Başkanlık teklif paketi meclisten geçti

Ana Sayfa » Siyaset » Başbakan'dan flaş ÖYM ve TMK açıklaması

Başbakan'dan flaş ÖYM ve TMK açıklaması

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İran ziyareti öncesi Esenboğa Havalimanı'nda açıklama yaptı. Erdoğan, özel yetkili mahkemeler ile Terörle Mücadele Kanunu'nu kaldıracaklarını açıkladı.

 
29 Ocak 2014 Çarşamba 10:03 
Yorum YapYazdır
 
 
Başbakan'dan flaş ÖYM ve TMK açıklaması

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Cenevre-2 Konferansı ile ilgili, “Bu toplantıdan nasıl bir netice çıkar bunu doğrusu kestirmek pek de kolay değil. Çünkü burada özellikle Rusya’nın tavrı, İran’ın tavrı çok çok önem arz ediyor. Bu ziyaretimizde özellikle bunları görüşeceğiz. Fakat biz Suriye’deki gelişmeleri, özellikle Yermuk’taki gelişmeleri, bütün bunları Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ne taşıdık, taşıyoruz. Sürecin de ciddi manada takipçisiyiz. Tabii bütün bu attığımız adımlar maalesef hep vetoyla karşılık buldu” dedi.

Erdoğan, İran’a hareketi öncesinde, Esenboğa Havalimanı’nda düzenlediği basın toplantısında, ziyaretini, İran Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı İshak Cihangiri’nin davetine icabetle gerçekleştirdiğini kaydederek “Yaklaşık iki yıl aradan sonra gerçekleştireceğimiz bu ziyaret vesilesiyle ikili ilişkilerimizi ayrıca ülkelerimizi yakından ilgilendiren bölgesel ve uluslararası konuları ele alacağız” diye konuştu.

Bölgesel ve uluslararası sorunların had safhaya ulaştığı böylesi bir dönemde İran ile temaslarının daha da önemli bir hale geldiğini vurgulayan Erdoğan, Türkiye’nin İran ile temaslarının son zamanlarda bir yoğunlaşma gösterdiğini dile getirdi.

İran’da yeni hükümetin göreve gelmesinden bu yana iki ülkenin dışişleri bakanlarının hemen hemen her ay karşılıklı ziyaretlerde bulunduklarını anımsatan Erdoğan, İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’nin de en kısa zamanda Türkiye’yi ziyaret edeceğini söyledi.

Ayrıca İranlı muhatapları ile uluslararası toplantılar vesilesiyle de bir araya geldiklerini hatırlatan Erdoğan, “Ülkelerimiz arasındaki temasların yoğunluğu, seviyesi ve içeriği, İran’la ilişkilerimizin geleneksel komşuluk ilişkilerinin ötesine taşındığının bir göstergesidir. Ziyaretim vesilesiyle mevcut ilişkilerimizi daha ileri bir aşamaya taşıyacak bir adımı atıyoruz. Türkiye ile İran arasında Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi’ni kuruyoruz. Bu mekanizma İran’la ikili ilişkilerimize hiç kuşkusuz yeni bir ivme kazandıracaktır” değerlendirmesinde bulundu.

HEDEF 2015′TE 30 MİLYAR DOLAR

Türkiye ve İran arasındaki ikili ilişkilerin önemli bir boyutunu ekonomik ve ticari ilişkilerin oluşturduğunu belirten Erdoğan, şunları kaydetti:

“2013 yılında ikili ticaret hacmimiz 13,5 milyar dolara ulaştı. Bu rakam bir önceki seneye kıyasla aslında bir kısmi düşüş de ifade ediyor. Ancak karşılıklı çabalarımız neticesinde 2015 yılı hedefimiz olan 30 milyar dolar seviyesini yakalayabileceğimize yine inanıyoruz. Bu çerçevede atılabilecek ilave adımları da İranlı yetkililerle ele alacağız. Bu arada ülkemizi ziyaret eden İranlı bakanlarla da bu konuları görüşme fırsatını bulduk.”

İran’ın nükleer programı konusunda yeni bir döneme girildiğine dikkati çeken Erdoğan, İran ile P5+1 ülkeleri arasında 24 Kasım 2013′te iki tarafın yükümlülüklerini ortaya koyan bir anlaşmaya varıldığını ve bu mutabakatın 20 Ocak 2014 itibarıyla uygulamaya geçirilmesinin kararlaştırıldığını hatırlattı.

Başbakan Erdoğan, şöyle devam etti:

“Türkiye olarak bizler de bu gelişmeyi memnuniyetle karşılamış bulunuyoruz. Sürecin, İran üzerindeki yaptırımların tamamen kaldırılmasını sağlayacak nihai bir anlaşmayla sonuçlanmasını temenni ediyoruz. Türkiye bu yönde şu ana kadar elinden gelen gayreti gösterdi. Bundan sonra da diyaloğun devamı için çaba sarf edecektir.

Bölgemizin istikrarı ve kalkınması için komşumuz ve dostumuz İran’la ortak gayretlerimize her düzeyde devam etme kararlılığındayız. Bu çerçevede, temaslarımda, Suriye’de cereyan eden trajik olaylar başta olmak üzere, bölgemizde son dönemde meydana gelen gelişmeler hakkında görüş alışverişinde bulunacağım. Türkiye ile İran bölgesel sorunların çözüme kavuşturulması bakımından önemli roller oynayan, bölgesinde söz sahibi olan iki güçlü ülkedir. Tarihin ülkelerimize yüklediği sorumluluklar var. Aynı şekilde bölgedeki halkların ülkelerimizden beklentileri var.”

Erdoğan, “İnanıyorum ki karşılıklı gerçekleştirdiğimiz üst düzey ziyaretler, bu sorumlulukların yerine getirilmesi ve bölge halklarının beklentilerinin karşıla noktasında zemin oluşturacaktır. Ben ilişkilerimizin geliştirilmesi, kararlılığımızın bir göstergesi olan bu ziyaretimin, ikili ilişkilerimize ve bölgesel istikrara katkıda bulunacağını ümit ediyorum” ifadesini kullandı.

ADIMLARIMIZ HEP VETOYLA KARŞILIK BULDU

“Cenevre görüşmelerinin sürdüğü bir dönemde, Anadolu Ajansı bugün Halep’te 220 cesedin fotoğrafına ulaştı. Suriye’ye yardımların ulaştırılmasında önemli bir sıkıntı var. Böyle bir ortamda siz bu durumu BM Güvenlik Konseyi’ne taşımayı düşünüyor musunuz?” sorusuna Erdoğan, “220 fotoğraf karesi, 55 bin fotoğraf karesinin yanında tabii bir hiç” yanıtını verdi.

Erdoğan, bu 55 bin fotoğraf karesinin bütün dünyada yayınlandığını anımsatarak “Tabii günbegün bu fotoğraf karelerinin içerisinden seçilerek hakikaten insanı çok daha üzen, çok daha bu dramatik yapıyı görmek suretiyle Suriye’ye karşı tavrını güncelleyen bir süreci yaşıyoruz” değerlendirmesini yaptı.

Şu anda Cenevre-2 Konferansı’nın hala devam ettiğini kaydeden Erdoğan, şunları söyledi:

“Bu toplantıdan nasıl bir netice çıkar, bunu doğrusu kestirmek pek de kolay değil. Çünkü burada özellikle Rusya’nın tavrı, İran’ın tavrı çok çok önem arz ediyor. Bu ziyaretimizde özellikle bunları görüşeceğiz. Fakat biz Suriye’deki gelişmeleri, özellikle Yermuk’taki gelişmeleri, bütün bunları Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ne taşıdık, taşıyoruz. Sürecin de ciddi manada takipçisiyiz. Tabii bütün bu attığımız adımlar maalesef hep vetoyla karşılık buldu. Bunu da bilmenizi istiyorum.”

SENARYO İHTİMALİ

Bir gazetecinin ”Önce MHP, ardından da dün CHP’ye yönelik bir saldırı oldu. Art arda gelen bu iki saldırı seçim öncesi birbiriyle ilişkili mi? Bugün MHP lideri Devlet Bahçeli PKK’ya işaret etti. Böyle bir bilgi sizin elinizde var mı? Olayın failleriyle ve saldırı nedeniyle ilgili size ulaşan bilgiler var mı?” sorusu üzerine Erdoğan, devlet yönetmenin farklı bir şey olduğunu belirterek bu yönetimin sorumluluğunun da farklı bir şey olduğuna işaret etti.

Başbakan Erdoğan, şunları kaydetti:

”Öncelikle son seçimlerde bizim 200′e yakın sadece İstanbul’da seçim koordinasyon merkezlerimiz kimi yerlerde molotofkokteylleriyle kimi yerlerde taşlarla kimi yerlerde taranmak suretiyle hep taciz edildi ve biz hep buna karşı sabırla göğüs gerdik. Sabrımızın neticesini de başarılı bir seçim sonucuyla aldık.

Esenyurt’ta meydana gelen olayın içeriği itibarıyla ‘ben tabii şudur’ deme konumunda değilim. Ama emniyet teşkilatımız süratle oraya müdahale etmiş ve bunun neticesinde de 9 kişi gözaltına alındı. Şu anda onların savcılıktaki ifadeleri ve mahkemeye sevki ile ilgili çalışmalar sürüyor. Son bana gelen bilgi buydu.”

Bunun neticesinin ne olacağı, mahkemenin ne karar vereceğini bilemeyeceğini ifade eden Erdoğan, ”Ölen kardeşimize Allah’tan rahmet diliyorum, yaralı olanlara Allah’tan şifalar diliyorum. Bir seçimin arefesinde böyle bir durumun olması, böyle bir tablonun ortaya çıkması çok çok üzücü” diye konuştu.

ÖZGÜVENLERİ BENİ ÇOK DUYGULANDIRDI

Esenyurt’un hassas bir ilçe olduğunu belirten Erdoğan, bu hassasiyeti de kendisinin çok iyi bildiğini söyledi. Erdoğan, şöyle devam etti:

”Fakat bunun yanında ondan önce Van’da büyükşehir belediye başkanımız, esnaf ziyareti yaparken, esnaf ziyareti sırasında büyükşehir belediye başkanımıza ve yanındaki onunla beraber tüm arkadaşlarımıza taşlı, sopalı saldırılar oldu. Bununla da yetinmediler, daha sonra büyükşehir belediye başkanımızın evine iki kez ses bombası atıldı. Bütün bunlar aslında caydırmaya yönelik, seçim öncesi bir adeta korku atmosferi oluşturmaya yönelik adımlar. Tabii bunların hiçbirinden yılmak gibi bir şeyimiz söz konusu değil. Sağolsun belediye başkanım, başkan adayım ve arkadaşları bu noktada çok çok kararlılar. Bütün bu olaylar karşısında onların özgüveni doğrusu beni de çok duygulandırdı.”

Şişli Belediyesine yapılan saldırının da manidar olduğunu ifade eden Erdoğan, ”Bu bir senaryo mudur, yoksa gerçekten bir karşı adım mıdır? Silahın oraya bırakılması anlamlıdır ve taranması anlamlıdır. Bununla ilgili de emniyet teşkilatımız yoğun bir şekilde takibini sürdürmektedir” dedi.

İNŞALLAH İSABETLİ OLUR

”Dolardaki artış karşısında Merkez Bankasının akşam da bir açıklama yapması bekleniyor. Piyasalarda bir faiz arttırımı beklentisi oluştu. Faiz arttırımı olursa dolardaki yükseliş durumuyla ilgili düşünceleriniz nelerdir?” sorusu üzerine Erdoğan, Merkez Bankasının bağımsız bir kurum olduğunu hatırlatarak, şunları belirtti:

”Konuyla ilgili olarak ben herhangi bir açıklama yapmaya kalksam diyecekler ki Merkez Bankasına müdahale etti. Ama şunu bilmenizi istiyorum: Ben faizlerin artırılmasına her zaman olduğu gibi bugün de karşıyım. Onu özellikle bilmenizi istiyorum. Ama tabii Merkez Bankasına müdahale yetkim yok. Tasarrufum altında, yetkim altında değil. Sorumluluğu da onlara aittir. Yarın orada doğabilecek her şeyin sorumluluğunu, hesabını tabii ki onlar vereceklerdir. Bunu da görmemiz lazım. Temenni ederim ki duam da odur ki atacakları adım, alacakları karar inşallah isabetli olur. Kurda yeni bir dönem başlar. Böylece de ekonomi bu noktada, ihracat, ithalat arasındaki dengede bu sıkıntıları aşarız.”

Türkiye’nin ithalata dayalı bir ekonomik anlayış içinde olmadığını belirten Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

”Aslında biz ihracata dayalı bir ekonomik anlayışın içindeyiz. İthalattan beklentimiz nedir? Eğer ithalat, ihracatımızı tahrik edecekse teşvik edecekse o tabii bizim için önem arz eder ama yok öyle değil de iç piyasada ithalat, ihracat arasındaki dengeyi bozacaksa o tabii bizim için arzu edilen bir süreç değil. İşte o da cari açıkta meydana getirdiği malum etkiler ortada. Bizim en önemli talihsizliklerimizden bir tanesi de petrol noktasındaki sıkıntımızdır, doğalgaz noktasındaki sıkıntımızdır. Tabii 60 milyar doları aşkın bir bu noktadaki ithalatımız bizi ciddi manada sıkıntıya düşürmektedir. Ama bunu biz farklı şekilde, farklı enstrümanlarla bugüne kadar kapadık, kapamaya da devam ediyoruz.”

MUHALEFETE GÖNDERME

Başbakan Erdoğan, ”HSYK düzenlemesi ile ilgili iki öneriniz vardı. Bu konuyla ilgili yol haritanız nedir? Seçimlerden önce yasalaştırmayı, Genel Kurul’a getirmeyi düşünüyor musunuz?” sorusunu şöyle yanıtladı:

”Farklı teklifler gelmedi. Muhalefetin bu konuyla ilgili bize bir sorun çözme noktasında hiçbir teklifi yok. Anayasa değişikliğine zaten ‘hayır’ dediler. Yasal düzenleme yapalım, yasal düzenlemeye de maalesef yanaşmadılar. Hatta hatta HSYK’nın oluşumu ile ilgili gelin müşterek adım atalım, yapalım anayasa değişikliğini, sizler de Parlamento’daki gücünüz nispetinde HSKY’da yer alsın dedik. Bir de baktım ki anamuhalefetin bugün bir tane mensubu çıkmış şu ifadeyi kullanıyor: ‘Herkes eşit oranda orada temsil edilmeli’ diyor. Dünyanın neresinde böyle bir uygulama var? Bunlar nasıl dünyaya bakıyorlar, dünyayı nasıl takip ediyorlar anlamak mümkün değil. Onun için onlarla yapılacak pek bir şey gözükmüyor.

Paketin Adalet Akademileri kısmı ile HSYK kısmı olduğunu anımsatan Erdoğan, ”Adalet Akademileri ile ilgili olan kısmın düzenlemesi bitti. Şu anda arkadaşlarımız bu konuyla ilgili çalışmalarını sürdürüyorlar. Temenni ederim ki, en azından Adalet Akademisi ile ilgili kısmı ve bunun yanında belki 2-3 madde daha bitirilmek suretiyle önümüzdeki hafta içerisinde adımı atarız” diye konuştu.

TEMMENNİ SOMUT SONUÇLAR ALMAK

“P5+1 ile ilgili İran ile yapılan ön anlaşma vardı. Bu anlaşma çerçevesindeki yaptırımlar bir miktar hafifledi. Önümüzdeki dönemde bir anlaşma olursa çok daha ciddi şekilde hafifletilecek. Bu kapsamda bu ziyaretinizde Türkiye’nin veya Türk şirketlerinin İran’a yapacağı yeni yatırımlar ya da işbirliğine ilişkin somut sonuçlar olabilir mi” şeklindeki soru üzerine, Erdoğan, “Temenni ederim ki bu ziyarette o somut sonuçları da alırız. Zira bizim bildiğiniz gibi 10 milyar metreküp yıl doğalgazı İran’dan alıyoruz. Tabi petrol noktasında onların ellerinde ciddi birikim var. Bu konuda o yaptırımlar sebebiyle bir kesintiye uğramıştı. Bu ziyaretimizde tabii bu konuları ele alacağız” diye konuştu.

Başbakan Erdoğan, daha önce İran’ın işlenmiş altın noktasında Türkiye için çok ciddi bir ihracat piyasası olduğunu anımsatarak, şunları kaydetti:

“Bu yaptırımlar sebebiyle belli bir sıkıntı oldu. Bunları görüşeceğiz. Yeni dönemle ilgili ne gibi adımlar atabiliriz, bunun değerlendirmesini karşılıklı olarak yapma fırsatımız olacak. Tabii bunun dışında ekonomik enstrümanlar noktasında arkadaşlarımızın yine çalışmaları var. Yani önümüzdeki döneme yönelik başta tasarruf dahil bütün bunlarla neler yapabiliriz, bunların üzerinde çalışıyoruz. Ona göre de peyder pey açıklamalarını yapacağız.”

GEREKÇELİ KARARI GÖRMEDİK

TÜBİTAK’ın bazı davalara delil teşkil eden raporu ve Adalet Bakanlığının yeniden yargılanma konusunda yürüttüğü çalışmalara ilişkin soruyu da yanıtlayan Erdoğan, şöyle konuştu:

“Yani TÜBİTAK olayı buradaki, harddiskler olayı bunların hepsi bilirkişilerle alakalı konu. Yani kurumla alakalı. Bilirkişi orada bu sürecin takibini yapıyor, inceliyor veya inceletiyor, ondan sonra bilirkişi raporu hazırlıyor. Doğrusu bu bilirkişinin hazırladığı rapor ne içeriyor görmüş değilim, ondan haberim yok. Tabii şu anda henüz Ergenekon ile ilgili gerekçeli kararı veya gerekçeyi görmüş değiliz. Böyle bir durum da söz konusu. Bu konuyla ilgili bu noktada herhangi bir açıklama yapmamız da mümkün değil.”

TMK KALDIRILACAK

Adalet Bakanlığının yeniden yargılanma sürecini değerlendirdiğini ve bu konu üzerinde çalışmalarını yaptığını anlatan Erdoğan, şöyle devam etti:

“Muhtevası ne olacak, nasıl olacak, mesela burada sadece bir şeyi açık söyleyebilirim; özel yetkili mahkemeler, bunu kaldırmayı kesinlikle hedeflemiş durumdayız. TMK’yı aynı şekilde kaldırmayı ama buradaki şeyleri Türk Ceza Kanunu’na aktarılması gereken maddeleri, oraya aktarma gibi bir hedefimiz var ve Özel Yetkili Mahkemeleri kaldırarak bu mahkemeleri tamamıyla ağır ceza mahkemelerine, bunları buradaki hangi dosyalar nerelerdeyse, bunları o mahkemelere devretmek suretiyle artık bu süreci kapatmış olacağız. Böylece sadece 133 ağır ceza mahkemesi var şu anda yanılmıyorsam, 8 yetkili mahkeme var, 8 mahalde, dolayısıyla 133 ağır ceza mahkemesiyle artık bundan sonra bu süreci sürdüreceğiz. Böyle bir dönemi başlatıyoruz.”

“İran ile Türkiye arasındaki ticaret işbirliği arasına ne gibi engeller görüyorsunuz unların kaldırılması için neler yapılması gerekiyor?” şeklindeki soru üzerine de Erdoğan, şunları söyledi:

“Sebebi birinci derecede özellikle bu yaptırımlar konusuydu. Tabii bir dünya ülkesiyiz. Bu yaptırımların uygulanabilirliği uygulanamaz yanı vesairesi, bunlar üzerinde çok durduk ve hassasiyetle bu süreci işlettik ve geldiğimiz nokta şu anda bu. Yeni atılan adımlarla tabii bu dönem biraz daha farklı olacak. Dolayısıyla bunları aramızda görüşeceğiz. Atılması gereken adımları da atacağız.”

SİNYALLER GELMEYE BAŞLADI

Erdoğan, “Başbakanlık Teftiş Kurulu’nun Başbakanlık ofisindeki dinlemelerle ilgili raporu tamamlandı mı? Size ulaştı mı? Bizimle paylaşacağınız bilgiler var mı” şeklindeki soru üzerine de “Sinyaller gelmeye başladı” yanıtını verdi.

“Yeniden yargılamalar çerçevesinde İzmir’deki casusluk davasında bir sanık avukatı, sizin Malezya’ya ziyaretiniz esnasında, ‘içeride yatan çok günahsız kişi var’ sözünüz ve Danışmanınız Sayın Yalçım Akdoğan‘ın, ‘milli orduya kumpas kuruldu’ yazısını hatırlatarak tanık olarak dinlenmenizi istedi. Yeniden yargılama gündeme gelirse avukatların böyle bir talepte bulanacağı iddialar var. Bu çağrılara karşı tavrınız ne olacak” şeklindeki soruyu şöyle yanıtladı:

“Ben tabii önümde bu tür çağrılara yönelik herhangi bir gerekçeli veya bir geniş metin görmedikten sonra karar vermem mümkün değil. Önce bunları görmem lazım. Neye dayanarak bunları söylüyorlar. Bunları gördükten sonra ancak bir değerlendirme yapabiliriz, ona göre de atılması gereken adım varsa çekinmeden atarız.”

 
29 Ocak 2014 Çarşamba 10:03 
Yorum YapYazdır
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
 
Son 24 Saat
Haberler RSS Beslemesi
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
A. Şefik Mollamehmetoğlu
 
Nihat Genç
 
Attila Aşut
 
Prof. Dr. Orhan Özgür
 
Arslan Bulut
 
Mehmet Polat
 
Türker Ertürk
 
Ahmet Özer
 
Göksu Mollamehmetoğlu
 
Gülcan Özgür
 
Ömer Turan
 
Osman Cudi Yılmaz
 
Ömer Faruk Altuntaş
 
Prof. Dr. Burhan Çuhadaroğlu
 
Prof. Dr. Cavit Boz
 
Prof. Dr. Kemal Üçüncü
 
Hüseyin HAYDAR
 
Zekeriya Saka
 
Mehmet Kuvvet
 
Hasan Güneş
 
Erdal ÖZÇELİK
 
Serpil Satut Denizoğlu
 
Erdal Eksert
 
İnci Güngör
 
Kazım DEMİR
 
Coşkun ERUZ
 
Mehmet Akıncı
 
Ruhi  Türkyılmaz
 
İlyas Gümrükçü
 
Sami KOÇ
 
Ömer Asan
 
Prof. Dr. Örsan Öymen
 
Kadir ŞİŞGİNOĞLU
 
 
 
Gazete Manşetleri
 
 
Lig Puan Durumu
 
Takımlar
O
G
B
M
P
1
Başakşehir
17
11
6
0
39
2
Beşiktaş
17
11
5
1
38
3
Galatasaray
17
11
3
3
36
4
Fenerbahçe
17
9
5
3
32
5
Bursaspor
17
8
3
6
27
6
Osmanlıspor FK
17
6
8
3
26
7
Antalyaspor
17
7
4
6
25
8
Konyaspor
17
6
6
5
24
9
Gençlerbirliği
17
5
7
5
22
10
Trabzonspor
17
6
3
8
21
11
K.D.Ç. Karabük
17
6
3
8
21
12
Kasımpaşa
17
6
3
8
21
13
Akhisar Bld.
17
5
5
7
20
14
Alanyaspor
17
5
3
9
18
15
Ç. Rizespor
17
4
4
9
16
16
Kayserispor
17
3
3
11
12
17
Gaziantepspor
17
3
2
12
11
18
Adanaspor
17
2
5
10
11
 
Şampiyonlar Ligi
 
UEFA Avrupa Ligi
 
Alt Lig
 
 
Anket
2016 TÜRKİYE AÇISINDAN NASIL GEÇECEK?
ÇOK İYİ
İYİ
BİR ŞEY DEĞİŞMEZ
KÖTÜ
ÇOK KÖTÜ
 
Namaz Vakitleri
 
  • İmsak05:48
  • Güneş07:33
  • Öğlen12:44
  • İkindi15:16
  • Akşam17:32
  • Yatsı19:07
 
Tarihte Bugün
1522 - Rodos'un Osmanlı donanmasınca fethi.
1774 - Osmanlı Padişahı III. Mustafa öldü. I. Abdülhamit tahta çıktı.
1793 - Vatana ihanetten suçlu bulunan Fransa kralı XVI. Louis, giyotinle idam edildi.
1899 - Opel ilk otomobilini üretti.
1908 - New York belediyesinin aldığı bir kararla kadınların toplum içinde sigara içmeleri yasaklandı.
1911 - İlk Monte Carlo Rallisi başladı.
1921 - İtalyan Komünist Partisi kuruldu.
1924 - Vladimir İlyiç Lenin öldü.
1925 - Arnavutluk Cumhuriyeti ilan edildi.
1941 - II. Dünya Savaşı: Avustralya ve Birleşik Krallık birlikleri Tobruk-Libya'ya saldırı başlattı.
1942 - II. Dünya Savaşı: Kuzey Afrika cephesinde Rommel'in Sirenayka taarruzu.
1942 - Askerlik süresi üç yıla çıkarıldı.
1943 - Varlık Vergisi ödemesinin son günüydü. Vergisini ödemeyen mükelleflerin ev ve işyerlerindeki malları haczedildi, daha sonra da icra yoluyla satış yöntemiyle vergileri tahsil edildi.
1946 - Türkiye İş ve İşçi Bulma Kurumu kuruldu.
1951 - Kore'den ilk hasta ve yaralı kafilesi, Ankara'ya geldi.
1952 - Milli Savunma Bakanlığı, Kore'de 34 subay, 46 astsubay ve 1252 erin şehit olduğunu açıkladı.
1952 - Eski Ordu milletvekili, mizah dergisi Akbaba'nın sahibi Yusuf Ziya Ortaç Cumhuriyet Halk Partisi'nden istifa etti.
1954 - İlk nükleer denizaltı Nautilus, Connecticut'ta denize indirildi.
1958 - Lefkoşa'da taksim lehine gösteri yapan Kıbrıslı Türk gençlerine İngiliz askerleri müdahale etti; bir genç ağır yaralandı, altı kişi tutuklandı.
1959 - Ulus gazetesi yazı işleri müdürü Ülkü Arman ve Yakup Kadri Karaosmanoğlu birer yıl hapse mahkum oldu; gazete bir ay süreyle kapatıldı. Yakup Kadri Karaosmanoğlu'nun "Nalıncı Keseri" başlıklı yazısı dava konusu olmuştu.
1961 - Saraçhane Tiyatrosu açıldı. İlk olarak Cevat Fehmi Başkut'un Hacıyatmaz oyunu sahnelendi.
1963 - 21-25 Ocak'da şiddetli soğuklar ülkenin her yanını etkiledi. Elektrikler, sular kesildi, trenler yollarda kaldı; Uludağ'da kar kalınlığı 25 metre.
1967 - Türkiye Milli Talebe Federasyonu'nun beş yöneticisi günü tutuklandı. Sencer Güneşsoy, Baykan Kalaba, Naci Özdemir, Hüsnü Temiz, Kâzım Musa bir gün önce polis tarafından mühürlenen federasyon binasına girmek istemişlerdi.
1967 - Uluslararası Las Vegas Maratonu'nda İsmail Akçay ikinci oldu. İsmail Akçay'ın derecesi 2 saat, 23 dakika, 3 saniyeydi.
1970 - Jumbo-Jet Boeing 747 ticari seferlerine başladı.
1972 - Cidde'ye yaptığı Hac seferinden dönen Marmara adlı THY uçağı 5 kişilik mürettebatıyla düştü. Hostes Hülya Maviler yanarak öldü, diğerleri yaralı olarak kurtarıldı.
1976 - Concorde, Londra-Bahreyn ve Paris-Rio de Janeiro hatlarında ticari uçuşlarına başladı.
1977 - Amerika Birleşik Devletleri başkanı Jimmy Carter, Vietnam savaşı sırasındaki asker kaçaklarının hemen hepsini affetti.
1981 - 444 gündür Tahran'da rehin tutulan Amerikalılar serbest bırakıldı.
1981 - Ankara Cumhuriyet Savcı Yardımcısı Doğan Öz'ü öldürmekten sanık sağ eylemci İbrahim Çiftçi, Ankara Sıkıyönetim Mahkemesi'nce üçüncü kez ölüm cezasına çarptırıldı.
1983 - Eski İstanbul Belediye Başkanı Ahmet İsvan tahliye edildi. İsvan, Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) davasında yargılanmaktaydı.
1985 - 1983'ten beri süren Yazarlar Sendikası davasında sanıklar beraat etti.
1990 - Adnan Oktar ve müridi oldukları öne sürülen 66 erkek ve 68 kadın gözaltına alındı.
1992 - İstanbul'da evlerde doğal gaz kullanılmaya başladı.
1996 - Özgürlük Ve Dayanışma Partisi kuruldu.
1996 - Filistin'de ilk kez devlet başkanlığı seçimleri yapıldı. Yaser Arafat devlet başkanı seçildi.
1997 - Atatürkçü Düşünce Derneği, Başbakan Necmettin Erbakan hakkında konutta verdiği yemek daveti nedeniyle suç duyurusunda bulundu.
1999 - Amerikan tarihinin en büyük uyuşturucu operasyonu: sahil güvenlik kuvvetlerinin durdurduğu bir gemide 4.300 kg kokain ele geçirildi.
2005 - İzmit İşletmesinin kapatılmasını protesto için fabrikaya kapanan SEKA işçileri, Kurban Bayramı'nı fabrikada geçirdi.
 
Arşiv
 
Süper Loto
19.01.2017 Tarihli Çekiliş Sonucu010727325051
 
On Numara
16.01.2017 Tarihli Çekiliş Sonucu04060711131823272934414550515259676973747579
 
Sayısal Loto
14.01.2017 Tarihli Çekiliş Sonucu052629343536
 
Şans Topu
18.01.2017 Tarihli Çekiliş Sonucu030419232908
 
 
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık