ABD'den Türkiye'ye Afrin çağrısı

Ana Sayfa » Siyaset » Ahmet Davutoğlu'ndan flaş açıklamalar

Ahmet Davutoğlu'ndan flaş açıklamalar

Konya'da yayın yapan ve Saadet Partisi'ne yakınlığıyla bilinen Kanal 42 Televizyonuna konuşan eski Başbakan Ahmet Davutoğlu, çok konuşulacak açıklamalarda bulundu. Kendisine yönelik AKP içerisindeki 'kampanyadan' sosyal medyadaki trollere, Stratejik Derinlik diye isimlendirilen kendi dönemindeki dış politikadan, Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez'e yönelik tartışmalara kadar birçok konuda çarpıcı yorumlarda bulunan Davutoğlu özetle ''AKP kendi değerlerini hızla zayıflatıyor... Yapılan şey itibar suikastidir, bizi üzen dostlarımızın suskunluğudur'' dedi.

 
6 Haziran 2017 Salı 13:52 
Yorum YapYazdır
 
 
Ahmet Davutoğlu'ndan flaş açıklamalar

Kanal 42 Televizyonunun sahur programına konuk olan ve gazeteci Kerem İşkan’ın sorularını yanıtlayan eski Başbakan Ahmet Davutoğlu, çarpıcı açıklamalarda bulundu. Başbakanlık koltuğundan inişini hızlandıran ve kamuoyunda ‘Pelikan bildirisi’ olarak kimliği meçhul açıklamayla ilgili ilk kez yorum yapan Davutoğlu, AKP’nin kendi değerlerini hızla zayıflattığını, partinin içine itibar suikasti virüsünün bulaştırıldığını savundu. Davutoğlu “Pelikan Dosyası adında bir olaya şahit olduk. Maalesef partide bir çok isme karşı bu yapıldı. En son Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez’e yapılan da buna benzer bir durum. Bizi en çok üzen ise dostlarımızın bu konuda suskunlukları olmuştur. Yapılan şey itibar suikastidir, bizi üzen dostlarımızın suskunluğudur” diye konuştu.

 

Davutoğlu suskunluğunu bozdu! Çok konuşulacak açıklamalar

İşte Davutoğlu’nun, Başbakanlık koltuğunu bıraktıktan tam 380 gün sonra yaptığı ‘tarihi’ açıklamalardan çok konuşulacak bölümler:

TROLLERLE İLGİLİ

“Burada mesele konu değil. Mesele milli şahsiyetlerin yıptarılarak bu davaya hayatları boyu emek vermiş alın teri, zihin teri dökmüş, vicdanlı insanların itibarsızlaştırarak devre dışı bırakılması.
Bakın bu isimlere troller zaten meçhul de o trolleri kullanan isimleri de veya kendi gerçek isimleriyle bu faaliyetleri organize edenlere şu davaya zerre miktar katkıları olmamıştır, hiç ter dökmemişlerdir. İsim vermek istemem siz isimleri düşünebilirsiniz. Hayatlarında oturdukları sırça saraylar dışında halkın içerisine girmemişlerdir. Tek bir insan yetiştirmemişlerdir. Tek bir sancı çekmemişlerdir, tek bir çile duymamışlardır. Bırakın Arakan’a gidip onlarla kucaklaşmayı, bırakın Gazze’ye gidip kızı bombalamada ölmüş bir babayla kucaklaşmayı, kapı komşusu ile kucçaklaşmamıştır bunlar.”

MEHMET GÖRMEZ’E DESTEK

“Ama 15 Temmuz şartları öyle şeyler getirdi ki olabilecek en adi, an alçak iftiralara bu davaya en büyük hizmeti yapmış insanlara rahatlıkla yapabildiler. Yani ben bu anlamda kendim için söylemiyorum sadece… Mehmet Görmez Hoca için de. Görmez Hoca’nın Diyanet İşleri Başkanlığı dönemi bir yüz akıdır. Ondan önce Ali Bardakoğlu hocanın dönemi de öyledir.  Bizim Ak Parti döneminde Diyanet’in performansına bakın; Bosna’dan Sancak’taki müftü meselesinden taa Afrika içlerindeki Çad’daki azınlık Müslümanların dini meselelerine kadar elini uzanan bir faaliyetten bahsediyoruz.
28 Şubat’ta talimatla çalışan bir Diyanet İşleri Başkanlığından eğer bugün Mali’ye Osmanlı mimarisi ile müthiş bir cami yapıp bütün orada ‘işte özlenen Türkiye bu’ dedirten bir Diyanet İşleri varsa buna saygı duyulması lazım”

Davutoğlu’nun başbakanlığının son günlerinde 1 Mayıs 2016 gecesi “Pelikan dosyası” başlığıyla bir blog sitesinden yazı kaleme alınmış,yazıda Davutoğlu ve ekibi hedef alınarak istifaya çağrılmıştı. Bu bildirinin yayımlanmasından 4 gün sonra Ak Saray’a çıkarak Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşen Davutoğlu istifa kararı almıştı.

“BİR TAKIM ÇETELER TUTARAK”

“Eleştirilebilir… İtibarsızlaştırmak için bir takım çeteleri, bir takım tetikçileri tuttuğunuz zaman ve onlar üzerinden itibarsızlaştırmaya çalıştığınız zaman… Bunların arkasında 14 yıllık birikimi berhava etmek isteyen bazı unsurlar var demektir. Bunu çok açık ve net söylüyorum. Bu saldırı benim şahsıma karşı olsa zaten ben bıraktım. Yani düşünün ki bir siyasi mücadele içerisindeki insanın bırakabileceği en yüksek makam neresiyse
orada bıraktım. Niye hâlâ saldırılıyor. Çünkü mesele ben değilim. benim temsil ettiğim şey zihniyet yaklaşım o rahatsız ediyor. Kusura bakmasınlar bundan rahatsız olacaklar. Çünkü bu zihniyet bu toprakların tohumudur. Bizden duyulan rahatsızlık herhangi bir makam sebebiyle değil. Şu an da elhamdülillah Konya’yı temsil etmek dışında bir siyasi makamım yok. Ama bilsinler ki ben bu zihniyeti savunmaya devam edeceğim”

“MERTÇE ÇIKIP SÖYLEYİN”

“Çünkü bizim burada tarihi sorumlulularımız insani sorumluluklarımız var. Yeter ki eleştirecek olan mertçe çıksın.  Diyorsaniz ‘mültecileri almayın’ deyin. Veya ‘mültecileri sınırdışı edelim’ deyin. ‘ÖSO’yla irtibatı keselim’ deyin diyorsanız. El-Bab’ta nasıl  duracaksan ondan sonra…”

STRATEJİK DERİNLİK’E ELEŞTİRİLERE YANIT

“Benim gördüğüm şey şu; geçen de soruldu ‘tasavvur eksik’ yani bir eser yazmadan önce bir insan önce hayal etmeliki veya Selimiye’yi Mimar Sinan tasavvur etmemiş olmasaydı Selimiye’yi yapabilirmiydi.
Önce tasavvur edeceksiniz. Kervan yolda düzülür diye başlarsanız yamalı bohçaya döner.  Devlet işi de böyledir. Tasavvur meselesidir. Reform yapacaksanız da dış politika yapacaksanız da
tasavvur meselesidir. Ya şu tasavvur yanlış mı onnu karşısına sen de koy.  Stratejik Derinlik’in karşısına bir eser koy bir politika geliştir. Kimse hatasız değil ben de hata yapmış olabilirim ama bunların eleştirirmen saik hedef ne. Hedef daha iyiyi bulmak değil. Hedef yanlış, tehdit gördükleri bir anlayışın kişilerini itibarsızlaştırmak…”

“EĞER BEN KORKACAKSAM…”

“Davutoğlu, sunucu Kerem İşkan’ın “Sizin yeniden döneceğinizden mi endişe ediyorlar” şeklindeki sorusuna ise “Burada bir troll çetesinde bahsediyoruz.  Daha önce sayın Cumhurbaşkanımız ve Hakan Fidan hakkında FETÖ, uluslararası kampanya yürütüyordu. Ondan önce biz Filistin’le ilgilendik diye bütün Yahudi lobisi aleyhimizdeydi. Ondan önce başka lobiler aleyhimizdeydi. İlk defa karşılaşmıyoruz…”
Hep böyle olageldi. Bilelim ki şeytanın defterinde adı olmayanın Rahman’ın defterinde adı olmaz. İnsanlar düşmanlarıyla bilinir. Elhamdülillah ben Filistin’in yayındaydım. Birileri onun için bana düşman olabilir.
Elhamdülillah ben Arakan’daydım, Somali’deydim… Bunun için birileri bizi hedef alacaksa amenna. Eğer bundan korkacaksak bu hayat bize haram olsun. Hedef alınmaktan korkmam.”

“SADECE BANA DEĞİL ABDULLAH GÜL’E DE SALDIRI VAR”

Cevap vermeye tenezzül etmediğimiz için cevap vermiyoruz. Bakın trollere kızmıyorum. Ama susanlar beni üzüyor. Eminim ki Mehmet Görmez Hoca’yı Sayın Abdullah Gül’ü… Esas bizi üzen trollerin saldırmaları değil. Yurt içinde ve dışında FETÖ ile irtibatlı troller… Bir tanesinin biliyorsunuz FETÖ ile irtibatı çıktı. Bu saldırıları zaten doğal görüyorsunuz.  Ama en yakın olduğunuzu düşündüğünüz dostlarınızın suskunluğu…”

NAZIM HİKMET’LE YANIT VERDİ

“Geçen birisi sordu ona da dedim sen Nazım Hikmet’in ‘Küsmek’ isimli şiirini biliyor musun diye. Orada işte küsmek ‘seni seviyorum’ demektir.  Yani küsmek aslında karşı tarafa değer vermektir. Hatta bazen tartışmak bile dostluğunuza değer verdiğinizi gösterir. En çok beni üzen şey işte ‘küsmeyi’ unuttuk. Konya’da da hâlâ varlığını sürdüren o ruh kayboluyor.
Bir müddet önce size hitap edenlerin sonra size nasıl hitap ettiklerini görüyorsunuz. Bir makamı bırakmanın en güzel tarafı nedir biliyor musunuz: bütün maskeler düşer. Hakikat ortaya çıkar. Önemli olan onurla girdiğiniz yerden onurla çıkabilmektir.

 
6 Haziran 2017 Salı 13:52 
Yorum YapYazdır
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
A. Şefik Mollamehmetoğlu
 
Nihat Genç
 
Türker Ertürk
 
Kazım DEMİR
 
Prof. Dr. Örsan Öymen
 
Mustafa Önsel
 
Mehmet Polat
 
Havva GÜNAYDIN LAKUTOĞLU
 
Göksu Mollamehmetoğlu
 
Osman Cudi Yılmaz
 
Attila Aşut
 
Arslan Bulut
 
Prof. Dr. Orhan Özgür
 
Ahmet Özer
 
Ömer Faruk Altuntaş
 
Gülcan Özgür
 
Ömer Turan
 
Prof. Dr. Burhan Çuhadaroğlu
 
Mehmet Erdal Çağdaş
 
Prof. Dr. Cavit Boz
 
Prof. Dr. Kemal Üçüncü
 
Hüseyin HAYDAR
 
Zekeriya Saka
 
Mehmet Kuvvet
 
Hasan Güneş
 
Erdal ÖZÇELİK
 
Serpil Satut Denizoğlu
 
Erdal Eksert
 
İnci Güngör
 
Coşkun ERUZ
 
Mehmet Akıncı
 
Ruhi  Türkyılmaz
 
İlyas Gümrükçü
 
Sami KOÇ
 
Ömer Asan
 
Kadir ŞİŞGİNOĞLU
 
Son 24 Saat
Haberler RSS Beslemesi
 
 
 
Gazete Manşetleri
 
 
Anket
Halkoylaması sonrası Türkiye'yi ne bekliyor?
1. Daha iyi bir gelecek
2. Daha kötü bir gelecek
3. Birşey değişmez
 
Arşiv
 
Tarihte Bugün
1474 - Köping, İsveç'te kent konumuna alındı.
1829 - Johann Wolfgang von Goethe'nin eseri Faust ilk kez sahnelendi.
1853 - Giuseppe Verdi'nin "Il Trovatore" operası Roma'da sahnelendi.
1861 - Georgia, Amerika Birleşik Devletleri'nden ayrıldı.
1903 - Okyanus aşırı ilk radyo yayını Amerika Birleşik Devletleri ile Birleşik Krallık arasında gerçekleşti.
1915 - George Claude, reklamcılıkta kullanılmak üzere neon tüplerinin patentini aldı.
1915 - Zeplinlerin kullanıldığı ilk hava saldırısı Almanya tarafından İngiltere'ye yapıldı.
1941 - II. Dünya Savaşı: İngiliz güçleri Eritre'ye saldırdı.
1942 - II. Dünya Savaşı: Japon askeri birlikleri Burma'yı işgal etti.
1945 - Deutsche Bank ve Deutsche Orient Bank, Türkiye'deki faaliyetlerini durdurdu ve tasfiye hazırlıklarına başladı.
1949 - Küba, İsrail'i diplomatik anlamda tanıdı.
1950 - Türkiye'de İş Mahkemeleri kurulması kararı alındı.
1950 - Çin önderi Mao Zedong, Ho Şi Mingh'in önderliğindeki Kuzey Vietnam'ı tanıdı.
1956 - Akis dergisi yazı işleri müdürü Cüneyt Arcayürek beraat etti. Arcayürek hakkında dava "Kedi gelince fareler kaçtı" başlıklı yazısı nedeniyle açılmıştı.
1959 - Amerika Birleşik Devletleri ile imzalanan İstimlak ve Müsadere Garantisi Anlaşması Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde onaylandı. Anlaşma basında kapitülasyonlara dönüş olarak nitelendi.
1960 - Sosyalist Parti faaliyete geçti. Genel başkanlığa Prof. Atıf Akgüç getirildi.
1960 - İsveç'in başkenti Stokholm'den Ankara'ya gelen İskandinav Havayolları'na (SAS) ait yolcu uçağı Esenboğa Havaalanı yakınlarında düştü, 42 kişi öldü.
1961 - Yassıada duruşmaları devam ediyor; İpar Davası sanıkları Adnan Menderes, Fatin Rüştü Zorlu, Hasan Polatkan, Medeni Berk, Hayrettin Erkmen ve armatör Ali İpar mahkûm oldular.
1961 - İstanbul'da atlı arabalara plaka verilmemesi kararlaştırıldı.
1966 - Hindistan'da Nehru'nun kızı İndira Gandhi, başbakan oldu.
1969 - Amerikan Büyükelçisi Robert Komer istifa etti. Robert Komer'in makam arabası 6 Ocak günü Ortadoğu Teknik Üniversitesini ziyareti sırasında öğrenciler tarafından yakılmıştı.
1969 - Prag'da Jan Palach adındaki öğrenci, Sovyetler Birliği'nin Çekoslovakya'yı işgalini protesto için kendini yaktıktan üç gün sonra öldü. Prag'da protesto gösterileri düzenlendi.
1977 - Miami-Florida'da kar yağışı: Florida'nın tarihinde ilk kez gerçekleşti.
1978 - 1938'den beri üretilen Volkswagen Beetle (Kaplumbağa) modeli otomobillerden sonuncusu Volkswagen'in Emden'deki fabrikalarında üretildi. Kaplumbağaların üretimine Latin Amerika'da 2003 yılına kadar daha devam edilecektir.
1981 - Bakırköy İş Mahkemesi Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu'na (DİSK) kayyım atadı.
1983 - Niksar Cumhuriyet Savcısı Nihat Gerçek'i öldürmekten yargılanan iki ülkücü mahkûm edildi.
1983 - Apple şirketi, bir mouse ve "grafik ara yüzü" ne sahip ilk ticari bilgisayar olan The Apple Lisa yı duyurdu.
1983 - Lyon Kasabı olarak da bilinen Nazi savaş suçlusu Klaus Barbie Bolivya'da tutuklandı.
1988 - Sosyaldemokrat Halkçı Parti (SHP) Milletvekili Mehmet Ali Eren Türkiye'de Kürt sorunu olduğunu ve Kürtlere baskı yapıldığını söyledi. Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde olaylar çıktı.
1992 - Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Genel Kurulu yapıldı; genel başkanlığa Kemal Nebioğlu seçildi.
1997 - Yaser Arafat, İsrail kontrolü altındaki son Batı Şeria şehri Hebron'un Filistin'e verilmesini kutlamak üzere 30 yıl aradan sonra ilk kez Hebron'a geldi.
1998 - Kenan Şeranoğlu adlı bir kişi, Titan Saadet Zinciri adı altında 30 bin kişiden 8,6 trilyon lira topladı. 15 Haziran'da, Şeranoğlu ile aralarında babasının da bulunduğu 7 sanık dolandırıcılık suçuyla çeşitli hapis cezalarına mahkum edildi.
2004 - Rubia isimli bir köpek Aconcagua dağı zirvesine çıkarak bu alanda bir dünya rekoru kırdı.
2005 - SEKA İzmit İşletmesinin kapatılma kararını protesto eden çalışanlar, fabrikadan çıkmama kararı aldı.
2005 - "Türkler: Bin Yılın Yolculuğu 600-1600" sergisi, Londra'daki Kraliyet Sanatlar Akademisi'nde açıldı.
2006 - NASA'nın uzay sondası New Horizons, Plüton'a doğru yolculuğuna çıktı.
2007 - Gazeteci Hrant Dink uğradığı silahlı saldırı sonucu öldürüldü.
 
Lig Puan Durumu
 
Takımlar
O
G
B
M
P
1
Başakşehir
17
11
3
3
36
2
Galatasaray
17
11
2
4
35
3
Fenerbahçe
17
9
6
2
33
4
Beşiktaş
17
8
6
3
30
5
Kayserispor
17
8
6
3
30
6
Göztepe
17
9
3
5
30
7
Trabzonspor
17
8
5
4
29
8
Sivasspor
17
8
2
7
26
9
Bursaspor
17
7
4
6
25
10
Malatyaspor
17
6
4
7
22
11
Kasımpaşa
17
5
4
8
19
12
Akhisarspor
17
5
4
8
19
13
Aytemiz Alanyaspor
17
5
3
9
18
14
Osmanlıspor
17
5
2
10
17
15
Antalyaspor
17
4
5
8
17
16
Konyaspor
17
4
3
10
15
17
Gençlerbirliği
17
3
5
9
14
18
Karabükspor
17
2
3
12
9
 
Şampiyonlar Ligi
 
UEFA Avrupa Ligi
 
Alt Lig
 
Süper Loto
18.01.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu111720293651
 
On Numara
15.01.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu07091217192123293839444750525456626669707380
 
Sayısal Loto
13.01.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu021427313245
 
Şans Topu
17.01.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu091016293406
 
Namaz Vakitleri
 
  • İmsak05:49
  • Güneş07:35
  • Öğlen12:43
  • İkindi15:14
  • Akşam17:30
  • Yatsı19:04
 
 
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık