CHP ve İYİ Parti seçmenine yönelik skandal anket manipülasyonu

Ana Sayfa » Siyaset » Ahmet Kaya'dan yerli ve milli ürünlere bayrak önerisi

Ahmet Kaya'dan yerli ve milli ürünlere bayrak önerisi

CHP Trabzon Milletvekili Ahmet Kaya, yerli ve milli ürünlere olan ilginin arttırılması için Türkiye'de üretilen mallara tüketicinin göreceği biçimde kalp görüntüsünde Türk bayrağı koyulmasını önerdi. Kaya, ''Yerli ve Milli ürünlerimizin etiketlerine kalp şeklinde Türk Bayraklarımızın koyulması, halkımızın yerli ve milli ürünlere yönelmesini özendirecek, toplumsal dayanışma duygumuzu en üst düzeye çıkaracak ve belki fiyat artışlarının da belirli bir düzeyde tutulmasını sağlayacaktır'' dedi.

 
11 Eylül 2018 Salı 12:48 
Yorum YapYazdır
 
 
Ahmet Kaya'dan yerli ve milli ürünlere bayrak önerisi

Kaya, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde düzenlediği basın toplantısında, ekonomiye ilişkin değerlendirmelerde bulundu, yerli mallara olan ilginin arttıralması için  flaş bir öneride bulundu.

''Ülke olarak ağır ekonomik koşullarla karşı karşıyayız. Bu noktaya nasıl gelindiği gerçekçi biçimde araştırılmaz, doğru ve etkili kararlar alınmazsa, cumhuriyet tarihinin en büyük ve yıkıcı ekonomik krizine maruz kalacağımızdan endişe duyuyoruz'' diyen Kaya, ''Saray yönetimi, yaptıkları hatalar nedeniyle ekonomimizin sıkıntıya düştüğünü kabul etmiyor.  Hatta Amerika ile yaşanan papaz krizi bahanesine sığınarak yine mağduru oynamaya ve gerçekleri halktan gizlemeye çalışıyor'' iddiasında bulundu.  Kaya, ''Amerika başta olmak üzere bazı küresel güç odaklarının Türkiye’ye yönelik operasyonlar yaptığı doğrudur. Fakat bu operasyonların döviz kuru başta olmak üzere ekonomimiz üzerindeki olumsuz etkileri, 17 yıllık Erdoğan yönetimlerinin sorumluluğunu ortadan kaldırır mı? Ekonomimizi bu kadar kırılgan, bu kadar zayıf, bu kadar iç ve dış müdahalelere açık, bu kadar dışa bağımlı, bu kadar sıcak paraya muhtaç hale kim getirmiştir?'' diye sordu.           

Kaya şöyle dedi:

''Ne acıdır ki; İçeride üretimi bitirilmiş, ürünü ve üreticisi sahipsiz bırakılmış, demokrasisi ve hukuk sistemi tarumar edilmiş, her şeyin tek adama bırakıldığı bir monarşik düzen; dışarıda başkalarının küresel ve bölgesel senaryolarının parçası haline getirilen bir Türkiye tablosu ile karşı karşıyayız!

Yılbaşından bu yana ulusal paramız dolar karşısında yüzde 40 civarında değer kaybetmiştir.

En temel gıda maddemiz un ve suya yüzde 80 civarında zam gelmiştir. İğneden ipliğe her şeyin fiyatı artmıştır. Önümüzde çok zorlu bir kış vardır, zira elektrik ve doğalgaz zamları otomatiğe bağlanmıştır. Vatandaşın gelirleri aynı kalırken, zamlar dayanılmaz hale gelmiştir.

Nüfusumuz hızla artarken tarım arazilerimiz azalmıştır. Ülkemizde her 3 birim tarım alanından birinde buğday ekilirken bu oran yıldan yıla azalmış, Nohut ekim alanlarımız yarı yarıya küçülmüştür.              

TÜİK verilerine göre ülkemizin tarım alanları son 13 yılda %10 azalmış, son 1 yılda dışarıdan aldığımız Buğday miktarı % 234, Nohut % 175, Kuru Fasulye % 267, Ayçiçek tohumu % 145, Pamuk % 41 artmıştır.

Peki bu ürünleri dışarıdan almak yerine, her tarafından bereket fışkıran ülkemizin topraklarında yetiştiremez miydik?

Eğer üretime dayalı güçlü bir ekonominiz yoksa, tarımdan ve hayvancılıktan vazgeçmişseniz, rant ve beton her şeyden önemli hale gelmişse, ulusal kaynaklarınızı ülke insanının refahına değil yandaşlara dağıtır hale gelmişseniz, bütün değerlerinizi yabancılara satmayı maharet sayıyorsanız, ülkenin yazgısını dışarıdan gelecek sıcak paraya bağlamışsanız, bu tür tablolarla karşılaşmanız ve ekonominiz kırılgan olması gayet doğaldır!''

ÇÖZÜM VAR, ÇIKIŞ VAR

Ahmet Kaya, koşullar ne kadar kötü olursa olsun, her zaman bir çıkış yolu ve umudun olacağını söyledi ve şöyle konuştu:

''Bugün ülkemizin karşı karşıya olduğu ekonomik ve stratejik tehditler her ne kadar iktidarın büyük yanlışlarından veya tercihlerinden kaynaklansa da, sonuçta bu vatan hepimizindir. Bu tür dönemlerde iktidarı ile muhalefeti ile hepimiz bir araya gelmeli ve ulusun çıkarları etrafında birleşmeliyiz.

Nitekim Sayın Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu ve Parti Sözcümüz değerli ekonomist Faik Öztrak, bu kriz ortamından çıkış için yol gösterici önerilerde bulunmuş, hükümete gerekli uyarıları yapmıştır. Umarız bu öneri ve uyarılarımız dikkate alınır''

MİLLİ VE YERLİ DURUŞ NASIL OLUR?

Kaya şöyle devam etti:

''Yaşanan bu ekonomik krizin aşılmasında “Milli ve Yerli’’ duruşun çok önemli olduğunu hepimiz biliyoruz. Bu krizin aşılmasında ya da bu kriz ortamından en az tahribatla çıkılmasında yerli ve milli olanı desteklemek-sahip çıkmak belirleyici rol oynayacaktır. Güçlü ekonominin ya da ekonominin güçlendirilmesinin en temel unsurlarından biri üretimdir. Üretmeyen ülkeler her zaman için üreten ülkelere muhtaç olurlar. Bizim ulus olarak her zamankinden daha çok çalışmaya, hem de çok çalışmaya ve üretmeye ihtiyacımız var, üretene ve üretilene sahip çıkmaya ihtiyacımız var.

Büyük Atatürk’ün dediği gibi “Çalışmadan, yorulmadan ve üretmeden, rahat yaşamak isteyen toplumlar; evvela haysiyetlerini, sonra hürriyetlerini daha sonra da istiklal ve istikballerini kaybetmeye mahkumdurlar.”   

Bu ders dolu sözlerin ülkeyi yönetenler tarafından da iyice anlaşılması dileğiyle Hükümete yerli ve milli markalarımızı desteklemeyi, güçlendirmeyi, krize inat üretimi ve istihdamı arttırmayı öneriyoruz.''

PİYASA YABANCI ÜRÜNLERLE DOLU

''Kapitalizmin merkez ülkeleri bile kendi yerli ve milli ürünlerini korumak için neredeyse dünyanın geri kalanına savaş açarken, ülkemizde yerli ve milli ürünlerin sahipsizliği, başta iktidar olmak üzere hepimizin sorgulaması gereken acı bir gerçekliktir'' diyen Kaya, ''Ne yazık ki bugün marketlerde ve perakende satış noktalarında, raflardaki ürünlerin yüzde 80’den fazlası yabancı ürünlerden oluşmaktadır.'' diye konuştu

KALP BİÇİMİNDE TÜRK BAYRAĞI ÖNERİSİ

Ahmet Kaya şu öneride bulundu:

''Bu nedenle, marketler başta olmak üzere tüm satış noktalarında, yerli ve milli ürünleri öne çıkaran, görünür kılan uygulama ve düzenlemeler yapılmalı ve tüketicileri bilinçlendirme kampanyaları düzenlenmelidir.

Yaptığımız araştırmalarda, yerli ürün satın almak isteyen insanlarımızın barkod kodlarının küçük yazılmış olması ve okunaklı olmaması nedeniyle, yanlışlıkla ithal ürünleri yerli ürün diye satın aldıklarını öğrendik.

Bu sorunun çözümü için; Yerli ve Milli ürünlerimizin kolaylıkla tanınmasını ve öne çıkmasını sağlayacak bir etiket düzenlemesinin yapılmasını ve Yerli ve Milli ürünlerimizin etiketlerine kalp şeklinde Türk bayraklarının koyulmasını öneriyoruz.

Böylece yerli ve milli ürünlerimiz tüketiciler tarafından kolayca görülecek, tanınacak ve bu ürünleri almaya teşvik edilmiş olacaktır.''

MARKETLERDE YERLİ ÜRÜNE DESTEK 

Kaya, yerli ve milli ürünlere destk verilmesi için marketlerde denetimlerin arttırtılması, bazı düzenlemeler yapılması gerektiğini söyledi. Kaya şöyle konuştu:

''Marketlerin mahalli, yerli ve milli ürünlerden ciro primi, raf parası, dağıtım parası ya almamaları ya da çok cüzi bir miktar almaları sağlanmalıdır.

Depolamadaki sorunların çözümü konusunda yerli ve milli mallar için kolaylaştırıcı düzenlemeler getirilmelidir. Örneğin, yerli ve milli ürünler görünür ve daha kolay ulaşılabilir yerlerde sergilenerek ön plana çıkarılmalıdır.

Ayrıca başta saray ve devlet kurumları olmak üzere kamuda, yerli ve milli ürünlerin kullanılması sağlanmalı ve tasarruf konusunda ciddi önlemler alınmalıdır''

Kaya, ''Unutmayalım ki krizden çıkmak için en etkili çare üretmektir, üreten ellere ve üretilen yerli ürünlere sahip çıkmaktır'' dedi. 

 

 
11 Eylül 2018 Salı 12:48 
Yorum YapYazdır
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
A. Şefik Mollamehmetoğlu
 
Çiğdem KOÇ
 
Türker Ertürk
 
Arslan Bulut
 
Mustafa Önsel
 
Attila Aşut
 
Prof. Dr. Kemal Üçüncü
 
Havva GÜNAYDIN LAKUTOĞLU
 
Prof. Dr. Örsan Öymen
 
Osman Cudi Yılmaz
 
Nihat Genç
 
Ahmet Özer
 
Prof. Dr. Orhan Özgür
 
Kazım DEMİR
 
Mehmet Polat
 
Göksu Mollamehmetoğlu
 
Muhammet İKİNCİ
 
Abdulkadir TİRYAKİOĞLU
 
Ömer Faruk Altuntaş
 
Gülcan Özgür
 
Ömer Turan
 
Prof. Dr. Burhan Çuhadaroğlu
 
Mehmet Erdal Çağdaş
 
Prof. Dr. Cavit Boz
 
Hüseyin HAYDAR
 
Zekeriya Saka
 
Mehmet Kuvvet
 
Hasan Güneş
 
Erdal ÖZÇELİK
 
Serpil Satut Denizoğlu
 
Erdal Eksert
 
İnci Güngör
 
Coşkun ERUZ
 
Mehmet Akıncı
 
Ruhi  Türkyılmaz
 
İlyas Gümrükçü
 
Sami KOÇ
 
Ömer Asan
 
Kadir ŞİŞGİNOĞLU
 
Son 24 Saat
Haberler RSS Beslemesi
 
 
 
 
Gazete Manşetleri
 
 
Anket
Halkoylaması sonrası Türkiye'yi ne bekliyor?
1. Daha iyi bir gelecek
2. Daha kötü bir gelecek
3. Birşey değişmez
 
Arşiv
 
Tarihte Bugün
1547 - VI. Edward, İngiltere kralı oldu.
1622 - Genç Osman olarak da bilinen II. Osman katledildi.
1833 - Mısır'da çıkan isyanın bastırılması için Rus Filosu İstanbul'a geldi.
1835 - Şili'nin Concepción şehri depremle yerle bir oldu.
1872 - Metropolitan Museum of Art, New York'ta açıldı.
1887 - Almanya, İtalya ve Avusturya arasında 'Üçler Paktı' imzalandı.
1914 - İstanbul'da ilk elektrikli tramvay sefere başladı.
1919 - Afganistan'da Emir Habibullah Han'ın katledilmesi üzerine yerine geçen Amanullah Han, ülkesinin bağımsızlığını ilan etti.
1921 - "Mahşerin Dört Atlısı" filmi gösterime girdi. Başrolde Rudolph Valentino oynuyor.
1928 - İstanbul'da "Vatandaşları Türkçe konuşmaya teşvik" toplantısı yapıldı.
1930 - Türk Parasının Kıymetini Koruma Kanunu kabul edildi.
1938 - Adolf Hitler, Çekoslovakya ve Avusturya'daki Almanlar için kendi geleceklerini belirleme hakkı istedi.
1939 - Milli Eğitim Bakanlığı'nın yayınladığı 'İlköğretim' dergisinin ilk sayısı çıktı.
1941 - Yahudiler için transit vizesine ilişkin talimatname yayınlandı.
1944 - II. Dünya Savaşı: ABD bombardıman uçakları Nazi uçak üretim merkezlerini bombalıyor.
1947 - 5018 sayılı İşçi ve İşveren Sendikaları ve Sendika Birlikleri Hakkında Kanun ile Türkiye'de ilk kez sendikalara, özel bir kanun ile kurulma hakkı tanındı.
1962 - Astronot John Glenn, Friendship 7 uzay aracının içinde dünya etrafında 3 defa döndü. Olay 4 saat, 55 dakika sürdü.
1965 - Suat Hayri Ürgüplü'nün başkanlığında AP, CKMP, YTP ve MP'nin katılımıyla oluşan dördüncü koalisyon hükümeti kuruldu. Yeni hükümette AP Genel Başkanı Süleyman Demirel, başbakan yardımcısı olarak görev aldı.
1968 - Türkiye İşçi Partisi (TİP) milletvekilleri Çetin Altan ve Yunus Koçak 1968 yılında bugün Meclis'te Adalet Parti'lilerin saldırısına uğradılar.
1970 - Boğaziçi Köprüsü'nün temeli, Cumhurbaşkanı Cevdet Sunay ve Başbakan Süleyman Demirel tarafından törenle atıldı. Üç yılda tamamlanan köprü, 29 Ekim 1973'te açıldı.
1971 - Uganda'da İdi Amin kendini devlet başkanı ilan etti.
1975 - İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığı İstanbul Elektrik Tünel Tramvay İşletmesi (İETT) grevini yasakladı.
1976 - Türkiye'deki 23 Amerikan üssünde grev kararı alındı.
1983 - British Petrol Şirketi, Türkiye'deki petrol arama faaliyetini durdurdu.
1990 - Dışişleri Bakanı Mesut Yılmaz, Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın müdahaleleri nedeniyle görevinden istifa etti. Mesut Yılmaz'ın Anavatan Partisi (ANAP) genel başkanlığını hedeflediği söyleniyor.
1991 - Slovenya Parlamentosu Yugoslavya devletinin dağıtılmasını önerdi.
1992 - İstanbul Ticaret Odası'na bırakılan çanta içindeki saatli bombanın patlaması sonucu 1 kişi öldü, 16 kişi yaralandı.
1992 - Vergi affı yasalaştı. Askerlik süresinin 12 aya indirilmesini öngören tasarı kabul edildi.
2001 - 7.3 milyar doların Merkez Bankası'na geri döndüğü açıklanırken, repo faizleri yüzde 3 binleri gördü. Fischer ve Deppler Başbakan ile yeniden birarayla geldi.
2002 - Mısır'da bir trende meydana gelen yangında 370 kişi öldü.
2003 - ABD'nin Rhode Island eyaletinde bir gece klubünde çıkan yangında 100 kişi öldü.
2004 - Fenerbahçe hisseleri İMKB'de işlem görmeye başladı.
 
Lig Puan Durumu
 
Takımlar
O
G
B
M
P
1
Başakşehir
22
14
6
2
48
2
Galatasaray
22
12
6
4
42
3
Beşiktaş
22
11
6
5
39
4
Malatyaspor
22
9
7
6
34
5
Konyaspor
22
8
10
4
34
6
Trabzonspor
22
9
6
7
33
7
Sivasspor
22
8
7
7
31
8
Kasımpaşa
22
9
2
11
29
9
Antalyaspor
22
8
5
9
29
10
Alanyaspor
22
8
4
10
28
11
Kayserispor
22
7
7
8
28
12
Çaykur Rizespor
22
5
10
7
25
13
Göztepe
22
8
1
13
25
14
Bursaspor
22
4
12
6
24
15
Fenerbahçe
22
5
9
8
24
16
Ankaragücü
22
7
3
12
24
17
Erzurum BB
22
4
9
9
21
18
Akhisar Bld.Spor
22
4
6
12
18
 
Şampiyonlar Ligi
 
UEFA Avrupa Ligi
 
Alt Lig
 
Süper Loto
14.02.2019 Tarihli Çekiliş Sonucu102628323440
 
On Numara
18.02.2019 Tarihli Çekiliş Sonucu08091315171819273031363942454756596164767780
 
Sayısal Loto
16.02.2019 Tarihli Çekiliş Sonucu071122303744
 
Şans Topu
13.02.2019 Tarihli Çekiliş Sonucu081517253014
 
Namaz Vakitleri
 
  • İmsak05:22
  • Güneş07:03
  • Öğlen12:46
  • İkindi15:44
  • Akşam18:09
  • Yatsı19:38
 
 
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık