Akşener Trabzon'da çok sert konuştu

Ana Sayfa » Güncel » BU NOTLAR TÜRKİYE YAKIN TARİHİ İÇİN ÇOK DEĞERLİ

BU NOTLAR TÜRKİYE YAKIN TARİHİ İÇİN ÇOK DEĞERLİ

Cumhuriyet Halk Partisi Cezaevi İnceleme ve İzleme Komisyonu üyeleri Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, Manisa Milletvekili Özgür Özel, Muğla Milletvekili Nurettin Demir ve TBMM Anayasa Uzlaşma Komisyonu Üyesi Rıza Türmen, 9 Aralık 2013 tarihinde Silivri, Hasdal ve Hadımköy Cezaevlerini ziyaret etti. Bu ziyarette tutulan notlar, Türkiye'nin yakın tarihi ve hukuk adına çok tartışılacak tespit ve iddiaları içeriyor.

 
12 Aralık 2013 Perşembe 03:41 
Yorum YapYazdır
 
 
BU NOTLAR TÜRKİYE YAKIN TARİHİ İÇİN ÇOK DEĞERLİ

Ziyarette, tutuklu askerler İlker Başbuğ, Hurşit Tolon, Bilgin Balanlı, Can Erenoğlu, Mustafa Karasabun, Deniz Kutluk, Hasan Iğsız, Dursun Çiçek, Tuncer Kılınç, Feyyaz Öğütçü, Şenol Büyükçakır, Ali Sadi Ünsal, Cengiz Köylü, Hüseyin Hançer, Onur Uluocak,Gürbüz Kaya, Bülent Kocabaş, Ayhan Gümüş, Ahmet Erdem, Hüseyin Dilaner, Namık Sevinç, Mehmet Örgen, Faruk Doğan, Ender Güngör, Kubilay Baloğlu, Deniz Cora, Tayfun Duman, Ümit Metin ile görüştüler. Komisyon üyeleri Silivri cezaevinde ayrıca Prof. Dr. Fatih Hilmioğlu ve Tuncay Özkan ile de görüştüler.

Komisyon üyelerinin yapmış oldukları görüşmelerde görüşülen tutuklu askerler özellikle Ergenekon ve Balyoz davaları ile ilgili yorumlarını ve görüşlerini aktardılar. Görüşülen askerlerin (Ayrıca Prof. Fatih Hilmioğlu ve Tuncay Özkan da dahil olmak üzere) vermiş oldukları beyanları, CHP milletvekillerişöyle not etti:

 

İLKER BAŞBUĞ:

Karargâhımdaki askerler terör örgütü üyesi ve yöneticisi!

Karargâhımdaki 11 üst rütbeli asker hapiste, hepimiz ceza aldık. Bir kısmımız terör örgütü yöneticisi diğerleri terör örgütü üyesi oldu. Yöneticiler müebbet dâhil olmak üzere 10 yıla yakın ceza aldılar.

CMK 15 günde yaz diyor, 4 aydır gerekçeli karar çıkaramadılar!

Elimizde bir iddianame var. Bir de esas hakkında mütalaa. 5 Ağustos 2013’te verilen bir de karar. Suçlamaların nedenleri burada yok. Bu hukuka aykırı. Kararda bazı gerekçelerin olması lazım. 15 gün içinde CMK emrediyor gerekçeli karar çıkmalı diyor. 4 ay geçti. Gerekçeli karar ortada yok. Demek ki karar verirken gerekçe yok. Önce karar verildi. Karara göre gerekçe yazmaya çalışıyorlar.

Dava Yargıtay’a gitse, belki bazı insanların lehine karar çıkar. Ama gerekçeli karar çıkmadığı için, olmuyor. Gerekçeli karar 1 yıl yazılmazsa, insanların tutuklu kaldığı 1 yıl değerlendirilemeyecek.

314. Maddeden ceza verdiler 312’den vermediler!

314/1 (Terör örgüt kurma-yönetme) ve 312/1 (Hükümete karşı suç) maddelerinden yargılandık. 5 Ağustos’ta kara verildi.Terör örgütü kurmak ve yönetmekten müebbet aldım ama hükümete karşı suçtan ceza verilmedi. Bu kamu davası da düşmüş değil.

Karşımızda hukuku, kaidesi, kuralı olmayan bir güç var !!!

Hükümete karşı suçunasıl işledik: Olmayan internet sitesinden yayın yaparak!

İnternet üzerinden dezenformasyon ve kara propaganda yapmakla suçlanıyoruz. ETÖ soruşturmasını etkilemeye çalışmışız. ETÖ soruşturmasını itibarsızlaştırmışız. Bunu yapabilmek için internet sitesine sahip olmak lazım. Nasıl yapmışız açıklayayım:

30.08.2008’de açık olan 42 site var. Ne zaman kadar açık. Şubat 2009: Bu sitelerle ilgili haber çıktığında inceleme başlattık bizim dönemimizde ve 2009’da kapattırdım. Bu siteler sadece 4 ay çalışmış. Peki, bu dönemde güncelleme olmuş mu. Hayır. Yani Haziran 2008’den bu yana sayfalarda hiç bir şey yok. Bunların dışında benim dönemde kullanılan bir site yok.

Hakim: Siteleri Mecburiyetten Kapattınız!

Hakim siteleri kapattınız çünkü mecbur kaldınız diyor. Kapatmasaydınız suç işleyebilecektiniz diyor. Aynı “Azınlık Raporu” filmindeki gibi. Suçu işlemeden önce, suçlu olma ihtimaline bakıp niyet okumaya çalışıyor bunlar. İnternet Andıcı davasında savcılar suç yok diyor ama bizim dava da amacınız başka olabilir diyor.

Bizim Savcı Tıpkı Lombroso!

İtalyan Ceza Hukukunun kurucusu (Cesare) Lombroso, “insanlar doğuştan suçludur” diyor. Bizim savcının bakışı bu.

İrticayla Mücadele Eylem Planı bizim kabul ettiğimiz bir belge değil!

İnternet Andıcı ile İrticayla Mücadele Eylem Planı karıştırılıyor. İrticayla Mücadele Eylem Planındadiye bir şey yoktur. Böyle bir plan yoktur. 2004 MGK kararı. İrticayla Mücadele Eylem Planının dayanağı değildir. Ancak İnternet andıcına dayanak olabilir.

AKP’nin kapatılması davasında, internet andıcındaki o 42 internet sitesinde yayınlanan haberler var. AKP için bu mesele o nedenle önemli.

 

HURŞİT TOLON:

Oltamı alıp balık tutmaya gitmedim, fırçamı alıp resim yapmadım, STK’lara gidip konferanslara katıldım !

2004-2005 tarihlerinde 1. Ordu Komutanı olduğunu ve 2005’te emekli olduğunu belirten Tolon, emekli olduktan sonra sivil toplum örgütlerinde ve özellikle kadın örgütlerinde konferanslara katıldığını belirtiyor. Yaptığı tek şeyin bu olduğunu belirten Tolon, İlker Başbuğ’un sınıf arkadaşı olduğunu ve 50 yıllık hukuklarının olduğunu ifade etti.

Düzmece CD evimde değil, oğlumun evinde bulunmuş!

İçinde yüzlerce belge olan 2 adet düzmece Cd’nin benim evimde değil oğlumun evinde bulunduğu iddia edildi. CD’lerde Ergenekon yapılanması ile ilgili evraklar var deniyor. 2001 tarihinde yazılmış bu belgeler. Ancak bu Cd’ler arama ve el koyma tutanağında yok. Fezlekede de yok.

Katıldığım toplantılarda, telefon görüşmelerimde ve CD’lerde suç unsuru yok!

Katıldığım toplantılarda, telefon görüşmelerimde ve CD’lerde suç unsuru bulunmadı. 2009’da tahliye edildim. Ancak mahkeme sonra müebbet verdi. Gizli belge bulundurmaktan ceza vermedi, fişlemeden ceza verdi.

Mahkeme CD’yi getirin diyor, göndermiyorlar !

CD’lerim imajını istiyoruz bize vermiyorlar, Malatya Mahkemesi talep ediyor ona da göndermiyorlar. Çünkü bu CD’ler düzmece. İşte biz bu düzmecelerle müebbet hapis cezasına çarptırıldık.

 

BİLGİN BALANLI:

Hiçbir hukuksal desteğin kendilerine sunulmadığını söyleyen Balanlı, komuta görevlerini yerine getirdiklerini belirtiyor. Balanlı, “Bir komutanın görevi astlarının haklarını korumaktır ancak bizim haklarımızı bunlar korumadı” diyor.

Polis tespit tutanağı Yargıtay kararı oldu!

Polis tespit tutanağı iddianame oldu. İddianame savcının esas hakkındaki mütalaasına, mütalaa gerekçeli karara, gerekçeli karar da Yargıtay kararına dönüştü.

O davaların hazırlandığı mutfakta muhtemelen askerler de var!

Hâkimler savcılar sadece görüntü de var. Arkada bir mutfak var her şey o mutfakta hazırlanıyor. O mutfakta siyasetçi, polis vs. var. Muhtemelen asker de var.

Orduevlerine girişleri yasaklayacağına davaya gerekli hassasiyeti gösterselerdi!

Genelkurmayın orduevi yasağı ilkel ve çocukça bir durum. Kendi özel mekanın değil ki kendi görüşüne aykırı insanları almıyor. Keşke aynı hassasiyeti dava sürecine de gösterseydi.

Zaman bizi haklı çıkaracak!

Tamamen dijital tamamen kurgulanmış veriler ilemahkûm olduk. Zaman bizi haklı çıkaracak. Hepsi düzmece veriler.

Yargıtay’ın kararı çok büyük hayal kırıklığı yarattı: Bunlar hakim değil, bunlar militan.

Bu kadar hukuk ihlali sonrasında bir de Yargıtay’da kararın oy birliği ile kabul edilmesi bizleri çok sarstı. Bunlar hâkim değil, bunlar militan. Önlerine ne konduysa imzaladılar.

Rütbelere göre ceza verildi!

Delillerin hepsi düzmece. Beraat edenler ile ceza alanlar arasında hiçbir fark yok.Rütbelere göre ceza verildi!

Genelkurmay Başkanı kendi öğrencilerini korudu, kurtardı!

Onlarında suçsuz olduğunu biliyoruz ama Genelkurmay Başkanı sadece kendi öğrencilerini kurtardı.

Aytaç Yalman büyük bir paranoya içinde: Hakkındaki 2004 tarihli soruşturmadan korkuyor !

Suçluluk duygusundan kurtulmak için kendini savunmak için arkadaşlarını suçlayan Yalman, Aksini yaparsa (yani sanıklar lehine konuşursa) başına bir şey gelebilir diye korkuyor. Onunla ilgili bir soruşturma var. 2004 tarihli. O soruşturmadan korkuyor Yalman.Aytaç Yalman hükümete muhtıra verelim diyor Özkök’ün kabul etmediğin söylüyor. Bu Ergenekon davasındaki ifadesinde var. Orada bunu kabul etmediğini söylüyor.

Ailelerimiz mağdur!

Buraya gelmek gitmek çok zor. Bu durumda en mağdur ailelerimiz. Silivri’ye gelmek girmek 1 gün sürüyor.

 

DENİZ KUTLUK:

Savcıların yanlışlarından kitap olur. Anayasa mahkemesine tutukluluğumuz ile ilgili 23 Ekim’de başvuruda bulunduk. Bugün de (09.12.2013), idari yargıya “savcıların iddialarının hukuka uygunluğunu denetleyin” diye idare mahkemesine başvurduk.

Hükümet-Cemaat işbirliğiyle mahkûm edildik

Hükümet –cemaat işbirliği sebebiyle ceza aldık. Ortada bir suç ortaklığı var. Onlar açık vermez. Bir-iki kişiyi feda ederler suçu onlara yüklerler, iş biter.

 

CAN ERENOĞLU:

Birleşmiş Milletler İnsan hakları Yüksek Komiserliği'nin “Keyfi Tutuklamalar Çalışma Grubunun” 05.07.2013 tarihli raporu gündeme gelmedi. BM raporunu dikkate almayan hükümet insan hakları ihlali yapıyor. Türk yargısı bu raporu görmüyor. Raporda, ağır insan hakları ihlali var deniyor ama yargı BM’yi dikkate almıyor.

Cemaat-Hükümet işbirliğiyle bölgeye şekil verilmeye çalışılıyor!

Bu olaylar öncesinde Deniz Kuvvetleri çok güçlüydü. Amaç TSK’ya, en çok da Deniz Kuvvetlerine zarar vermek. Deniz kuvvetlerini çökertmekti.

Tutuklu 237 askerin 134’ü denizci.  Tutuklu askerlerin % 56 ‘sı denizci.

34 amiral ve 90’ı muvazzaf ve amiralliğe aday subay tutuklandı. Kara Kuvvetleri Komutanlığından sadece 10 emekli asker 28 general var Bunlardan sadece biri muvazzaf asker.

Darbe diyorlar, Ankara’da deniz Yok!

Ankara’da deniz yok, deniz yolu yok, gemi yok, denizlerdeki silahların Ankara’ya yetişmesi mümkün değil. Bu durumda nasıl darbe yapabiliriz ki. Gölbaşı’nda da Donanma’da yok. Donanma’nın hiçbir silahı Ankara’ya ulaşamaz.

Aytaç Yalman’ın açıklaması seviyesiz ve seciyesiz!

Hala bildikleri bir şey varsa konuşsalardı. Gri lafları boşverin. Diyorki “Kasaptaki ete soğan doğramam”. Yalman açık konuşsun. Bir şey biliyorsa konuşsun. Kitaba yazacağım diyor. Herhalde kitap satışını artırmak için böyle konuşuyor Aytaç Yalman.

Oğlum babasının tutuklandığı yerde görev yapmama kararı aldı

Oğlum Deniz Binbaşı iken istifa etti. Çünkü benim tutuklandığım bir yerde görev yapmak istemedi.

Bu hükümetin 5 bakanıyla da çalıştım!

Ben Vecdi Gönül , Abdulkadir Aksu, Beşir Atalay hepsi ile çalıştım. Onların döneminde devlete hizmet ederken darbe girişiminde bulunmam anlaşılacak gibi değil.

Annemi ağlarken hiç görmemiştim!

Ben köylü çocuğuyum. 7 kardeşiz. Annemi ağlarken hiç görmemiştim. İlk kez tutuklandığımda ağladı annem o zaman gördüm.

TSK’yı bitirmek Vatan Hainliği değilmiş!

Balyoz Davası’nda Yunanistan hakkındaki Egemen Hareket Planı açıklandı. Çok gizli bir belgeydi. Bu ve benzeri belgeleri açıklamak vatan hainliği olmadı, TSK’yı bitirmek vatan hainliği olarak görülmedi.

 

HASAN IĞSIZ:

“İrticayla Mücadele eylem Planı hakkında İlker Başbuğ ile konuştum. Soruşturma açtırdık. Sonra Işık Koşaner’e İlker Başbuğ ile konuştuğumu söyledim. Şimdi iddianamede Işık Koşaner varken neden İlker Başbuğ ile konuştun diyerek bana ceza verdiler” diyen Iğsız, Koşaner’in bu konuyu mahkemeye gelip anlattığını ancak heyetin dikkate almadığını belirtiyor.

Başbakan’a mı, Başbakan Yardımcısına mı sorarsın?

Adalet Bakanı’na soruluyor. Önemli bir konu var; Başbakan Yardımcısına mı konuyu aktarırsınız Başbakan’a mı. Oda cevap veriyor: Başbakan’a diye.  Bende o yüzden İlker Başbuğ’a aktarmıştım.

Baransu’nun söyledikleri mahkemede söylenmişti: Duymak istemeyenler duymadı!

Baransu’nun söyledikleri mahkeme sürecinde de söylendi. Duymak istemeyenler duymadı. Bu, davanın hukuksuz olduğunubir kez daha ortaya çıktı.

 

DURSUN ÇİÇEK:

Beni suçlamalarındaki asıl amaç Genelkurmaydı !

Sahte dijital veriler ile bizi mahkum ettiler. Sahte verileri üreten çete mutlaka açığa çıkarılmalı. Beni suçlamalarındaki asıl amaç Genelkurmaydı. Asıl sorun siyasidir.

Suçlamaları Genelkurmay’a yöneltebilmek için beni suçladılar. Yani, İlker Paşa’ya ulaşmak için bana yapılan suçlamalar bir basamaktı.

2004’teki MGK kararının önemli olduğunu söyleyen Çiçek, o karar bu davaları bitirir. İrtica ile Mücadele Eylem Planının ise sahte olduğu, böyle bir planın olmadığı önünde sonunda ortaya çıkacaktır.

 

TUNCER KILINÇ:

2001-2003 MGK Genel Sekreteri olan Kılınç, MGK’nın her zaman ülkenin kendi güvenliğini sağlama gündemiyle toplandığı belirtiyor. “28 Şubat Kararı ile gerçekleşen gerçekleşmeyen durumlara göre MGK’ya raporlar veriliyordu” diyen Kılınç, “Verilen görev gereği: MGK kararlı açıklamaz. Alınana kararlar Başbakanlığa bildirilmişse bu kararların takibi yapılır.” dedi.

2yıl boyunca Türkiye’deki tüm istihbarat bilgilerini koordine ettim; Ergenekon diye bir örgüt duymadım

2 yıl süreyle MİT, İçişleri, Jandarma, Polis, Dışişleri Bakanlığı, Genelkurmayın ürettiği istihbaratları koordine ettim. Başbakan ve Cumhurbaşkanı ile gündem oluşturuldu. Bu istihbaratlarda hiç Ergenekon diye bir örgüt duymadım.

Neden tutuksuz yargılandığımı bilmiyorum!

Ergenekon ismini ilk kez Saygı Öztürk’ün bir kitabından öğrendim. Neden tutuksuz yargılandığımı bilmiyorum. Olmayan bir örgütten dolayı, hiçbir kanıt olmadan 13 yıl 2 ay ceza aldım.

Savcı silahın var mı diye sormadı!

Terör örgütü üyesi olmaktan gözaltına aldılar. Eve gelen savcı silahın var mı diye sormadı. Benim 3 tane silahım var.

 

EM. KORAMİRAL FEYYAZ ÖĞÜTÇÜ:

Egemen Planına içerdeki hiçbir denizci katılmadı!

1. Ordunun Yunanistan ile savaş planın konuşulduğu seminere hapisteki denizcilerden kimse katılmadı. Mahkeme uyarılmış olmasına rağmen nu plan ile ilgili her türlü detay ortaya saçıldı. Asıl bu vatan hainliği! Esas casusluk bu planı ortaya dökmekti.

Aynı anda 40 amiral tasfiye edildi!

25 amiral bir celsede cezalandırıldı. 101Deniz subayı hepsi mastırlı hepsi gemi komutanı hepsi amiral adayı. Hepsi tasfiye edildi.

Hükümet Cemaat yaptı diyor, Cemaat Hükümet Yaptı diyor: Mutlaka incelenmeli

Sahte deliller ile bir sürü insan içerde yatıyor! Sahta delilleri üretenler mutlaka ortaya çıkarılmalı. Kim yaptıysa bulunmalı. Hatta bu davadan ayrı incelensin. TÜBİTAK ve Polis dışında bir ekip bu CD’leri incelesin. Hatta bu konuya biri, hobi olarak değerlendirip incelesin. Kim yapmış ortaya çıksın.

 

 

HASDAL CEZAEVİ

Denizciler: Hiçbir imzamız olmadan 5 bin küsur yıl ceza yedik

Çizelge de adın var dediler, hiçbir belgede hiçbirimizin imzası yok.

Başbakan “Şiir okudum 4 ay yattım diyor!”

Başbakan “Şiir okudum 4 ay yattım diyor. En azından eylemi var. Bizim oda yok !

Mahkeme Heyeti hiçbirimize soru sormadı.

Mahkeme heyeti burada bulunan askerlerin hiçbirine soru sormadı. Sadece kimlik bilgisi soruldu.

Balyoz: Delilleri gelecekte bulunan Dava

Balyoz, delilleri gelecekte bulunan bulanan bir dava. Mars’ta bir flaş bellek bulunsa orada isminiz geçse ceza yersiniz.

Komutanlar masum olduğumuzu biliyorlar ama korkuyorlar !

Komutanlar ses çıkartmıyor. Korkuyorlar. Onlarda biliyor masum olduğumuzu. Üç kuvvet komutanlığı masumiyetimiz konusunda rapor yazdı. Ama mahkeme dikkate almadı.

Komutanların Orduevinde uzaklaştırılmalarının nedeni bizi savunmaları!

Nusret (Güner) Paşa’yı Orduevine sokmuyorlar. Neden alınmayan diğer Paşalar gibi onlar bizleri savundukları için bunu yaşıyorlar.

Akdeniz’den Ege’den Ankara’ya “çılgın proje” ile Kanal açıp darbe yapacaktık !

Denizciler Ankara’da nasıl darbe yapabilir! “Çılgın bir projeye” imza atıp Ankara’ya kadar kanal açıp öyle mi darbe yapacaktık acaba. Tutuklu olan askerlerden % 56’mız  denizci, düşündük taşındık nasıl darbe yapabilirdik merak ediyoruz.

Erhan Tuncel’in Çete dedikleri her davanın arkasında

Ramazan Akyürek, Yurt Atagün, Ali Fuat Yılmazer’in Poyrazköy, OdaTv ve Balyoz davalarında da isimleri geçiyor.

 

HADIMKÖY

366 ile başladık 237’ye düştük

237 kişinin hepsi 16-18-20 arası değişen cezalar aldı. Cezaevine ilk girdiğimizde herkes birbiri hakkında “bir şey yapmışlar mı acaba” diye düşündü. Sonra baktık ki hepimiz aynıyız.

Bir kişi çıkıp da “ben yapmadım o yaptı” demedi.

Böyle bir durum olsaydı eğer birilerinin başka birilerini suçlaması gündeme gelirdi. Kimse bir şey bilmiyor. Kimse kimseyi suçlamıyor.

Amiral Suikast girişimi diyorlar, hakkımızda takip yok !

Darba yaptığımız söyleniyor, Teröristlik ile suçlanıyoruz, Amirale suikast düzenlemek ile itham ediliyoruz ama ortada hiçbir takip yapılmamış. Hiçbirimiz takip edilmemişiz.

Tutuklu askerlere ek olarak Silivri Cezaevinde görüşülen Prof. Fatih Hilmioğlu ve Tuncay Özkan ile yapılan görüşmenin detayları da aşağıda belirtilmiştir.

 

FATİH HİLMİOĞLU:

Hilmioğlu cezaevine girebilir imzası olanlar taammüden cinayet işlemiştir!

Karaciğer kanseri başlangıcı olan Hilmioğlu’nun hastanede çekilen yeni MR’ına göre karaciğer kanseri şüphesi çıkmış durumda.Adli tıpta bu karara imza atanlar taammüden cinayet işlemiştir. Bunların hesabı mutlaka sorulmalıdır. Cerrahpaşa’daki doktorlar korkularından Hilmioğlu’nu hastaneye yatıramıyorlar.

“Tutuklu kalmaya devam edersem, kanser olacağım”

Bugüne kadar kanser başlangıcı dedik dedik, şimdi kanser şüphesi tespit edilmiş oldu. Tutuklu kalmaya devam edersem, kanser olacağım.

Cerrahpaşa 3 Heyet Raporu verdi, buna rağmen hala cezaevindeyim!

Cerrahpaşa hastanesi cezaevine girerse ölür diye 3 heyet raporu verdi. Hala cezaevinde tutuluyorum. Hastane raporları haklı çıkacak.

Adli tıp hükümet güdümünde! Hipokrat yeminine ihanet etmişlerdir!

Adli Tıp’ın hükümet güdümünde olduğu ortaya çıkmıştır. Bunların hekimlikle ilgisi yok. Hipokrat yeminine ihanet etmişlerdir.

 

TUNCAY ÖZKAN:

Benim en çok ihtiyaç duyduğum Balbay’ın dışarıda olması ikincisi zindanların boşalması!

Baransu’nun yaptığı gazeteciliktir!

Baransu MGK kararını ele geçirmiş, yayınlıyor, bu gazeteciliktir.

Yunanistan ile savaş planını açıklamak vatan hainliği değil!

Devletin gizli belgelerini açıklamak Ergenekon/Balyoz’da suç sayılıyor. Ama Yunanistan ile savaş planı iddianamelerin ekinde yayınlanıyor; bu vatan hainliği olmuyor.

Savcılar, yargıçlar vatan haini mi!

Devletin sırlarını, savcı, polis, yargıç açıklayınca vatan hainliği olmuyor, gazeteci açıklayınca vatan hainliği oluyor.

Odatv.com

 

 
12 Aralık 2013 Perşembe 03:41 
Yorum YapYazdır
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
A. Şefik Mollamehmetoğlu
 
Nihat Genç
 
Türker Ertürk
 
Attila Aşut
 
Prof. Dr. Örsan Öymen
 
Mustafa Önsel
 
Havva GÜNAYDIN LAKUTOĞLU
 
Kazım DEMİR
 
Göksu Mollamehmetoğlu
 
Osman Cudi Yılmaz
 
Arslan Bulut
 
Mehmet Polat
 
Prof. Dr. Kemal Üçüncü
 
Prof. Dr. Orhan Özgür
 
Ahmet Özer
 
Ömer Faruk Altuntaş
 
Gülcan Özgür
 
Ömer Turan
 
Prof. Dr. Burhan Çuhadaroğlu
 
Mehmet Erdal Çağdaş
 
Prof. Dr. Cavit Boz
 
Hüseyin HAYDAR
 
Zekeriya Saka
 
Mehmet Kuvvet
 
Hasan Güneş
 
Erdal ÖZÇELİK
 
Serpil Satut Denizoğlu
 
Erdal Eksert
 
İnci Güngör
 
Coşkun ERUZ
 
Mehmet Akıncı
 
Ruhi  Türkyılmaz
 
İlyas Gümrükçü
 
Sami KOÇ
 
Ömer Asan
 
Kadir ŞİŞGİNOĞLU
 
Son 24 Saat
Haberler RSS Beslemesi
 
 
 
Gazete Manşetleri
 
 
Anket
Halkoylaması sonrası Türkiye'yi ne bekliyor?
1. Daha iyi bir gelecek
2. Daha kötü bir gelecek
3. Birşey değişmez
 
Arşiv
 
Tarihte Bugün
1655 - Satürn'ün en büyük Ay'ı Titan, Christian Huygens tarafından keşfedildi.
1752 - İngiltere'de yılın ilk günü. İngilizlerde 1 Ocak ile başlayan ilk yıl 1752'dir.
1807 - İngiltere Parlamentosu köle ticaretini yasakladı.
1811 - Percy Bysshe Shelley "Tanrıtanımazlığın Gerekliliği" adlı makalesinden dolayı Oxford Üniversitesi'nden atıldı.
1821 - Yunanistan Osmanlı İmparatorluğu'ndan bağımsızlığını ilan etti.
1912 - Ahmet Ferit Tek, Türk Ocağı'nı kurdu.
1918 - Belarus Halk Cumhuriyeti kuruldu.
1929 - İtalya'da faşist yönetim genel seçimlerde oyların yüzde 99'unu kendilerinin aldıklarını açıkladı.
1935 - Prof. Afet İnan, Türk Tarih Kurumu As Başkanlığı'na seçildi.
1936 - Saatlerin doğru olarak ayarlanabilmesi için İstanbul Rasathanesi'nce hazırlanan iki bildiriyi Bakanlar Kurulu onayladı.
1941 - Yugoslavya, Mihver Devletleri'ne katılma kararı aldı.
1944 - Heykeltraş Zühtü Müritoğlu ve Hadi Bara'nın yaptıkları Barbaros Hayrettin Paşa Anıtı törenle açıldı.
1947 - Illinois'deki bir kömür madeninde meydana gelen patlamada 111 kişi öldü.
1949 - Sovyet hükümetinin kararıyla Litvanya, Estonya ve Letonya'dan 92.000 kişi sürgün edildi.
1950 - Türk Hava Yolları'na ait bir yolcu uçağı Ankara'da düştü, 15 kişi öldü.
1951 - Milli Eğitim Bakanı Tevfik İleri, solcu öğretmenlerin tasfiyesinin sürdüğünü açıkladı.
1951 - İstanbul'da Neve Şalom Sinagogu açıldı.
1957 - Roma'da bir araya gelen Fransa, Almanya, İtalya, Belçika, Hollanda ve Lüksemburg, Avrupa Ekonomik Topluluğu ve Avrupa Atom Enerjisi Komisyonu'nun kurulmasına ilişkin Roma Antlaşması'nı imzaladı.
1959 - Necip Fazıl Kısakürek, Büyük Doğu dergisinde yayımlanan "Menderes'in Kalesi" başlıklı yazısında Fuad Köprülü'ye yayın yoluyla hakaret ettiği iddiasıyla açılan davada bir yıl hapse mahkum oldu. Büyük Doğu dergisi de bir ay süreyle kapatıldı.
1960 - Güney Afrika Johannesburg'da tüm siyah politik örgütler feshedildi.
1960 - İtalya'da Fernando Tambroni başbakan oldu.
1961 - Adalet Bakanlığı idam cezalarının cezaevi bahçelerinde infaz olunması hakkında karar aldı.
1962 - EOKA'cılar Kıbrıs'ta iki camiye bomba attı.
1968 - Şair Metin Demirtaş Türk Solu dergisinde yayımlanan "Guevara" adlı şiirinde komünizm propagandası yaptğı gerekçesiyle tutuklandı.
1975 - Suudi Arabistan Kralı Faysal, akli dengesi bozuk yeğeni prens Faysal bin Musad tarafından Riyad'da öldürüldü.
1982 - Ankara Sıkıyönetim Savcılığı halkevleri hakkında kapatılma istemiyle dava açtı.
1982 - Tutuklu İsmail Beşikçi, cezaevinden yazdığı bir mektup nedeniyle 10 yıl ceza aldı.
1986 - İşkence yaptığını itiraf eden polis memuru Sedat Caner ile bu itirafları yayımlayan 'Nokta' dergisine dava açıldı.
1986 - 14. Strasbourg Film Festivali'nde Muammer Özer'in "Bir Avuç Cennet" ve Ali Özgentürk'ün "Bekçi" isimli filmleri ikinciliği paylaştı.
1988 - İstanbul'daki Metris Askeri Cezaevi'nden 29 tutuklu ve hükümlü kaçtı.
1990 - New York'un Bronx semtindeki bir kulüpte çıkan yangında 87 kişi öldü.
1992 - Kozmonot Sergei Krikalev, Mir Uzay İstasyonu'nda 10 ay kaldıktan sonra dünyaya döndü.
1994 - Aydın Ortaklar Öğretmen Lisesi'nde evci çıkan dört kız öğrenciden birinin, emniyet yetkilileri tarafından yakalanarak bekaret kontrolüne gönderilmesi kadınlar tarafından protesto edildi.
1996 - Türkiye'de Emek Partisi kuruldu.
1998 - Manisalı Gençler Davasında, Yargıtay'ın bozma kararından sonra beş tutuklu genç tahliye edildi. Davada tutuklu sanık kalmadı.
1999 - Sırbistan, NATO'ya savaş ilan edip BM'ye bildirince, NATO üyesi Türkiye de bu ülkeyle resmen savaşa girmiş oldu.
2009 - Büyük Birlik Partisi'ne ait parti lideri Muhsin Yazıcıoğlu dahil 6 kişinin bulunduğu helikopter, Kahramanmaraş'ta düştü. 3 gün sonra ulaşılan helikopterde, helikopterde bulunan 6 kişinin de hayatını kaybettiği belirtildi.
 
Lig Puan Durumu
 
Takımlar
O
G
B
M
P
1
Galatasaray
26
17
3
6
54
2
Başakşehir
26
16
5
5
53
3
Beşiktaş
26
14
8
4
50
4
Fenerbahçe
26
13
9
4
48
5
Trabzonspor
26
11
9
6
42
6
Kayserispor
26
11
8
7
41
7
Göztepe
26
11
7
8
40
8
Sivasspor
26
11
5
10
38
9
Akhisarspor
26
9
7
10
34
10
Malatyaspor
26
9
7
10
34
11
Bursaspor
26
9
6
11
33
12
Kasımpaşa
26
8
7
11
31
13
Alanyaspor
26
8
4
14
28
14
Antalyaspor
26
7
7
12
28
15
Osmanlıspor
26
7
6
13
27
16
Gençlerbirliği
26
6
9
11
27
17
Konyaspor
26
6
6
14
24
18
Karabükspor
26
3
3
20
12
 
Şampiyonlar Ligi
 
UEFA Avrupa Ligi
 
Alt Lig
 
Süper Loto
22.03.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu030708384953
 
On Numara
19.03.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu04051112182629313233353740475051546370717980
 
Sayısal Loto
24.03.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu040636373943
 
Şans Topu
21.03.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu032023272912
 
Namaz Vakitleri
 
  • İmsak04:27
  • Güneş06:09
  • Öğlen12:38
  • İkindi16:08
  • Akşam18:47
  • Yatsı20:17
 
 
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık