Trabzon'da buluntular çıkıyor, tarih katliamı sürüyor

Ana Sayfa » Trabzon Gündemi » Beşikdüzü Köy Enstitüsü skandalında tartışma bitmedi

Beşikdüzü Köy Enstitüsü skandalında tartışma bitmedi

Beşikdüzü Köy Enstitüsü'nün eski binalarının yıkılıp yerine yurt inşaatı başlatılmasını, Beşikdüzü Belediyesi'nin facebook sayfasında ''Ahırlar yıkıldı, yurt yapılıyor'' başlığıyla haber yapılmasına tepkiler sürerken, kendisinin de bu okul mezunu olduğunu söyleyen AKP'li Başkan Orhan Bıçakçıoğlu, "Bu binalar son yıllarda ahır olarak kullanılıyordu. Biz yıkarken buradaki hayvanları kolluk kuvvetleri marifetiyle çıkardık. Tepki gösterenler olaya ideolojik yaklaşanlardır" dedi. CHP İlçe Başkanı Şakir Yenigün ise Başkan'a ''toplumu rahatlatacak davranış'' göstermeye çağırdı.

 
13 Ocak 2018 Cumartesi 12:25 
Yorum YapYazdır
 
 
Beşikdüzü Köy Enstitüsü skandalında tartışma bitmedi

Beşikdüzü Belediye Başkanı Orhan Bıçakçıoğlu, kendisine yönelik eleştiri ve tepkilere yanıt verdi. Bıçakçıoğlu, yıktıkları binaların içinden ineklerin çıkartıldığını anlatarak, şunları söyledi:
"Bahse konu arazideki 8 bina tarafımızca yıkılmıştır. Bu binalar yıkımdan önce son yıllarda özellikle son 10 yılda, ahır olarak kullanılmaktaydı. Biz yıkarken buradaki hayvanları, inekleri kolluk kuvvetleri marifetiyle çıkarttık. İlçemizde ikinci köy enstitüsü kurulmuştur, bu doğrudur. Bu enstitü 1941'de kapatılmış yerine öğretmen okulu kurulmuştur. Ben de bu okuldan mezunum. Bu arkadaşlarımızın sıkıntısı farklı. İdeolojik yaklaşıyorlar. Bunlar korunması, müze olması gereken binalarsa, ben burada 30 Mart'a göreve başladım, benden önce 30 yıl boyunca burada başka ve CHP'li belediye başkanları vardı. Neden kendi dönemlerinde bu binaları korumadılar, müze yapmadılar ve restore etmediler? Bunu sormak lazım."
'MAKSAT ÜZÜM YEMEK DEĞİL'
Yıkılan binaların tarihi bir özelliği bulunmadığını ileri süren Başkan Bıçakçıoğlu, "Buraya gelen hizmete karşı bunlar. 'Bu kadar hizmet Beşikdüzü'ne nasıl geliyor' diye şaşırıyorlar. Bu binaları yıktık, yerine yurt yapılacak. Köy enstitüsüyle hiçbir alakası yoktur. Bu binalar tarihi bir özelliği olmayan binalardır, metruk yapılardı. Köy enstitüsünden kalma gerçekten tarihi yapılar vardı ama onlar da CHP'li belediye başkanı döneminde yıkıldı. Maksat üzüm yemek değil, siyasi polemik yaratmak. Bildiğimiz yolda dosdoğru ilerleyeceğiz. Bizim yatırımlarımız belki de il genelinde yapılmıyor" ifadelerini kullandı.
BAŞKAN HABERLERE KONU OLMUŞTU
Öte yandan, Belediye Başkanı Orhan Bıçakçıoğlu, 4 yıl önce, ilçenin farklı noktalarındaki billboardlara, 'Kasabanın Şerifi' imzasıyla; 'Kurban olurum size, çöpler poşette, saatinde', 'Kurban olurum size, hayvanlar köye' ve 'Kurban olurum size, kaldırımlar hepimizin' yazılı bayram afişleri astırmıştı. Başkan Bıçakçıoğlu, 2 yıl önce de ilçede yaşanan sel felaketi sonrası yapımı süren teleferik projesi nedeniyle kendisine eleştiriler yönetilmesini de "Turizme önemli bir katkısı olacak bu projeyi yapacağız. Teleferik bir yerlerine mi batmış? Sel ile teleferiğin ne alakası var?" yanıtını vermişti.

CHP'DEN ÇAĞRI

CHP Beşikdüzü İlçe Başkanı Şakir Yenigün, 7 maddelik bir açıklama yaptı ve başkanı ''toplumu rahatlatacak ölçüde davranışa'' çağırdı.

İşte Yenigün'ün açıklaması:

Beşikdüzü Belediyesinin haber sitesinde yer alan ‘’ahırları kapattık
Yurt yaptırıyorum’’ başlıklı haber yerel ve ulusal kamuoyunu incitmiştir.
Kamuoyunun sayın Bıçakçıoğlu’ndan beklentisi hakaret içeren rahatsız edici bu dili düzeltmesidir.
Konuyla ilgili olarak kamuoyunun bilgisine sunduğumuz duygu ve düşüncelerimiz;
1-Sayın Bıçakçıoğlu’nun bu davranışıyla bir ‘’ itibarsızlaştırma ‘’ niyeti içinde olduğunu görüyoruz. Köy Enstitüleri ulusal ve uluslararası eğitim tarihinin, sosyal tarihin testinden geçmiştir. Sayın Bıçakçıoğlu’nun niyeti bu ise bunda başarılı olamayacaktır. 
2-Beşikdüzü, ‘’Köy Enstitüsü’’ ile ulusal ve uluslar arası ölçekte bir marka olmuştur.
3-Beşikdüzü’nün yakın ve uzak çevresinden yüzlerce çocuk Köy Enstitüsünde eğitilmişlerdir
4-Beşikdüzü Köy Enstitüsü üreten bir yapıydı. Hem kendisini hem de yakın çevresini besleyebilme becerisine sahipti
5- ‘’Ahırlar’’ vardı, eti sütü yoğurdu yağı vardı
6-Bugün de ‘’ahırlara’’ ihtiyacımız olduğu kanaatindeyiz. Milyonlarca dolar yoksul halkın sırtından çıkararak et ithal etmeyi ayıplanacak bir durum olarak görüyoruz.
7- Yerel ve mülki idareler yönettikleri toplumun maddi ve manevi değerlerine saygılı olmalıdırlar.Sayın belediye başkanında beklenen budur.Kimsenin; gelişmeye ve kalkınmaya itirazı yoktur.Bütün bu rahatsız edici durumun müsebbibi haber başlığındaki ‘’ ahır’’ sözüdür.Bu söz olmadan da konu haberleştirilebilirdi.
Sonuç olarak ; Sayın Orhan Bıçakçıoğlu’nun kamuoyu vicdanını rahatlatıcı bir tutuma davet ediyoruz.Başka türlüsü bizce, bu davranış ‘’ telafisi mümkün olan bir hata’’ olmaktan çıkıp topluma ve tarihe karşı işlenmiş bir gaf olarak kayıtlara geçecektir.


ADD'DEN AÇIKLAMA


Öte yandan Atatürkçü Düşünce Derneği  Beşikdüzü Şubesi Başkanı Mustafa Gültepe bir açıklama yaptı. İşte o açıklama:


Türkiye’nin aydınlanma devrimine damgasını vuran köy enstitülerinin


amacı; çağdaş, devrimci,laik,üretici,halkçı antiemperyalist bir nesil yetiştirmekti.


Eğitim camiasında mükemmel bir proje olarak bilinen köy enstitüleri


 birilerini rahatsız etmiş olmalı ki kısa bir süre içerisinde kapattırılmışlardır.


Bu okulları kapatan zihniyetin ,Türkiye’nin eğitim sistemini getirdiği yer belli olmuştur, amaçlanan da zaten buydu,şimdilik başardılar!. Sömürünün kol gezdiği,gelir dağılımının allak bullak olduğu,hırsızlık ve yolsuzluğun kol gezdiği,can ve mal güvenliğinin olmadığı bu aşamaya eğitim sayesinde gelmedik mi?. Köy Enstitülerinin ruhunu bilmeyen,anlamak istemeyen Beşikdüzü belediye başkanımızın  bu okulun binaları için ‘’Ahırları yıktık, yurt yapıyoruz’’ söylemi ,kapatan anlayışın sözcülüğünü yapmak değilse nedir?.


Beşikdüzü’nün tanınmasında marka olan Beşikdüzü köy enstitüsü binaları için  böyle bir söylemde bulunmak üzüntü vericidir.Bu ifade başta burada okuyan ve mezun olan tüm öğrencileri,görev yapan tüm öğretmen , memur ve çalışanları olmak üzere tüm Beşikdüzü halkını incitmiştir.Böyle bir söylem kabul edilemez.


 Sayın Orhan Bıcakçıoğlu, bu cümleyi bilerek kullanmamışsanız  önce Türk eğitim camiasına beraberinde bu okullardan yararlanan herkese bir özür borcunuz var. Yok bilerek kullandım diyorsanız bunu ömür boyu yakanızda taşırsınız.


MEZUNLARDAN TEPKİ

Binalar için kullanılan 'ahır' ifadesine, özellikle köy enstitüsü mezunları başta olmak üzere, ilçe sakinleri tepki gösterdi.
Beşikdüzü Köy Enstitüsü'nün son mezunlarından olan Salim Kalay, 'ahır' benzetmesinin kendisini çok üzdüğünü belirterek, "Beşikdüzü Köy Enstitüsü'nün son mezunlarındanım. 1951-52'lerde mezun oldum. Burada başkanın 'ahır' ifadesi kullanılması beni sonsuza kadar üzmüştür. Yıkılan binanın altı benim zamanında yemekhane, üstü de derslikti. Daha üstü de kızların yatakhanesiydi. Orada dut ağaçları vardı. Tüm öğrenciler eğlencelerini burada yaparlardı, horon oynarlardı. Üzüldük, bizi temsil eden bir yerdi. O okul olmasaydı Beşikdüzü nasıl olurdu?" dedi.
'AHIR KELİMESİ ÇOK AĞIR OLDU'
Beşikdüzü Köy Enstitüsü mezunlarından, emekli öğretmen Ahmet Gözaçan da "Böyle bir söz keşke hiç söylenmemiş olsaydı. Köy enstitüleri, Aydınlanma Devrimi'nin meşaleleridir. Bunu kabul etmemiz mümkün değildir. Ahır kelimesi çok ağır oldu" diye konuştu.
'BİZ AHIRDA MI ÖĞRETMENLİK YAPTIK?'
Emekli öğretim görevlisi ve aynı zamanda Beşikdüzü Köy Enstitüsü'nde bir süre idarecilik yapan Murat Cihan da 'ahır' benzetmesini büyük bir talihsizlik olarak nitelendirerek şöyle dedi:
"Orada uzun süre idarecilik yapmış bir eğitim görevlisiyim. O yıllarda orada ahır falan yoktu. Döner sermayenin kapatılmasıyla ders için orada bulanan inekler de satılmıştı. Sayın Başkanın böyle bir benzetme yapması büyük bir talihsizliktir. Eğer art niyetli değilse böyle bir benzetmenin yapılması mümkün değildir. Oranın yurt olması güzel ama benzetme yanlış. Biz ahırda mı öğretmenlik yaptık? Ahırda mı bunca aydınlanma sürecini başlattık? Bu benzetmeye karşıyım. Binlerce kişi oradan mezun ettik. Orada yetişen çiçekler ülkenin her tarafına güzel kokular saçmıştır. Ahır kelimesini tasvip etmiyorum. Bu benzetmeyi kınıyorum."
'KÖY ENSTİTÜLERİNİN AYRI BİR YERİ VAR'
Yeni Kuşak Köy Enstitüleri Derneği (YKKED) Beşikdüzü Şubesi Başkanı Osman Balta da 'ahır' ifadesi kullanılmasıydı, belediyeye tepki gösterilmeyeceğini kaydederek şunları söyledi:
"Bu duyuruda 'ahır' değil de 'Yurt yapıyoruz' denilseydi bu hadise yaşanmayacak, hiçbir şey olmayacaktı. 'Belki bir iş buluruz' diye artık yıkımları seyreden bir toplum haline geldik. 'Ahır' kelimesi, aşağılama ve biraz da olsa itibarsızlaştırmayı içeren bir söz. Bundan rahatsız olundu. Ahır var mıydı? Evet vardı. Burada ahırlarda hayvan beslenmesi konusunda uygulamalı ders işlenirdi. Toplumda köy enstitülerinin ayrı bir yeri var. Sayın Başkan 'Ben onu kastetmedim' diyebilir. Sizin ne olduğunuz değil, bu algının tamiri beklenir. 'Maksadı aştı' gibi bir düzeltmeyle bu hatanın telafisi mümkün olabilir."


 

Trabzon Beşikdüzü Köy Enstitüsü için skandal başlık

Beşikdüzü Belediyesi'ne tepki dinmiyor: Çirkin ve yakışıksız

 

 

 
13 Ocak 2018 Cumartesi 12:25 
Yorum YapYazdır
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
A. Şefik Mollamehmetoğlu
 
Mehmet Polat
 
Prof. Dr. Kemal Üçüncü
 
Kazım DEMİR
 
Nihat Genç
 
Osman Cudi Yılmaz
 
Göksu Mollamehmetoğlu
 
Prof. Dr. Örsan Öymen
 
Havva GÜNAYDIN LAKUTOĞLU
 
Türker Ertürk
 
Arslan Bulut
 
Attila Aşut
 
Prof. Dr. Orhan Özgür
 
Mustafa Önsel
 
Muhammet İKİNCİ
 
Ahmet Özer
 
Ömer Faruk Altuntaş
 
Gülcan Özgür
 
Ömer Turan
 
Prof. Dr. Burhan Çuhadaroğlu
 
Mehmet Erdal Çağdaş
 
Prof. Dr. Cavit Boz
 
Hüseyin HAYDAR
 
Zekeriya Saka
 
Mehmet Kuvvet
 
Hasan Güneş
 
Erdal ÖZÇELİK
 
Serpil Satut Denizoğlu
 
Erdal Eksert
 
İnci Güngör
 
Coşkun ERUZ
 
Mehmet Akıncı
 
Ruhi  Türkyılmaz
 
İlyas Gümrükçü
 
Sami KOÇ
 
Ömer Asan
 
Kadir ŞİŞGİNOĞLU
 
Son 24 Saat
Haberler RSS Beslemesi
 
 
 
Gazete Manşetleri
 
 
Anket
Halkoylaması sonrası Türkiye'yi ne bekliyor?
1. Daha iyi bir gelecek
2. Daha kötü bir gelecek
3. Birşey değişmez
 
Arşiv
 
Tarihte Bugün
1364 - 11.000 kişilik Osmanlı Ordusu ile 20.000 kişilik Haçlı Ordusu Sırpsındığı Savaşı'nda karşılaştı.
1930 - Adana'da Ahali Cumhuriyet Fırkası kuruldu.
1932 - Türk Dil Kurultayı toplandı. Yüzyıllar boyunca Türk diline giren yabancı kelimeler Türkçe'den arındırıldı. Dil Bayramı ilk kez kutlandı.
1938 - Atatürk, Dolmabahçe Sarayı'nda hafif bir rahatsızlık atlattı.
1940 - Türk-Rumen Ticaret Antlaşması imzalandı.
1941 - II. Dünya Savaşı'nda Kiev Muharebesi sonuçlandı.
1947 - İngiltere, Filistinlilerle Yahudilerin kendi geleceklerine kendilerinin karar vermesi gerektiğini açıkladı; Bu nedenle Filistin'i boşaltma kararı aldı.
1962 - Sağ eğilimli "Irkçı Türkler Derneği" kuruldu.
1964 - Kıbrıs Türk ve Yunan alayları Kıbrıs Barış Gücü emrine verildi.
1971 - Yılmaz Güney, Altın Koza Film Festivali'nde tüm ödülleri aldı. Güney, Altın Koza ödülünü Türk Hava Kuvvetleri Güçlendirme Vakfı'na verdi.
1978 - Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Jimmy Carter Türkiye'ye uygulanan ambargoyu kaldıran yasayı onayladı.
1984 - Çin ile İngiltere, Hong Kong'un 1997'de Çin kontrolüne geçmesi için anlaştılar.
1990 - Eski Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) müsteşar yardımcısı Hiram Abas İstanbul'da Devrimci-Sol örgütü tarafından öldürüldü.
1999 - Jandarma Ankara Merkez Kapalı Cezaevi'de operasyon düzenledi; 10 mahkum öldü. Ulucanlar operasyonuna katılan 161 jandarma görevlisinin yargılanması sürüyor.
 
Lig Puan Durumu
 
Takımlar
O
G
B
M
P
1
Başakşehir
6
4
1
1
13
2
Galatasaray
6
4
0
2
12
3
Kasımpaşa
6
4
0
2
12
4
Beşiktaş
6
3
2
1
11
5
Konyaspor
6
3
2
1
11
6
Malatyaspor
6
3
1
2
10
7
Ankaragücü
6
3
1
2
10
8
Antalyaspor
6
3
1
2
10
9
Göztepe
6
3
0
3
9
10
Alanyaspor
6
3
0
3
9
11
Kayserispor
6
2
2
2
8
12
Trabzonspor
6
2
1
3
7
13
Fenerbahçe
6
2
1
3
7
14
Akhisar Bld.Spor
6
1
2
3
5
15
Bursaspor
6
0
5
1
5
16
Sivasspor
6
1
2
3
5
17
Çaykur Rizespor
6
0
3
3
3
18
Erzurum BB
6
0
2
4
2
 
Şampiyonlar Ligi
 
UEFA Avrupa Ligi
 
Alt Lig
 
Süper Loto
20.09.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu131735364146
 
On Numara
24.09.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu03040910111617192426293031404149525355626577
 
Sayısal Loto
22.09.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu010412274649
 
Şans Topu
19.09.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu020306203001
 
Namaz Vakitleri
 
  • İmsak04:22
  • Güneş06:03
  • Öğlen12:24
  • İkindi15:47
  • Akşam18:23
  • Yatsı19:51
 
 
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık