İşsizlikte artış sürüyor

Ana Sayfa » Siyaset » AKP'li isimden ezber bozan açıklamalar

AKP'li isimden ezber bozan açıklamalar

AKP'li Mehmet Metiner, parti içine ilişkin flaş açıklamalar yaptı.

 
7 Temmuz 2019 Pazar 08:16 
Yorum YapYazdır
 
 
AKP'li isimden ezber bozan açıklamalar

Ulusal Kanal'da Sinem Fıstıkoğlu'nun sunduğu Haftasonu programının konuğu eski Ak Parti Milletvekili Mehmet Metiner'di. Metiner, Ak Parti içinde yeni parti iddialarına ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Bu girişimin “ihanet” olduğunu vurgulayan Metiner, Abdullah Gül ve Ahmet Davutoğlu'na çok sert eleştirilerde bulundu. Metiner, yerel seçimlerde Ak Parti'nin oylarındaki düşüşte Gül ve Davutoğlu'nun da payları olduğunu vurguladı. Metiner “Abdullah Gül dış güçler tarafından destekleniyor” dedi.

AK PARTİ'DE KİBİRE KAPILAN KİŞİLER VAR

Ak Parti'de değişimin şart olduğunu ifade eden Metiner, “Siyaset milletin tercihleri doğrultusunda yapıldığında anlamlıdır. Siyaset sonuç almak için yapılır. Her başarı da bir tecrübedir. Başarısılık sizi asla yılgınlığa sürüklememeli. Başarı da sizi kibire sürüklememeli. Ak Parti'de kibire kapılan isimler oldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan da çoğu kez, kibir budalaları gibi dolaşanların davaya zarar verdiğini, milletten koptuğunu söyledi. Önemli olan, gücün terbiye edilmesidir. Eğer bir siyasi hareket, gücü terbiye edemiyorsa orada bir sapma başlar” diye konuştu.

Seçmenin 23 Haziran seçimlerinde Ak Parti'ye bir uyarı yaptığını dile getiren Metiner “Seçmen, 'Senden vazgeçmek istemiyorum ama kendine çekidzen vermezsen bundan sonra yanında olmam' mesajını verdi” ifadelerini kullandı. Ak Parti İstanbul İl Başkanı Bayram Şenocak'ın da başarısızlıkta payı olduğunu kaydeden Metiner “Ben olsam istifa ederdim. Başarılı değilsem neden orada kalayım” diye sordu.

Metiner, Bakanlar Kurulu'nda da bir revizyona ihtiyaç olduğunu belirterek “Bakanlık aynı zamanda siyaset kurumunun parçasıdır. Kendini siyasetin üstünde gören, 'Çok yetenekli olduğum için bana bu görev bahşedildi' diye narsizme kaçan tiplerle siyasette başarı elde etmek mümkün değil. Eğer sen bakanlık yapıyorsan, sahada çalışanlar sana ulaşamayacaksa sen o davaya zarar verirsin. Bir bakan bunu bilmek zorunda. İletişim kanallarını açık tutmak zorunda. Bu tıkanıklıkların artık aşılması gerekiyor, benim değişiklikten kastım bu. Külliye'nin de değişime ihtiyacı var. Toplumda karşılığı olmayan insanlar, afrası tafrasıyla milleti rahatsız eden insanlar davaya zarar veriyor” açıklamasını yaptı.

'KÜLLİYE'DE DE DEĞİŞİM GEREKLİ'

Metiner şöyle devam etti: “Yetkilerin tek kişide toplandığı sistem asla sağlıklı çalışmaz. Lider üzerinden bir eleştiri getirmek yerine oraya seçilen insanların da kalitesine bakmak lazım. Söyleyecek sözü olan insanlarla yol yürüyeceksiniz. Ben Külliye'nin yeniden yapılandırılmasını söylerken, onun danışmanlarının ve çevresindeki insanların topluma bu sinerjiyi vermesi lazım. Partinin mutlaka kendini yenilemesi gerekiyor. Partinin parti içinde yetişen unsurların eliyle yönetilmesi gerektiğine inanıyorum. Niye partide bir milletvekili aynı zamanda genel başkan yardımcısı olsun? Genel başkan yardımcıları teşkilattan gelen insanlar olsunlar. Bu kadar gücün bir kişide toplanması siyaseten bozulmalara, yozlaşmalara sebebiyet veriyor. Adam o ilin kralı haline geliyor.”

TÜRKİYE İTTİFAKI

Metiner, Fıstıoğlu'nun “Cumhurbaşkanı Erdoğan, 19 Mayıs törenleri için bütün liderleri Samsun'a davet etti. Birçok lider icabet etti. Bazıları da etmedi” sözleri üzerine “Doğu beyin icabet etmesi yeterliydi. Kendisine selam yolluyorum” dedi. Metiner Türkiye İttifakı'na ilişkin şunları söyledi: “Türkiye gemisinde herkes olmalı. Farklılıklarımız olacak. Farklılıklarımızla birbirimizi zenginleştireceğiz. Biz kavramının içindeki farklılıkları ortadan kaldırırırsan bize yazık edersin. Oradan faşizm çıkar. Bizin içinde hepimiz varız, hepimizin farklılıkları var. Nazım'ın dediği gibi 'Bir ağaç gibi tek ve hür, bir orman gibi kardeşçesine...' Siyaseti düşmanlık zemininden çıkarmamız lazım. 'Ben Erdoğan'ı liderim olarak görmüyorum' diyorlar. Görmeyebilirsin ama o bu ülkenin seçilmiş cumhurbaşkanı. Ekrem İmamoğlu seçilmiştir. Benim belediye başkanımdır. Sandıkta mesele bitmiştir. İsterim ki benim belediye başkanım gibi hareket etsin” dedi.

50+1 KUTUPLAŞTIRMA GETİRİYOR

Seçimlerde ittifaklar sistemi ve yüzde 50+1 zorunluluğunun doğru olmadığını ifade etmediğini dile getiren Metiner “50+1 zorunluluğu derin bir kamplaşmayı, kutuplaştırmayı getiriyor. O zaman şöyle bir algı oluşuyor; faydası olan ama zararları çok daha fazla olan bir sistem bu. Diyelim ki yüzde 35 ile zaten geliyoruz. Bir başkasına mecbur olduğunda kendi özgün dilini koruyamıyorsun. İnsanlar artık karşı kampın adamını düşman gibi görmeye başaldı. Erdoğan düşmanlığı üzerinden anlamsız bir kamplaşma başladı. 50+1'i yakalamak için de herkesi sürece dahil etmek lazım. Dolayısıyla partiler ana omurgalarından uzaklaşmaya başladılar. İttifak sisteminin, seçim sisteminin domratik çoğulculuğa uygun bir biçimde yeniden dizayn edilmesi gerekiyor. Bir şeylerin yanlış gittiğini görüyorum. Partili cumhurbaşkanlığı sisteminin yeniden revize edilmesi gerekiyor” diye konuştu.

Metiner, eski Başbakan Ahmet Davutoğlu'nu şu sözlerle eleştirdi: “Genel başkanlık koltuğunu bırakıp gidiyorsun. Giderken koltuklarda gözüm yok diyorsun. Peki Davutoğlu şimdi hangi makam için mücadele ediyor? Partinin başındayken neden mücadele etmedi? Seçim başarısızlığının arkasından kafanı çıkarmak oluyor mu? Çok güçlü bir şekilde gelseydik bütün bu eleştirileri yapacak mıydı Davutoğlu? Babacan ve Davutoğlu, gelir parti için çalışır sonra başarısızlık olunca konuşma hakkın doğar. Bu başarısızlığa katkı sağlayacaksın, hile yapacaksın, ayak oyunları yapacaksın sonra susma vakti değildir diyeceksin. Sen şimdi susacaksın!”

'İHANET EDENLER TEMİZLENMEDİ'

Metiner Ak Parti içinde yeni parti iddialarına da şu sözlerle yanıt verdi:

“İhanet olarak görüyorum. Cumhurbaşkanı Erdoğan artık ihanete alıştı. Hala olabilecek ihanetlere de hazır olsun. Çünkü ihanetçilerin hepsi temizlenmedi. Kimse kusura bakmasın. Partinin ayağı bir şekilde sürtsün, fare gibi bırakıp kaçacak birçok insan var. İçimizdeki AKP'liler dediğim kişiler bunlar. FETÖ ile mücadeleye koyulduğumuzda kaç kişi yanındaydı? Ama siyasetin başka bir dengesi vardır. Zaman zaman bazı insanları yanınızda tutarsınız. Abdullah Gül benim uzun yıllar dost olduğum bir insan. Ama şu an sevmiyorum.

Selçuklu devletine bakınız. Bir güç elde ettiğiniz andan itibaren ilk yapmaya çalıştıkları şey, sizi en yakınınızdan vurmaktır. Yani gücü bölmektir. Ak Parti sosyolojisini lime lime etmeye çalışıyorlar. Erdoğansız bir Ak Parti ve akabinde de Ak Partisiz bir Türkiye. İnsanların parti kurmalarında hiçbir sakınca görmem. Ama Amerikan emperyalizmi Recep Tayyip Erdoğan'ın liderliğini tasfiye etmeye çalışıyor. Sadece Amerikan emperyalizmi de değil, Batı emperyalizmi, Avrupa'nın bütün başkentleri içerideki bütün unsurlarıyla Ak Parti'nin sosyolojisini parçalamaya çalışıyor. Ne olur? Küçük küçük beylikler halinde Selçukluların yaşadığı gibi Moğollar gelir, onların hegemonyasına girersiniz. Bu mudur yani? Şu an Babacan, Abdullah Gül ve Davutoğlu'nun yapmaya çalıştığı şey bu. Arkalarında kim olduğunu biliyoruz. Arkalarında dış güçler yoksa zaten siyaset yapmasınlar. Dış güç olmadığını söylüyorlarsa da bizim aklımızla alay etmesinler. Arkalarında dış güçler var ama biz asla Ak Parti sosyolojisinin parçalanmasına izin vermeyiz.”

 
7 Temmuz 2019 Pazar 08:16 
Yorum YapYazdır
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
A. Şefik Mollamehmetoğlu
 
Türker Ertürk
 
Mustafa Önsel
 
Attila Aşut
 
Prof. Dr. Kemal Üçüncü
 
Prof. Dr. Örsan Öymen
 
Osman Cudi Yılmaz
 
Nihat Genç
 
Havva GÜNAYDIN LAKUTOĞLU
 
Arslan Bulut
 
Çiğdem KOÇ
 
Kazım DEMİR
 
Ahmet Özer
 
Prof. Dr. Orhan Özgür
 
Mehmet Polat
 
Göksu Mollamehmetoğlu
 
Muhammet İKİNCİ
 
Abdulkadir TİRYAKİOĞLU
 
Ömer Faruk Altuntaş
 
Gülcan Özgür
 
Ömer Turan
 
Prof. Dr. Burhan Çuhadaroğlu
 
Mehmet Erdal Çağdaş
 
Prof. Dr. Cavit Boz
 
Hüseyin HAYDAR
 
Zekeriya Saka
 
Mehmet Kuvvet
 
Hasan Güneş
 
Erdal ÖZÇELİK
 
Serpil Satut Denizoğlu
 
Erdal Eksert
 
İnci Güngör
 
Coşkun ERUZ
 
Mehmet Akıncı
 
Ruhi  Türkyılmaz
 
İlyas Gümrükçü
 
Sami KOÇ
 
Ömer Asan
 
Kadir ŞİŞGİNOĞLU
 
Son 24 Saat
Haberler RSS Beslemesi
 
 
 
Gazete Manşetleri
 
 
Anket
Halkoylaması sonrası Türkiye'yi ne bekliyor?
1. Daha iyi bir gelecek
2. Daha kötü bir gelecek
3. Birşey değişmez
 
Arşiv
 
Tarihte Bugün
1870 - Fransa, Prusya'ya savaş ilan etti.
1912 - Yaklaşık 190 kg ağırlığında bir meteor, Navajo County-Arizona semalarında infilak etti ve parçalar kentin üzerine yağdı.
1933 - Denizli-Çivril'deki 5.7 büyüklüğündeki depremde 20 kişi öldü.
1940 - II. Dünya Savaşı: İtalyan hafif kruvazörü battı: 121 kişi öldü.
1948 - Millet Partisi kuruldu.
1954 - Elvis Presley, ilk albümü That's All Right Mama'yı çıkardı.
1967 - Boeing 727 tipi bir yolcu uçağı ile bir Cessna-310, Hendersonville, Kuzey Karolina üzerinde havada çarpıştı: 82 kişi öldü.
1979 - Sandinista gerillaları, Nikaragua'daki ABD destekli Somoza hükümetini devirdi.
1980 - 1980 Yaz Olimpiyatları, Moskova'da başladı. Sovyetlerin Afganistan'ı işgalini protesto eden pek çok ülke olimpiyatlara katılmadı.
1985 - İtalya'da Val di Stava barajı çöktü: 268 kişi öldü.
1987 - Mehmet Terzi, San Francisco Maratonu'nu kazandı.
1989 - DC-10 tipi bir ABD yolcu uçağı Sioux City-Iowa'ya acil iniş yaptığı sırada düştü: 296 yolcudan 112'si öldü.
1991 - ABD Başkanı George Bush, resmi bir ziyaret için Türkiye'ye geldi.
1993 - Van'ın Bahçesaray ilçesi Sündüz Yaylası'na saldıran teröristler, 15 çocuk ile 9 kadını öldürdü.
1993 - İSKİ Genel Müdürü Ergun Göknel, yolsuzluk iddiasıyla görevden alındı.
1996 - 1996 Yaz Olimpiyatları, Atlanta-Georgia'da başladı.
2002 - Eski Anayasa Mahkemesi Başkanı Yekta Güngör Özden, Cumhuriyetçi Demokrasi Partisi'ni (CDP) kurdu.
2009 - Türkiye'de Tüm Lokanta , Meyhane vb. kapalı alanlarda sigara yasağı uygulaması başladı.
 
Lig Puan Durumu
 
Takımlar
O
G
B
M
P
1
Galatasaray
34
20
9
5
69
2
Başakşehir
34
19
10
5
67
3
Beşiktaş
34
19
8
7
65
4
Trabzonspor
34
18
9
7
63
5
Malatyaspor
34
13
8
13
47
6
Fenerbahçe
34
11
13
10
46
7
Antalyaspor
34
13
6
15
45
8
Konyaspor
34
9
17
8
44
9
Alanyaspor
34
12
8
14
44
10
Çaykur Rizespor
34
9
14
11
41
11
Sivasspor
34
10
11
13
41
12
Kayserispor
34
10
11
13
41
13
Ankaragücü
34
11
7
16
40
14
Kasımpaşa
34
11
6
17
39
15
Göztepe
34
11
5
18
38
16
Bursaspor
34
7
16
11
37
17
Erzurum BB
34
8
11
15
35
18
Akhisar Bld.Spor
34
6
9
19
27
 
Şampiyonlar Ligi
 
UEFA Avrupa Ligi
 
Alt Lig
 
Süper Loto
18.07.2019 Tarihli Çekiliş Sonucu023036434752
 
On Numara
15.07.2019 Tarihli Çekiliş Sonucu01101314172122252630324143455253575961717376
 
Sayısal Loto
17.07.2019 Tarihli Çekiliş Sonucu061525273644
 
Şans Topu
17.07.2019 Tarihli Çekiliş Sonucu030708253408
 
Namaz Vakitleri
 
  • İmsak02:46
  • Güneş04:57
  • Öğlen12:39
  • İkindi16:37
  • Akşam19:58
  • Yatsı21:51
 
 
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık