Doğan Medya'nın satışı neden çok önemli?

Ana Sayfa » Güncel » AKP aday adayı olan Eyüp Aşık'ı 6 ayda ne döndürdü?

AKP aday adayı olan Eyüp Aşık'ı 6 ayda ne döndürdü?

Trabzon'un son 30 yılının önemli siyasetçilerinden, kapatılan ANAP'ın ilk döneminde eski Başbakan ve Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın genel başkan yardımcısı, ANAP ve DYP dönemi bakanı Eyüp Aşık, AKP Trabzon Milletvekilliği için aday adayı oldu. Oysa daha 6 ay önce bir gazeteye verdiği röportajda, Erdoğan ve AKP Hükümeti'ne çok ağır eleştirilerde bulunmuştu. Bu durum ''6 ayda ne değişti de Eyüp Aşık böylesine bir U dönüşü yaptı'' sorusunu akla getirdi.

 
25 Şubat 2015 Çarşamba 17:37 
Yorum YapYazdır
 
 
AKP aday adayı olan Eyüp Aşık'ı 6 ayda ne döndürdü?

manşetttt

 

Trabzon AKP'ye aday adayı olarak 49 isim başvurdu. Bunlar arasında yakın zamana kadar hükümeti eleştiren birçok isim de bulunuyor. AKP'ye bu ilginin neden kaynaklandığı merak konusu olurken, bazı iş adamı ve kurum temsilcilerinin ihale, bazı büroratların makam, bazı eski syasetçilerin ise yeni ikmal peşinde olduğu konuşuluyor.

 

EYÜP AŞIK'IN ŞAŞIRTAN ADAY ADAYLIĞI

Bu isimler arasında kamuoyunda en çok şaşkınlık yaratan isim Eyüp Aşık. Siyasetin en üst noktalarında bulunmuş, daha düne kadar çok Erdoğan hükümetlerine veryansın eden Aşık'ın, nasıl olup da AKP'den aday adayı olduğu anlaşılamadı.

 

ŞOK ELEŞTİRİLER

Oysa Aşık, 1 Eylül 2014'te, yani 6 ay önce Taka gazetesine verdiği röportajda, AKP hükümetini ve Erdoğan'ı çok ağır biçimde eleştirmişti.

 

İşte o röportajdan öne çıkan bazı bölümler:

 

Bir kere çözüm süreci kritik. Bugüne kadar da günü kurtarmaya oynadılar. Birbirlerini test ettiler. Çok fazla bir adım atılmadı.

 

.  Dış ilişkiler felaket durumda. Başbakan başka birisinden devralmadı. Kendisi dış işleri bakanıydı şimdi başbakan oldu. Dış ilişkilerde ne problemler yaşandıysa onun zamanında ve onun kararlarıyla daha çok yaşandı. Onun şanssızlığıyla ya da beceriksizliğiyle diyebiliriz. İslam ülkelerinin liderliğine soyunan bir Türkiye’nin 4-5 tane önemli ülkesinde elçisi yok. Bağlantılar kopmuş durumda..

 

Keşke hiçbir olaya hiç karışmamış olsaydı. Eskiden hiçbir şeye karışmayan Türkiye deniliyordu ya, hiçbir şeye karışmayan Türkiye bundan iyiydi. Hiç değilse hiç biriyle düşman değildi. Alışverişimiz gidiş gelişimiz sürüyordu.

 

Dünya ülkeleri ve Avrupa ülkeleriyle de çok iyi değiliz. Kopukluklar var. Hükümet ekonomik olarak da çok iyi değil.

 

. (Ekonomide) Büyük sıkıntılar olacak. İki başlılığa gider diye düşünüyorum.

 

Siyaseten muhatap herhalde Cumhurbaşkanı olacak. Davutoğlu bana rey verin diyeceğini düşünmüyorum. Çok yakın zamanda cumhurbaşkanı meydanlara çıkıp benim partime rey verin diyebilir.

 

Cumhurbaşkanı bugüne kadar hep kıra döke geldi, bundan sonra da devam edeceğine inanıyoruz. O yüzden bunlar beklenen şeyler. Türk halkının alışkanlıklarına uygun davranışlar beklememek lazım. Devletin temelini sarsacak, hukuk sistemini sarsacak, geleneklerini yok edecek davranışları doğru bulmuyorum.

 

Böyle bir gösteriye girmek doğru değil. Her gelen bir yerini hırpalasa 1000 yıllık devlet geleneği olmasa bu günlere gelemezdik. Demokrasi ve hukukun korunması gerekir.

 

. Ekonomik sebeplere girmeden bu ikisinden (CHP'nin muhafazakar kesime yönelmesi ve açılımdan doılayı MHP'ye yöneliş) ötürü de önümüzdeki dönem iktidarla muhalefet yer değiştirilirse çok sürpriz sayılamaz.

 

Ak parti iktidarı ne yaptı. Böyle hastane, okul, yol, elektrik, telefon, istihdam spor sahası gibi. 15 senede neler yapıldı tarttığımız zaman hiç öyle söylendiği gibi bizden öncekiler ne yaptı değil masaya yatırdığımız zaman görülecek ki bu iktidar döneminde yapılanlar bizim 3’te birimiz kadar değil.

 

Ak Parti’nin Trabzon’da devraldığı 600 civarı köyün, yayla ve mesireleriyle berabertamamında yol vardı. Tamamında elektrik vardı. Tamamında telefon vardı. Su vardı her kapıda yol vardı. Her evde de en az 1 veya 2 tane de emekli vardı. Emekli deyip geçme toplumu ayakta tutan onlardır. Trabzon’un ana sahil yolu hariç iç kesimlerde ilçelerde 500 km asfalt karayolu vardı. Bugün bu 501 km değil

 

70’li yıllarda 1. Köprü 80’li yıllarda 2. Köprü o imkanlarda yapıldı. Sen 3. Köprüyü zaten 10 sene geciktirmişsin. 3. Boğaz köprüsü 2 binli yıllarda açılmış olmalıydı. Orada iki köprü yapan adam hiç bağırmamış benden öncekiler neden yapmadı demedi. Ama bu kıyameti koparıyor.

 

Rize Üniversitesi’ni ben Çaykur’un arsasına milli piyangonun bütçesinden yaptım. Sayın Tayyip Erdoğan bunu açarken bizden öncekiler hiçbir şey yapmadı dedi kurdeleyi kesti.

 

Atatürk döneminde kazma kürekle kredi almadan 12 senede 4 bin km demiryolu yapılmış. Bu dönemde de bin kilometre yapılmış. Şimdi diyorlar ki bizden öncekiler yapmadı. Bu haksızlık değil mi?

 

Cumhurbaşkanı yeni göreve başlarken yeni Türkiye diyor. Geçen Türkiye’nin en son 12 senesinde sen varsın. Karaladığın yanlış bulduğun 12 senesinde sen varsın. Türkiye’nin geldiği yer karalanamaz. Buraya gelmesinde herkesin emeği ve katkısı vardır.

 

İŞTE RÖPORTAJIN TAMAMI

 

Devlet Eski Bakanı Eyüp Aşık Bir Yıllık Sessizliğini Taka Gazetesine Bozdu

Karadeniz Teknik Üniversitesi Makine mühendisliği Fakültesi’nden mezun oldu. Anavatan Partisi‘nde önemli görevlerde bulunan Eyüp Aşık, 17, 18, 19, 20’nci dönem ANAP ve DYP Trabzon Milletvekilliği yaptı. 53. Hükümette Devlet Bakanı oldu. 7 Ağustos 2001tarihinde ANAP kongresinde Mesut Yılmaz‘ın karşısında parti genel başkanlığı için aday oldu ve kaybetti. 28 Ağustos 2001 tarihinde Anavatan Partisi’nden istifa ederek Doğru Yol Partisi’ne katıldı. TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu eski Başkanıdır. Evli ve beş çocuk babası.

 

TAKA: İktidarın en önemli icraatlarından biri olarak çözüm süreci gösteriliyor, öyle mi?

EYÜP AŞIK: Öyle çok sorunsuz bir Türkiye devralmadılar. Çözüm süreci, terörün ne olduğu ne olacağı belli değil. Terör bitecek mi bitmeyecek mi? biterse neye mal olacak? Neler verilecek. Bir kere çözüm süreci kritik. Bugüne kadar da günü kurtarmaya oynadılar. Birbirlerini test ettiler. Çok fazla bir adım atılmadı.

Dış İlişkiler Felaket Durumda

TAKA: Dış politikayı nasıl görüyorsunuz?

1EYÜP AŞIK: Dış ilişkiler felaket durumda. Başbakan başka birisinden devralmadı. Kendisi dış işleri bakanıydı kimdi başbakan oldu. Dış ilişkilerde ne problemler yaşandıysa onun zamanında ve onun kararlarıyla daha çok yaşandı. Onun şanssızlığıyla ya da beceriksizliğiyle diyebiliriz. İslam ülkelerinin liderliğine soyunan bir Türkiye’nin 4-5 tane önemli ülkesinde elçisi yok. Bağlantılar kopmuş durumda.

Hiçbir Şeye Karışmayan Türkiye Bundan İyiydi

TAKA: Mısır, İsrail, Suriye ile de koptuk?

EYÜP AŞIK: Esat’la tekrar barışma olmaz. Yeni bir hükümet olsa belki ‘benim politikam’ ayrı ama şimdi Esat’la İsrail’le gel otur konuşalım denebilir mi? Mısır’la gel otur konuşalım denebilir mi? Bunlar yeniden düzenlenmezse Türkiye hem ekonomik açıdan hem de komşular açısından iyi değil. Keşke hiçbir olaya hiç karışmamış olsaydı. Eskiden hiçbir şeye karışmayan Türkiye deniliyordu ya, hiçbir şeye karışmayan Türkiye bundan iyiydi. Hiç değilse hiç biriyle düşman değildi. Alışverişimiz gidiş gelişimiz sürüyordu.

Parti İçi Sorunlar 1 Sene Sonraya Ertelediler

TAKA: Tayyip Erdoğan Köşk’e çıkarken tasfiye yaptı mı?

2EYÜP AŞIK: Dünya ülkeleri ve Avrupa ülkeleriyle de çok iyi değiliz. Kopukluklar var. Hükümet ekonomik olarak da çok iyi değil. Geçiş hükümetimidir değildir. Çok büyük değişiklikler yapılmadı. Parti içi dengeler zor olacak. Siyasetin önemli kişilerinden 50-100 kişiyi siyaset dışında bırakmak kolay değil. Daha bu başlangıç. 2015 geçimlerine bırakılmış bir kısmı. 3 dönemlikler falan. Parti içi sorunlar 1 sene sonraya ertelenmiş. Tasfiyeler seneye ertelenmiş durumda.

Siyaset Mantığı Bana Bu Sene Seçim Yaparlar Diyor

TAKA: Çok deneyimlisiniz, bir erken seçim olur mu?

EYÜP AŞIK: Hükümet sorunsuz bir hükümet devralmamıştır. Ayrıca her dönemde hükümetlerin karşısına konjektür gereği yeni sorunlar çıkar. Bunları aşabilecek mi, bunları aşarken halk desteğini alabilecek mi? bilemiyoruz. Bana hala bu sene seçim yaparlar gibi geliyor. Aklın yolu bu sene seçim yapmaktır. Bütün bu sorunları 1 sene sonraya taşımak mantıklı değil. Gerçi önümüzde bir seçim görünmüyor ama siyasi mantık bana bu sene seçim olacağını söylüyor. Bir yandan Cumhurbaşkanlığı seçiminden moralli çıkmış bir Ak Parti, bir yandan moralsiz ve dağınık çıkmış bir muhalefet. Bir yanda da bir an önce seçim olup anayasa değiştirmek isteyen bir cumhurbaşkanı. O zaman yapmak lazım, neden 1 sene sonraya bırakıyorsun. Şu anda görünürde seçim yok ama bana sorsan yüzde 99 seçim yapması lazım.

Ak Parti İki Başlılığa Gider

TAKA: Sayın Bakanım AK Parti bölünür mü?

EYÜP AŞIK: 2 seçim olmasından dolayı başta yatırım olmak üzere birçok şey ertelendi. Karayolları ve bütün kuruluşlar bu sene doğru düzgün ödenek ayırmadılar. Bir çok şey ekonomide de ertelenmiş. Yeni hükümet biraz daha halkı zorlayıcı kemer sıkma politikası getireceğini düşünüyorum. Babacan ve Şimşek ile birlikte eski hükümetin ekonomi kısmıyla devam kararı alsalar da çok uyumlu çalışabileceklerine inanmıyorum. Büyük sıkıntılar olacak. İki başlılığa gider diye düşünüyorum.

Başbakan Yakında Oy İstemeye Başlar

TAKA: Tayyip Erdoğan oyuna girer mi?

4EYÜP AŞIK: Siyaseten muhatap herhalde Cumhurbaşkanı olacak. Davutoğlu bana rey verin diyeceğini düşünmüyorum. Çok yakın zamanda cumhurbaşkanı meydanlara çıkıp benim partime rey verin diyebilir. Önce biraz eleştirilerini yapar muhalefete. Sonra oy ister.

Bugünlere Kıra Döke Geldi

TAKA: Siyaset normalleşir mi?

EYÜP AŞIK: Cumhurbaşkanı bugüne kadar hep kıra döke geldi, bundan sonra da devam edeceğine inanıyoruz. O yüzden bunlar beklenen şeyler. Türk halkının alışkanlıklarına uygun davranışlar beklememek lazım. Devletin temelini sarsacak, hukuk sistemini sarsacak, geleneklerini yok edecek davranışları doğru bulmuyorum. Zorunluluktan yapılır anlarım ama bunları artık zevk haline getirdi. Alışkanlıkları gelenekleri ne güzel değiştiriyoruz bozuyoruz kırıyoruz diyor. Böyle bir gösteriye girmek doğru değil. Her gelen bir yerini hırpalasa 1000 yıllık devlet geleneği olmasa bu günlere gelemezdik. Demokrasi ve hukukun korunması gerekir.

Önümüzdeki Seçimlerde Muhalefetle İktidar Yer Değiştirebilir

TAKA: 2015 için neler öngörüyorsunuz?

EYÜP AŞIK: Vatandaş muhalefeti başarısız buluyor ama son seçimde iki ana partinin toplamıyla iktidar toplamı eşitti. Artık ikisini muhalefet kabul ediyoruz. İkisinin toplamı iktidara eşitti. Bu demektir ki bundan sonra herhangi bir seçimde muhalefetle iktidar yer değiştirebilir. Öyle hepten imkansız görmemek lazım. 30 mart seçimlerinin sonuçları bunu söylüyor. Veya bundan önceki milletvekilliği seçimlerine bakarsan iktidar ve muhalefetin oyları birbirine çok yakın. Bunu gördükten sonra yapılabilecek iyi stratejilerle bu değişim sağlanabilir.

CHP Muhafazakar Kesimle Bütünleşme Gayreti İçerisinde

TAKA: CHP’nin Kılıçdaroğlu ile yaptığı açılıma ne diyeceksiniz?

5EYÜP AŞIK: CHP’nin dindar kesimle bütünleşme barışma sorunu var. Türkiye’nin yüzde 70’i muhafazakar CHP’yi karşıt bir parti olarak görüyorlar. Son zamanlarda Deniz Baykal’la başlayan CHP’nin o eski alışkanlıklarını değiştirip muhafazakar kesimle bütünleşme gayreti içerisine girdi. Bu nedir başörtüsünü sorun olmaktan çıkardı CHP. Halbu ki CHP’nin birinci sorunuydu başörtüsü. Laiklik konusunu halkı sıkacak şekilde savunmaktan vazgeçti. Muhafazakar adaylar göstermeye çalıştı. Ankara’da gösterdiği gibi. İhsanoğlu’nin adaylığı gibi. CHP’nin kendi içersinde buna direnç olmasına rağmen buradaki gayret muhafazakar kesime açılmaktır. Bu gelecek seçimde çok daha ilerleyebilir. Muhafazakar kesimle bütünleşme sağlanabilir. Kısa sürece halkın bunu hemen benimsemesini kabul edemeyiz. Ama kararlı bir şekilde çok sayıda örneklerle CHP bu yolda mesafe alabilir.

Çözüm sürecinin doğuracağı sonuçlarla da MHP’nin oy artışını beklemek gerekir. Ekonomik sebeplere girmeden bu ikisinden ötürü de önümüzdeki dönem iktidarla muhalefet yer değiştirilirse çok sürpriz sayılamaz. 30 Mart seçimleri esas alınırsa bu görünüyor.

Trabzon’da Neler Yapıldı?

TAKA: AK Parti ile kendi iktidarınızı hiç karşılaştırdınız mı?

EYÜP AŞIK: Bugün itibariyle gelecek seneyi de sayarsanız AK Partinin 15 sene iktidarı söz konusu. Geçmişte benim de 20 sene milletvekilliğim oldu ama iktidarda 15 senesi geçti. Yani şimdi 15’e 15 oldu. Tam bir mukayese etme zamanı geldi gibi geliyor bana. Bunu rakamlarla isimlerle ölçülerle Türkiye genelinden ve de Trabzon’da.  Trabzon’da 15 senede Anavatan iktidarları ne yaptı. Ak parti iktidarı ne yaptı. Böyle hastane, okul, yol, elektrik, telefon, istihdam spor sahası gibi. 15 senede neler yapıldı tarttığımız zaman hiç öyle söylendiği gibi bizden öncekiler ne yaptı değil masaya yatırdığımız zaman görülecek ki bu iktidar döneminde yapılanlar bizim 3’te birimiz kadar değil.

Bizden Öncekiler Bir Şey Yapmadı Demek Çok Büyük Haksızlıktır

TAKA: Zaman zaman iktidar mensupları bizden öncekileri ne yaptı, biz cumhuriyet tarihindeki kadar hizmet yaptık diyorlar?

EYÜP AŞIK: Ak Parti’nin Trabzon’da devraldığı 600 civarı köyün, yayla ve mesireleriyle berabereyup-asik-epstamamında yol vardı. Tamamında elektrik vardı. Tamamında telefon vardı. Su vardı her kapıda yol vardı. Her evde de en az 1 veya 2 tane de emekli vardı. Emekli deyip geçme toplumu ayakta tutan onlardır. Trabzon’un ana sahil yolu hariç iç kesimlerde ilçelerde 500 km asfalt karayolu vardı. Bugün bu 501 km değil. Sadece Of’ta 10 km duble ilave edildi. Böyle bir mukayese varken bizden öncekiler bir şey yapmadı demek çok büyük haksızlıktır.

Gelelim hastanelere. Trabzon’da ilçeleriyle beraber hastanelerin hepsi vardı. Şimdi kalkmış bir tane Kaşüstü’ne bir tane de Akçaabat’a hastane yapılınca bizden öncekiler hiç hastaneler yapmadı diyorsunuz. Bizden öncekiler de yaptı. Bizim zamanımızda da vardı. Trabzon’un çim saha olmayan ilçesi yoktu. Bizden öncekiler bir şey yapmadı demek haksızlık olur.

Tartışılma Zamanı Geldi

TAKA: Sayın Aşık hizmetleri kıyaslayabiliriz diyorsunuz?

EYÜP AŞIK: Bunları tartışmanın zamanı geldi. 15 seneyi mukayese edeceğiz. Neler vardı neler oldu tartışacağız. İstanbul’da iki tane köprü vardı. 3. Köprüyü yapıyoruz diye dünya ayağa kalktı. Bu da Türkiye’nin gelecek 20 yıllık geliri satılarak yapılmış. Bu da ayrı bir mesele. 70’li yıllarda 1. Köprü 80’li yıllarda 2. Köprü o imkanlarda yapıldı. Sen 3. Köprüyü zaten 10 sene geciktirmişsin. 3. Boğaz köprüsü 2 binli yıllarda açılmış olmalıydı. Orada iki köprü yapan adam hiç bağırmamış benden öncekiler neden yapmadı demedi. Ama bu kıyameti koparıyor. Havaalanı da aynı. Iğdır’a yaptım diye kıyamet kopuyor. 50 ilde zaten bunu gibi havaalanı vardı.

Rize Üniversitesi’ni Ben Yaptım

TAKA: Sizin yaptıklarınız da var, hem de çok?

EYÜP AŞIK: Rize Üniversitesi’ni ben Çaykur’un arsasına milli piyangonun bütçesinden yaptım. Sayın Tayyip Erdoğan bunu açarken bizden öncekiler hiçbir şey yapmadı dedi kurdeleyi kesti. Rize Üniversitesi’ni Mesut Yılmaz da değil ben yaptım. Tabi ki Mesut Yılmaz’ın başbakanlığında yaptım ama ben Çaykur’un arsasına milli piyangonun reklam bütçesinden yaptım. Rektörlük ve ana binaları ben yaptım. Açılışında üzüldüm.

Alışkanlık Haline Geldi

TAKA: Belli ki kıyaslamalar sizi hep rahatsız etmiş?

 

EYÜP AŞIK: Biz yaptıklarımızda bizden öncekiler hiçbir şey yapmadı demedik. O kadar yolları yaptık hiç bağırmadık bizden öncekiler bir şey yapmadı demedik. Bizden öncekiler de Ankara’dan Trabzon’a kadar yaptı. Atatürk döneminde kazma kürekle kredi almadan 12 senede 4 bin km demiryolu yapılmış. Bu dönemde de bin kilometre yapılmış. Şimdi diyorlar ki bizden öncekiler yapmadı. Bu haksızlık değil mi? Geçmişi karalamak öyle bir alışkanlık haline geldi işte görüyoruz. Cumhurbaşkanı yeni göreve başlarken yeni Türkiye diyor. Geçen Türkiye’nin en son 12 senesinde sen varsın. Karaladığın yanlış bulduğun 12 senesinde sen varsın. Türkiye’nin geldiği yer karalanamaz. Buraya gelmesinde herkesin emeği ve katkısı vardır. Kimisi eğitim kimisi siyasi yönden destek vermiştir.

Taka İle Tekrardan Başlıyorum

TAKA: Sayın Bakanım uzun zamandır sessizdiniz?

EYÜP AŞIK: 1-2 senedir televizyon, gazete okumuyorum. Şimdi sizle beraber siftah ediyorum. Bunları şimdi konuşma zamanı. 13 senedir aynı lafları dinleye dinleye geldik şimdi tam icraatları karşılaştırmanın zamanı. ANAP mı daha çok kattı Ak Parti mi kattı bakacağız.

 
25 Şubat 2015 Çarşamba 17:37 
Yorum YapYazdır
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
A. Şefik Mollamehmetoğlu
 
Nihat Genç
 
Türker Ertürk
 
Attila Aşut
 
Prof. Dr. Örsan Öymen
 
Mustafa Önsel
 
Havva GÜNAYDIN LAKUTOĞLU
 
Kazım DEMİR
 
Göksu Mollamehmetoğlu
 
Osman Cudi Yılmaz
 
Arslan Bulut
 
Mehmet Polat
 
Prof. Dr. Kemal Üçüncü
 
Prof. Dr. Orhan Özgür
 
Ahmet Özer
 
Ömer Faruk Altuntaş
 
Gülcan Özgür
 
Ömer Turan
 
Prof. Dr. Burhan Çuhadaroğlu
 
Mehmet Erdal Çağdaş
 
Prof. Dr. Cavit Boz
 
Hüseyin HAYDAR
 
Zekeriya Saka
 
Mehmet Kuvvet
 
Hasan Güneş
 
Erdal ÖZÇELİK
 
Serpil Satut Denizoğlu
 
Erdal Eksert
 
İnci Güngör
 
Coşkun ERUZ
 
Mehmet Akıncı
 
Ruhi  Türkyılmaz
 
İlyas Gümrükçü
 
Sami KOÇ
 
Ömer Asan
 
Kadir ŞİŞGİNOĞLU
 
Son 24 Saat
Haberler RSS Beslemesi
 
 
 
Gazete Manşetleri
 
 
Anket
Halkoylaması sonrası Türkiye'yi ne bekliyor?
1. Daha iyi bir gelecek
2. Daha kötü bir gelecek
3. Birşey değişmez
 
Arşiv
 
Tarihte Bugün
1791 - Hollanda'lı kadın hakları savunucusu Etta Palm, Gerçeğin Dostları Konfederasyonu olarak bilinen kadın kulüplerini kurdu.
1801 - I. Aleksandr Rusya İmparatorluğunun çarı oldu.
1839 - OK sözcüğü ("oll korrect") Boston Morning Post gazetesinde ilk kez kayıtlara geçti.
1848 - Macaristan, Avusturya'dan bağımsızlığını ilan etti.
1855 - Dolmabahçe Camii ibadete açıldı.
1903 - Wright Kardeşler ilk sabit kanatlı uçakları için patent başvurusunda bulundular.
1919 - Benito Mussolini, İtalya'da Fasci italiani di combattimento (sonraki Nasyonal Faşist Parti)'yu kurdu.
1921 - II. İnönü Muharebesi başladı. Yunan birlikleri, Uşak ve Bursa üzerinden, Afyon ve Eskişehir'e doğru iki koldan taarruz başlattı.
1925 - Sessiz sinema döneminin en pahalı filmi, (3.9 milyon dolar) "Ben Hur" gösterime girdi.
1931 - Türk çocuklarının ilk öğrenimlerini Türk okullarında yapmalarını zorunlu kılan kanun kabul edildi.
1933 - Alman Milli Meclisi Reichstag, Adolf Hitler'e kararnamelerle ülkeyi yönetme yetkisi verdi.
1946 - Zekeriya Sertel ve Sabiha Sertel, Cami Baykut ve Halil Lütfi Dördüncü, çeşitli hapis cezalarına çarptırıldı. Daha sonra dava Yargıtayca bozuldu ve gazeteciler serbest bırakıldılar.
1949 - Büyük Doğu dergisi sahibi Necip Fazıl Kısakürek, kumar oynarken polis tarafından yakalandı.
1956 - Pakistan, ilk İslam cumhuriyeti oldu.
1959 - Ankara'da yayınlanan Öncü gazetesi süresiz olarak kapatıldı.
1960 - Said Nursi Mardin'de vefat etti.
1971 - Türkiye Halk Kurtuluş Ordusu liderlerinden Deniz Gezmiş'in arkadaşları Hüseyin İnan ve Mehmet Nakipoğlu yakalandı.
1972 - Cumhurbaşkanı Cevdet Sunay; Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan hakkında verilen idam cezalarını onayladı.
1974 - Hükümet, İmralı Adası'nda gömülü olan Adnan Menderes, Fatin Rüştü Zorlu ve Hasan Polatkan'ın mezarlarının başka bir yere taşınabilmesine izin verdi.
1977 - Liselerde okutulan "Felsefeye Başlangıç" adlı kitabın yazarı Prof. Nebahat Küyel, Aleviler'i küçük düşürme iddiasıyla yargılandı.
1979 - MSP eski milletvekili Halit Kahraman eroin kaçırırken Yunanistan'da yakalandı.
1989 - Utah Üniversitesi'nden Stanley Pons ve Martin Fleischmann, soğuk füzyon konusundaki buluşlarını açıkladılar.
1990 - Cizre'de binlerce kişi yürüyüş yaptı.
1992 - Şırnak'ın Cizre ilçesinde çıkan olaylarda, güvenlik güçleri ile göstericiler arasındaki çatışmaları izleyen Sabah Gazetesi muhabiri İzzet Kezer başından vurularak öldü.
1994 - Aeroflot tipi bir yolcu uçağı Sibirya'da düştü: 75 kişi öldü.
1994 - Meksika başkan adayı Luis Donaldo Colosio, seçim hazırlıkları sırasında düzenlenen bir suikast sonucu öldürüldü.
1996 - Ankara'da öğrenciler harçları protesto eylemi yaptılar. Çıkan olaylar sonrasında Dil Tarih Coğrafya Fakültesi binasına giren polis 127 öğrenciyi gözaltına aldı. Olaylarda 51 polis ve 100 öğrenci yaralandı.
1996 - Refah Partisi Genel Başkan Yardımcısı Oğuzhan Asiltürk, Türk Silahlı Kuvvetleri'ni din düşmanlığı yapmakla suçladı.
1998 - Bakanlar Kurulunda irticayla mücadelede alınması gereken önlemleri içeren yasa tasarılarının büyük bölümü imzalandı.
1999 - Paraguay Başkan yardımcısı Luis María Argaña suikast sonucu öldürüldü.
2000 - Galatasaray futbol takımı, Avrupa Futbol Birliği, UEFA Kupası çeyrek finalinde deplasmandaki ilk maçta 4-1 yendiği Mallorca'yı Ali Sami Yen Stadı'nda da yenip, yarı finalist oldu.
2001 - NATO, Kosova savaşında seyreltilmiş uranyum mermisi kullandığını itiraf etti.
2001 - Sovyet uzay istasyonu Mir'in görevi sonlandırıldı.
2004 - Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü'nce yürütülen Şehitler Coğrafyası projesi kapsamında yapılan araştırmalar sonucu, Gelibolu Yarımadası'nda iki bin askerin gömüldüğü gerçek şehitlik bulundu.
2008 - Ergenekon soruşturması kapsamında gözaltına alınan İlhan Selçuk, savcılık sorgusunun ardından serbest bırakıldı ve yurt dışına çıkışı yasaklandı.
625 - Arabistan'da Müslümanlarla Kureyşler arasında Uhud Savaşı başladı.
 
Lig Puan Durumu
 
Takımlar
O
G
B
M
P
1
Galatasaray
26
17
3
6
54
2
Başakşehir
26
16
5
5
53
3
Beşiktaş
26
14
8
4
50
4
Fenerbahçe
26
13
9
4
48
5
Trabzonspor
26
11
9
6
42
6
Kayserispor
26
11
8
7
41
7
Göztepe
26
11
7
8
40
8
Sivasspor
26
11
5
10
38
9
Akhisarspor
26
9
7
10
34
10
Malatyaspor
26
9
7
10
34
11
Bursaspor
26
9
6
11
33
12
Kasımpaşa
26
8
7
11
31
13
Alanyaspor
26
8
4
14
28
14
Antalyaspor
26
7
7
12
28
15
Osmanlıspor
26
7
6
13
27
16
Gençlerbirliği
26
6
9
11
27
17
Konyaspor
26
6
6
14
24
18
Karabükspor
26
3
3
20
12
 
Şampiyonlar Ligi
 
UEFA Avrupa Ligi
 
Alt Lig
 
Süper Loto
22.03.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu030708384953
 
On Numara
19.03.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu04051112182629313233353740475051546370717980
 
Sayısal Loto
17.03.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu021617314448
 
Şans Topu
21.03.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu032023272912
 
Namaz Vakitleri
 
  • İmsak04:31
  • Güneş06:12
  • Öğlen12:39
  • İkindi16:07
  • Akşam18:45
  • Yatsı20:15
 
 
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık