünü ifade ediyor. Madde, yargının bağımsızlığıdır. Hakimler görevlerinde bağımsızdırlar. Anayasaya kanuna hukuka uygun olarak vicdani kanaatlerine göre hüküm verirler diyor. Hiçbir organ, makam kişi, yargı yetkisinin kullanılmasında, mahkemelere emir ve talimat veremez. Genelge gönderemez, tavsiye ve telkinde bulunamaz. Şimdi sayın Cemil Çiçek’e sormak isterim. Çöktüğünü söylüyorsun. O çökmede senin payın var mı yok mu? Sen yasama organının başındasın. Lafı ortaya atamazsın. Lafı muhatabına söyleyeceksin. Ben o yargının karşısına dikilirim diyen kim, recep tayyip Erdoğandeğil mi? Yürütme organının başı. Onu da yanlış anladı o, yürütme malı götürmek değildir. Sayıştay raporlarının bir anayasal kurumdur sayıştay. TBMM adına kamu harcamaları denetler, tüyü bitmemiş yetimin hakkını sorar. Sen o raporu getirmedin. En büyük suç senin omuzlarındadır. Sen o raporları getirtecektin. Neden gelmiyor bu raporlar? Bu yolsuzluklar anlaşılmasın diye. Bunun için bir Meclis Başkanı çaba gösterir mi? Kimse kusura bakmasın. Saygı yasalara uymakla başlar. Saygı yetimin hakkını korumakla başlar. Saygı halkına hesap vermekle başlar.

 

ÇIKIP KONUŞACAKSIN BAŞBAKAN'A SÖYLEYECEKSİN

Kusura bakma baş aktörlerinden birisisin. Çıkıp konuşacaksın, başbakana söyleyeceksin. Oturumu yönetiyorsun, başbakan kürsüde. Diyor ki “bunları sen mi susturacaksın, yoksa ben mi susturayım” sen kimsin? Söyleyemiyor, senin müdahale hakkın yok diyemiyor. Neden diyemiyor? Koltuğunu ona borçlu da ondan.

O GAZETEYİ TERK ET

Bu arada yargıç karar veriyor, şunların mal varlığına tedbir koyun diye. 7 gün bekletiyorlar. Kararı uygulamıyorlar. Anayasa ne diyor, derhal uygulanır diyor. 7 gün geciktirenler anayasayı ihlal etmiştir, bunun hesabını vereceklerdir. Mal varlığına el konulanlardan birisi de gazete sahibi.  O gazeteyi terk et, orada çalışanlar senin yüzüne bakamazlar. Bir an önce sat. Yayıncılık kamu görevidir. Dördüncü güçtür demokrasilerde. Mal varlığına el konulan kişi gazete patronu olamaz. Bunu anla aklın başındaysan orayı terk et.
Bir bakanı var, sabah gitmiş bakanlığa önüne bir tane istifa dilekçesi koymuşlar, bir de bildiri metni koymuşlar, bunların ikisini koymuşlar. Neden imzalayayım, o söyledi ben yaptım, istifa edecekse o etsin demiş. Kim patron? Yukardaki. Adı ne Recep Tayyip Erdoğan.

 

AĞAOĞLU'NA BAKIN NE SÖYLÜYORSadece bu mu? İstanbul’da bir arazi var, Bakırköy’de. Çok değerli. İmar planı değişikliği yapıyorlar, Bakırköy belediyemiz reddediyor, büyükşehir belediyesi de reddediyor. Arsanın sahibi Ağaoğlu biniyor özel uçağına başbakan’a çıkıyıor, büyük patrona. O da Erdoğan Bayraktar’a talimat veriyor. Ve gereğini yapın diyor. Bu konuşma tapelere düşüyor.
Ağaoğlu’na bakın şimdi ne söylüyor “Orada bak şunu söyleyeyim. Ben onu bakanlığa yaptırmadım. Açık da net de konuşuyorum. Ben Başbakan’a yaptırdım. Ben de gittim, sayın patrona söyledim, büyük patrona. O da bakan talimat verdi, halledin burayı dedi”

KONUŞURUZ BİLAL

Çete reisini anladınız değil mi? Ben söylemiyorum. Peki neyin karşılğında yapıldı. Başbakan’ın oğlunun TURGEV diye bir vakfı var. Ağaoğlu’ndan birisi konuşuyor. Küçükbakkalköy’de 20 dönümlük bir arazi var. TÜRGEV’e veriliyor. Hiç para alınmadan. Ne diyor tapelerde. “Pat pat patron çağırdı. İyi bir fatura kesti bize. Haberin olsun onu konuşacağım” ne faturası? “Konuşuruz, bilal bilal.” Ve Bilal’e 20 dönümlük arsa veriliyor.  Başbakan diyor ki, ailem vakıf kurmuş, yurt verecek burs verecek. Bu para nerede geliyor biz onu araştırmak istiyoruz. 20 dönümlük araziyi senin oğlunun vakfına niye versinler? Olay şu, devletten ihale alıyorsun, diyorsun ki götür rüşveti vakfa öde. Senin oğlun gidip ifade vermiyorsa, hangi devletten söz ediyorsun sen?

SİZ BÖYLE BİR DEVLET GÖRDÜNÜZ MÜ

Devlete ait bir metrekarelik yer, satılsın kiraya verilsin, başbakandan izin almak zorunda. Genelge var. Bana soracaksınız diyor. Bir metrekare bile olsa benden izin alacaksınız diyor. Siz böyle bir devlet gördünüz mü, falan yerde beş metrekarelik yer kiralanacak, Başbakandan izin almadan bunu yapamıyorsun. Neden? E oğlunun vakfına para akması lazım.

TALİMAT YAĞDIRIYOR

Hatay’da bir TIR yakalandı, daha önce de yakalanmıştı. Uyuşturucu var dediler, silah var. Ben burada TIR şoförünün ifadesini okumuştum. Daha önce de gittim diyordu, jandarma bölgesine girdik, yükleri boşalttık tekrar geldik. O bölge El Kaide’nin bölgesi, radikal unsurları Türkiye Cumhuriyet hükümeti silah yardımı yapıyor. Bu sefer de bir ihbar geliyor, o TIR’da silah var diye. Ne diyordu yeni içişleri bakanı “herkes işini yapsın” bir yerde suç varsa cumhuriyet savcısı gidecek oraya. Polise jandarmaya talimat veriyor, durdurun arama yapacağız.

 

"MİT'İN BÖYLE BİR GÖREVİ YOK"

Gidiyor oraya sen arama yapamazsın diyorlar. Hani güçler ayrılığı ilkesi vardı? Vali yazı yazıyor, polisi ve jandarmayı geri çekiyor. Onlar savcının talimatının dışında hiçbir yerden talimat almaması gerekir. TIR başbakanlığa bağlıymış. Başbakan’dan izin alman lazım. Böyle bir devlet olur mu? Efendim MİT’e aitmiş bu. MİT yasasını çıkarttık. MİT’in böyle bir görevi yok. MİT’in silah kaçakçılığı yapma görevi yoktur.

Türkiye Cumhuriyeti’ni uluslararası alanda meşruiyet tartışması içine sokacaktır bu. Meşru bir devlet, yasa dışı organlara silah yardımı yapamaz. İnsani yardım varmış, açarsın TIR’ı, bisküvüler makarna çıkar, elbise çıkar gösterirsin. Neymiş Türkmenlere götürüyorlarmış. Türkmenler de diyor ki, bize TIR gelmedi. Bir bakan da diyor ki o TIR henüz gümrüğü geçmedi. Allah akıl fikir versin.  Bir grup toplantısında 17 maddelik özgürlük bildirisini açıklamıştım. Birisi de şuydu, Özel Yetkili Mahkemelerdeki bütün davalar yeniden başlasın, özel yetkili mahkemeler tümüyle kapatılsın. Neden? Gerekçesini açıklamıştım, sahte delillerden söz etmiştik, savunma hakkının ihlalinden söz etmiştik. Ergenekon davasıyla ilgili rakamları bilginize sunmak isterim.

BENİM KORKUM YOK

60 bin kişinin telefonu dinlendi, 1360 kişi ifade verdi, 17 bin sayfalık iddianame hazırlandı. 7 kişi hayatını kaybetti, bunlardan birisi Kuddisi Okkır’dı, Ergenekon’un kasası diyorlardı, ailesi cenazesini getirecek para bulamadı. Dava dosyasının tamamı 120 milyondan fazla. Yargıtay oturdu tak diye karar verdi. Bu dava sağlıklı bir karar değil. Bununla ilgili bir sürü görüşmeler yapılıyor. Hiç itirazım yok. Bir şeyi istiyorum. Fix'in oyununa gelmeyin, 80 günde devri alemde Fix'in oyununa gelmeyin. Yolsuzluk davaları örtmeyeceksiniz, aynı duyarlılığı bekliyorum ben. Buradan ben Silivri toplama kampını en ağır eleştirenlerden biriyim. Fezleke düzenlendi benim hakkımda. Ne dedim ben, dokunulmazlığımı kaldırın kaldırmazsanız namerdim diyor. Sen ne yapıyorsun, oğlun gelecek ifade verecek onu engelliyorsun sen. Benim korkum yok, senin korkun var.

"BAŞBAKAN'A ÇAĞRI YAPIYORUM"
Şimdi Başbakan'a çok açık net çağrı yapıyorum. Yolsuzluklar nasıl önlenir?
1. Rüşvet ve yolsuzluklar konusunu dokunulmazlıklar dışına çıkaralım. Bekletmeden yüce divana gönderelim.2. Kamu ihale yasasını AB standartlarına getirelim.3. Siyasi ahlak yasasını çıkaralım.4. Siyasi partiler yasasını çıkaralım. Finansmanı şeffaf hale getirelim.5. Adli kolluk yasasını çıkaralım. Yürütme organının yargı üzerindeki baskısını kaldıralım.6. Kamu harcamalarını denetleyen Sayıştay’ı daha da güçlü hale getirelim. Raporları TBMM’ye gelsin.7.  Ticari sır kavramını yeniden düzenleyelim.8. Parlamentoda kesin hesap komisyonu kuralım.9. Dağınık bir mevzuatımız var. tümünü toparlayalım, yolsuzlukla mücadele yasasını çıkaralım.10. Gelir idaresi başkanlığını özerk hale getirelim. Vergi denetimi siyasi amaçla kullanmayalım.11. Bağımsız kuruluşlar var, BDDK gibi. Bu kuruluşları siyasetten arındıralım.

Bunların bir çoğu kendisinin yayınladığı demokratikleşme raporunda da var. gelin hep beraber yapalım. Gelir mi? Gelmesi için ar damarının olması lazım

 
7 Ocak 2014 Salı 15:48 
Yorum YapYazdır
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
A. Şefik Mollamehmetoğlu
 
Mehmet Polat
 
Mustafa Önsel
 
Kazım DEMİR
 
Prof. Dr. Örsan Öymen
 
Göksu Mollamehmetoğlu
 
Osman Cudi Yılmaz
 
Nihat Genç
 
Havva GÜNAYDIN LAKUTOĞLU
 
Türker Ertürk
 
Attila Aşut
 
Prof. Dr. Orhan Özgür
 
Prof. Dr. Kemal Üçüncü
 
Arslan Bulut
 
Muhammet İKİNCİ
 
Ahmet Özer
 
Ömer Faruk Altuntaş
 
Gülcan Özgür
 
Ömer Turan
 
Prof. Dr. Burhan Çuhadaroğlu
 
Mehmet Erdal Çağdaş
 
Prof. Dr. Cavit Boz
 
Hüseyin HAYDAR
 
Zekeriya Saka
 
Mehmet Kuvvet
 
Hasan Güneş
 
Erdal ÖZÇELİK
 
Serpil Satut Denizoğlu
 
Erdal Eksert
 
İnci Güngör
 
Coşkun ERUZ
 
Mehmet Akıncı
 
Ruhi  Türkyılmaz
 
İlyas Gümrükçü
 
Sami KOÇ
 
Ömer Asan
 
Kadir ŞİŞGİNOĞLU
 
Son 24 Saat
Haberler RSS Beslemesi
 
 
 
Gazete Manşetleri
 
 
Anket
Halkoylaması sonrası Türkiye'yi ne bekliyor?
1. Daha iyi bir gelecek
2. Daha kötü bir gelecek
3. Birşey değişmez
 
Arşiv
 
Tarihte Bugün
1844 - ABD'li mucit Samuel Morse, ABD Senatosu üyelerinin hazır bulunduğu bir deneyle ABD Kongre binasından Baltimore'da bir tren istasyonuna kendi icadı olan mors alfabesiyle ilk mesajı gönderdi.
1883 - Yapımı 14 yıl süren New York City'deki Brooklyn Köprüsü trafiğe açıldı.
1921 - Mustafa Kemal Paşa'ya suikast için Ankara'ya geldiği kanıtlanan İngiliz casusu Mustafa Sagir idam edildi.
1921 - ABD'de Sacco ve Vanzetti'nin yargılanmalarına başlandı.
1924 - Yabancı şirketlerce işletilen Anadolu Demiryolları Şirketi'nin millileştirilmesi için Anadolu-Bağdat Demiryolları Müdiriye-i Umumiyesi kuruldu.
1940 - Igor Sikorsky ilk başarılı tek rotorlu helikopter uçuşunu gerçekleştirdi.
1941 - Danimarka Kanalı Savaşı'nda, İngiliz zırhlısı Hood, Bismark tarafından batırıldı.
1943 - Polonya'daki Auschwitz toplama kampında ölüm meleği adıyla anılan doktor Josef Mengele göreve başladı. Mengele tutuklular üzerinde yaptığı korkunç deneylerle biliniyordu.
1945 - Krasnodar Kray'da Karadeniz kıyısındaki Şapsığ Ulusal Rayonu lağvedildi.
1956 - İlk Eurovision Şarkı Yarışması, İsviçre'nin Lugano kentinde düzenlendi. 7 ülkenin katıldığı yarışmayı evsahibi İsviçre'nin şarkısı kazandı.
1961 - İmralı Adası'ndaki 2 bin mahkumun barındığı cezaevinde çıkan isyan bastırıldı.
1963 - Afrika Birliği Teşkilatı kuruldu.
1964 - Peru'da bir futbol maçında kargaşa çıktı: 135 kişi öldü.
1976 - Londra'dan Washington, D.C.'ye ilk Concorde seferi başladı.
1978 - Kesire Yıldırım ile Abdullah Öcalan evlendi.
1979 - Yüzde 85'i yerli malzeme ile üretilen ilk Türk uçağı 'Mavi Işık 79-XA', Kayseri İkmal Merkezi'nde başarılı bir deneme uçuşu gerçekleştirdi.
1983 - Bulvar gazetesinin düzenlediği yarışmada Türkiye güzeli seçilen Hülya Avşar'ın evli olduğu ortaya çıkınca ikinci güzel Dilara Haraççı kraliçe ilan edildi.
1989 - Bulgaristan'dan Türkiye'ye zorunlu göç başladı.
1991 - İsrail, Süleyman Operasyonu adını verdiği bir askeri operasyonla Etiyopyalı Yahudileri İsrail'e getirmeye başladı.
1993 - Eritre, Etiyopya'dan bağımsızlığını kazandı.
1993 - Bingöl-Elazığ karayolunda pusu kuran PKK militanları 33 silahsız askeri kurşuna dizdi.
2000 - İsrail, Güney Lübnan'da 22 yıldır sürdürdüğü işgale son verdi.
2003 - Letonya'nın başkenti Riga'da gerçekleştirilen 48. Eurovision Şarkı Yarışması'nı Türkiye adına yarışan Sertab Erener kazandı.
2004 - Kuzey Kore'de cep telefonları yasaklandı.
2008 - Dima Bilan Eurovision'da Rusya'ya ilk 1. getirdi
 
Lig Puan Durumu
 
Takımlar
O
G
B
M
P
1
Galatasaray
34
24
3
7
75
2
Fenerbahçe
34
21
9
4
72
3
Başakşehir
34
22
6
6
72
4
Beşiktaş
34
21
8
5
71
5
Trabzonspor
34
15
10
9
55
6
Göztepe
34
13
10
11
49
7
Sivasspor
34
14
7
13
49
8
Kasımpaşa
34
13
7
14
46
9
Kayserispor
34
12
8
14
44
10
Malatyaspor
34
11
10
13
43
11
Akhisar Bld.Spor
34
11
9
14
42
12
Alanyaspor
34
11
7
16
40
13
Bursaspor
34
11
6
17
39
14
Antalyaspor
34
10
8
16
38
15
Konyaspor
34
9
9
16
36
16
Osmanlıspor
34
8
9
17
33
17
Gençlerbirliği
34
8
9
17
33
18
Karabükspor
34
3
3
28
12
 
Şampiyonlar Ligi
 
UEFA Avrupa Ligi
 
Alt Lig
 
Süper Loto
17.05.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu071227304953
 
On Numara
21.05.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu01020406122428323341445153585965686973757678
 
Sayısal Loto
19.05.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu030405212434
 
Şans Topu
23.05.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu060910242712
 
Namaz Vakitleri
 
  • İmsak02:38
  • Güneş04:49
  • Öğlen12:29
  • İkindi16:28
  • Akşam19:49
  • Yatsı21:42
 
 
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık