Seçmen adresini sorgulamak için TIKLA

Ana Sayfa » Güncel » AKP aday adayı olan Eyüp Aşık'ı 6 ayda ne döndürdü?

AKP aday adayı olan Eyüp Aşık'ı 6 ayda ne döndürdü?

Trabzon'un son 30 yılının önemli siyasetçilerinden, kapatılan ANAP'ın ilk döneminde eski Başbakan ve Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın genel başkan yardımcısı, ANAP ve DYP dönemi bakanı Eyüp Aşık, AKP Trabzon Milletvekilliği için aday adayı oldu. Oysa daha 6 ay önce bir gazeteye verdiği röportajda, Erdoğan ve AKP Hükümeti'ne çok ağır eleştirilerde bulunmuştu. Bu durum ''6 ayda ne değişti de Eyüp Aşık böylesine bir U dönüşü yaptı'' sorusunu akla getirdi.

 
25 Şubat 2015 Çarşamba 17:37 
Yorum YapYazdır
 
 
AKP aday adayı olan Eyüp Aşık'ı 6 ayda ne döndürdü?

manşetttt

 

Trabzon AKP'ye aday adayı olarak 49 isim başvurdu. Bunlar arasında yakın zamana kadar hükümeti eleştiren birçok isim de bulunuyor. AKP'ye bu ilginin neden kaynaklandığı merak konusu olurken, bazı iş adamı ve kurum temsilcilerinin ihale, bazı büroratların makam, bazı eski syasetçilerin ise yeni ikmal peşinde olduğu konuşuluyor.

 

EYÜP AŞIK'IN ŞAŞIRTAN ADAY ADAYLIĞI

Bu isimler arasında kamuoyunda en çok şaşkınlık yaratan isim Eyüp Aşık. Siyasetin en üst noktalarında bulunmuş, daha düne kadar çok Erdoğan hükümetlerine veryansın eden Aşık'ın, nasıl olup da AKP'den aday adayı olduğu anlaşılamadı.

 

ŞOK ELEŞTİRİLER

Oysa Aşık, 1 Eylül 2014'te, yani 6 ay önce Taka gazetesine verdiği röportajda, AKP hükümetini ve Erdoğan'ı çok ağır biçimde eleştirmişti.

 

İşte o röportajdan öne çıkan bazı bölümler:

 

Bir kere çözüm süreci kritik. Bugüne kadar da günü kurtarmaya oynadılar. Birbirlerini test ettiler. Çok fazla bir adım atılmadı.

 

.  Dış ilişkiler felaket durumda. Başbakan başka birisinden devralmadı. Kendisi dış işleri bakanıydı şimdi başbakan oldu. Dış ilişkilerde ne problemler yaşandıysa onun zamanında ve onun kararlarıyla daha çok yaşandı. Onun şanssızlığıyla ya da beceriksizliğiyle diyebiliriz. İslam ülkelerinin liderliğine soyunan bir Türkiye’nin 4-5 tane önemli ülkesinde elçisi yok. Bağlantılar kopmuş durumda..

 

Keşke hiçbir olaya hiç karışmamış olsaydı. Eskiden hiçbir şeye karışmayan Türkiye deniliyordu ya, hiçbir şeye karışmayan Türkiye bundan iyiydi. Hiç değilse hiç biriyle düşman değildi. Alışverişimiz gidiş gelişimiz sürüyordu.

 

Dünya ülkeleri ve Avrupa ülkeleriyle de çok iyi değiliz. Kopukluklar var. Hükümet ekonomik olarak da çok iyi değil.

 

. (Ekonomide) Büyük sıkıntılar olacak. İki başlılığa gider diye düşünüyorum.

 

Siyaseten muhatap herhalde Cumhurbaşkanı olacak. Davutoğlu bana rey verin diyeceğini düşünmüyorum. Çok yakın zamanda cumhurbaşkanı meydanlara çıkıp benim partime rey verin diyebilir.

 

Cumhurbaşkanı bugüne kadar hep kıra döke geldi, bundan sonra da devam edeceğine inanıyoruz. O yüzden bunlar beklenen şeyler. Türk halkının alışkanlıklarına uygun davranışlar beklememek lazım. Devletin temelini sarsacak, hukuk sistemini sarsacak, geleneklerini yok edecek davranışları doğru bulmuyorum.

 

Böyle bir gösteriye girmek doğru değil. Her gelen bir yerini hırpalasa 1000 yıllık devlet geleneği olmasa bu günlere gelemezdik. Demokrasi ve hukukun korunması gerekir.

 

. Ekonomik sebeplere girmeden bu ikisinden (CHP'nin muhafazakar kesime yönelmesi ve açılımdan doılayı MHP'ye yöneliş) ötürü de önümüzdeki dönem iktidarla muhalefet yer değiştirilirse çok sürpriz sayılamaz.

 

Ak parti iktidarı ne yaptı. Böyle hastane, okul, yol, elektrik, telefon, istihdam spor sahası gibi. 15 senede neler yapıldı tarttığımız zaman hiç öyle söylendiği gibi bizden öncekiler ne yaptı değil masaya yatırdığımız zaman görülecek ki bu iktidar döneminde yapılanlar bizim 3’te birimiz kadar değil.

 

Ak Parti’nin Trabzon’da devraldığı 600 civarı köyün, yayla ve mesireleriyle berabertamamında yol vardı. Tamamında elektrik vardı. Tamamında telefon vardı. Su vardı her kapıda yol vardı. Her evde de en az 1 veya 2 tane de emekli vardı. Emekli deyip geçme toplumu ayakta tutan onlardır. Trabzon’un ana sahil yolu hariç iç kesimlerde ilçelerde 500 km asfalt karayolu vardı. Bugün bu 501 km değil

 

70’li yıllarda 1. Köprü 80’li yıllarda 2. Köprü o imkanlarda yapıldı. Sen 3. Köprüyü zaten 10 sene geciktirmişsin. 3. Boğaz köprüsü 2 binli yıllarda açılmış olmalıydı. Orada iki köprü yapan adam hiç bağırmamış benden öncekiler neden yapmadı demedi. Ama bu kıyameti koparıyor.

 

Rize Üniversitesi’ni ben Çaykur’un arsasına milli piyangonun bütçesinden yaptım. Sayın Tayyip Erdoğan bunu açarken bizden öncekiler hiçbir şey yapmadı dedi kurdeleyi kesti.

 

Atatürk döneminde kazma kürekle kredi almadan 12 senede 4 bin km demiryolu yapılmış. Bu dönemde de bin kilometre yapılmış. Şimdi diyorlar ki bizden öncekiler yapmadı. Bu haksızlık değil mi?

 

Cumhurbaşkanı yeni göreve başlarken yeni Türkiye diyor. Geçen Türkiye’nin en son 12 senesinde sen varsın. Karaladığın yanlış bulduğun 12 senesinde sen varsın. Türkiye’nin geldiği yer karalanamaz. Buraya gelmesinde herkesin emeği ve katkısı vardır.

 

İŞTE RÖPORTAJIN TAMAMI

 

Devlet Eski Bakanı Eyüp Aşık Bir Yıllık Sessizliğini Taka Gazetesine Bozdu

Karadeniz Teknik Üniversitesi Makine mühendisliği Fakültesi’nden mezun oldu. Anavatan Partisi‘nde önemli görevlerde bulunan Eyüp Aşık, 17, 18, 19, 20’nci dönem ANAP ve DYP Trabzon Milletvekilliği yaptı. 53. Hükümette Devlet Bakanı oldu. 7 Ağustos 2001tarihinde ANAP kongresinde Mesut Yılmaz‘ın karşısında parti genel başkanlığı için aday oldu ve kaybetti. 28 Ağustos 2001 tarihinde Anavatan Partisi’nden istifa ederek Doğru Yol Partisi’ne katıldı. TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu eski Başkanıdır. Evli ve beş çocuk babası.

 

TAKA: İktidarın en önemli icraatlarından biri olarak çözüm süreci gösteriliyor, öyle mi?

EYÜP AŞIK: Öyle çok sorunsuz bir Türkiye devralmadılar. Çözüm süreci, terörün ne olduğu ne olacağı belli değil. Terör bitecek mi bitmeyecek mi? biterse neye mal olacak? Neler verilecek. Bir kere çözüm süreci kritik. Bugüne kadar da günü kurtarmaya oynadılar. Birbirlerini test ettiler. Çok fazla bir adım atılmadı.

Dış İlişkiler Felaket Durumda

TAKA: Dış politikayı nasıl görüyorsunuz?

1EYÜP AŞIK: Dış ilişkiler felaket durumda. Başbakan başka birisinden devralmadı. Kendisi dış işleri bakanıydı kimdi başbakan oldu. Dış ilişkilerde ne problemler yaşandıysa onun zamanında ve onun kararlarıyla daha çok yaşandı. Onun şanssızlığıyla ya da beceriksizliğiyle diyebiliriz. İslam ülkelerinin liderliğine soyunan bir Türkiye’nin 4-5 tane önemli ülkesinde elçisi yok. Bağlantılar kopmuş durumda.

Hiçbir Şeye Karışmayan Türkiye Bundan İyiydi

TAKA: Mısır, İsrail, Suriye ile de koptuk?

EYÜP AŞIK: Esat’la tekrar barışma olmaz. Yeni bir hükümet olsa belki ‘benim politikam’ ayrı ama şimdi Esat’la İsrail’le gel otur konuşalım denebilir mi? Mısır’la gel otur konuşalım denebilir mi? Bunlar yeniden düzenlenmezse Türkiye hem ekonomik açıdan hem de komşular açısından iyi değil. Keşke hiçbir olaya hiç karışmamış olsaydı. Eskiden hiçbir şeye karışmayan Türkiye deniliyordu ya, hiçbir şeye karışmayan Türkiye bundan iyiydi. Hiç değilse hiç biriyle düşman değildi. Alışverişimiz gidiş gelişimiz sürüyordu.

Parti İçi Sorunlar 1 Sene Sonraya Ertelediler

TAKA: Tayyip Erdoğan Köşk’e çıkarken tasfiye yaptı mı?

2EYÜP AŞIK: Dünya ülkeleri ve Avrupa ülkeleriyle de çok iyi değiliz. Kopukluklar var. Hükümet ekonomik olarak da çok iyi değil. Geçiş hükümetimidir değildir. Çok büyük değişiklikler yapılmadı. Parti içi dengeler zor olacak. Siyasetin önemli kişilerinden 50-100 kişiyi siyaset dışında bırakmak kolay değil. Daha bu başlangıç. 2015 geçimlerine bırakılmış bir kısmı. 3 dönemlikler falan. Parti içi sorunlar 1 sene sonraya ertelenmiş. Tasfiyeler seneye ertelenmiş durumda.

Siyaset Mantığı Bana Bu Sene Seçim Yaparlar Diyor

TAKA: Çok deneyimlisiniz, bir erken seçim olur mu?

EYÜP AŞIK: Hükümet sorunsuz bir hükümet devralmamıştır. Ayrıca her dönemde hükümetlerin karşısına konjektür gereği yeni sorunlar çıkar. Bunları aşabilecek mi, bunları aşarken halk desteğini alabilecek mi? bilemiyoruz. Bana hala bu sene seçim yaparlar gibi geliyor. Aklın yolu bu sene seçim yapmaktır. Bütün bu sorunları 1 sene sonraya taşımak mantıklı değil. Gerçi önümüzde bir seçim görünmüyor ama siyasi mantık bana bu sene seçim olacağını söylüyor. Bir yandan Cumhurbaşkanlığı seçiminden moralli çıkmış bir Ak Parti, bir yandan moralsiz ve dağınık çıkmış bir muhalefet. Bir yanda da bir an önce seçim olup anayasa değiştirmek isteyen bir cumhurbaşkanı. O zaman yapmak lazım, neden 1 sene sonraya bırakıyorsun. Şu anda görünürde seçim yok ama bana sorsan yüzde 99 seçim yapması lazım.

Ak Parti İki Başlılığa Gider

TAKA: Sayın Bakanım AK Parti bölünür mü?

EYÜP AŞIK: 2 seçim olmasından dolayı başta yatırım olmak üzere birçok şey ertelendi. Karayolları ve bütün kuruluşlar bu sene doğru düzgün ödenek ayırmadılar. Bir çok şey ekonomide de ertelenmiş. Yeni hükümet biraz daha halkı zorlayıcı kemer sıkma politikası getireceğini düşünüyorum. Babacan ve Şimşek ile birlikte eski hükümetin ekonomi kısmıyla devam kararı alsalar da çok uyumlu çalışabileceklerine inanmıyorum. Büyük sıkıntılar olacak. İki başlılığa gider diye düşünüyorum.

Başbakan Yakında Oy İstemeye Başlar

TAKA: Tayyip Erdoğan oyuna girer mi?

4EYÜP AŞIK: Siyaseten muhatap herhalde Cumhurbaşkanı olacak. Davutoğlu bana rey verin diyeceğini düşünmüyorum. Çok yakın zamanda cumhurbaşkanı meydanlara çıkıp benim partime rey verin diyebilir. Önce biraz eleştirilerini yapar muhalefete. Sonra oy ister.

Bugünlere Kıra Döke Geldi

TAKA: Siyaset normalleşir mi?

EYÜP AŞIK: Cumhurbaşkanı bugüne kadar hep kıra döke geldi, bundan sonra da devam edeceğine inanıyoruz. O yüzden bunlar beklenen şeyler. Türk halkının alışkanlıklarına uygun davranışlar beklememek lazım. Devletin temelini sarsacak, hukuk sistemini sarsacak, geleneklerini yok edecek davranışları doğru bulmuyorum. Zorunluluktan yapılır anlarım ama bunları artık zevk haline getirdi. Alışkanlıkları gelenekleri ne güzel değiştiriyoruz bozuyoruz kırıyoruz diyor. Böyle bir gösteriye girmek doğru değil. Her gelen bir yerini hırpalasa 1000 yıllık devlet geleneği olmasa bu günlere gelemezdik. Demokrasi ve hukukun korunması gerekir.

Önümüzdeki Seçimlerde Muhalefetle İktidar Yer Değiştirebilir

TAKA: 2015 için neler öngörüyorsunuz?

EYÜP AŞIK: Vatandaş muhalefeti başarısız buluyor ama son seçimde iki ana partinin toplamıyla iktidar toplamı eşitti. Artık ikisini muhalefet kabul ediyoruz. İkisinin toplamı iktidara eşitti. Bu demektir ki bundan sonra herhangi bir seçimde muhalefetle iktidar yer değiştirebilir. Öyle hepten imkansız görmemek lazım. 30 mart seçimlerinin sonuçları bunu söylüyor. Veya bundan önceki milletvekilliği seçimlerine bakarsan iktidar ve muhalefetin oyları birbirine çok yakın. Bunu gördükten sonra yapılabilecek iyi stratejilerle bu değişim sağlanabilir.

CHP Muhafazakar Kesimle Bütünleşme Gayreti İçerisinde

TAKA: CHP’nin Kılıçdaroğlu ile yaptığı açılıma ne diyeceksiniz?

5EYÜP AŞIK: CHP’nin dindar kesimle bütünleşme barışma sorunu var. Türkiye’nin yüzde 70’i muhafazakar CHP’yi karşıt bir parti olarak görüyorlar. Son zamanlarda Deniz Baykal’la başlayan CHP’nin o eski alışkanlıklarını değiştirip muhafazakar kesimle bütünleşme gayreti içerisine girdi. Bu nedir başörtüsünü sorun olmaktan çıkardı CHP. Halbu ki CHP’nin birinci sorunuydu başörtüsü. Laiklik konusunu halkı sıkacak şekilde savunmaktan vazgeçti. Muhafazakar adaylar göstermeye çalıştı. Ankara’da gösterdiği gibi. İhsanoğlu’nin adaylığı gibi. CHP’nin kendi içersinde buna direnç olmasına rağmen buradaki gayret muhafazakar kesime açılmaktır. Bu gelecek seçimde çok daha ilerleyebilir. Muhafazakar kesimle bütünleşme sağlanabilir. Kısa sürece halkın bunu hemen benimsemesini kabul edemeyiz. Ama kararlı bir şekilde çok sayıda örneklerle CHP bu yolda mesafe alabilir.

Çözüm sürecinin doğuracağı sonuçlarla da MHP’nin oy artışını beklemek gerekir. Ekonomik sebeplere girmeden bu ikisinden ötürü de önümüzdeki dönem iktidarla muhalefet yer değiştirilirse çok sürpriz sayılamaz. 30 Mart seçimleri esas alınırsa bu görünüyor.

Trabzon’da Neler Yapıldı?

TAKA: AK Parti ile kendi iktidarınızı hiç karşılaştırdınız mı?

EYÜP AŞIK: Bugün itibariyle gelecek seneyi de sayarsanız AK Partinin 15 sene iktidarı söz konusu. Geçmişte benim de 20 sene milletvekilliğim oldu ama iktidarda 15 senesi geçti. Yani şimdi 15’e 15 oldu. Tam bir mukayese etme zamanı geldi gibi geliyor bana. Bunu rakamlarla isimlerle ölçülerle Türkiye genelinden ve de Trabzon’da.  Trabzon’da 15 senede Anavatan iktidarları ne yaptı. Ak parti iktidarı ne yaptı. Böyle hastane, okul, yol, elektrik, telefon, istihdam spor sahası gibi. 15 senede neler yapıldı tarttığımız zaman hiç öyle söylendiği gibi bizden öncekiler ne yaptı değil masaya yatırdığımız zaman görülecek ki bu iktidar döneminde yapılanlar bizim 3’te birimiz kadar değil.

Bizden Öncekiler Bir Şey Yapmadı Demek Çok Büyük Haksızlıktır

TAKA: Zaman zaman iktidar mensupları bizden öncekileri ne yaptı, biz cumhuriyet tarihindeki kadar hizmet yaptık diyorlar?

EYÜP AŞIK: Ak Parti’nin Trabzon’da devraldığı 600 civarı köyün, yayla ve mesireleriyle berabereyup-asik-epstamamında yol vardı. Tamamında elektrik vardı. Tamamında telefon vardı. Su vardı her kapıda yol vardı. Her evde de en az 1 veya 2 tane de emekli vardı. Emekli deyip geçme toplumu ayakta tutan onlardır. Trabzon’un ana sahil yolu hariç iç kesimlerde ilçelerde 500 km asfalt karayolu vardı. Bugün bu 501 km değil. Sadece Of’ta 10 km duble ilave edildi. Böyle bir mukayese varken bizden öncekiler bir şey yapmadı demek çok büyük haksızlıktır.

Gelelim hastanelere. Trabzon’da ilçeleriyle beraber hastanelerin hepsi vardı. Şimdi kalkmış bir tane Kaşüstü’ne bir tane de Akçaabat’a hastane yapılınca bizden öncekiler hiç hastaneler yapmadı diyorsunuz. Bizden öncekiler de yaptı. Bizim zamanımızda da vardı. Trabzon’un çim saha olmayan ilçesi yoktu. Bizden öncekiler bir şey yapmadı demek haksızlık olur.

Tartışılma Zamanı Geldi

TAKA: Sayın Aşık hizmetleri kıyaslayabiliriz diyorsunuz?

EYÜP AŞIK: Bunları tartışmanın zamanı geldi. 15 seneyi mukayese edeceğiz. Neler vardı neler oldu tartışacağız. İstanbul’da iki tane köprü vardı. 3. Köprüyü yapıyoruz diye dünya ayağa kalktı. Bu da Türkiye’nin gelecek 20 yıllık geliri satılarak yapılmış. Bu da ayrı bir mesele. 70’li yıllarda 1. Köprü 80’li yıllarda 2. Köprü o imkanlarda yapıldı. Sen 3. Köprüyü zaten 10 sene geciktirmişsin. 3. Boğaz köprüsü 2 binli yıllarda açılmış olmalıydı. Orada iki köprü yapan adam hiç bağırmamış benden öncekiler neden yapmadı demedi. Ama bu kıyameti koparıyor. Havaalanı da aynı. Iğdır’a yaptım diye kıyamet kopuyor. 50 ilde zaten bunu gibi havaalanı vardı.

Rize Üniversitesi’ni Ben Yaptım

TAKA: Sizin yaptıklarınız da var, hem de çok?

EYÜP AŞIK: Rize Üniversitesi’ni ben Çaykur’un arsasına milli piyangonun bütçesinden yaptım. Sayın Tayyip Erdoğan bunu açarken bizden öncekiler hiçbir şey yapmadı dedi kurdeleyi kesti. Rize Üniversitesi’ni Mesut Yılmaz da değil ben yaptım. Tabi ki Mesut Yılmaz’ın başbakanlığında yaptım ama ben Çaykur’un arsasına milli piyangonun reklam bütçesinden yaptım. Rektörlük ve ana binaları ben yaptım. Açılışında üzüldüm.

Alışkanlık Haline Geldi

TAKA: Belli ki kıyaslamalar sizi hep rahatsız etmiş?

 

EYÜP AŞIK: Biz yaptıklarımızda bizden öncekiler hiçbir şey yapmadı demedik. O kadar yolları yaptık hiç bağırmadık bizden öncekiler bir şey yapmadı demedik. Bizden öncekiler de Ankara’dan Trabzon’a kadar yaptı. Atatürk döneminde kazma kürekle kredi almadan 12 senede 4 bin km demiryolu yapılmış. Bu dönemde de bin kilometre yapılmış. Şimdi diyorlar ki bizden öncekiler yapmadı. Bu haksızlık değil mi? Geçmişi karalamak öyle bir alışkanlık haline geldi işte görüyoruz. Cumhurbaşkanı yeni göreve başlarken yeni Türkiye diyor. Geçen Türkiye’nin en son 12 senesinde sen varsın. Karaladığın yanlış bulduğun 12 senesinde sen varsın. Türkiye’nin geldiği yer karalanamaz. Buraya gelmesinde herkesin emeği ve katkısı vardır. Kimisi eğitim kimisi siyasi yönden destek vermiştir.

Taka İle Tekrardan Başlıyorum

TAKA: Sayın Bakanım uzun zamandır sessizdiniz?

EYÜP AŞIK: 1-2 senedir televizyon, gazete okumuyorum. Şimdi sizle beraber siftah ediyorum. Bunları şimdi konuşma zamanı. 13 senedir aynı lafları dinleye dinleye geldik şimdi tam icraatları karşılaştırmanın zamanı. ANAP mı daha çok kattı Ak Parti mi kattı bakacağız.

 
25 Şubat 2015 Çarşamba 17:37 
Yorum YapYazdır
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
 
 
Son 24 Saat
Haberler RSS Beslemesi
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
Attila Aşut
 
Nihat Genç
 
A. Şefik Mollamehmetoğlu
 
Prof. Dr. Orhan Özgür
 
Arslan Bulut
 
Mehmet Polat
 
Türker Ertürk
 
Ahmet Özer
 
Göksu Mollamehmetoğlu
 
Gülcan Özgür
 
Ömer Turan
 
Osman Cudi Yılmaz
 
Ömer Faruk Altuntaş
 
Prof. Dr. Burhan Çuhadaroğlu
 
Prof. Dr. Cavit Boz
 
Prof. Dr. Kemal Üçüncü
 
Hüseyin HAYDAR
 
Zekeriya Saka
 
Mehmet Kuvvet
 
Hasan Güneş
 
Erdal ÖZÇELİK
 
Serpil Satut Denizoğlu
 
Erdal Eksert
 
İnci Güngör
 
Kazım DEMİR
 
Coşkun ERUZ
 
Mehmet Akıncı
 
Ruhi  Türkyılmaz
 
İlyas Gümrükçü
 
Sami KOÇ
 
Ömer Asan
 
Prof. Dr. Örsan Öymen
 
Kadir ŞİŞGİNOĞLU
 
Mustafa Önsel
 
 
 
Gazete Manşetleri
 
 
Lig Puan Durumu
 
Takımlar
O
G
B
M
P
1
Beşiktaş
20
13
5
2
44
2
Başakşehir
21
12
7
2
43
3
Galatasaray
21
12
4
5
40
4
Fenerbahçe
21
10
7
4
37
5
Antalyaspor
21
10
5
6
35
6
Osmanlıspor FK
21
7
9
5
30
7
Trabzonspor
20
9
3
8
30
8
Konyaspor
21
7
7
7
28
9
Bursaspor
21
8
4
9
28
10
K.D.Ç. Karabük
21
8
3
10
27
11
Gençlerbirliği
20
6
8
6
26
12
Kasımpaşa
21
7
4
10
25
13
Akhisar Bld.
20
6
6
8
24
14
Kayserispor
21
6
4
11
22
15
Alanyaspor
20
6
3
11
21
16
Ç. Rizespor
21
5
5
11
20
17
Adanaspor
21
4
5
12
17
18
Gaziantepspor
20
4
3
13
15
 
Şampiyonlar Ligi
 
UEFA Avrupa Ligi
 
Alt Lig
 
 
Anket
2016 TÜRKİYE AÇISINDAN NASIL GEÇECEK?
ÇOK İYİ
İYİ
BİR ŞEY DEĞİŞMEZ
KÖTÜ
ÇOK KÖTÜ
 
Namaz Vakitleri
 
  • İmsak05:22
  • Güneş07:02
  • Öğlen12:46
  • İkindi15:45
  • Akşam18:08
  • Yatsı19:38
 
Tarihte Bugün
1600 - Peru'daki Huaynaputina yanardağı Güney Amerika tarihindeki en şiddetli patlamayla püskürdü.
1807 - ABD eski başkan yardımcısı Aaron Burr vatana ihanet iddiasıyla tutuklandı.
1861 - Rusya'da toprağa bağlı kölelik yasaklandı.
1878 - Thomas Edison fonografın patentini aldı.
1881 - Kansas'ta tüm alkollü içecekler yasaklandı.
1915 - I. Dünya Savaşı: Gelibolu muharebeleri başladı.
1915 - İtilaf devletleri'nin Çanakkale'ye denizden yaptıkları saldırı püskürtüldü.
1925 - Telsiz tesisi hakkındaki kanun çıktı. Türkiye'de radyonun kurulması TBMM'de kabul edildi.
1928 - Amacı yoksul kadınlara yardım etmek olan "Himaye-i Etfal Kadın Yardım Cemiyeti" kuruldu. Cemiyetin adı 1938'de Yardım Sevenler Derneği olarak değiştirildi. Mevhibe İnönü derneğin fahri başkanıydı.
1932 - Halkevleri kuruldu. 1951'de Demokrat Parti hükümeti tarafından kapatıldı.
1945 - II. Dünya Savaşı: Iwo Jima muharebesi. Yaklaşık 30.000 ABD askeri Batı Pasifik'teki Iwo Jima adasına çıktı. Japon ordusunun şiddetli direnişi ile karşılaşan ABD birlikleri adada kontrolü ancak bir ay sonra sağlayabildiler.
1947 - İstanbul'da et giderek pahalılaşıyor; İstanbul Belediyesi halkı et boykotuna çağırdı.
1956 - Türkiye-Macaristan milli futbol maçı Mithatpaşa Stadı'nda oynandı. Türkiye Macaristan'ı 3-1 yendi.
1957 - Türk Ordusu'nun ilk kadın doktor subayı Sema Aran göreve başladı.
1959 - Londra Konferansı sona erdi. İngiltere Kıbrıs'ın bağımsızlığını tanıdı. İngiltere, Türkiye ve Yunanistan, Kıbrıs'ta garantör devlet oldu. Bağımsızlığın resmi olarak ilan edilmesi 16 Ağustos 1960'da oldu.
1968 - Larnaka uluslararası havaalanındaki bir uçak kaçırma olayına, Kıbrıslı yetkililerden izin almaksızın müdahale etmeye kalkan Mısır komando birliğinin 15 üyesi, Kıbrıs milli muhafızları tarafından öldürüldü.
1972 - Güvenlik güçleri, sabaha karşı Fındıkzade ve Arnavutköy'de operasyonlar düzenledi. Türkiye Halk Kurtuluş Partisi-Cephesi (THKP-C ) üyesi Ulaş Bardakçı öldürüldü.
1975 - Devlet Sinema Televizyon Enstitüsü kuruldu.
1985 - İspanya havayollarına ait Boeing 747 tipi bir yolcu uçağı Oiz dağlarına (İspanya) çarparak düştü: 148 kişi öldü.
1985 - William J. Schroeder, yapay kalp takıldıktan sonra hastaneden taburcu edilip evine gönderilebilen ilk hasta oldu.
1985 - Türk aktör Haluk Bilginer'in de rol aldığı BBC pembe dizisi ünlü EastEnders'ın ilk bölümü İngiltere'de yayımlandı. Dizi halen devam etmektedir.
1985 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren bozuk ilaç yapanlar için " Bu adamların kafasını koparmak lazım" dedi.
1986 - SSCB Mir uzay istasyonu'nu uzaya gönderdi.
1994 - Libya'da şeriat uygulamasına geçildi; İslami takvim uygulanmaya başlandı.
1994 - Haftalık Newroz gazetesi yayımlanmaya başladı.
1994 - Adalar Belediye Başkanı ANAP'lı Recep Koç Büyükada vapur iskelesinde uğradığı silahlı saldırıda öldürüldü. İki kişi de yaralandı. Recep Koç'u, kaçak yapısını yıktırdığı Osman Özgen adlı bir vatandaşın öldürdüğü bildirildi.
1997 - İran'ın Ankara Büyükelçisi Bagheri, Sincan'da düzenlenen Kudüs gecesindeki konuşmaların ardından, artan tepkiler nedeniyle ülkesine gitti.
1997 - Başbakan Tansu Çiller Meclis'te mal varlığı soruşturmasından aklandı.
1998 - Rusya'dan Türkiye'ye boru hattı ile doğalgaz getirecek Mavi Akım Projesi için müteahhit firmalar arasında anlaşma imzalandı.
2001 - Milli Güvenlik Kurulu'nun Çankaya Köşkü'nde yapılan şubat ayı toplantısında, Başbakan Bülent Ecevit, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ile yaşadığı tartışma nedeniyle toplantıyı terk etti.
2008 - Küba lideri Fidel Castro görevinden ayrıldığını açıkladı.
 
Arşiv
 
Süper Loto
16.02.2017 Tarihli Çekiliş Sonucu061028294753
 
On Numara
13.02.2017 Tarihli Çekiliş Sonucu04050717202627282938394244525456606572747578
 
Sayısal Loto
18.02.2017 Tarihli Çekiliş Sonucu021828333640
 
Şans Topu
15.02.2017 Tarihli Çekiliş Sonucu031112192409
 
 
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık