CHP Raporu: AKP’nin Yıkım Tablosu!

Ana Sayfa » Dünya » ABD'de anti faşist hareket neden sokağa çıktı?

ABD'de anti faşist hareket neden sokağa çıktı?

Amerika Birleşik Devletler’in dört bir yanında ırkçılara karşı anti-faşistler sokağa döküldü. Peki bu anti-faşist tepkinin özellikleri neler?

 
27 Ağustos 2017 Pazar 11:54 
Yorum YapYazdır
 
 
ABD'de anti faşist hareket neden sokağa çıktı?

ÖMÜR ŞAHİN KEYİF
BirGün Washington Muhabiri

ABD’nin Virginia eyaletindeki Charlottesville şehrinde, ölümle sonuçlanan ırkçı gösteriler sonrası, ülkenin dört bir yanında ırkçılık karşıtı eylemler başladı. Amerikan İç Savaşı’nda kölelik yanlısı olan Konfederasyon’u temsil eden bazı heykeller, eylemciler tarafından indirildi. Son olarak Boston’da 400 bin kişiyi bulduğu söylenen protesto büyük ses getirdi. Uzmanların “Siyah hareketine sempati duyan ve çoğunluğunu beyaz gençlerin oluşturduğunu” söylediği protestocuların eylemlere devam etmesi bekleniyor.

Protestocuların, Charlottesville’deki ırkçı saldırı karşısında hızlı hareket ederek eyleme geçebilmesi ve bu eylemlerin yaygınlık göstermesi, pek çok kişi tarafından “ABD’de anti-faşizmin yükselişi” olarak değerlendirildi. Aşağıda da tartışacağımız gibi, bu bir açıdan doğru. Eylemciler ise ‘son 40 yıldır eşi benzeri görülmemiş bir hareketle’ karşı karşıya olduğumuzu söylüyor. Kuzey Carolina’nın Durham şehrinde Konfederasyon Askerleri Anıtı indirilirken, kalabalık şöyle bağırıyordu: “Biz devrimiz!”

Öte yandan bu eylemler; düşünsel arka plan, yöntem ve mobilize ettiği kitle açılarından sol içinde bir tartışmanın konusu oldu.

Örgüt değil hareket

abd-de-anti-fasist-hareket-341871-1.Tartışmaya, sokaktaki dikkat çekici gruplardan biri olan Antifa’yı dinleyerek başladık. Grubun eski örgütleyicilerinden Scott Crow’la konuştuk. Crow’a göre, Antifa bir örgütlenme değil, faşizme karşı savaşan grup ve bireylerden oluşan bir ağ. Kendilerini 1920’lerde Avrupa’da faşizme karşı gelişen tepkinin parçası olarak konumlandırıyorlar. Crow, şu anda sokaktaki hareketin başka bir örgütlenmeye evrilmeyeceğinin altını çiziyor: “Bu geleneksel olarak reaksiyoner politika. Sadece düşünceler bütünü, bir örgüte dönüşemez.” Sokaktaki tek grubun Antifa olmadığının altını çizen Crow, kendilerini “biz çatışmalara girenleriz” şeklinde tarif ediyor.

Sokaktaki kitlelerin daha çok liberallerden oluştuğunu ancak anarşist fikirlerin de etki alanının geniş olduğunu belirten Crow, Antifa’nın görevinin örgütlenmek değil faşizmi olduğu yerde durdurmak olduğunu belirtiyor. Bu kapsamda, aşırı sağın eylemlerine gidiliyor, sağcıların konuşma yapacağı etkinliklere müdahale ediliyor, heykeller yıkılıyor. Crow, Antifa’nın amacının bir parti kurmak olmadığını da belirtiyor.

Emperyalizm konusu

“Sokaktaki insanlar ABD’nin küresel ölçekteki ırkçı ve emperyalist politikalarını yürüten Obama ile Hillary Clinton için ne düşünüyor?”, diye soruyoruz: “Onlar da düşman. Antifa’da bazılarımız, seçilmiş politikacı istemiyoruz” diyor. Ancak bir not düşüyor: “Antifa içinde olabilecek liberaller ve ilericiler, muhtemelen onları (Obama-Clinton) desteklerler.”

Peki, ABD’nin küresel etkileri olan emperyalist politikaları sokağın gözünden nasıl gözüküyor? Crow, ABD halkının “sınır ötesini pek fazla düşünmediği” belirterek devam ediyor: “Antifa’da ABD sınırlarının ötesini nadiren düşünebilen genç insanlar var. Fakat benim gibi insanlar doğal olarak anti-emperyalizmi anti-faşizmin parçası olarak görüyorlar. Hareketin uluslararası önermeleri var ama daha çok ABD ile ilgili.”

Ukrayna’da neo-faşistleri desteklediler

abd-de-anti-fasist-hareket-341872-1.

2016 ABD Başkanlık seçimlerinde Yeşiller Partisi’nin Başkan Yardımcısı Adayı Ajamu Baraka’nın kaleme aldığı bir yazıda (blackagendareport.com) bu mesele tartışılıyor. Baraka, faşizmi; “İsrail devletine, Kuzey Kore’de savaşa, siyahların kitlesel hapsine, anlamsız askeri bütçeye, kenti soylulaştırmaya, Venezuela’nın yıkımına verilen destek”te arıyor. Belirtilerini bu şekilde sıraladığı sağ ideolojinin, sadece bugünkü ABD hükümetine ya da Cumhuriyetçiler’e indirgenemeyeceğini belirtiyor. Eski Başkan Obama döneminde Ukrayna’da neo-faşist hükümetin desteklenmesinin Avrupa’da da sağın yükselişine meşruiyet kazandırdığını ifade ediyor. Baraka’ya göre, o dönemde liberaller ve bir kesim sol Obama’nın Ukrayna politikalarını desteklemişti. ABD’de Trump’ın da seçilmesiyle gözlemlediğimiz sağ yükselişin ırk, sınıf, cinsiyet politikaları bağlamından koparılamayacağını belirtiyor.

Sınıfın dikkatini çekemez

abd-de-anti-fasist-hareket-341870-1.

Politika Çalışmaları Merkezi’nden (IPS) Netfa Freeman, sorumuz üzerine, mevcut haliyle eylemlerin küresel faşist sistemin yıkılması için yeterli olmadığını ifade ediyor: “Beyaz üstünlükçülüğünün sadece insanın kafasında olmadığını dünya halkları üzerinde yıkıcı etkili, süregiden küresel bir yapı olduğunu anladığımızda; aşırılıkçı faaliyetlere odaklanan, görece küçük bir kesim olan beyazların etkili olamayacaklarını da anlarız”. Devam ediyor Freeman: “Hareketliliğin kendi başına bu sisteme karşı etkili olamayacağını ve hayatta kalmak için mücadele eden işçi sınıfının dikkatini çekemeyeceğini biliyorum. Sürdürülebilir şekilde birleşmek için kapitalizme dayanmadan halkların temel insani ihtiyaçlarına vurgu yapan bir örgütlenmeye (hareketlilik değil) ihtiyacımız var.”

Freeman Konfederasyon heykellerinin yıkılmasıyla ilgiliyse, “ABD’deki gerçek ırkçılık ve beyaz üstünlükçülüğü varlığını sembollerle sürdürmüyor, sadece sembollerin kaldırılmasıyla da yok edilmeyecek” diyor.

Başkanlığın aşırı taraflarına karşılar

Şu anda var olan hareketlenmenin solun yükselişi olarak değerlendirilemeyeceğini ileri süren Freeman şöyle konuşuyor: “Aralarında gerçek sol unsurlar olabilir fakat baskın politik karakteri meseleyi sadece başkanlık yönetimindeki aşırılıktan ibaret gören ve ABD faşizminin yükselişini yan unsur kabul eden daha liberal kesimler oluşturuyor… Beyaz üstünlükçülüğünün ABD’de çok sık rastlanan bir şey olduğunu itiraf etmekten yoksunlar. Son dönemdeki faşizmin yükselişini uluslararası kapitalist elitin saklanma örtüsü ve partiler arası olduğunu görmüyorlar.”

 
27 Ağustos 2017 Pazar 11:54 
Yorum YapYazdır
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
A. Şefik Mollamehmetoğlu
 
Mustafa Önsel
 
Türker Ertürk
 
Kazım DEMİR
 
Prof. Dr. Örsan Öymen
 
Mehmet Polat
 
Havva GÜNAYDIN LAKUTOĞLU
 
Göksu Mollamehmetoğlu
 
Osman Cudi Yılmaz
 
Nihat Genç
 
Attila Aşut
 
Arslan Bulut
 
Prof. Dr. Orhan Özgür
 
Ahmet Özer
 
Ömer Faruk Altuntaş
 
Gülcan Özgür
 
Ömer Turan
 
Prof. Dr. Burhan Çuhadaroğlu
 
Mehmet Erdal Çağdaş
 
Prof. Dr. Cavit Boz
 
Prof. Dr. Kemal Üçüncü
 
Hüseyin HAYDAR
 
Zekeriya Saka
 
Mehmet Kuvvet
 
Hasan Güneş
 
Erdal ÖZÇELİK
 
Serpil Satut Denizoğlu
 
Erdal Eksert
 
İnci Güngör
 
Coşkun ERUZ
 
Mehmet Akıncı
 
Ruhi  Türkyılmaz
 
İlyas Gümrükçü
 
Sami KOÇ
 
Ömer Asan
 
Kadir ŞİŞGİNOĞLU
 
Son 24 Saat
Haberler RSS Beslemesi
 
 
 
Gazete Manşetleri
 
 
Anket
Halkoylaması sonrası Türkiye'yi ne bekliyor?
1. Daha iyi bir gelecek
2. Daha kötü bir gelecek
3. Birşey değişmez
 
Arşiv
 
Tarihte Bugün
1451 - Fatih Sultan Mehmet ikinci kez tahta çıktı.
1695 - Osmanlı donanması, Sakız Adası'nı Venedikliler'den geri aldı.
1856 - Islahat Fermanı yayınlandı
1878 - II. Abdülhamit Mebusan Meclisini süresiz olarak kapattı ve Meşrutiyet rejimine son vererek, yönetime tek başına egemen oldu.
1885 - Mark Twain'in Huckleberry Finn'in Maceraları adlı kitabı ilk kez yayımlandı.
1913 - Raymond Poincaré Fransa devlet başkanı oldu.
1930 - Clyde Tombaugh, Ocak ayında çekilen fotoğrafları incelerken Plüton gezegenini keşfetti.
1932 - Japon imparatoru, Manzhouguo'nun (Mançurya'nın eski Çince adı) Çin'den bağımsızlığını ilan etti.
1937 - İstanbul'da eşekle nakliyat yasaklandı.
1941 - 16 yaşın üzerindeki erkek çocukların maden ocaklarında, 12 yaşın üzerindekilerin tekstil sanayiinde çalıştırılmasına ilişkin kararname çıktı.
1941 - Anıtkabir için mimari yarışma açıldığı resmen ilan edildi.
1943 - Naziler Beyaz Gül hareketi üyelerini tutukladılar.
1952 - TBMM, Türkiye'nin NATO üyeliğini onayladı. Türkiye, 21 Şubat günü NATO üyesi oldu.
1957 - BM'de Kıbrıs görüşmelerine başlandı. BM, 26 Şubat'ta sorunun öncelikle ilgili taraflar arasında görüşülmesine karar verdi.
1965 - Gambiya İngiltere'den bağımsızlığını kazandı.
1967 - Milli Eğitim Bakanlığı bütçesi görüşüldü; 35.000 köyden 15.000'inde okul olmadığı açıklandı.
1971 - Elazığ Senatörü Profesör Celal Ertuğ, "Bir dikta ortamına adım adım yaklaşılmaktadır. Ordunun mesajı açıktır. Demirel derhal istifa etmelidir." dedi. Başbakan Süleyman Demirel ise, "Meşru yollardan geldim. Bulurlar 226'yı, bizi devirirler" dedi.
1974 - Kiss müzik grubu kendi adlarını taşıyan ilk albümlerini yayımladılar.
1977 - Uzay mekiği Enterprise, bir Boeing 747'nin üstünde ilk yolculuğuna çıktı.
1977 - İstanbul Yüksek Öğrenim Derneği (İYÖD) "amaç dışı faaliyet" gösterdiği gerekçesiyle süresiz kapatıldı. İstanbul Yüksek Öğrenim Derneği (İYÖD) Dev-Genç'in (Devrimci Gençlik Dernekleri Federasyonu) İstanbul Bölge Yürütme Kurulu'nu oluşturuyordu.
1985 - Bakanlar Kurulu ilk defa bir grev kararını erteledi. 1985 yılı bugün, Tarım Koruma İlaçları A.Ş'nin İstanbul Kartal ve İzmit Derince'deki işyerlerinde alınan grev kararının, 60 gün ertelenmesi kararlaştırıldı.
1985 - Başbakanlık Yüksek Denetleme Kurulu, Ziraat Bankası'nın hamamcılara tarım kredisi verdiğini saptadı.
1987 - Türkiye'de 12 Eylül sonrası yaşanan en büyük grev olan NETAŞ grevi bugün anlaşmayla sonuçlandı.
1988 - İstanbul'daki Spor ve Sergi Sarayı'nın adı, Lütfi Kırdar olarak değiştirildi.
1993 - Gazeteci Kemal Kılıç öldürüldü. Kemal Kılıç İnsan Hakları Derneği Urfa Şubesi Yönetim Kurulu üyesiydi.
1994 - Demokrasi Partisi'nin (DEP) Genel Merkezi bombalandı, bir kişi öldü, 2'si ağır 16 kişi yaralandı. Demokrasi Partisi (DEP) yılbaşından beri 4 kez saldırıya uğramıştı. Olayı İslami Cihat Örgütü üstlendi.
1995 - Sosyal Demokrat Halkçı Parti (SHP) ve Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), CHP çatısı altında birleşti. SHP'li Hikmet Çetin oybirliğiyle genel başkan seçildi.
1997 - Tansu Çiller TEDAŞ ve TOFAŞ soruşturmalarından aklandı. Refah Partisi milletvekilleri Tansu Çiller'in aklanmasından yana oy kullandılar.
2003 - Güney Kore'nin Daegu metrosunda çıkan yangında yaklaşık 200 kişi öldü.
2004 - İran'ın Nişabur kenti yakınlarda kontrolden çıkan bir yük treninde meydana gelen patlama ve yangında 200'ü kurtarma personeli olmak üzere 295 kişi öldü. Tren kükürt, petrol ve gübre taşıyordu.
2005 - SEKA İzmit Fabrikası çalışanlarının, iş yerine kapanma eyleminin 30. gününde polis panzerlerle fabrika bahçesine girdi. İşçiler bu gelişme üzerine kendilerini mekanik atölyesine kilitledi.
2007 - NBA All Star 2007 maçı Las Vegas'ta yapıldı.
2008 - Amerika Birleşik Devletleri ve Afganistan, Kosovanın tek taraflı bağımsızlığını tanıdığını açıkladı.
2008 - Türkiye, Kosova'nın bağımsızlığını tanıdı.
 
Lig Puan Durumu
 
Takımlar
O
G
B
M
P
1
Başakşehir
22
14
4
4
46
2
Galatasaray
21
14
2
5
44
3
Fenerbahçe
22
12
8
2
44
4
Beşiktaş
22
11
8
3
41
5
Kayserispor
22
9
8
5
35
6
Sivasspor
22
10
4
8
34
7
Trabzonspor
22
8
9
5
33
8
Göztepe
21
9
6
6
33
9
Malatyaspor
22
7
7
8
28
10
Bursaspor
22
7
6
9
27
11
Akhisarspor
22
7
6
9
27
12
Kasımpaşa
21
7
5
9
26
13
Antalyaspor
22
6
6
10
24
14
Gençlerbirliği
21
5
7
9
22
15
Konyaspor
22
5
6
11
21
16
Alanyaspor
22
6
3
13
21
17
Osmanlıspor
22
5
4
13
19
18
Karabükspor
22
3
3
16
12
 
Şampiyonlar Ligi
 
UEFA Avrupa Ligi
 
Alt Lig
 
Süper Loto
15.02.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu060719405354
 
On Numara
12.02.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu02040912131524252636383940424356575868707479
 
Sayısal Loto
17.02.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu030508323536
 
Şans Topu
14.02.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu011125283006
 
Namaz Vakitleri
 
  • İmsak05:23
  • Güneş07:04
  • Öğlen12:46
  • İkindi15:44
  • Akşam18:08
  • Yatsı19:37
 
 
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık