Van’da bitmeyen yasak yine uzadı

Ana Sayfa » Güncel » Amerika'nın jeopolitik felaketi

Amerika'nın jeopolitik felaketi

Nejat Eslen yazdı... Odatv...

 
27 Haziran 2019 Perşembe 09:23 
Yorum YapYazdır
 
 
Amerika'nın jeopolitik felaketi

Günümüzde Türkiye, Rusya ve İran Atlantik yapısından kaynaklanan benzer tehditler karşısındadır.

Putin’in yirminci yüzyılın en büyük jeopolitik felaketi olarak tanımladığı Sovyetler Birliği’nin dağılmasından sonra ABD, eski Varşova Paktı üyelerini NATO’ya dahil ederek ve NATO’yu doğuya doğru genişleterek Rusya’yı, Baltık-Karadeniz-Orta Asya hattında çevrelemeye çalışmıştır ve bu gayretlerini sürdürmektedir.

ABD’nin, Baltık’ta NATO’yu Rusya sınırına yanaştırmasından sonra Ukrayna’yı ve Gürcistan’ı da NATO üyesi yaparak Rusya’yı çevrelemeyi genişletme gayretleri Putin’in karşı hamleleri ile başarısız olmuştur.

Brzezinski, ünlü Büyük Satranç Tahtası adlı kitabında en iyi Rusya’nın Avrupa Rusya’sı, Sibirya Rusya’sı ve Doğu Rusya olarak üçe bölünmüş Rusya olduğunu ifade ederek, ABD’nin Rusya ile ilgili niyetini ortaya koymuştur.

RUSYA İÇİN EN CİDDİ TEHDİT ABD VE NATO’DUR

Günümüzde ABD, Ulusal Savunma Stratejisinde, Rusya’nın Amerika’nın İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra kendi refah ve güvenlik çıkarları için kurduğu uluslararası düzeni çökertmek istediğini ifade ederek Rusya’yı tehdit olarak tanımlamakta ve NATO’yu Rusya’nın tehdit olduğuna ikna ederek Rusya’ya karşı hazırlamakta, Rusya’ya sürekli yaptırım uygulamaktadır.

NATO, Rusya’yı tehdit olarak algıladığı sürece anlam kazanabilmekte ve Amerikan silah sanayii NATO üyesi ülkelere silah sattıkça kazançlı olabilmektedir.

Oysa, Rusya artık eski Rusya değildir. Rusya, Putin’in liderliğinde, yaptığı jeostratejik hamlelerle, modernize ettiği ordusu, geliştirdiği etkili silah sistemleri, kaynakları, nükleer kapasitesi, Kalpgahı içinde bulunduran geniş coğrafyası ile Avrasya coğrafyasında dikkate alınması gereken, küresel etkiler ortaya koyabilen kıtasal bir güçtür.

İRAN, ABD İÇİN HEDEF ÜLKEDİR

İran yıllardır Amerikan tehdidi altındadır. İsrail, yıllardır Ortadoğu’da güvenliği karşısında en ciddi tehdit olarak gördüğü İran’ın, ABD tarafından vurularak zayıflatılmasını istemektedir.

Enerji zengini İran, başta Çin olmak üzere Asya-Pasifik ülkelerinin enerji deposudur. Basra Körfezi’ni ve günde 19 milyon varil petrolün aktığı Hürmüz Boğazı’nı kontrol eden coğrafi konumu ile İran küresel enerji güvenliği içinde de önemli bir ülkedir. İran, ayrıca bu nedenlerle, Çin’in Kuşak Yol İnisiyatifi içinde kilit bir ülkedir.

Nükleer programı ile de önem kazanan İran, Irak savaşında en çok fayda sağlayan ülke olmuş, bu ülkede nüfuzunu artırmıştır. İran günümüzde Ortadoğu’daki gelişmeleri fırsata çevirerek Tahran-Bağdat-Şam-Lübnan jeostratejik hattını geliştirerek Akdeniz’e açılmaya çalışmaktadır.

Olası ABD saldırılarına karşı çok yönlü yetenekler geliştiren İran, Basra Körfezi’nde, Hürmüz Boğazı’nda, Afganistan’da, Irak’ta, Suriye’de Amerikan çıkarlarına zarar verme kapasitesine ulaşmıştır. Bu nedenle de ABD İran’dan, İran, ABD’den çekinmektedir.

ABD’nin asıl amacı, yaptırımlarla zora soktuğu İran’da rejim değişikliği gerçekleştirerek İsrail’i rahatlatmak, bu ülkeyi ve bu ülkenin kaynaklarını kontrol etmektir.

NATO LİDERİ ABD NATO ÜYESİ TÜRKİYE İÇİN EN CİDDİ TEHDİTTİR

Türkiye, Atlantik yapısının bir üyesi olmasına rağmen Rusya ve İran gibi ABD’’nin ciddi tehditleri karşısındadır.

ABD, yıllardır PKK’ya destek vermekte, PKK’nın Suriye uzantısı YPG’yi silahlandırarak, Suriye’de Fırat’ın doğusunda PKK-YPG devleti kurma çabalarını sürdürmektedir.

ABD’nin bilgisi dahilinde yazıldığı anlaşılan ve PKK’nın anayasası hükmündeki KCK sözleşmesi incelendiğinde, ABD destekli PKK’nın Türkiye’nin parçalanmasını da hedeflediği açıkça görülmektedir.

Doğu Akdeniz’de enerji kaynaklarının paylaşımı mücadelesinde, Türkiye’nin hakları ve çıkarları karşısında oluşan, Mısır’ı da içine alan Haçlılar Koalisyonu ABD tarafından açıkça desteklenmektedir.

Ege Denizi’nde Yunanistan’ı cesaretlendiren ABD, Türkiye’nin S-400 hava savunma sistemi gibi milli güvenliği için gerekli gördüğü silahları egemen bir ülke olarak temin etmesini engellemekte ve Türkiye’yi bu nedenle cezalandırmakla tehdit etmektedir.

Görüleceği gibi Rusya ve İran gibi Türkiye de ABD tehdidi altındadır ve aynı tehdit karşısında olan bu üç ülke, Astana sürecinde de olduğu gibi, zaman içinde işbirliğini geliştirebilir ve hatta bu işbirliğini bir ittifaka dönüştürebilir. Böyle bir durumun ortaya çıkması halinde ittifakın kapsayabileceği coğrafi bölge haritada gösterilmiştir.

Bu harita incelendiğinde, bu üç ülkenin kapsadığı geniş coğrafi bölgenin Atlantik Avrupası ile Asya-Pasifik güç merkezlerini nasıl ayırdığı ve Kuzey Buz denizinden Akdeniz’in sıcak sularına kadar hangi ulaştırma yollarını, jeopolitik eksenleri kontrol ettiği, önemli enerji ve diğer doğal kaynaklarını içine aldığı görülecektir.

Bu üç ülkenin askeri güçleri, demografik potansiyeli ve Rusya’nın nükleer kapasitesi de dikkate alındığında bu koalisyonun dünyayı nasıl üç kutuplu bir düzene dönüştürebileceği, bunun da nasıl Amerika’nın jeopolitik felaketine neden olabileceği kolayca anlaşılabilecektir.

Rusya-Türkiye-İran ittifakının Asya-Pasifik güç merkezinin lideri Çin ile ABD’ye karşı yakın ilişkiler içine girmesi ise yeni iki kutuplu dünyada, Amerika’nın küresel liderliğinin sonunu ilan edebilecektir..

Bu düşünceler birilerine ütopya gibi gelebilir. Ancak, unutulmamalıdır ki dünya tarihi yıkılan ve kurulan ittifakların özetidir. Ve dünyada değişmeyen tek şey değişimdir. 

Bütün bu nedenlerle, Beyaz Saray’daki, Pentagon’daki yetkililerin akıllı olmaları ve zaman zaman, Türkiye hakkında kararlar vermeden önce bu haritaya bakmaları önerilir.

SON SÖZ: Japonya G-20 zirvesinde bu harita Trump’a da gösterilebilir.

 
27 Haziran 2019 Perşembe 09:23 
Yorum YapYazdır
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
A. Şefik Mollamehmetoğlu
 
Türker Ertürk
 
Mustafa Önsel
 
Attila Aşut
 
Prof. Dr. Kemal Üçüncü
 
Prof. Dr. Örsan Öymen
 
Osman Cudi Yılmaz
 
Nihat Genç
 
Havva GÜNAYDIN LAKUTOĞLU
 
Arslan Bulut
 
Çiğdem KOÇ
 
Kazım DEMİR
 
Ahmet Özer
 
Prof. Dr. Orhan Özgür
 
Mehmet Polat
 
Göksu Mollamehmetoğlu
 
Muhammet İKİNCİ
 
Abdulkadir TİRYAKİOĞLU
 
Ömer Faruk Altuntaş
 
Gülcan Özgür
 
Ömer Turan
 
Prof. Dr. Burhan Çuhadaroğlu
 
Mehmet Erdal Çağdaş
 
Prof. Dr. Cavit Boz
 
Hüseyin HAYDAR
 
Zekeriya Saka
 
Mehmet Kuvvet
 
Hasan Güneş
 
Erdal ÖZÇELİK
 
Serpil Satut Denizoğlu
 
Erdal Eksert
 
İnci Güngör
 
Coşkun ERUZ
 
Mehmet Akıncı
 
Ruhi  Türkyılmaz
 
İlyas Gümrükçü
 
Sami KOÇ
 
Ömer Asan
 
Kadir ŞİŞGİNOĞLU
 
Son 24 Saat
Haberler RSS Beslemesi
 
 
 
Gazete Manşetleri
 
 
Anket
Halkoylaması sonrası Türkiye'yi ne bekliyor?
1. Daha iyi bir gelecek
2. Daha kötü bir gelecek
3. Birşey değişmez
 
Arşiv
 
Tarihte Bugün
1260 - Memlük Sultanı Seyfeddin Kutuz, siyasi rakibi Baybars tarafından katledildi.
1857 - İlk futbol kulübü, İngiltere'de Cambridge Üniversitesi'nde kuruldu.
1882 - Alman biliminsanı Robert Koch, verem mikrobunu keşfetti.
1904 - New York metrosu açıldı.
1911 - Orville Wright, Kuzey Carolina'da hava aracı ile 9 dakika 45 saniye havada kalarak yeni bir Dünya rekoru kırdı. Bu rekor 10 yıl süresince kırılamıyacaktır.
1912 - Birinci Balkan Savaşı'nda Osmanlı ve Sırp orduları arasındaki Kumanova Muharebesi Sırpların galibiyeti ile sonlandı.
1923 - 12 Rebiül evvel gecesiyle gününün Mevlid Kandilinin Milli Bayram olmasına dair teklif kabul edilerek kanunlaştırılmıştır.
1926 - Ünlü illüzyonist Harry Houdini Detroit, Michigan'daki Garrick Tiyatrosu'nda son gösterisine çıktı.
1929 - New York Borsasında hisse senetleri düştü. Bu çöküş sürecini izleyen bunalım, dünya dış ticaretinde ciddi bir daralma yarattı. Kriz, Türkiye'yi de etkiledi.
1935 - İtalya Etiyopya'yı işgal etti.
1935 - I. Belediyeler Kongresi başladı.
1939 - Naylon çoraplar, ilk kez Wilmington'da satışa sunuldu.
1945 - Birleşmiş Milletler Antlaşması yayınlandı ve BM kuruldu.
1945 - II. Dünya Savaşı sırasında, Nazilerin Norveç'i işgal etmesine yardım eden, daha sonra Hitler'in Norveç başbakanı yaptığı Faşist Parti lideri Abraham Quisling kurşuna dizildi.
1947 - Walt Disney, Amerikan Aleyhtarı Faaliyetler Komitesi (HUAC)'nde ifade vererek Komünist olduklarına inandığı bazı çalışanlarının isimlerini komiteye verdi.
1956 - Sovyetler Birliği, Macaristanı işgal etti.
1956 - Gazeteci Bedii Faik, cumhurbaşkanına hakaretten 6 ay hapse mahkum edildi.
1964 - ABD'li insan hakları savunucusu Martin Luther King'e, Nobel Barış Ödülü verildi.
1965 - Nüfus sayımı yapıldı. Türkiye'nin nüfusu: 31.391.207
1966 - CHP'nin 18. Kurultayı, ortanın solu görüşünü savunanların zaferiyle sonuçlandı. Zonguldak milletvekili Bülent Ecevit genel sekreterliğe getirildi.
1970 - Salvador Allende Şili cumhurbaşkanı seçildi.
1980 - Polonya hükümeti, Solidarity adlı işçi sendikasını yasal olarak kabul etti.
1986 - Türkiye'nin ilk McDonalds'ı İstanbul Taksim'de açıldı.
1991 - Kripto davasında gazeteci Uluç Gürkan ile dışişleri bakanlığı memuru Hande Mumcu beraat etti.
1992 - Türkiye'nin ilk özel havaalanı olan Hezarfen, İstanbul Büyükçekmece'de hizmete girdi.
1992 - Aachen Tebliği, Ulum el-hikme okulu
1996 - Vehbi Koç'un cenazesi Zincirlikuyu Mezarlığı'ndan çalındı.
1996 - I.Avrasya İslam Şurası Türkiye'de toplandı.
2003 - Concorde'un son uçuşu New York ile Londra arasında yapıldı.
2008 - TRT Çocuk yayına sokuldu.
 
Lig Puan Durumu
 
Takımlar
O
G
B
M
P
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
 
Şampiyonlar Ligi
 
UEFA Avrupa Ligi
 
Alt Lig
 
Süper Loto
17.10.2019 Tarihli Çekiliş Sonucu050811202324
 
On Numara
21.10.2019 Tarihli Çekiliş Sonucu01050719232426313233353637414245555861687172
 
Sayısal Loto
23.10.2019 Tarihli Çekiliş Sonucu071728303641
 
Şans Topu
23.10.2019 Tarihli Çekiliş Sonucu101416262911
 
Namaz Vakitleri
 
  • İmsak04:53
  • Güneş06:34
  • Öğlen12:17
  • İkindi15:13
  • Akşam17:37
  • Yatsı19:06
 
 
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık