Erdoğan-Trump görüşmesinde özür bilmecesi

Ana Sayfa » Dünya » ABD'de anti faşist hareket neden sokağa çıktı?

ABD'de anti faşist hareket neden sokağa çıktı?

Amerika Birleşik Devletler’in dört bir yanında ırkçılara karşı anti-faşistler sokağa döküldü. Peki bu anti-faşist tepkinin özellikleri neler?

 
27 Ağustos 2017 Pazar 11:54 
Yorum YapYazdır
 
 
ABD'de anti faşist hareket neden sokağa çıktı?

ÖMÜR ŞAHİN KEYİF
BirGün Washington Muhabiri

ABD’nin Virginia eyaletindeki Charlottesville şehrinde, ölümle sonuçlanan ırkçı gösteriler sonrası, ülkenin dört bir yanında ırkçılık karşıtı eylemler başladı. Amerikan İç Savaşı’nda kölelik yanlısı olan Konfederasyon’u temsil eden bazı heykeller, eylemciler tarafından indirildi. Son olarak Boston’da 400 bin kişiyi bulduğu söylenen protesto büyük ses getirdi. Uzmanların “Siyah hareketine sempati duyan ve çoğunluğunu beyaz gençlerin oluşturduğunu” söylediği protestocuların eylemlere devam etmesi bekleniyor.

Protestocuların, Charlottesville’deki ırkçı saldırı karşısında hızlı hareket ederek eyleme geçebilmesi ve bu eylemlerin yaygınlık göstermesi, pek çok kişi tarafından “ABD’de anti-faşizmin yükselişi” olarak değerlendirildi. Aşağıda da tartışacağımız gibi, bu bir açıdan doğru. Eylemciler ise ‘son 40 yıldır eşi benzeri görülmemiş bir hareketle’ karşı karşıya olduğumuzu söylüyor. Kuzey Carolina’nın Durham şehrinde Konfederasyon Askerleri Anıtı indirilirken, kalabalık şöyle bağırıyordu: “Biz devrimiz!”

Öte yandan bu eylemler; düşünsel arka plan, yöntem ve mobilize ettiği kitle açılarından sol içinde bir tartışmanın konusu oldu.

Örgüt değil hareket

abd-de-anti-fasist-hareket-341871-1.Tartışmaya, sokaktaki dikkat çekici gruplardan biri olan Antifa’yı dinleyerek başladık. Grubun eski örgütleyicilerinden Scott Crow’la konuştuk. Crow’a göre, Antifa bir örgütlenme değil, faşizme karşı savaşan grup ve bireylerden oluşan bir ağ. Kendilerini 1920’lerde Avrupa’da faşizme karşı gelişen tepkinin parçası olarak konumlandırıyorlar. Crow, şu anda sokaktaki hareketin başka bir örgütlenmeye evrilmeyeceğinin altını çiziyor: “Bu geleneksel olarak reaksiyoner politika. Sadece düşünceler bütünü, bir örgüte dönüşemez.” Sokaktaki tek grubun Antifa olmadığının altını çizen Crow, kendilerini “biz çatışmalara girenleriz” şeklinde tarif ediyor.

Sokaktaki kitlelerin daha çok liberallerden oluştuğunu ancak anarşist fikirlerin de etki alanının geniş olduğunu belirten Crow, Antifa’nın görevinin örgütlenmek değil faşizmi olduğu yerde durdurmak olduğunu belirtiyor. Bu kapsamda, aşırı sağın eylemlerine gidiliyor, sağcıların konuşma yapacağı etkinliklere müdahale ediliyor, heykeller yıkılıyor. Crow, Antifa’nın amacının bir parti kurmak olmadığını da belirtiyor.

Emperyalizm konusu

“Sokaktaki insanlar ABD’nin küresel ölçekteki ırkçı ve emperyalist politikalarını yürüten Obama ile Hillary Clinton için ne düşünüyor?”, diye soruyoruz: “Onlar da düşman. Antifa’da bazılarımız, seçilmiş politikacı istemiyoruz” diyor. Ancak bir not düşüyor: “Antifa içinde olabilecek liberaller ve ilericiler, muhtemelen onları (Obama-Clinton) desteklerler.”

Peki, ABD’nin küresel etkileri olan emperyalist politikaları sokağın gözünden nasıl gözüküyor? Crow, ABD halkının “sınır ötesini pek fazla düşünmediği” belirterek devam ediyor: “Antifa’da ABD sınırlarının ötesini nadiren düşünebilen genç insanlar var. Fakat benim gibi insanlar doğal olarak anti-emperyalizmi anti-faşizmin parçası olarak görüyorlar. Hareketin uluslararası önermeleri var ama daha çok ABD ile ilgili.”

Ukrayna’da neo-faşistleri desteklediler

abd-de-anti-fasist-hareket-341872-1.

2016 ABD Başkanlık seçimlerinde Yeşiller Partisi’nin Başkan Yardımcısı Adayı Ajamu Baraka’nın kaleme aldığı bir yazıda (blackagendareport.com) bu mesele tartışılıyor. Baraka, faşizmi; “İsrail devletine, Kuzey Kore’de savaşa, siyahların kitlesel hapsine, anlamsız askeri bütçeye, kenti soylulaştırmaya, Venezuela’nın yıkımına verilen destek”te arıyor. Belirtilerini bu şekilde sıraladığı sağ ideolojinin, sadece bugünkü ABD hükümetine ya da Cumhuriyetçiler’e indirgenemeyeceğini belirtiyor. Eski Başkan Obama döneminde Ukrayna’da neo-faşist hükümetin desteklenmesinin Avrupa’da da sağın yükselişine meşruiyet kazandırdığını ifade ediyor. Baraka’ya göre, o dönemde liberaller ve bir kesim sol Obama’nın Ukrayna politikalarını desteklemişti. ABD’de Trump’ın da seçilmesiyle gözlemlediğimiz sağ yükselişin ırk, sınıf, cinsiyet politikaları bağlamından koparılamayacağını belirtiyor.

Sınıfın dikkatini çekemez

abd-de-anti-fasist-hareket-341870-1.

Politika Çalışmaları Merkezi’nden (IPS) Netfa Freeman, sorumuz üzerine, mevcut haliyle eylemlerin küresel faşist sistemin yıkılması için yeterli olmadığını ifade ediyor: “Beyaz üstünlükçülüğünün sadece insanın kafasında olmadığını dünya halkları üzerinde yıkıcı etkili, süregiden küresel bir yapı olduğunu anladığımızda; aşırılıkçı faaliyetlere odaklanan, görece küçük bir kesim olan beyazların etkili olamayacaklarını da anlarız”. Devam ediyor Freeman: “Hareketliliğin kendi başına bu sisteme karşı etkili olamayacağını ve hayatta kalmak için mücadele eden işçi sınıfının dikkatini çekemeyeceğini biliyorum. Sürdürülebilir şekilde birleşmek için kapitalizme dayanmadan halkların temel insani ihtiyaçlarına vurgu yapan bir örgütlenmeye (hareketlilik değil) ihtiyacımız var.”

Freeman Konfederasyon heykellerinin yıkılmasıyla ilgiliyse, “ABD’deki gerçek ırkçılık ve beyaz üstünlükçülüğü varlığını sembollerle sürdürmüyor, sadece sembollerin kaldırılmasıyla da yok edilmeyecek” diyor.

Başkanlığın aşırı taraflarına karşılar

Şu anda var olan hareketlenmenin solun yükselişi olarak değerlendirilemeyeceğini ileri süren Freeman şöyle konuşuyor: “Aralarında gerçek sol unsurlar olabilir fakat baskın politik karakteri meseleyi sadece başkanlık yönetimindeki aşırılıktan ibaret gören ve ABD faşizminin yükselişini yan unsur kabul eden daha liberal kesimler oluşturuyor… Beyaz üstünlükçülüğünün ABD’de çok sık rastlanan bir şey olduğunu itiraf etmekten yoksunlar. Son dönemdeki faşizmin yükselişini uluslararası kapitalist elitin saklanma örtüsü ve partiler arası olduğunu görmüyorlar.”

 
27 Ağustos 2017 Pazar 11:54 
Yorum YapYazdır
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
A. Şefik Mollamehmetoğlu
 
Attila Aşut
 
Nihat Genç
 
Türker Ertürk
 
Arslan Bulut
 
Mehmet Polat
 
Prof. Dr. Orhan Özgür
 
Ahmet Özer
 
Göksu Mollamehmetoğlu
 
Gülcan Özgür
 
Ömer Turan
 
Osman Cudi Yılmaz
 
Ömer Faruk Altuntaş
 
Prof. Dr. Burhan Çuhadaroğlu
 
Prof. Dr. Cavit Boz
 
Prof. Dr. Kemal Üçüncü
 
Hüseyin HAYDAR
 
Zekeriya Saka
 
Mehmet Kuvvet
 
Hasan Güneş
 
Erdal ÖZÇELİK
 
Serpil Satut Denizoğlu
 
Erdal Eksert
 
İnci Güngör
 
Kazım DEMİR
 
Coşkun ERUZ
 
Mehmet Akıncı
 
Ruhi  Türkyılmaz
 
İlyas Gümrükçü
 
Sami KOÇ
 
Ömer Asan
 
Prof. Dr. Örsan Öymen
 
Kadir ŞİŞGİNOĞLU
 
Mustafa Önsel
 
Havva GÜNAYDIN LAKUTOĞLU
 
 
Son 24 Saat
Haberler RSS Beslemesi
 
 
Anket
Halkoylaması sonrası Türkiye'yi ne bekliyor?
1. Daha iyi bir gelecek
2. Daha kötü bir gelecek
3. Birşey değişmez
 
Gazete Manşetleri
 
 
Arşiv
 
Tarihte Bugün
1792 - Fransa'da cumhuriyet ilan edildi.
1903 - İtalo Marconi, kornet (cornet) dondurma külahının patentini aldı.
1908 - Bulgaristan, Osmanlı'dan bağımsızlığını ilan etti.
1919 - Türkiye İşçi ve Çiftçi Sosyalist Fırkası kuruldu.
1924 - Mustafa Kemal Paşa, "Hayatta en hakiki mürşit ilimdir" dedi.
1939 - Dikili ve çevresinde deprem: 100'den fazla kişi öldü. Dikili ve Karaburun tamamen yıkıldı.
1940 - Bakanlar Kurulu, İstanbul'da çıkan Le Journal d'Orient gazetesini yedi gün süreyle kapattı. Gazetenin resmi dış politikaya aykırı yayın yaptığı ileri sürüldü.
1943 - Ankara Fen Fakültesi kuruldu.
1950 - Yeni Baştan gazetesinin kurucusu ve yazarı Aziz Nesin hakkında gıyabi tutuklama kararı verildi. Nesin "Sosyal düzeni yıkmaya yönelik yayın" yapmakla suçlanıyor.
1958 - CHP Genel Başkanı İsmet İnönü, "Demokrasiye paydos demeye Demokrat Parti genel başkanının gücü yetmeyecektir" dedi.
1964 - Cumhurbaşkanı Cemal Gürsel Yassıada hükümlüsü Refik Koraltan, Rüştü Erdelhun, Selim Yatağan ve Nedim Ökmen'i hastalık nedeniyle affetti.
1970 - Polonya'da Dayanışma Sendikası kuruldu.
1980 - Kuruluşundan 10 yıl sonra Lech Walesa liderliğindeki Dayanışma Hareketi Polonya'da yasallık kazandı.
1984 - Gökova Körfezi'nde termik santral kurulmasına karşı çıkan köy kadınları eylem yaptılar.
1986 - 12 Eylül darbesi sonrası Alparslan Türkeş ilk kez Milliyetçi Çalışma Partisi'nin (MÇP) İstanbul mitinginde konuştu.
1993 - New York Metropolitan Müzesi, "Karun Hazinesi"ni Türkiye'ye geri göndermeye karar verdi.
2000 - Bakanlar Kurulu, Kopenhag Kriterleri ile paralel olan İnsan Hakları Raporunu kabul etti.
2002 - İsrail birliklerinin, militanları yakalama gerekçesiyle Gazze`de düzenlediği operasyon sırasında çıkan çatışmada 9 Filistinli öldü.
2002 - Almanya`da Başbakan Gerhard Schröder`in liderliğindeki Sosyal Demokratlar, genel seçimlerden birinci parti olarak çıktı.
 
Namaz Vakitleri
 
  • İmsak04:19
  • Güneş06:01
  • Öğlen12:25
  • İkindi15:50
  • Akşam18:28
  • Yatsı19:56
 
Süper Loto
21.09.2017 Tarihli Çekiliş Sonucu060809172538
 
On Numara
18.09.2017 Tarihli Çekiliş Sonucu07091013141517182426273136373847485663676875
 
Sayısal Loto
16.09.2017 Tarihli Çekiliş Sonucu052036414546
 
Şans Topu
20.09.2017 Tarihli Çekiliş Sonucu101828303204
 
 
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık