Haberleşme özgürlüğüne büyük darbe: Dijital fişleme

Ana Sayfa » Ekonomi » AKP 7 yılda 551 milyar doları betona gömdü

AKP 7 yılda 551 milyar doları betona gömdü

CHP İzmir Milletvekili Selin Sayek Böke SÖZCܒye konuştu. Böke, “Siyasi ve ekonomik anlayışın iflasını yaşıyoruz” dedi ve ekledi: Türkiye, son 7 yılda betona 551 milyar dolar yatırdı. Sadece yüzde 1 zenginleşti, 16 milyon vatandaş yoksul. Bu ekonomik düzeni değiştirmeliyiz. Üretime odaklanmalıyız. Çözüm cumhuriyet değerlerinde.

 
3 Haziran 2018 Pazar 09:34 
Yorum YapYazdır
 
 
AKP 7 yılda 551 milyar doları betona gömdü

Özlem GÜRSES/Sözcü

Ankara'da bir kafede oturuyoruz. Hepimizin anlayacağı açıklıkla, tane tane, sakin sakin anlatıyor Selin Hoca. “2002'de tüketicinin 6 milyar lira borcu varken bugün bu rakam 560 milyar liraya ulaşmış durumda” diyor… Sadece bu değil, ekonomiye dair verdiği her rakam çok çarpıcı. “Peki muhalefetin çözüm önerisi var mı?” diyenlere, işte CHP'nin ekonomi programını kaleme alan isimlerden Selin Sayek Böke'nin çok konuşulacak sözleri…

‘BUNUN ADI BÜYÜME FAŞİZMİ'

– Biz krizde miyiz?

Bir siyasi ve ekonomik anlayışın iflasını yaşadığımız kesin. Tek sıkıntı, bu çöküşün altında kalanlar sadece bu anlayışı getirenler değil, 80 milyon yaşıyoruz sonuçlarını.

– Nedir o anlayış, gereğinden fazla bir kalkınma politikası mı?

Keşke bir kalkınma politikası olsaydı. Bunun adı “büyüme fetişizmi”dir. Ne pahasına olursa olsun büyüyelim… Siz 80 milyonu değil, sizi siyasi olarak ayakta tutacak bir kesimi büyütecek bir model tasarlıyorsunuz. AKP'nin modeli bu. Toplamda bir büyüme varmış gibi gözüküyor ama o büyümeden faydalanan insan sayısı çok sınırlı.

– Benim anlamadığım şu, bunca büyürken nasıl oluyor da hiç yeni fabrika yok?

Çünkü betonlaşıyoruz, tozu dumanı hiç bitmeyen koca bir şantiye artık Türkiye. Zaten değişmesi gereken o. Ekonomik olarak “betonlaşmış” bir düzen yerine, betonla ekonomik faaliyet üretmenin yerine, daha sürdürülebilir, kalıcı bir düzene geçmeliyiz.

‘SANAYİYE ODAKLANMALIYIZ'

– Nasıl geçeceğiz o düzene?

Sanayi üretimine odaklanarak. Tarımda çiftçinin ürünü bir fabrikaya girsin, orada bir sınai ürüne dönüştükten sonra da doğru pazarlara satılabilsin. Ekonominin içinde sadece beton yok. Tarım, sanayi, hizmetler var… AKP'nin ekonomisinde sadece inşaat var.

– Veriler de böyle mi diyor?

Son 7 yılda Türkiye betona 551 milyar dolar yatırmış. Devletin verileri bunlar. Bununla neler yapabilirdik? Emeklilere çift maaş ikramiye tartışılıyor. “Kaynağı nerden?” diye soruyorlar. Bunun maliyeti 24 milyar lira, betona yatırılan para 551 milyar dolar.

– Diyecekler ki “Ev de mi yapmayalım vatandaşımıza?”

İhtiyaç olan ne varsa yapalım.  Gerçekten ihtiyacı olanlar için çalışan bir TOKİ öneriyoruz. Konuta erişemeyenlere sosyal devlet hizmeti olarak konut yapan bir TOKİ.

‘GELİRİ RANTA ÇEVRDİLER'

– Şimdi ne yapıyor TOKİ?

Rant elde edecek ve rantı siyasi kazanca dönüştürecek şekilde çalışıyor. Kamu kaynaklarını imar izinleriyle ranta çevirdiler.

– Başbakan, “Muhalefet bizim yaptığımız her projeyi balyozla kıracak” dedi…

Asla. Hatta yenilerini yapacağız. Ancak rantçı ve parayı bir sonraki kuşağı borçlandıran bir anlayışla bularak değil…

– Sizin ekonomi politikanız nasıl olacak?

Derdimiz şu; narenciye toplayan çiftçinin bu ürünü Avrupa'daya ulaştırması gerekiyor. Bunun olabilmesi için sadece yol değil, soğuk hava deposuna, bir AR-GE merkezine, o narenciyeyi kurutma yapacak bir tesise ve Avrupa'ya uzanan bir demiryolu ağına ihtiyaç var. 551 milyar doları betona gömdünüz, peki getirisi ne oldu? İnsanlar zenginleşti mi? Yoksulluk giderildi mi? Hayır.

ÇALIŞANLAR DA YOKSUL

– Kime fayda sağladı?

Servet dağılımına baktığınızda ortaya çıkıyor. Türkiye'nin en zengin yüzde 1'i, 2002'de servetin yüzde 38'ine sahipken, bugün servetin yüzde 56'sına sahip.

– Peki kim fakirleşti?

Bu düzen içerisinde yaklaşık 16 milyon kişi yoksul ama en hazin olanı çalışan yoksullar var Türkiye'de. Yani iş bulmuş, çalışıyor, yine de yoksul. 24 Haziran'da AKP iktidarından kurtulmak önemlidir, ama daha önemlisi yeni bir yapı kurmaktır. Bunlar da evrensel sol ve Cumhuriyet değerleridir. Türkiye'nin çıkışı da burada.

TOKİ SOSYAL DEVLET HİZMETİ YAPMALI İzmir Milletvekili Selin Sayek Böke, 24 Haziran seçiminde İzmir'den milletvekili adayı oldu. Özlem Gürses'in sorularını yanıtlayan Selin Sayek Böke, “TOKİ, sosyal devlet hizmeti yapan bir kurum olmalı” diye konuştu. Fotoğraflar: Zekeriya Albayrak  

TOKİ SOSYAL DEVLET HİZMETİ YAPMALI
İzmir Milletvekili Selin Sayek Böke, 24 Haziran seçiminde İzmir'den milletvekili adayı oldu. Özlem Gürses'in sorularını yanıtlayan Selin Sayek Böke, “TOKİ, sosyal devlet hizmeti yapan bir kurum olmalı” diye konuştu. Fotoğraflar: Zekeriya Albayrak

REFORM YAPACAĞIZ VE ASGARİ ÜCRETLİDEN VERGİ ALMAYACAĞIZ

– Neden tüm büyük projelerin bütçesi dolar üzerinden?

Çünkü iktidar dolarla borçlandığımız bir düzen inşa etti. Dolarla borçlanıyorsanız, dolarla geri ödeyeceksiniz. Biz bu düzeni değiştirmeye talibiz. AKP'nin düzeni üretmeden tüketen, üretmediği için de hep borçlanma yaratmak zorunda kalan bir model.

ÜRETİME GEÇECEĞİZ

– Siz ne yapacaksınız peki?

Bir; borçların boğduğu insanları nefes alacak şekilde kurtarmak gerekiyor. İki; tüketimden üretime geçen bir model kurmamız gerekiyor. İlk günden yapmaya başlayacağız bunu.

– Nerden başlayacaksınız?

Vergi reformuyla. Üretici güçten, emekten, KOBİ'den yana bir ekonomi kuracaksak, Türkiye'yi kazancına göre vergi ödenen bir ülke yapmalıyız.

– Neden bugüne kadar yapılmadı bu?

Yapılıyordu ama 80'den sonraki neo-liberal düzen bozdu bunu. AKP neo-liberalizmin de en vahşisini kurdu. Bugün toplanan 100 birimlik verginin 70 birimi tüketimden; cep telefonu, gıda, kitap, çocuk bezi…

– Her ekonomide böyle mi?

Hayır. Doğduğunuz andan ölümünüze kadar her anınız vergilendirilmiş. Bu şu demek; sürekli kayırılan rantçı sermayedar da aynı vergiyi ödüyor, burslu okuyan öğrenci, güvencesiz çalışan işçi de… Demokratik yurttaşlık bilincini ortadan kaldıran bir yapı var Türkiye'de. Vatandaşı öyle bir borçlandırıyor ki, insanlar borcunun ötesinde hiçbir şeyi göremez hale geliyor.

– Siz ne yapacaksınız?

Mesela asgari ücretliden vergi almamak çok mümkün. Hemen diyecekler ki kaynak kaybı yaratacak bir uygulama bu. Yıllardır affedilmiş 1 milyonun üzerinde vergi var. Biz onları tahsil edeceğiz. Türkiye'den vergi cennetlerine kaçmış olan milyarlarca lira var, onları geri getireceğiz.

ÜLKENİN KAYNAĞI VAR

– Türkiye'de de 2200 TL olabilir mi asgari ücret?

Olabilir, Türkiye'nin kaynağı var. Fakat işçiyi korurken, Türkiye'nin üretim gücü olan KOBİ'leri de korumalıyız. Vergisini düzenli ödeyen ve sigorta primlerini yatıran KOBİ'lere ve esnafa sıfır faizli kredi vereceğiz. Böylece hem emekçiyi koruyup hem de vergi ödemeyi ve istihdamı teşvik edeceğiz.

İŞÇİYİ DE ÜRETİCİYİ DE KORUYACAĞIZ CHP'nin ekonomi programını yazan isimlerden olan Böke, “İşçiyi korurken, Türkiye'nin üretim gücü olan KOBİ'leri de korumalıyız” dedi.  

İŞÇİYİ DE ÜRETİCİYİ DE KORUYACAĞIZ
CHP'nin ekonomi programını yazan isimlerden olan Böke, “İşçiyi korurken, Türkiye'nin üretim gücü olan KOBİ'leri de korumalıyız” dedi.

İKTİDAR KAYNAĞI ÇARÇUR EDİYOR

– 16 yıllık dönemde gerçek sanayici de geri mi bırakıldı?

Yüzde 100 öyle. Değişmesi gereken anlayış da bu. Cumhuriyet'in ilk yıllarının idealizminde bu vardı, hâlâ da böyle insanlar var. 16 yılda ne oldu, düzen öyle bir kuruldu ki, sanayici şirketler de inşaat faaliyetine girmek durumunda kaldı.

– O tercihi değiştirmenin yolu nedir?

Rantçı sermayeyi değil, gerçekten sanayici üretecek olan, ara malı, makine üretecek olan, teknoloji geliştirecek olanı desteklemek.

– Türkiye'nin bir kaynak sorunu var mı?

Yok. Ama o kaynakları çarçur eden bir iktidar var.

– Biz IMF'ye muhtaç mıyız?

Bugün değiliz, AKP iktidarı devam ederse o ihtimal de güçlenecektir. Türkiye iktidarı değiştirirse ve yeni iktidar halkçı kalkınma anlayışıyla yeni bir hikaye yazmaya başlarsa o zaman IMF'den kurtuluruz. Zaten biz o nedenle “Bu sandık çok kritik” diyoruz. Soru şu: Demokrasi mi, tek adam mı? Tek adam rejiminin ekonomik sonuçlarını bugün yaşıyoruz.

– Nasıl?

Bakın OHAL ilan edildiği gün, Türk Lirası'nın dolara karşı değeri 3.02 idi, bugün 4.60'a inince piyasalar coştu deniyor. Tek adam rejimi öngörülemez bir tablo yarattı. Ne yarın Türk Lirası'nın halini bilebiliyoruz, ne faizi, ne de borçlanmayı… İhtiyacımız olan ortak akıl, katılımcılık ve demokrasi. Onun için Cumhuriyet idealizminin değerleri diyoruz.

 
3 Haziran 2018 Pazar 09:34 
Yorum YapYazdır
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
A. Şefik Mollamehmetoğlu
 
Mehmet Polat
 
Prof. Dr. Kemal Üçüncü
 
Kazım DEMİR
 
Nihat Genç
 
Osman Cudi Yılmaz
 
Göksu Mollamehmetoğlu
 
Prof. Dr. Örsan Öymen
 
Havva GÜNAYDIN LAKUTOĞLU
 
Türker Ertürk
 
Arslan Bulut
 
Attila Aşut
 
Prof. Dr. Orhan Özgür
 
Mustafa Önsel
 
Muhammet İKİNCİ
 
Ahmet Özer
 
Ömer Faruk Altuntaş
 
Gülcan Özgür
 
Ömer Turan
 
Prof. Dr. Burhan Çuhadaroğlu
 
Mehmet Erdal Çağdaş
 
Prof. Dr. Cavit Boz
 
Hüseyin HAYDAR
 
Zekeriya Saka
 
Mehmet Kuvvet
 
Hasan Güneş
 
Erdal ÖZÇELİK
 
Serpil Satut Denizoğlu
 
Erdal Eksert
 
İnci Güngör
 
Coşkun ERUZ
 
Mehmet Akıncı
 
Ruhi  Türkyılmaz
 
İlyas Gümrükçü
 
Sami KOÇ
 
Ömer Asan
 
Kadir ŞİŞGİNOĞLU
 
Son 24 Saat
Haberler RSS Beslemesi
 
 
 
Gazete Manşetleri
 
 
Anket
Halkoylaması sonrası Türkiye'yi ne bekliyor?
1. Daha iyi bir gelecek
2. Daha kötü bir gelecek
3. Birşey değişmez
 
Arşiv
 
Tarihte Bugün
1364 - 11.000 kişilik Osmanlı Ordusu ile 20.000 kişilik Haçlı Ordusu Sırpsındığı Savaşı'nda karşılaştı.
1930 - Adana'da Ahali Cumhuriyet Fırkası kuruldu.
1932 - Türk Dil Kurultayı toplandı. Yüzyıllar boyunca Türk diline giren yabancı kelimeler Türkçe'den arındırıldı. Dil Bayramı ilk kez kutlandı.
1938 - Atatürk, Dolmabahçe Sarayı'nda hafif bir rahatsızlık atlattı.
1940 - Türk-Rumen Ticaret Antlaşması imzalandı.
1941 - II. Dünya Savaşı'nda Kiev Muharebesi sonuçlandı.
1947 - İngiltere, Filistinlilerle Yahudilerin kendi geleceklerine kendilerinin karar vermesi gerektiğini açıkladı; Bu nedenle Filistin'i boşaltma kararı aldı.
1962 - Sağ eğilimli "Irkçı Türkler Derneği" kuruldu.
1964 - Kıbrıs Türk ve Yunan alayları Kıbrıs Barış Gücü emrine verildi.
1971 - Yılmaz Güney, Altın Koza Film Festivali'nde tüm ödülleri aldı. Güney, Altın Koza ödülünü Türk Hava Kuvvetleri Güçlendirme Vakfı'na verdi.
1978 - Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Jimmy Carter Türkiye'ye uygulanan ambargoyu kaldıran yasayı onayladı.
1984 - Çin ile İngiltere, Hong Kong'un 1997'de Çin kontrolüne geçmesi için anlaştılar.
1990 - Eski Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) müsteşar yardımcısı Hiram Abas İstanbul'da Devrimci-Sol örgütü tarafından öldürüldü.
1999 - Jandarma Ankara Merkez Kapalı Cezaevi'de operasyon düzenledi; 10 mahkum öldü. Ulucanlar operasyonuna katılan 161 jandarma görevlisinin yargılanması sürüyor.
 
Lig Puan Durumu
 
Takımlar
O
G
B
M
P
1
Başakşehir
6
4
1
1
13
2
Galatasaray
6
4
0
2
12
3
Kasımpaşa
6
4
0
2
12
4
Beşiktaş
6
3
2
1
11
5
Konyaspor
6
3
2
1
11
6
Malatyaspor
6
3
1
2
10
7
Ankaragücü
6
3
1
2
10
8
Antalyaspor
6
3
1
2
10
9
Göztepe
6
3
0
3
9
10
Alanyaspor
6
3
0
3
9
11
Kayserispor
6
2
2
2
8
12
Trabzonspor
6
2
1
3
7
13
Fenerbahçe
6
2
1
3
7
14
Akhisar Bld.Spor
6
1
2
3
5
15
Bursaspor
6
0
5
1
5
16
Sivasspor
6
1
2
3
5
17
Çaykur Rizespor
6
0
3
3
3
18
Erzurum BB
6
0
2
4
2
 
Şampiyonlar Ligi
 
UEFA Avrupa Ligi
 
Alt Lig
 
Süper Loto
20.09.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu131735364146
 
On Numara
24.09.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu03040910111617192426293031404149525355626577
 
Sayısal Loto
22.09.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu010412274649
 
Şans Topu
19.09.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu020306203001
 
Namaz Vakitleri
 
  • İmsak04:24
  • Güneş06:04
  • Öğlen12:24
  • İkindi15:46
  • Akşam18:21
  • Yatsı19:50
 
 
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık