Son ankette flaş sonuçlar

Ana Sayfa » Siyaset » Ahmet Davutoğlu'ndan flaş açıklamalar

Ahmet Davutoğlu'ndan flaş açıklamalar

Konya'da yayın yapan ve Saadet Partisi'ne yakınlığıyla bilinen Kanal 42 Televizyonuna konuşan eski Başbakan Ahmet Davutoğlu, çok konuşulacak açıklamalarda bulundu. Kendisine yönelik AKP içerisindeki 'kampanyadan' sosyal medyadaki trollere, Stratejik Derinlik diye isimlendirilen kendi dönemindeki dış politikadan, Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez'e yönelik tartışmalara kadar birçok konuda çarpıcı yorumlarda bulunan Davutoğlu özetle ''AKP kendi değerlerini hızla zayıflatıyor... Yapılan şey itibar suikastidir, bizi üzen dostlarımızın suskunluğudur'' dedi.

 
6 Haziran 2017 Salı 13:52 
Yorum YapYazdır
 
 
Ahmet Davutoğlu'ndan flaş açıklamalar

Kanal 42 Televizyonunun sahur programına konuk olan ve gazeteci Kerem İşkan’ın sorularını yanıtlayan eski Başbakan Ahmet Davutoğlu, çarpıcı açıklamalarda bulundu. Başbakanlık koltuğundan inişini hızlandıran ve kamuoyunda ‘Pelikan bildirisi’ olarak kimliği meçhul açıklamayla ilgili ilk kez yorum yapan Davutoğlu, AKP’nin kendi değerlerini hızla zayıflattığını, partinin içine itibar suikasti virüsünün bulaştırıldığını savundu. Davutoğlu “Pelikan Dosyası adında bir olaya şahit olduk. Maalesef partide bir çok isme karşı bu yapıldı. En son Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez’e yapılan da buna benzer bir durum. Bizi en çok üzen ise dostlarımızın bu konuda suskunlukları olmuştur. Yapılan şey itibar suikastidir, bizi üzen dostlarımızın suskunluğudur” diye konuştu.

 

Davutoğlu suskunluğunu bozdu! Çok konuşulacak açıklamalar

İşte Davutoğlu’nun, Başbakanlık koltuğunu bıraktıktan tam 380 gün sonra yaptığı ‘tarihi’ açıklamalardan çok konuşulacak bölümler:

TROLLERLE İLGİLİ

“Burada mesele konu değil. Mesele milli şahsiyetlerin yıptarılarak bu davaya hayatları boyu emek vermiş alın teri, zihin teri dökmüş, vicdanlı insanların itibarsızlaştırarak devre dışı bırakılması.
Bakın bu isimlere troller zaten meçhul de o trolleri kullanan isimleri de veya kendi gerçek isimleriyle bu faaliyetleri organize edenlere şu davaya zerre miktar katkıları olmamıştır, hiç ter dökmemişlerdir. İsim vermek istemem siz isimleri düşünebilirsiniz. Hayatlarında oturdukları sırça saraylar dışında halkın içerisine girmemişlerdir. Tek bir insan yetiştirmemişlerdir. Tek bir sancı çekmemişlerdir, tek bir çile duymamışlardır. Bırakın Arakan’a gidip onlarla kucaklaşmayı, bırakın Gazze’ye gidip kızı bombalamada ölmüş bir babayla kucaklaşmayı, kapı komşusu ile kucçaklaşmamıştır bunlar.”

MEHMET GÖRMEZ’E DESTEK

“Ama 15 Temmuz şartları öyle şeyler getirdi ki olabilecek en adi, an alçak iftiralara bu davaya en büyük hizmeti yapmış insanlara rahatlıkla yapabildiler. Yani ben bu anlamda kendim için söylemiyorum sadece… Mehmet Görmez Hoca için de. Görmez Hoca’nın Diyanet İşleri Başkanlığı dönemi bir yüz akıdır. Ondan önce Ali Bardakoğlu hocanın dönemi de öyledir.  Bizim Ak Parti döneminde Diyanet’in performansına bakın; Bosna’dan Sancak’taki müftü meselesinden taa Afrika içlerindeki Çad’daki azınlık Müslümanların dini meselelerine kadar elini uzanan bir faaliyetten bahsediyoruz.
28 Şubat’ta talimatla çalışan bir Diyanet İşleri Başkanlığından eğer bugün Mali’ye Osmanlı mimarisi ile müthiş bir cami yapıp bütün orada ‘işte özlenen Türkiye bu’ dedirten bir Diyanet İşleri varsa buna saygı duyulması lazım”

Davutoğlu’nun başbakanlığının son günlerinde 1 Mayıs 2016 gecesi “Pelikan dosyası” başlığıyla bir blog sitesinden yazı kaleme alınmış,yazıda Davutoğlu ve ekibi hedef alınarak istifaya çağrılmıştı. Bu bildirinin yayımlanmasından 4 gün sonra Ak Saray’a çıkarak Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşen Davutoğlu istifa kararı almıştı.

“BİR TAKIM ÇETELER TUTARAK”

“Eleştirilebilir… İtibarsızlaştırmak için bir takım çeteleri, bir takım tetikçileri tuttuğunuz zaman ve onlar üzerinden itibarsızlaştırmaya çalıştığınız zaman… Bunların arkasında 14 yıllık birikimi berhava etmek isteyen bazı unsurlar var demektir. Bunu çok açık ve net söylüyorum. Bu saldırı benim şahsıma karşı olsa zaten ben bıraktım. Yani düşünün ki bir siyasi mücadele içerisindeki insanın bırakabileceği en yüksek makam neresiyse
orada bıraktım. Niye hâlâ saldırılıyor. Çünkü mesele ben değilim. benim temsil ettiğim şey zihniyet yaklaşım o rahatsız ediyor. Kusura bakmasınlar bundan rahatsız olacaklar. Çünkü bu zihniyet bu toprakların tohumudur. Bizden duyulan rahatsızlık herhangi bir makam sebebiyle değil. Şu an da elhamdülillah Konya’yı temsil etmek dışında bir siyasi makamım yok. Ama bilsinler ki ben bu zihniyeti savunmaya devam edeceğim”

“MERTÇE ÇIKIP SÖYLEYİN”

“Çünkü bizim burada tarihi sorumlulularımız insani sorumluluklarımız var. Yeter ki eleştirecek olan mertçe çıksın.  Diyorsaniz ‘mültecileri almayın’ deyin. Veya ‘mültecileri sınırdışı edelim’ deyin. ‘ÖSO’yla irtibatı keselim’ deyin diyorsanız. El-Bab’ta nasıl  duracaksan ondan sonra…”

STRATEJİK DERİNLİK’E ELEŞTİRİLERE YANIT

“Benim gördüğüm şey şu; geçen de soruldu ‘tasavvur eksik’ yani bir eser yazmadan önce bir insan önce hayal etmeliki veya Selimiye’yi Mimar Sinan tasavvur etmemiş olmasaydı Selimiye’yi yapabilirmiydi.
Önce tasavvur edeceksiniz. Kervan yolda düzülür diye başlarsanız yamalı bohçaya döner.  Devlet işi de böyledir. Tasavvur meselesidir. Reform yapacaksanız da dış politika yapacaksanız da
tasavvur meselesidir. Ya şu tasavvur yanlış mı onnu karşısına sen de koy.  Stratejik Derinlik’in karşısına bir eser koy bir politika geliştir. Kimse hatasız değil ben de hata yapmış olabilirim ama bunların eleştirirmen saik hedef ne. Hedef daha iyiyi bulmak değil. Hedef yanlış, tehdit gördükleri bir anlayışın kişilerini itibarsızlaştırmak…”

“EĞER BEN KORKACAKSAM…”

“Davutoğlu, sunucu Kerem İşkan’ın “Sizin yeniden döneceğinizden mi endişe ediyorlar” şeklindeki sorusuna ise “Burada bir troll çetesinde bahsediyoruz.  Daha önce sayın Cumhurbaşkanımız ve Hakan Fidan hakkında FETÖ, uluslararası kampanya yürütüyordu. Ondan önce biz Filistin’le ilgilendik diye bütün Yahudi lobisi aleyhimizdeydi. Ondan önce başka lobiler aleyhimizdeydi. İlk defa karşılaşmıyoruz…”
Hep böyle olageldi. Bilelim ki şeytanın defterinde adı olmayanın Rahman’ın defterinde adı olmaz. İnsanlar düşmanlarıyla bilinir. Elhamdülillah ben Filistin’in yayındaydım. Birileri onun için bana düşman olabilir.
Elhamdülillah ben Arakan’daydım, Somali’deydim… Bunun için birileri bizi hedef alacaksa amenna. Eğer bundan korkacaksak bu hayat bize haram olsun. Hedef alınmaktan korkmam.”

“SADECE BANA DEĞİL ABDULLAH GÜL’E DE SALDIRI VAR”

Cevap vermeye tenezzül etmediğimiz için cevap vermiyoruz. Bakın trollere kızmıyorum. Ama susanlar beni üzüyor. Eminim ki Mehmet Görmez Hoca’yı Sayın Abdullah Gül’ü… Esas bizi üzen trollerin saldırmaları değil. Yurt içinde ve dışında FETÖ ile irtibatlı troller… Bir tanesinin biliyorsunuz FETÖ ile irtibatı çıktı. Bu saldırıları zaten doğal görüyorsunuz.  Ama en yakın olduğunuzu düşündüğünüz dostlarınızın suskunluğu…”

NAZIM HİKMET’LE YANIT VERDİ

“Geçen birisi sordu ona da dedim sen Nazım Hikmet’in ‘Küsmek’ isimli şiirini biliyor musun diye. Orada işte küsmek ‘seni seviyorum’ demektir.  Yani küsmek aslında karşı tarafa değer vermektir. Hatta bazen tartışmak bile dostluğunuza değer verdiğinizi gösterir. En çok beni üzen şey işte ‘küsmeyi’ unuttuk. Konya’da da hâlâ varlığını sürdüren o ruh kayboluyor.
Bir müddet önce size hitap edenlerin sonra size nasıl hitap ettiklerini görüyorsunuz. Bir makamı bırakmanın en güzel tarafı nedir biliyor musunuz: bütün maskeler düşer. Hakikat ortaya çıkar. Önemli olan onurla girdiğiniz yerden onurla çıkabilmektir.

 
6 Haziran 2017 Salı 13:52 
Yorum YapYazdır
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
A. Şefik Mollamehmetoğlu
 
Türker Ertürk
 
Mustafa Önsel
 
Kazım DEMİR
 
Prof. Dr. Örsan Öymen
 
Göksu Mollamehmetoğlu
 
Osman Cudi Yılmaz
 
Nihat Genç
 
Havva GÜNAYDIN LAKUTOĞLU
 
Attila Aşut
 
Mehmet Polat
 
Prof. Dr. Orhan Özgür
 
Prof. Dr. Kemal Üçüncü
 
Arslan Bulut
 
Muhammet İKİNCİ
 
Ahmet Özer
 
Ömer Faruk Altuntaş
 
Gülcan Özgür
 
Ömer Turan
 
Prof. Dr. Burhan Çuhadaroğlu
 
Mehmet Erdal Çağdaş
 
Prof. Dr. Cavit Boz
 
Hüseyin HAYDAR
 
Zekeriya Saka
 
Mehmet Kuvvet
 
Hasan Güneş
 
Erdal ÖZÇELİK
 
Serpil Satut Denizoğlu
 
Erdal Eksert
 
İnci Güngör
 
Coşkun ERUZ
 
Mehmet Akıncı
 
Ruhi  Türkyılmaz
 
İlyas Gümrükçü
 
Sami KOÇ
 
Ömer Asan
 
Kadir ŞİŞGİNOĞLU
 
Son 24 Saat
Haberler RSS Beslemesi
 
 
 
Gazete Manşetleri
 
 
Anket
Halkoylaması sonrası Türkiye'yi ne bekliyor?
1. Daha iyi bir gelecek
2. Daha kötü bir gelecek
3. Birşey değişmez
 
Arşiv
 
Tarihte Bugün
1571 - İspanya Kralı, Venedik ve Papa, Osmanlı Devleti aleyhine ittifak kararı aldı...
1924 - Türk Milli Futbol Takımı, Olimpiyat Oyunları kapsamındaki ilk milli maçında, Çek Milli Futbol Takımı'na 5-2 yenildi.
1944 - Nuri Demirağ'ın fabrikasında yapılan ilk Türk yolcu uçağı İstanbul'dan Ankara'ya uçtu.
1953 - ABD, Nevada'da bulunan deneme bölgesinde, topçu birlikleri tarafından atılan ilk ve tek nükleer bomba denemesini yaptı.
1954 - Tokyo'da yapılan Dünya Serbest Güreş Şampiyonası'nda Türkiye birinci oldu.
1954 - Türkiye, Osmanlı borçlarının son taksitini ödedi.
1961 - ABD Başkanı John F. Kennedy ABD Kongresi'nde yaptığı bir konuşmada 1960'lı yıllar sona ermeden önce mutlaka Ay'a ayak basacaklarını ilan etti.
1963 - 30 Afrika ülkesi bir araya gelerek Afrika Birliği Örgütü'nü kurdu.
1977 - Yıldız Savaşları filmi gösterime girdi.
1982 - Falkland Savaşı sırasında İngilizlerin HMS Coventry adlı destroyeri Arjantin uçakları tarafından batırıldı.
1983 - Milli Güvenlik Konseyi kürtaj yasa tasarısını kabul etti.
1988 - Irak Basra'yı İran'dan geri aldı.
1989 - Mihail Gorbaçov, Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği Devlet Başkanı oldu.
1997 - Afganistan'dan kaçan General Raşid Dostum, Türkiye'ye sığındı.
2001 - 32 yaşındaki Coloradolu Erik Weihenmayer, Everest Dağı'nın zirvesine ulaşan ilk görme özürlü insan ünvanını aldı.
2003 - Nuri Bilge Ceylan'ın 'Uzak' adlı filmi 56'ncı Cannes Film Festivali'nde 'Elephant' filmiyle birlikte En İyi Film ödülünü paylaştı.
2005 - Azeri petrolünü Türkiye üzerinden dünya pazarına ulaştırması amaçlanan Bakü-Tiflis-Ceyhan (BTC) boru hattına ilk petrol verildi.
2005 - UEFA Şampiyonlar Ligi 2004-2005 sezonu finali Atatürk Olimpiyat Stadı'nda yapıldı. Normal süresi 3-3 biten maçı Liverpool penaltılarla 6-5 Milan'ı yendi.
2008 - 61. Cannes Film Festivali'nde En İyi Yönetmen ödülünü Nuri Bilge Ceylan aldı. Ceylan ödülünü kucaklarken, 'Benim yalnız ve güzel ülkeme ithaf ediyorum' dedi. Ceylan, üçüncü kez Cannes'da ödül alarak bir rekora da imza attı..
2010 - Samandıra'da eğitim uçuşu yapan bir askeri uçak, sokağın ortasına düştü. 3 personel hafif yaralandı.
 
Lig Puan Durumu
 
Takımlar
O
G
B
M
P
1
Galatasaray
34
24
3
7
75
2
Fenerbahçe
34
21
9
4
72
3
Başakşehir
34
22
6
6
72
4
Beşiktaş
34
21
8
5
71
5
Trabzonspor
34
15
10
9
55
6
Göztepe
34
13
10
11
49
7
Sivasspor
34
14
7
13
49
8
Kasımpaşa
34
13
7
14
46
9
Kayserispor
34
12
8
14
44
10
Malatyaspor
34
11
10
13
43
11
Akhisar Bld.Spor
34
11
9
14
42
12
Alanyaspor
34
11
7
16
40
13
Bursaspor
34
11
6
17
39
14
Antalyaspor
34
10
8
16
38
15
Konyaspor
34
9
9
16
36
16
Osmanlıspor
34
8
9
17
33
17
Gençlerbirliği
34
8
9
17
33
18
Karabükspor
34
3
3
28
12
 
Şampiyonlar Ligi
 
UEFA Avrupa Ligi
 
Alt Lig
 
Süper Loto
24.05.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu061134404950
 
On Numara
21.05.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu01020406122428323341445153585965686973757678
 
Sayısal Loto
19.05.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu030405212434
 
Şans Topu
23.05.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu060910242712
 
Namaz Vakitleri
 
  • İmsak02:37
  • Güneş04:48
  • Öğlen12:29
  • İkindi16:28
  • Akşam19:49
  • Yatsı21:44
 
 
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık