Son ankette flaş sonuçlar

Ana Sayfa » Güncel » Altanlar ve Ilıcak yargıç karşısında

Altanlar ve Ilıcak yargıç karşısında

15 Temmuz darbe girişiminin ardından Fethullah Gülen Terör Örgütü (FETÖ) soruşturması kapsamında 9 aydır tutuklu bulunan gazeteciler Ahmet ve Mehmet Altan ile 10 aydır tutuklu bulunan Nazlı Ilıcak hakim karşısına çıktı.

 
20 Haziran 2017 Salı 02:12 
Yorum YapYazdır
 
 
Altanlar ve Ilıcak yargıç karşısında

İstanbul 26. Ağır Ceza Mahkemesi'nde bugün görülen duruşmaya darbeye teşebbüs, Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs ve örgüte üye olmaksızın bilerek ve isteyerek yardım etm suçundan tutuklu Mehmet Altan, Nazlı Ilıcak, Şükrü Tuğrul Özşengül, Yakup Şimşek ve Fevzi Yazıcı ile tutuksuz Tibet Murat Sanlıman katıldı. Ahmet Altan duruşmaya Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla katıldı. Ahmet ve Mehmet Altan'ın savunmaları kitap halinde duruşmadan önce izleyicilere dağıtıldı. Yargılanan gazeteci ve yazarlarla dayanışmak için HDP Milletvekilleri Garo Paylan ve Altan Tan, Gazetecileri Koruma Komitesi'nden (CPJ) Özgür Öğret, Uluslararası Gazetecilik Enstitüsü'nden (IPI) Mehveş Evin, Uluslararası PEN'den Sarah Clarke, Norveç PEN'den Jorgen Lorentzen, Uluslararası Af Örgütü'nden Milena Buyum, İnsan Hakları İzleme Örgütü'nden (HRW) Emma Sinclair-Webb, Article 19'dan Georgia Nash, Uluslararası Gazeteciler Federasyonu'ndan (IFJ) Rafaele Larusso, Index on Censorship'ten Melody Patry, İngiliz Barosu İnsan Hakları Komitesi'nden Pete Weatherby QC, Uluslararası Üst Düzey Avukatlar Projesi'nden Richard Winfield, Norveç, İsveç, İngiliz, Danimarka, Alman ve Çek Konsoloslukları ile Avrupa Birliği Delegasyonu'ndan temsilciler de salonda yer aldı. Davanın müştekileri arasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve 65. hükümet yetkilileri yer alıyor.

Gazeteciler engellendi

Duruşma salonunun küçük olması nedeniyle duruşma İstanbul 27. Ağır Ceza Mahkemesi'nin büyük salonuna alındı. Ses sistemindeki arıza nedeniyle ancak öğleden sonra 15.00 civarında başlayan duruşmada akşam saatlerine kadar 247 sayfalık iddianame okundu. Adliyenin güvenlik personeli, gazetecileri duruşma salonuna almadı. Gazetecilerin bazıları isimlerini 'sanık yakını' şeklinde yazdırarak salona girebildi, bazıları da tartışmaların sonunda salona girebildi.

Hayat boyu darbelerde mücadele ettim

Duruşmada ilk olarak savunma yapan Nazlı Ilıcak, hayatında hiçbir terör örgütü ve dini cemaatle ilişkisi olmadığını kaydederek, “Benim babam Demokrat Partiliydi, Yassıada'da kaldı. Biz 27 Mayıs darbesinin acısını bizzat yaşadık. Darbe denilen lafa benim herkesten fazla antipatim var. Hayat boyu darbelerde mücadele etmiş Nazlı Ilıcak bugün hakarete uğruyor. FETÖ'cü demek darbeci, hilekar, soruları çalarak kul hakkı yiyerek bir takım insanları bir yere getirmek demek” dedi. Ilıcak 28 Şubat sürecinden önce Süleyman Demirel'i desteklediğini anımsatarak, “İkinci desteklediğim önemli adam tayip Erdoğan'dı. 28 şubatta kimse yanına yanaşmazken, ben akşam gazetesinde çalışıyordum. Bu yüzden Akşam gazetesinden atıldım, Yeni Şafak'a geçtim. 28 şubat tavrım nedeniyle parlamentodan atıldım” dedi.

Abdullah Gül önerdi

Ilıcak, Balyoz ve Ergenekon'un bir dönem iddianamede anlatıldığı kumpas şeklinde nitelendirilmediğini belirterek, “Tayyip Erdoğan buna kumpas demiyordu. Askeri vesaitle mücadele diye anlattık. Hayrinüsa Gül'ün elini tutmuyorlardı askerler o dönem. Askeri vesait yoktu diyemezsiniz, iktidarın önünü kesiyordu. Ben de o sırada Erdoğan'ı tutarken milli iradeyle gelmiş iktidarın yanındaydım. Ama iktidar gibi görmüyordum” dedi. 17-25 Aralık yolsuzluk operasyonuna kadar Sabah gazetesinde yazdığını ve iktidarı desteklediğini anımsatan Ilıcak, “Oradan ayrılınca zaman ve bugünden teklif geldi. Zamanı istemedim, Mehmet Barlas müdahaleler olduğunu söylemişti. Bu yüzden bugüne gittim. 2000'lerin başında bugünü oğlum Mehmet Ali Ilıcakl'a birlikte kurduk ama yaşatamadık. O dönem Abdullah Gül'e gittik, 'bir isim tavsiye edin, devretmek için' dedik. Akın İpek'i bize o tavsiye etti. Akın İpek'i o vesile ile tanıdım.

Tahammül seviyesi kalmadı

17-25 yolsuzluk operasyonunu kendisi yazarken MHP ve CHP Genel Başkanı'nın bu konuda konuştuklarını ifade eden Ilıcak, “Şimdi yazıldığı zaman gazeteciler kaos ortamı yaratmakla suçlanıyor. Kimi de yazıyor ama FETÖ'yle irtibatlandırılmıyor. Ben FETÖ ile irtibatlandırılacak en son kişiyim. Yetişme tarzım dünya görüşüm hiç uymuyor. Eğer bir irtibat kurulacaksa bugün yazanlar da FETÖ'cü olsun, ama teklif etmek istemiyorum. Ben 12 Eylül'de de Sağmalcılar'da zor şartlarda yattım. Ama şimdi artık tahammül seviyesi kalmamış durumda. Kaos oluşturmak için yazmadım benim düşüncem hep böyleydi” dedi.

Dumanlı ayrıcalıklıydı

İddianamede Temmuz 2006 ile Aralık 2015 arasındaki telefon irtibatlarının neden incelendiğini soran Ilıcak, “Darbe girişimi Temmuz 2016'da oldu. Hükümetin miladı da 17-25 Aralık 2013. Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı Başkanı Harun Tokak ile görüştüğüm söyleniyor iddianamede. Başbakanından Cumhurbaşkanına kadar herkes görüştü. Ben bakıştım diye örgüt üyesiyle bakıştım oluyor. O zaman Harun Tokak'ın örgüt üyesi olduğu biliniyor muydu? Akın İpek Marmaris'teki otelinde bütün hükümet üyelerini ağırladı. Ekrem Dumanlı dış seyahatlere devlet erkanıyla giderdi, herkesten daha fazla ayrıcalığı olan bir insandı. 10 senede toplam 5 kere görüşmemişimdir. Ben görüşürken örgüt üyesi değildi bu kişiler” dedi.

Birbirimize sarılıp ağladık

Terör örgütlerinden korktuğunu ifade eden Ilıcak, “DHKP-C cezaevinde ateşe verme eylemi yaparken FETÖ'den tutuklu gazeteciler olarak birbirimize sarılıp ağladık. Koca koca gazeteciler bu memlekete hizmet etmiş. Bedel ödemiş gazeteciler hapiste bu çok ayıp bir şey. İddianameye bakıyorum nerede benim darbeyle ilişkim? Darbe gecesi attığım hiçbir tweet yok iddianamede. Ama Nazlı Ilıcak 11 aydır cezaevinde yatıyor bu yaşında” dedi. Telefonla görüştüğü 5 kişinin darbenin sivil kanadındaki kişilerle görüşmüş olmasının iddianamede darbeyle ilişkilendirilmesine sebep olarak gösterildiğini anlatan Ilıcak, “Bunların hiçbirinin tarihi ve sayısı belli değil. Benim konuştuğum kişiler o kişilerle ne zaman konuşmuş? İçerik de belli değil. Keşke dinlemeye takılsaydım” dedi.

Kartopu oynayarak aklamışım

Ilıcak iddianamede darbeye teşebbüsle suçlanarak 3 kez müebbet hapsinin istendiğini kaydederek, “Somut belge olarak ikinci belge ise kartopu oynayarak Zekeriya Öz'ü aklamak. Öz, o sırada açığa alınmıştı. Bir kaptopuyla nasıl akladım” diye sordu. Ilıcak, Öz Oda TV operasyonunu gerçekleştirdikten sonra hakkında HSYK tarafından soruşturma açılması gerektiğini yazdığını söyleyerek, “Operasyondan sonra dönemin Adalet Bakanı Sadullah Ergin'i aradım. 'HSYK'de Öz hakkında birikmiş talepler var. Neden HSYK izin vermiyor' dedim. Sadullah Ergin de 'Zekeriya Öz hakkında şikayetler hayli kabarık, inceleniyor ve zaman alıyor' demişti Sadullah Ergin. Özü korumak bahis değil. Ama Abdulkadir Selvi 'yürekli bir savcı o' diye yazıyordu. Hiçbir zaman hiç kimsenin rüzgarına kapılmadım. Ben onun FETÖ'yle ilişkisini de bilmiyordum” dedi. Duruşma yarın, Ilıcak ve Altanların savunması ile devam edecek.

 
20 Haziran 2017 Salı 02:12 
Yorum YapYazdır
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
A. Şefik Mollamehmetoğlu
 
Türker Ertürk
 
Mustafa Önsel
 
Kazım DEMİR
 
Prof. Dr. Örsan Öymen
 
Göksu Mollamehmetoğlu
 
Osman Cudi Yılmaz
 
Nihat Genç
 
Havva GÜNAYDIN LAKUTOĞLU
 
Attila Aşut
 
Mehmet Polat
 
Prof. Dr. Orhan Özgür
 
Prof. Dr. Kemal Üçüncü
 
Arslan Bulut
 
Muhammet İKİNCİ
 
Ahmet Özer
 
Ömer Faruk Altuntaş
 
Gülcan Özgür
 
Ömer Turan
 
Prof. Dr. Burhan Çuhadaroğlu
 
Mehmet Erdal Çağdaş
 
Prof. Dr. Cavit Boz
 
Hüseyin HAYDAR
 
Zekeriya Saka
 
Mehmet Kuvvet
 
Hasan Güneş
 
Erdal ÖZÇELİK
 
Serpil Satut Denizoğlu
 
Erdal Eksert
 
İnci Güngör
 
Coşkun ERUZ
 
Mehmet Akıncı
 
Ruhi  Türkyılmaz
 
İlyas Gümrükçü
 
Sami KOÇ
 
Ömer Asan
 
Kadir ŞİŞGİNOĞLU
 
Son 24 Saat
Haberler RSS Beslemesi
 
 
 
Gazete Manşetleri
 
 
Anket
Halkoylaması sonrası Türkiye'yi ne bekliyor?
1. Daha iyi bir gelecek
2. Daha kötü bir gelecek
3. Birşey değişmez
 
Arşiv
 
Tarihte Bugün
1571 - İspanya Kralı, Venedik ve Papa, Osmanlı Devleti aleyhine ittifak kararı aldı...
1924 - Türk Milli Futbol Takımı, Olimpiyat Oyunları kapsamındaki ilk milli maçında, Çek Milli Futbol Takımı'na 5-2 yenildi.
1944 - Nuri Demirağ'ın fabrikasında yapılan ilk Türk yolcu uçağı İstanbul'dan Ankara'ya uçtu.
1953 - ABD, Nevada'da bulunan deneme bölgesinde, topçu birlikleri tarafından atılan ilk ve tek nükleer bomba denemesini yaptı.
1954 - Tokyo'da yapılan Dünya Serbest Güreş Şampiyonası'nda Türkiye birinci oldu.
1954 - Türkiye, Osmanlı borçlarının son taksitini ödedi.
1961 - ABD Başkanı John F. Kennedy ABD Kongresi'nde yaptığı bir konuşmada 1960'lı yıllar sona ermeden önce mutlaka Ay'a ayak basacaklarını ilan etti.
1963 - 30 Afrika ülkesi bir araya gelerek Afrika Birliği Örgütü'nü kurdu.
1977 - Yıldız Savaşları filmi gösterime girdi.
1982 - Falkland Savaşı sırasında İngilizlerin HMS Coventry adlı destroyeri Arjantin uçakları tarafından batırıldı.
1983 - Milli Güvenlik Konseyi kürtaj yasa tasarısını kabul etti.
1988 - Irak Basra'yı İran'dan geri aldı.
1989 - Mihail Gorbaçov, Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği Devlet Başkanı oldu.
1997 - Afganistan'dan kaçan General Raşid Dostum, Türkiye'ye sığındı.
2001 - 32 yaşındaki Coloradolu Erik Weihenmayer, Everest Dağı'nın zirvesine ulaşan ilk görme özürlü insan ünvanını aldı.
2003 - Nuri Bilge Ceylan'ın 'Uzak' adlı filmi 56'ncı Cannes Film Festivali'nde 'Elephant' filmiyle birlikte En İyi Film ödülünü paylaştı.
2005 - Azeri petrolünü Türkiye üzerinden dünya pazarına ulaştırması amaçlanan Bakü-Tiflis-Ceyhan (BTC) boru hattına ilk petrol verildi.
2005 - UEFA Şampiyonlar Ligi 2004-2005 sezonu finali Atatürk Olimpiyat Stadı'nda yapıldı. Normal süresi 3-3 biten maçı Liverpool penaltılarla 6-5 Milan'ı yendi.
2008 - 61. Cannes Film Festivali'nde En İyi Yönetmen ödülünü Nuri Bilge Ceylan aldı. Ceylan ödülünü kucaklarken, 'Benim yalnız ve güzel ülkeme ithaf ediyorum' dedi. Ceylan, üçüncü kez Cannes'da ödül alarak bir rekora da imza attı..
2010 - Samandıra'da eğitim uçuşu yapan bir askeri uçak, sokağın ortasına düştü. 3 personel hafif yaralandı.
 
Lig Puan Durumu
 
Takımlar
O
G
B
M
P
1
Galatasaray
34
24
3
7
75
2
Fenerbahçe
34
21
9
4
72
3
Başakşehir
34
22
6
6
72
4
Beşiktaş
34
21
8
5
71
5
Trabzonspor
34
15
10
9
55
6
Göztepe
34
13
10
11
49
7
Sivasspor
34
14
7
13
49
8
Kasımpaşa
34
13
7
14
46
9
Kayserispor
34
12
8
14
44
10
Malatyaspor
34
11
10
13
43
11
Akhisar Bld.Spor
34
11
9
14
42
12
Alanyaspor
34
11
7
16
40
13
Bursaspor
34
11
6
17
39
14
Antalyaspor
34
10
8
16
38
15
Konyaspor
34
9
9
16
36
16
Osmanlıspor
34
8
9
17
33
17
Gençlerbirliği
34
8
9
17
33
18
Karabükspor
34
3
3
28
12
 
Şampiyonlar Ligi
 
UEFA Avrupa Ligi
 
Alt Lig
 
Süper Loto
24.05.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu061134404950
 
On Numara
21.05.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu01020406122428323341445153585965686973757678
 
Sayısal Loto
19.05.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu030405212434
 
Şans Topu
23.05.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu060910242712
 
Namaz Vakitleri
 
  • İmsak02:37
  • Güneş04:48
  • Öğlen12:29
  • İkindi16:28
  • Akşam19:49
  • Yatsı21:44
 
 
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık