İşsizlikte artış sürüyor

Ana Sayfa » Siyaset » Ahmet Kaya'dan yerli ve milli ürünlere bayrak önerisi

Ahmet Kaya'dan yerli ve milli ürünlere bayrak önerisi

CHP Trabzon Milletvekili Ahmet Kaya, yerli ve milli ürünlere olan ilginin arttırılması için Türkiye'de üretilen mallara tüketicinin göreceği biçimde kalp görüntüsünde Türk bayrağı koyulmasını önerdi. Kaya, ''Yerli ve Milli ürünlerimizin etiketlerine kalp şeklinde Türk Bayraklarımızın koyulması, halkımızın yerli ve milli ürünlere yönelmesini özendirecek, toplumsal dayanışma duygumuzu en üst düzeye çıkaracak ve belki fiyat artışlarının da belirli bir düzeyde tutulmasını sağlayacaktır'' dedi.

 
11 Eylül 2018 Salı 12:48 
Yorum YapYazdır
 
 
Ahmet Kaya'dan yerli ve milli ürünlere bayrak önerisi

Kaya, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde düzenlediği basın toplantısında, ekonomiye ilişkin değerlendirmelerde bulundu, yerli mallara olan ilginin arttıralması için  flaş bir öneride bulundu.

''Ülke olarak ağır ekonomik koşullarla karşı karşıyayız. Bu noktaya nasıl gelindiği gerçekçi biçimde araştırılmaz, doğru ve etkili kararlar alınmazsa, cumhuriyet tarihinin en büyük ve yıkıcı ekonomik krizine maruz kalacağımızdan endişe duyuyoruz'' diyen Kaya, ''Saray yönetimi, yaptıkları hatalar nedeniyle ekonomimizin sıkıntıya düştüğünü kabul etmiyor.  Hatta Amerika ile yaşanan papaz krizi bahanesine sığınarak yine mağduru oynamaya ve gerçekleri halktan gizlemeye çalışıyor'' iddiasında bulundu.  Kaya, ''Amerika başta olmak üzere bazı küresel güç odaklarının Türkiye’ye yönelik operasyonlar yaptığı doğrudur. Fakat bu operasyonların döviz kuru başta olmak üzere ekonomimiz üzerindeki olumsuz etkileri, 17 yıllık Erdoğan yönetimlerinin sorumluluğunu ortadan kaldırır mı? Ekonomimizi bu kadar kırılgan, bu kadar zayıf, bu kadar iç ve dış müdahalelere açık, bu kadar dışa bağımlı, bu kadar sıcak paraya muhtaç hale kim getirmiştir?'' diye sordu.           

Kaya şöyle dedi:

''Ne acıdır ki; İçeride üretimi bitirilmiş, ürünü ve üreticisi sahipsiz bırakılmış, demokrasisi ve hukuk sistemi tarumar edilmiş, her şeyin tek adama bırakıldığı bir monarşik düzen; dışarıda başkalarının küresel ve bölgesel senaryolarının parçası haline getirilen bir Türkiye tablosu ile karşı karşıyayız!

Yılbaşından bu yana ulusal paramız dolar karşısında yüzde 40 civarında değer kaybetmiştir.

En temel gıda maddemiz un ve suya yüzde 80 civarında zam gelmiştir. İğneden ipliğe her şeyin fiyatı artmıştır. Önümüzde çok zorlu bir kış vardır, zira elektrik ve doğalgaz zamları otomatiğe bağlanmıştır. Vatandaşın gelirleri aynı kalırken, zamlar dayanılmaz hale gelmiştir.

Nüfusumuz hızla artarken tarım arazilerimiz azalmıştır. Ülkemizde her 3 birim tarım alanından birinde buğday ekilirken bu oran yıldan yıla azalmış, Nohut ekim alanlarımız yarı yarıya küçülmüştür.              

TÜİK verilerine göre ülkemizin tarım alanları son 13 yılda %10 azalmış, son 1 yılda dışarıdan aldığımız Buğday miktarı % 234, Nohut % 175, Kuru Fasulye % 267, Ayçiçek tohumu % 145, Pamuk % 41 artmıştır.

Peki bu ürünleri dışarıdan almak yerine, her tarafından bereket fışkıran ülkemizin topraklarında yetiştiremez miydik?

Eğer üretime dayalı güçlü bir ekonominiz yoksa, tarımdan ve hayvancılıktan vazgeçmişseniz, rant ve beton her şeyden önemli hale gelmişse, ulusal kaynaklarınızı ülke insanının refahına değil yandaşlara dağıtır hale gelmişseniz, bütün değerlerinizi yabancılara satmayı maharet sayıyorsanız, ülkenin yazgısını dışarıdan gelecek sıcak paraya bağlamışsanız, bu tür tablolarla karşılaşmanız ve ekonominiz kırılgan olması gayet doğaldır!''

ÇÖZÜM VAR, ÇIKIŞ VAR

Ahmet Kaya, koşullar ne kadar kötü olursa olsun, her zaman bir çıkış yolu ve umudun olacağını söyledi ve şöyle konuştu:

''Bugün ülkemizin karşı karşıya olduğu ekonomik ve stratejik tehditler her ne kadar iktidarın büyük yanlışlarından veya tercihlerinden kaynaklansa da, sonuçta bu vatan hepimizindir. Bu tür dönemlerde iktidarı ile muhalefeti ile hepimiz bir araya gelmeli ve ulusun çıkarları etrafında birleşmeliyiz.

Nitekim Sayın Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu ve Parti Sözcümüz değerli ekonomist Faik Öztrak, bu kriz ortamından çıkış için yol gösterici önerilerde bulunmuş, hükümete gerekli uyarıları yapmıştır. Umarız bu öneri ve uyarılarımız dikkate alınır''

MİLLİ VE YERLİ DURUŞ NASIL OLUR?

Kaya şöyle devam etti:

''Yaşanan bu ekonomik krizin aşılmasında “Milli ve Yerli’’ duruşun çok önemli olduğunu hepimiz biliyoruz. Bu krizin aşılmasında ya da bu kriz ortamından en az tahribatla çıkılmasında yerli ve milli olanı desteklemek-sahip çıkmak belirleyici rol oynayacaktır. Güçlü ekonominin ya da ekonominin güçlendirilmesinin en temel unsurlarından biri üretimdir. Üretmeyen ülkeler her zaman için üreten ülkelere muhtaç olurlar. Bizim ulus olarak her zamankinden daha çok çalışmaya, hem de çok çalışmaya ve üretmeye ihtiyacımız var, üretene ve üretilene sahip çıkmaya ihtiyacımız var.

Büyük Atatürk’ün dediği gibi “Çalışmadan, yorulmadan ve üretmeden, rahat yaşamak isteyen toplumlar; evvela haysiyetlerini, sonra hürriyetlerini daha sonra da istiklal ve istikballerini kaybetmeye mahkumdurlar.”   

Bu ders dolu sözlerin ülkeyi yönetenler tarafından da iyice anlaşılması dileğiyle Hükümete yerli ve milli markalarımızı desteklemeyi, güçlendirmeyi, krize inat üretimi ve istihdamı arttırmayı öneriyoruz.''

PİYASA YABANCI ÜRÜNLERLE DOLU

''Kapitalizmin merkez ülkeleri bile kendi yerli ve milli ürünlerini korumak için neredeyse dünyanın geri kalanına savaş açarken, ülkemizde yerli ve milli ürünlerin sahipsizliği, başta iktidar olmak üzere hepimizin sorgulaması gereken acı bir gerçekliktir'' diyen Kaya, ''Ne yazık ki bugün marketlerde ve perakende satış noktalarında, raflardaki ürünlerin yüzde 80’den fazlası yabancı ürünlerden oluşmaktadır.'' diye konuştu

KALP BİÇİMİNDE TÜRK BAYRAĞI ÖNERİSİ

Ahmet Kaya şu öneride bulundu:

''Bu nedenle, marketler başta olmak üzere tüm satış noktalarında, yerli ve milli ürünleri öne çıkaran, görünür kılan uygulama ve düzenlemeler yapılmalı ve tüketicileri bilinçlendirme kampanyaları düzenlenmelidir.

Yaptığımız araştırmalarda, yerli ürün satın almak isteyen insanlarımızın barkod kodlarının küçük yazılmış olması ve okunaklı olmaması nedeniyle, yanlışlıkla ithal ürünleri yerli ürün diye satın aldıklarını öğrendik.

Bu sorunun çözümü için; Yerli ve Milli ürünlerimizin kolaylıkla tanınmasını ve öne çıkmasını sağlayacak bir etiket düzenlemesinin yapılmasını ve Yerli ve Milli ürünlerimizin etiketlerine kalp şeklinde Türk bayraklarının koyulmasını öneriyoruz.

Böylece yerli ve milli ürünlerimiz tüketiciler tarafından kolayca görülecek, tanınacak ve bu ürünleri almaya teşvik edilmiş olacaktır.''

MARKETLERDE YERLİ ÜRÜNE DESTEK 

Kaya, yerli ve milli ürünlere destk verilmesi için marketlerde denetimlerin arttırtılması, bazı düzenlemeler yapılması gerektiğini söyledi. Kaya şöyle konuştu:

''Marketlerin mahalli, yerli ve milli ürünlerden ciro primi, raf parası, dağıtım parası ya almamaları ya da çok cüzi bir miktar almaları sağlanmalıdır.

Depolamadaki sorunların çözümü konusunda yerli ve milli mallar için kolaylaştırıcı düzenlemeler getirilmelidir. Örneğin, yerli ve milli ürünler görünür ve daha kolay ulaşılabilir yerlerde sergilenerek ön plana çıkarılmalıdır.

Ayrıca başta saray ve devlet kurumları olmak üzere kamuda, yerli ve milli ürünlerin kullanılması sağlanmalı ve tasarruf konusunda ciddi önlemler alınmalıdır''

Kaya, ''Unutmayalım ki krizden çıkmak için en etkili çare üretmektir, üreten ellere ve üretilen yerli ürünlere sahip çıkmaktır'' dedi. 

 

 
11 Eylül 2018 Salı 12:48 
Yorum YapYazdır
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
A. Şefik Mollamehmetoğlu
 
Türker Ertürk
 
Mustafa Önsel
 
Attila Aşut
 
Prof. Dr. Kemal Üçüncü
 
Prof. Dr. Örsan Öymen
 
Osman Cudi Yılmaz
 
Nihat Genç
 
Havva GÜNAYDIN LAKUTOĞLU
 
Arslan Bulut
 
Çiğdem KOÇ
 
Kazım DEMİR
 
Ahmet Özer
 
Prof. Dr. Orhan Özgür
 
Mehmet Polat
 
Göksu Mollamehmetoğlu
 
Muhammet İKİNCİ
 
Abdulkadir TİRYAKİOĞLU
 
Ömer Faruk Altuntaş
 
Gülcan Özgür
 
Ömer Turan
 
Prof. Dr. Burhan Çuhadaroğlu
 
Mehmet Erdal Çağdaş
 
Prof. Dr. Cavit Boz
 
Hüseyin HAYDAR
 
Zekeriya Saka
 
Mehmet Kuvvet
 
Hasan Güneş
 
Erdal ÖZÇELİK
 
Serpil Satut Denizoğlu
 
Erdal Eksert
 
İnci Güngör
 
Coşkun ERUZ
 
Mehmet Akıncı
 
Ruhi  Türkyılmaz
 
İlyas Gümrükçü
 
Sami KOÇ
 
Ömer Asan
 
Kadir ŞİŞGİNOĞLU
 
Son 24 Saat
Haberler RSS Beslemesi
 
 
 
Gazete Manşetleri
 
 
Anket
Halkoylaması sonrası Türkiye'yi ne bekliyor?
1. Daha iyi bir gelecek
2. Daha kötü bir gelecek
3. Birşey değişmez
 
Arşiv
 
Tarihte Bugün
1212 - İspanya Hristiyan krallıklarının Muhammad an-Nâsir komutasındaki müslümanları Las Navas de Tolosa savaşında yenmesi.
1394 - Fransa kralı VI. Charles Yahudilerin Fransa'dan kovulması için emir verdi.
1661 - Avrupa'da ilk banknot, Stockholms Banco adlı bir İsveç bankası tarafından bastırtılarak tedavüle verildi.
1782 - Wolfgang Amadeus Mozart'ın Saraydan Kız Kaçırma adlı operası ilk kez sahnelendi.
1880 - Dr. Emily Stowe, Kanada'nın ilk lisanslı kadın doktoru oldu.
1912 - Stokholm Olimpiyat'ları başlangıcı.
1935 - Dünyanın ilk parkmetresi Oklahoma City'de bir caddeye yerleştirildi.
1942 - Fransa'daki en büyük Yahudi tutuklanması: 12.884 Yahudi Auschwitz'e gönderilmek üzere tutuklandı.
1945 - Manhattan Projesi: Alamogordo, Yeni Meksika, Amerika Birleşik Devletleri yakınlarında ilk atom bombası denemesi Trinity testi yapıldı.
1965 - Fransa ve İtalya'yı birbirine bağlayan "Mont Blanc Tüneli" açıldı.
1969 - Apollo 11, Cape Kennedy uzay üssünden fırlatıldı.
1979 - Saddam Hüseyin, Irak devlet başkanı oldu.
1990 - Filipinler'de deprem: 1.450 ölü.
1994 - Shoemaker-Levy 9 kuyrukluyıldızının parçaları Jüpiter gezegenine çarptı.
1997 - İtalyan modacı Gianni Versace, Miami'deki evinin önünde Andrew Cunanan adlı bir Filipinli eşcinsel tarafından öldürüldü.
1999 - Eski ABD başkanı John F. Kennedy ve Jacqueline Kennedy Onassis'in oğulları John F. Kennedy, Jr.ın kullandığı küçük uçak Atlantik Okyanusu'na düştü. Kennedy, uçakta bulunan karısı ve baldızıyla birlikte hayatını kaybetti.
2005 - Irak'ın Musayyib kentinde bir intihar eylemcisi, kullandığı patlayıcı yüklü tanker kamyonu, benzinciye sürdü: 98 ölü, 100 yaralı.
2008 - Irak'ın Telafer kentindeki bir pazar yerinde, bomba yüklü bir araç infilâk etti: yedisi çocuk 11 kişi öldü, 90 kişi yaralandı
622 - Hicri takvimin başlangıcı.
 
Lig Puan Durumu
 
Takımlar
O
G
B
M
P
1
Galatasaray
34
20
9
5
69
2
Başakşehir
34
19
10
5
67
3
Beşiktaş
34
19
8
7
65
4
Trabzonspor
34
18
9
7
63
5
Malatyaspor
34
13
8
13
47
6
Fenerbahçe
34
11
13
10
46
7
Antalyaspor
34
13
6
15
45
8
Konyaspor
34
9
17
8
44
9
Alanyaspor
34
12
8
14
44
10
Çaykur Rizespor
34
9
14
11
41
11
Sivasspor
34
10
11
13
41
12
Kayserispor
34
10
11
13
41
13
Ankaragücü
34
11
7
16
40
14
Kasımpaşa
34
11
6
17
39
15
Göztepe
34
11
5
18
38
16
Bursaspor
34
7
16
11
37
17
Erzurum BB
34
8
11
15
35
18
Akhisar Bld.Spor
34
6
9
19
27
 
Şampiyonlar Ligi
 
UEFA Avrupa Ligi
 
Alt Lig
 
Süper Loto
11.07.2019 Tarihli Çekiliş Sonucu222731343852
 
On Numara
15.07.2019 Tarihli Çekiliş Sonucu01101314172122252630324143455253575961717376
 
Sayısal Loto
13.07.2019 Tarihli Çekiliş Sonucu061012212627
 
Şans Topu
10.07.2019 Tarihli Çekiliş Sonucu020819202914
 
Namaz Vakitleri
 
  • İmsak02:41
  • Güneş04:55
  • Öğlen12:39
  • İkindi16:37
  • Akşam20:00
  • Yatsı21:55
 
 
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık