Van’da bitmeyen yasak yine uzadı

Ana Sayfa » Bilim - Teknoloji » CHP lideri Kılıçdaroğlu'ndan Kürt seçmen açıklaması

CHP lideri Kılıçdaroğlu'ndan Kürt seçmen açıklaması

CHP lideri Kılıçdaroğlu'ndan Kürt seçmen açıklaması

 
22 Mayıs 2019 Çarşamba 11:39 
Yorum YapYazdır
 
 
CHP lideri Kılıçdaroğlu'ndan Kürt seçmen açıklaması

Habertürk yazarı Muharrem Sarıkaya, 23 Haziran'da yenilenecek İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanlığı seçimine ilişkin olarak CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile konuştu.

Sarıkaya'nın, Kılıçdaroğlu'nun açıklamalarına da yer verdiği yazısı şöyle:

Kılıçdaroğlu: Bu seçim dünyaya örnek olacak…

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun iki hafta önceki kararlılığından bir eksilme olmamış.

Hatta bir adım daha umut dolu hale gelmiş…

İstanbul seçimi konusunda oldukça kararlı ve konuşmasının bütününe bakıldığında adından en çok söz ettiği, umudunu arttıran kesim lümpenlikten uzak vicdan sahibi muhafazakarlar…

Bu kesimin seçim sonrası gelişmeleri içine sindiremediği inancı Kılıçdaroğlu’nda oldukça yüksek.

TBMM’deki makam odasında sohbetimizde ağırlıklı olarak propaganda modeli ve seçim süreci üzerinde durduk.

Şunu belirteyim ki Kılıçdaroğlu yasak kararını alan YSK’daki 7 hakime oldukça tepkili…

Kılıçdaroğlu muhafazakar kesimin de karara tepkili olduğu görüşünde.

RAHATSIZ ETMEYEN DİL

O nedenle YSK’nın iptal ettiği seçimde İstanbul adayı Ekrem İmamoğlu’na oy vermeyen kesimi rahatsız etmeyecek bir dil kullanacaklarını belirtti.

“Ekrem Bey'in (İmamoğlu) bu açıdan güzel bir dili var…” dedi.

Bu kesimin, iptal edilen seçimde AK Parti adayı Binali Yıldırım’a oy vermekle birlikte, gelişmelerden vicdan rahatsızlığı duyduğunu belirtip ekledi:

“Oy veren ama Binali Bey (Yıldırım) kazanamayınca seçimin iptal edilmesinden rahatsızlık duyan bir kesim de var AK Parti’de… Vicdan sahibi olan bir kesim var. ‘Bu kadar da olmaz’ diyorlar, ‘hakkı yenildi hakkın teslim edilmesi gerekir’ diyen bir kesim var. Bunlar daha çok inançlı bir kesim. Lümpen değil. İnançlı, belli bir dünya görüşü var. Bunlar bu durumdan müthiş bir rahatsızlık duyuyorlar. Bir hak yendiği kanaatindeler. Kanaat değil aslında bir gerçek, ama onlar o kanaatteler. Dolayısıyla bu hakkın teslim edilmesini istiyorlar.”

BÜYÜK YENİLGİ YAŞADI

Bu aşamada partisinin grup konuşmasındaki sözlerinden alıntı yaparak, “Kurumlar ve hukuk kurallarının tamamen alt edildiğini söylüyorsunuz. YSK kararını da buna örnek veriyorsunuz. Kurumlar ve kuralların bu kadar alt edildiği yerde siz sandık yoluyla başarıya nasıl ulaşacaksınız?” diye sorduk.

Yanıtı aynen şöyle oldu:

“Ulaşacağız. Zaten bu başarıyı sağlamak için seçime gidiyoruz. Tek adam rejimleri ilk kez Türkiye’de sandıkta yenilmiştir. Bu dünya siyaset tarihinde çok önemli bir yerdedir. İlk kez en büyük yenilgiyi yaşadı. İstanbul’da yaşadı hem de... Devletin kurumlarını kullanarak iptal ettirmiştir seçimi. Bu seçimde de yeneceğiz. Dünya siyaset tarihine aslında büyük katkılarımız olacak bizim. Alacağımız önlemlerle sandıkta hile yapılmasını engelleyeceğiz ve sonucunu da alacağız.”

AVUKATLAR SADECE MÜŞAHİT

Sandıklara müdahale olursa nasıl bir yol izleyeceklerini sorduğumuzda da şu yanıtı verdi:

“Orada görevliler var. Hemen tutanaklar tutulacaktır. Her sandıkta bir avukat olacak. Bir hukukçu olacak…”

Sandıklarda avukatların görevlendirilmesine CHP içinden gelen, “Tabanın ve teşkilatın sandığına sahip çıkmasını gevşetir” yaklaşımlarını anımsattık.

Kılıçdaroğlu, avukatların “müşahit olarak görev alacağını, sandık görevlilerinin de partililerden oluşacağını” bildirdi.

Bu aşamada seçimin iptaline neden olan sandık kurulu başkanları ile ilgili olarak “24 Haziran seçiminde de aynı sandık kurulu başkanları aynı yerde görev aldılar” iddiasını anımsattık.

Buna ilişkin ellerinde bir veri olup olmadığını sorduk.

Kendisinde değil ama İstanbul teşkilatında bulunduğunu belirtti, “Bu sır değil zaten sandık kurullarında görev almış başkanlar da 24 Haziran’da da aynı yerde görev aldıklarını görev alanlar da söylüyorlar” dedi.

SAHADA BEN DEĞİL, EKREM BEY OLACAK

Sorumuz üzerine kampanya sürecinde nasıl bir yol izleyeceklerini de şu sözlerle açıkladı:

“Kampanyada sahada Ekrem Bey (İmamoğlu) önde olacak. Ben referandumdan itibaren izlediğim stratejiyi izleyeceğim. Geride kalıp desteğimi vereceğim. Mesela bu akşam (dün) İstanbul’a gidip iftarda ilahiyatçılarla konuşacağım. Daha sonra 20-25 kişilik muhafazakar Kürtlerle oturup konuşacağım.”

Bu aşamada İstanbul’daki Kürt seçmenle görüşmelerinin devam ettiğini de belirtti, “Kararlılar…” dedi.

***

CHP’nin propaganda diline AK Parti seçmeni model oldu

CHP lideri ile görüşmemiz sonrası İstanbul’daki propaganda sürecinde etkin olan parti yetkilileri ile de sohbet ettik.

Aktardıklarına göre İstanbul’un 39 ilçesine birer koordinatör milletvekili atanmış…

Aktardıklarına göre bunlar ilçe başkanları ile yan yana çalışacak.

Bunun haricinde bugün İstanbul’a gidecek 110 milletvekiline “propagandanın dili” konusunda da bir sunum yapılacak.

Milletvekilleri dağıtıldıkları bölgelerde sunum yapılan dilin kapsamı dışında söylem geliştirmemeye özen gösterecek, buna bağlı kalacak.

Bu aşamada, “Propagandanın dilini oluştururken hedef kitleniz kimlerdi?” diye sorunca, ilginç bilgilere ulaştım.

WAG THE DOG

İlginç bir çalışma yapmışlar ve referandumda evet oyu veren, ancak bu seçimde ilçesinde AK Parti adayına, Büyükşehirde ise CHP adayı İmamoğlu’na oy vermiş kişileri bulmuşlar.

Kampanyayı yürüten şirketteki propaganda yapıcılar (spin doctor) ayrıca bu seçimde sandığa gitmeyen AK Partili bazı seçmene de ulaşmış.

Kampanya şirketindekiler odak gruplarla sohbet ederek hangi söylemlerden etkilendikleri tespit edilmiş.

Buna göre bir “tip model” yaratılmış ve etkilendiği dile yönelik söylemler üretilmiş.

Bundan böyle de kampanya boyunca bu grubun söylemlerden etkilenme durumlarına göre kamuoyu oluşumuna yöneleceklerini belirttiler.

Dinlerken bir ara Türkiye’de “Başkanın Adamları” adıyla yayınlanan “Wag The Dog” filmini izler gibi hissettim…

***

YSK’da karar genişletmeye gerekçe bir oylama yapılması

YSK İstanbul seçimine ilişkin gerekçeli kararını muhtemel ki bugün açıklayacak.

İptale ilişkin 6 Mayıs’ta aldığı kısa kararının gerekçesini de burada göreceğiz…

Henüz karar açıklanmamış olmakla birlikte YSK içinden gelen haberlere bakılırsa, YSK’nın iptal isteyen 7 üyesi gerekçeli kararlarında kısa kararda yer alan konuları genişletecek.

Yani, “Bir kısım sandık kurullarının, ilçe seçim kurullarınca kanuna aykırı oluşturulması ve bu hususun da seçim sonucuna müessir olması” diye açıklanan kısa kararda yer almayan konulara da girecekler.

Bunu nereden biliyorsun derseniz, TBMM’de dün sohbet ettiğim, AK Parti’nin YSK’daki temsilcisi, milletvekili Recep Özel ile sohbetimizden çıkardım.

Özel’e, gerekçeli kararın kısa kararın dışına çıkma ihtimalini sorduğumda, “Çıkılabilir, neden olmasın, buna hakları da var…” yanıtını verdi.

Sözlerinin gerekçesini de iptal kararının alındığı 6 Mayıs’taki toplantıya dayandırdı.

ANLAM VEREMEMİŞLERDİ

Diğer partilerin YSK’daki temsilcilerinden de o toplantının detaylarını dinlemiştim ve tek oylama yapıldığı bilgisini edinip o dönemde bu köşeden aktarmıştım.

Özel de iptale ilişkin YSK toplantısındaki o tek oylamaya dikkat çekip devam etti:

“YSK’da tek oylama yapıldı. Ama öncesinde bizim iddialarımızın hepsi, ama eksiksiz hepsi tek tek okundu ve bunlar bittikten sonra oylama yapıldı. Dolayısıyla orada oylanan sadece sandık kurulları değildi, okunan bizim tüm iddialarımızdı…”

Bu aşamada YSK Başkanı Sadi Güven’in imzası ile yayınlanan kısa kararda bu duruma işaret edilmediğini anımsattım.

“Oylanan iddialarınızın tümü ise o zaman kısa kararda, ‘itiraz edenin dilekçesindeki iddialar’ diye neden belirtilmedi de sadece sandık kurulları diye yazıldı?” sorusunu yönelttim.

ÖZEL’İN İDDİASI

Yanıtı aynen şöyle oldu:

“O toplantıda ben de diğer parti temsilcileri de vardı. İddialarımız tek tek okundu ve ardından oylamaya geçildi ve tümü oylandı. Dolayısıyla kısa kararda Başkan Güven adı üzerinde kısaca bunu yazmış olabilir. Ama oylamada hepsini kapsayan şekilde karar alındı.”

CHP’nin YSK Temsilcisi Mehmet Hadimi Yakupoğlu da oylamanın hemen ardından yaptığı açıklamada bu duruma dikkat çekip, “Hepsi tek tek ele alınıp oylanmalıydı. Ama okundu bir kenara konuldu ve en sonunda tek oylama yapıldı” diye açıklamıştı.

Kendisinin de bu uygulamaya o sırada itiraz ettiğini de vurgulamıştı.

KISA KARARDA NİYE YOK?

Nitekim İYİ Parti’nin YSK’daki Temsilcisi Zehra Aylin Özgül de benzer şekilde AK Parti’nin iddialarının okunduğunu, “ancak bunların gündeme alınmasına dahi gerek görülmediği için bir kenara bırakıldığını, sadece sandık kurullarına ilişkin durum için oylama yapıldığını” ileri sürmüştü.

Nitekim YSK Başkanı Güven’in kısa karar açıklamasına da dikkat çekip, “O zaman tek başına sandık kurulları diye yazılmaz, gelen itirazların tümünün kapsadığına vurgu yapılır ve onun oylanıp iptal kararının alındığı söylenirdi; ama öyle olmadı. Kısa kararda ne varsa onun gerekçesi yazılmalı” dedi.

Bu olmazsa ne yapacaklarını sordum, itiraz merciinin yine YSK olduğunu anımsattı.

Anlaşıldığı kadarıyla durum muhalefet temsilcilerinin hepsinin birden anladığı gibi olmamış, 7 üye getirilen iddiaların bütününün oylaması olarak değerlendirmiş.

Bütün bunlar da gösteriyor ki 200 sayfayı aşkın gerekçeli karar da tartışmaları bitirmeyecek, daha ilerisi çok daha alevlendirecek.

 
22 Mayıs 2019 Çarşamba 11:39 
Yorum YapYazdır
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
A. Şefik Mollamehmetoğlu
 
Türker Ertürk
 
Mustafa Önsel
 
Attila Aşut
 
Prof. Dr. Kemal Üçüncü
 
Prof. Dr. Örsan Öymen
 
Osman Cudi Yılmaz
 
Nihat Genç
 
Havva GÜNAYDIN LAKUTOĞLU
 
Arslan Bulut
 
Çiğdem KOÇ
 
Kazım DEMİR
 
Ahmet Özer
 
Prof. Dr. Orhan Özgür
 
Mehmet Polat
 
Göksu Mollamehmetoğlu
 
Muhammet İKİNCİ
 
Abdulkadir TİRYAKİOĞLU
 
Ömer Faruk Altuntaş
 
Gülcan Özgür
 
Ömer Turan
 
Prof. Dr. Burhan Çuhadaroğlu
 
Mehmet Erdal Çağdaş
 
Prof. Dr. Cavit Boz
 
Hüseyin HAYDAR
 
Zekeriya Saka
 
Mehmet Kuvvet
 
Hasan Güneş
 
Erdal ÖZÇELİK
 
Serpil Satut Denizoğlu
 
Erdal Eksert
 
İnci Güngör
 
Coşkun ERUZ
 
Mehmet Akıncı
 
Ruhi  Türkyılmaz
 
İlyas Gümrükçü
 
Sami KOÇ
 
Ömer Asan
 
Kadir ŞİŞGİNOĞLU
 
Son 24 Saat
Haberler RSS Beslemesi
 
 
 
Gazete Manşetleri
 
 
Anket
Halkoylaması sonrası Türkiye'yi ne bekliyor?
1. Daha iyi bir gelecek
2. Daha kötü bir gelecek
3. Birşey değişmez
 
Arşiv
 
Tarihte Bugün
1821 - Mora İsyanı'nda Gördüş (Tripolis) şehrini ele geçiren Yunanlar 30.000 Türk'ü öldürdüler.
1856 - İzmir-Aydın hattı demiryolu imtiyazı, bir İngiliz şirketine verildi. 1866 yılında işletmeye açılan 612 kilometrelik demiryolu hattının imtiyazı 15 Ekim 1950'de dolacaktı. Ancak genç Cumhuriyetin hükümeti, bu hattı 30 Mayıs 1935'te satın aldı.
1924 - SSCB, Rusya SSC'ne bağlı, Karadeniz kıyısında Tuapse merkezli Şapsığ Ulusal Rayonu kuruldu.
1931 - Ekonomik kriz nedeniyle iki gün kapalı kalan Londra Borsası yeniden açıldı.
1942 - Naziler, Auschwitz'te gazla öldürme katliamlarına başladı.
1947 - Bulgaristan Partisi Lideri Nikola Petkov asıldı.
1954 - Doğu Almanya polisi, 400 kişiyi, ABD ajanı olmak iddiasıyla tutukladı.
1961 - THY'nin Kıbrıs-Adana-Ankara seferini yapan Tay uçağı, Etimesgut Havaalanı yakınlarında Karanlıktepe'ye çarparak düştü, 28 kişi öldü.
1971 - Altın Koza Film Festivali'nde sonuçlar açıklandı; Yılmaz Güney tüm ödülleri aldı.
1973 - 18 yıl önce iktidardan darbeyle düşürülen Juan Peron, Arjantin'de yeniden devlet başkanı seçildi.
1993 - Michael Jackson Türkiye'de konser verdi.
1996 - Anayasa Mahkemesi, Türk Ceza Kanunu'nun, evli erkeğin zinasına ayrıcalık tanıyan maddesini iptal etti.
1997 - Cezayir'de köy baskını: 200 kişiyi öldürüldü, 100 yaralı. Baskını İslamcı radikallerinin yaptığı öne sürüldü.
1999 - Abdullah Öcalan, bir açıklama yaparak, Türkiye'ye gelip teslim olmasını istedi.
 
Lig Puan Durumu
 
Takımlar
O
G
B
M
P
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
 
Şampiyonlar Ligi
 
UEFA Avrupa Ligi
 
Alt Lig
 
Süper Loto
19.09.2019 Tarihli Çekiliş Sonucu071519204954
 
On Numara
16.09.2019 Tarihli Çekiliş Sonucu04061115262932354445475256586163657172747677
 
Sayısal Loto
21.09.2019 Tarihli Çekiliş Sonucu020607233740
 
Şans Topu
18.09.2019 Tarihli Çekiliş Sonucu101423273010
 
Namaz Vakitleri
 
  • İmsak04:20
  • Güneş06:01
  • Öğlen12:25
  • İkindi15:50
  • Akşam18:26
  • Yatsı19:55
 
 
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık