Van’da bitmeyen yasak yine uzadı

Ana Sayfa » Trabzon Gündemi » 19 Mayıs bayram mesajları

19 Mayıs bayram mesajları

CHP Milletvekili Ahmet Kaya, Trabzon Barosu,Eğitim İş Trabzon Şubesi, Trabzon Ticaret Odası Başkanlığı ve Trabzon Yol İş Sendikası 1 Nolu Şube Başkanlığı'dan açıklamalar...

 
19 Mayıs 2019 Pazar 10:02 
Yorum YapYazdır
 
 
19 Mayıs bayram mesajları

CHP TRABZON MİLLETVEKİLİ AHMET KAYA'NIN AÇIKLAMASI 

19 Mayıs 1919 bağımsızlığına kavuşmak isteyen Türk Milletinin Millî Mücadele yolunda attığı ilk adımıdır. Mustafa Kemal Paşa’nın 9.Ordu Müfettişi olarak ayak bastığı Samsun’da yakılan kurtuluş meşalesi, emperyalizme karşı mazlum bir milletin kutsal isyanının başlangıcıdır.

Vatanı işgal edilmiş, savaşlarda yorgun düşmüş yoksul halkımız “Ulusun bağımsızlığını yine ulusun azim ve kararı kurtaracaktır” düşüncesi ile ayağa kaldırılmıştır.

Samsun’da yakılan bağımsızlık ateşi, dalga dalga tüm Anadolu’ya yayılmış, düşman kovulmuş, Kurtuluş Savaşı kazanılarak Türkiye Cumhuriyeti kurulmuştur.

Bu tarihi başlangıç ile sadece işgalci güçler yurttan kovulmamış, aynı zamanda Anadolu’yu Orta Çağ karanlığından kurtarmak için bir “aydınlanma” mücadelesi verilmiştir.

Büyük Önder Atatürk, aydınlanma mücadelesinin başlatıldığı bugünü “doğum günü” kabul etmiş aynı zamanda azmin, gücün ve geleceğin sembolü olan gençlere bayram olarak armağan etmiştir.

100. yılını kutladığımız Milli Mücadelemizin başladığı ilk yerlerden biri de Trabzon’dur.

Samsun’a çıkışından birkaç yıl sonra Trabzon’u ziyaret eden Mustafa Kemal Atatürk, “İlk defa Samsun’a ayak bastığım zaman bana gönül gücü veren vatandaşlarımın ilk safında Trabzonluların bulunduğunu asla unutmayacağım. Sakarya büyük kanlı savaşında, üçüncü tümen ile yetişen Trabzon çocuklarının savaş alanında gösterdikleri fedakârlıkların kıymetli anısı daima aklımda işlenmiş kalacaktır.” diyerek Trabzonluların vatan sevgisine ve milli mücadeledeki önemlerine dikkat çekmiştir.

Biz Trabzonlular; aklın ve bilimin gösterdiği yolu, gençlerimizin azmi ile birleştirerek; Büyük Önder’in açtığı yolda yılmadan, yorulmadan, durmadan yürümeye devam edeceğiz.

Başta gençlerimiz olmak üzere tüm yurttaşlarımızın, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nı kutluyor; Cumhuriyetimizin mimarı Büyük Önder Atatürk’ü ve silah arkadaşlarını bir kez daha saygı, minnet ve şükranla anıyorum.

Yaşasın Tam bağımsız Türkiye, Yaşasın Mustafa Kemal ATATÜRK.

 

TRABZON BAROSU'NUN AÇIKLAMASI

Ulu Önderimiz Mustafa Kemal ATATÜRK’ ün bağımsız Türk Devleti kurmaya karar verip, İstanbul Kız Kulesi açıklarında demirlemiş olan Bandırma Vapuruna binerek Samsun’ a ayak basıp, Türkiye Cumhuriyet Devleti’ nin kurulması amacıyla bağımsızlık ve kurtuluş meşalesini yaktığı 19 Mayıs 1919 tarihinin 100. Yıldönümündeyiz.

Atamızın Samsun’a gelişinin amacı kurtuluş ve kuruluş mücadelesini Anadolu’dan başlatarak millet iradesine dayalı bağımsız bir Türk Devleti kurmaktı. Bu nedenle 19 Mayıs 1919 kurtuluş mücadelesinin ve kuruluş iradesinin başlatıldığı çok önemli bir tarihtir.

Bu amaçla başlatılan yolculukta kahraman halkımız kurtuluş mücadelesine omuz vermiş ve emperyal güçlere karşı kurtuluş savaşını kazanarak tarih yazmıştır. Aynı inançla kurtuluştan sonra Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kurulması ülküsü gerçekleştirilmiştir.

Dünya tarihine bu destanı yazdıran başta ulu önderimiz Mustafa Kemal ATATÜRK’ ü, silah ve devrim arkadaşlarını ve tüm şehitlerimizi bir kez daha rahmet, minnet ve saygıyla anıyoruz.

Atatürk’ ün Gençliğe Hitabında “Ey Türk Gençliği birinci vazifen Türk İstiklalini ve Türk Cumhuriyetini korumak olduğu .” şeklinde Türk Gençliğine verdiği görevin dün olduğu gibi bugün de bilincinde olan Türk Gençliği, muhtaç olduğu gücün geçmişten gelip kendilerine ulaşan bağımsızlık duygusu olduğunun bilinciyle kendilerine emanet edilen Türkiye Cumhuriyet Devletini sonsuza tek koruyup kollayacaktır.

Trabzon Barosu olarak; 100 yıl önce başlatılan kurtuluş ve kuruluş mücadelesiyle kurulan Türkiye Cumhuriyeti’ nin ilke ve devrimleri doğrultusunda aynı inanç ve azimle mücadele edeceğimizi belirtiyor, ulusumuzun 19 Mayıs Atatürk’ü Anma ve Gençlik Spor Bayramını kutluyoruz.

 

EĞİTİM İŞ TRABZON ŞUBESİ

Büyük önderimiz Mustafa Kemal Atatürk'ün, Samsun'a çıkarak, bağımsızlık ve özgürlük meşalesini yakmasının 100. Yıldönümü, ulusumuza kutlu olsun!

Tam 100 yıl önce 19 Mayıs 1919’da, bir ulus, Mustafa Kemal Atatürk ve yol arkadaşları öncülüğünde kendi kaderine el koyarak, var olma mücadelesini başlattı.

19 Mayıs 1919’da emperyalistlere karşı başlatılan ulusal mücadelemiz, aynı zamanda emperyalizmin sömürüsü ve saldırısı altında ezilen dünyanın tüm mazlum uluslarına da bağımsızlık mücadeleleri için örnek olmuştur.

Atatürk, ülkenin ve ulusun içinde bulunduğu olanaksızlıklara boyun eğmemiş; yenilmiş, çağın gerisinde kalmış bir imparatorluktan çağdaş bir devlet yaratmış, modern Türkiye Cumhuriyeti kurmuştur.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Tarihimizi 1919'dan başlatan tarih anlayışını reddediyorum” sözlerine karşılık, 19 Mayıs, Türkiye Cumhuriyeti'nin kurulmasına uzanan sürecin başlangıcıdır. Tam da bu nedenle Atatürk, 19 Mayıs'ı doğum günü kabul etmiştir.

Günümüzde ise hukuku tanımayan, siyasi iktidar, bağımsızlığımızı, özgürlüğümüzü ve demokrasimizi taçlandıran, aydınlanma devrimimiz Cumhuriyet’in kazanımlarını yok etmek için her türlü çabayı göstermektedir. Üniter devlet yapısı hedef alınmakta; başta Öğretim Birliği ilkesi olmak üzere devrim yasaları çiğnenmekte; Atatürk ilke ve devrimleri doğrultusunda oluşturulan çağdaş ve bilimsel eğitim hedefi terk edilmektedir.

Atatürk’ün Cumhuriyeti emanet ettiği ulusumuzun geleceği olan gençlerimiz, bugün ciddi tehlikelerle ve tehditlerle karşı karşıya bulunmaktadır. Sınava endeksli gerici eğitim programları ile ulusal belleği yok edilmiş, sorgulamayan, düşünmeyen, itaat eden bir gençlik yetiştirilmeye çalışılmaktadır. Eğitimin ticarileştirilmesi ve giderek daha fazla oranda paralı hale getirilmesi, milyonlarca gencimizin eğitim sisteminin dışına itilmesine neden olmuştur. Eğitim hakkından yararlanamayan yüz binlerce gencimiz, çalışma yaşamında da güvencesizlik ve ağır emek sömürüsü ile karşı karşıya bırakılmıştır.

 

TRABZON TİCARET VE SANAYİ ODASI'NIN AÇIKLAMASI

19 Mayıs 1919 dünya tarihinin dönüm noktalarından biridir. Türk milletinin bağımsızlık mücadelesinin ateşinin yakıldığı bu tarihte Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından başlatılan Milli Mücadele, hem Türk milletinin kaderini değiştirmiş hem de dünyadaki birçok ulusa da umut olmuştur. Bu anlamlı günün gençlerimize bayram olarak armağan edilmesinde de çok derin anlamlar vardır. Milli Mücadele ruhu ve bağımsızlık meşalesi, Atatürk’ün geleceği emanet ettiği gençlerimizin elinde sonsuza dek yanacaktır. Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere milletimizin bağımsızlığı yolunda mücadele veren bütün şehit ve gazilerimizi bir kez daha minnet, şükran ve rahmetle anıyoruz.

Trabzon’un da Milli Mücadelede ayrı bir yeri vardır. Bu vesileyle Mustafa Kemal Atatürk’ün Trabzon’a yaptığı ilk ziyarette söylediği şu sözleri bir kez daha vurgulamak istiyoruz; ‘Arkadaşlar; beş sene önce ilk kez Samsun’a ayak bastığım zaman bana kalp gücü veren vatandaşlarımın ilk sırasında Trabzonluların bulunduğunu asla unutmayacağım. Sakarya Büyük Kanlı Savaşına Üçüncü Tümen ile yetişen Trabzon evlatlarının savaş alanında gösterdikleri özverili çabaların kıymetli anısı bilincimde sürekli canlı kalacaktır.

 

YOL-İŞ SENDİKASI 1 NOLU ŞUBE BAŞKANLIĞI'NIN AÇIKLAMASI

19 Mayıs 1919 günü, Türk Milletinin büyük uyanışının gerçekleştiği, işgalci güçlere karşı başkaldırının başladığı, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün “Ya istiklal, ya ölüm!” sloganıyla Millet egemenliğine dayanan, tam bağımsız bir devlet kurma kararının yaşama geçirildiği büyük gündür.

Bu duygu ve inançla, Gençlerimizin ve tüm Ulusumuzun Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nı en içten dileklerimle kutluyorum. Bu vesileyle başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, bu cennet Vatan uğruna canını feda etmiş bütün Şehitlerimizi rahmetle anıyor, Gazilerimize minnet ve şükranlarımı sunuyorum.

ÇYDD TRABZON ŞUBESİ'NİN AÇIKLAMASI

İşgal altındaki bir ülkede tutsaklığa boyun eğmeyip özgürlüğe ve tam bağımsızlığa kavuşmak için atılan ilk adımın 100. yılı kutlu olsun!
Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının emperyalist işgali sona erdirmek için 16 Mayıs’ta Bandırma vapuruyla yola çıkıp 19 Mayıs’ta Samsun’a ayak basmasıyla Anadolu’nun her yanında özgürlük meşaleleri yanmaya başladı. Yoksulluğun, yıllarca süren savaşların yol açtığı yıkım, çaresizlik ve umutsuzluğun hüküm sürdüğü bu zor koşullarda kurtuluşun ışığını görebilen, bir an bile umutsuzluğa düşmeyen büyük bir liderdi Mustafa Kemal Atatürk.
Mustafa Kemal’in Samsun’a çıktığı 19 Mayıs 1919’dan, Cumhuriyet’in ilan edildiği 29 Ekim 1923 arası 4 yıl, 5 ay, 10 gündür. Bu süre Batı’nın “Hasta Adam”ından dipdiri bir Cumhuriyet’in dünya uluslarının arasına aydınlık bir yüzle çıkışı için yetmiştir. Bunun bilincindeki ulusumuz, kazanımlarını korumayı da elbette bilecektir.
Bugün gençler eğitimin, insan haklarının, fırsat eşitliğinin, laikliğin, hukukun üstünlüğünün bilinciyle kendini yetiştirmek ve böyle var olmak istediklerini; uğradıkları haksızlıklara boyun eğmeyeceklerini gösteren bir kararlılık içindedir.
Bugün gençler işsizliğe, adaletsizliğe neden olanları, örgütlenme ve düşüncelerini özgürce açıklama haklarına el uzatmaya niyet edenleri her ortamda korkusuzca dile getirmektedir.
Bugün gençler, kendilerine emanet edilen Cumhuriyet’in sahibi ve Mustafa Kemal’e yaraşır evlatlar olduklarını, bütün engellemelere karşın, Atatürk’ten aldıkları güçle göstermektedir.
Bugün gençlik, ülkenin zenginliklerini çıkar odaklarına peşkeş çekme politikalarına karşı "kamuculuk", tek adamlık heveslerine karşı "Cumhuriyetin erdemdir.” diye haykırmaktadır.
Atatürk’ün Samsun’a çıkışının 100. yılında ulusumuzu bulanık, karanlık dönemlerden aydınlığa çıkaran, olanaksız görüneni olabilir kılan başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere laik, demokratik, sosyal bir hukuk devleti olma yolunda bizi ilerletenleri saygıyla, sevgiyle anıyoruz.
Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramımız kutlu olsun!

 

TÜRKİYE KAMU-SEN TRABZON İL TEMSİLCİLİĞİ'NİN AÇIKLAMASI

“Ben 1919 senesi Mayıs’ı içinde Samsun’a çıktığım gün, elimde hiç bir maddi kuvvet yoktu. Yalnız büyük Türk milletinin asaletinden doğan ve benim vicdanımı dolduran yüksek ve manevi bir kuvvet vardı.” demişti Atatürk.

O, bu aziz milletin ferasetine güveniyor, bağımsızlığa adanmış ruhunu onurlandırmak istiyordu. Emperyalizm çöreklenmişken bu topraklar üzerine, O ve yol arkadaşları tabi ki kayıtsız kalamazdı. Kahraman ecdadımız, aziz vatanımızı işgalcilere bırakmayacak kadar vatan sevdalısıydılar. Öyle bir kurtuluş mücadelesi verdi ki bu millet; kadını, genci, yaşlısı hep birlikte savaş meydanlarındaydı. Kahraman Türk milleti; düzenli bir ordusu olmamasına rağmen, devlet adeta yarı sömürge durumunda iken, elindeki kıt kanaat kaynakları en iyi şekilde kullandı, teçhizat yönünden zengin, silahları, cephanesi tam olan dev düşman ordularıyla imanı ve inancıyla kanının son damlasına kadar savaştı.

Müstemleke bir devlet olmaktansa, savaşarak ölmeyi tercih eden Türk milleti, 19 Mayıs 1919’dan Cumhuriyetin kuruluşuna kadar nice şanlı zaferlere adını gururla yazdırmıştı. İnönü Zaferleri, Sakarya Destanı, Büyük Taarruz, her biri istiklale giden yolda büyük başarılardı. Tüm bu savaşlar milli dirilişin ve milli şahlanışın sembolü oldu.

Bugün Kurtuluş destanının 100’üncü yıldönümünü kutluyoruz. Ne büyük bir şeref payesidir bu. 100 yıllık bir destanının kahramanları olan ecdadımızı bir kez daha saygı ve minnetle anıyoruz. Yaklaşık yüzyıldır bu topraklara harç olan o şehitlerimiz sayesinde kimseye kulluk yapmadan, özgürce nefes alarak, alnımız ak, başımız dik yaşıyoruz. 19 Mayıs’a sahip çıkmak, o ruhu korumak çok önemlidir. Çünkü o ruh sayesinde Kurtuluş Savaşı kazanılmış, Cumhuriyet kurulmuş, demokrasiye, insan haklarına, özgürlüklere dayalı modern bir devlet inşa edilmiştir.

Bugüne gelindiğinde; 100 yıl önce kapatılan hesabı, 100 yıl sonra açmaya yeltenen dış güçler ve bu dış güçlerce besiye çekilen ihanet odakları olduğunu görüyoruz. Zaman zaman düğmeye basarak nabız yoklayan bu yapılar, kafa kafaya verip ustaca hazırladıkları tuzaklara milletimizi çekmeye çabalamaktadır. Bunlar; Ortadoğu’yu şekillendirmeye gayret ederken, Türkiye ile ilgili planlarını sona saklamaktadır. Ellerinin değdiği Suriye’de, Irak’ta, Afganistan’da, kısacası her yere kan ve gözyaşı hâkimdir. Bu noktada terörist unsurlara ve terörist unsurları semirtenlere, topraklarımızı emperyalizme yem yapmaya çalışanlara karşı tetikte ve uyanık olmalıyız.

Türk memurları olarak; devletimizin, ihanetin kuklası olan teröre karşı yürüttüğü kararlı mücadeleyi ama demeden, müsamaha göstermeden, samimiyetle destekliyoruz. Toprağa düşmekten çekinmeyen yiğitlerimize canımızı, her şeyimizi borçluyuz. Onlara ne kadar şükran duysak azdır. Tüm bu emeklerimizin heba olmaması, ay yıldızlı al bayrağımızın göklerde şanla dalgalanması, topraklarımızın bütünlüğünün, milletimizin birliği ve dirliğinin bozulmaması, emperyalizmin dönen kanlı çarkları arasına girmemek için terörle mücadele, hem topraklarımızda hem de sınırlarımız ötesinde tek bir terörist kalmayana dek sürdürülmelidir. 19 Mayıs 1919’daki inanç ve kararlılık kılavuzumuzdur.

Atatürk, Türk gençliğine çok güveniyor ve “Ey Türk Gençliği!” diye başlayan Gençliğe Hitabesinde “Birinci vazifen, Türk istiklâlini, Türk Cumhuriyetini, ilelebet, muhafaza ve müdafaa etmektir” diyerek, geleceğimizi Türk gençliğine emanet ediyordu. Böylesine ulvi bir görevin sorumluluğunu omuzlarında taşıyan gençlerimiz, tüm benliğiyle Cumhuriyetimize, vatanımıza, bayrağımıza, değerlerimize sahip çıkmalı; fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür olmalı, devletimizle, Cumhuriyetimizle hesabı olanlara gereken cevabı vermelidir.

Öte yandan ülkemizde kurucu değerlerimize pervasızca laf uzatan, bu devletin kuruluş felsefesini ve sürecini eleştiren şuur yoksunları, manda kalıntıları, akıl fukaraları bulunmaktadır. Ömrünü cephede geçirmiş ve bu ülkeyi kurtarmaya adamış olan Atatürk ve mücadele arkadaşları sayesinde bu topraklarda kelle koltukta gezmeden yaşadığını unutanların saygısız ithamları bardağı taşırmaktadır. Neyse ki Türk milletinin derin vicdanı, yüksek muhakeme gücü bu hainleri boğacaktır.

Bu duygu ve düşüncelerle; 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nı kutluyor; başta ülkemizin kurucusu Büyük Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere tüm aziz şehitlerimizi bir kez daha dua, rahmet ve minnetle anıyoruz. Ruhları şad olsun!

 

 

 

 
19 Mayıs 2019 Pazar 10:02 
Yorum YapYazdır
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
A. Şefik Mollamehmetoğlu
 
Türker Ertürk
 
Mustafa Önsel
 
Attila Aşut
 
Prof. Dr. Kemal Üçüncü
 
Prof. Dr. Örsan Öymen
 
Osman Cudi Yılmaz
 
Nihat Genç
 
Havva GÜNAYDIN LAKUTOĞLU
 
Arslan Bulut
 
Çiğdem KOÇ
 
Kazım DEMİR
 
Ahmet Özer
 
Prof. Dr. Orhan Özgür
 
Mehmet Polat
 
Göksu Mollamehmetoğlu
 
Muhammet İKİNCİ
 
Abdulkadir TİRYAKİOĞLU
 
Ömer Faruk Altuntaş
 
Gülcan Özgür
 
Ömer Turan
 
Prof. Dr. Burhan Çuhadaroğlu
 
Mehmet Erdal Çağdaş
 
Prof. Dr. Cavit Boz
 
Hüseyin HAYDAR
 
Zekeriya Saka
 
Mehmet Kuvvet
 
Hasan Güneş
 
Erdal ÖZÇELİK
 
Serpil Satut Denizoğlu
 
Erdal Eksert
 
İnci Güngör
 
Coşkun ERUZ
 
Mehmet Akıncı
 
Ruhi  Türkyılmaz
 
İlyas Gümrükçü
 
Sami KOÇ
 
Ömer Asan
 
Kadir ŞİŞGİNOĞLU
 
Son 24 Saat
Haberler RSS Beslemesi
 
 
 
Gazete Manşetleri
 
 
Anket
Halkoylaması sonrası Türkiye'yi ne bekliyor?
1. Daha iyi bir gelecek
2. Daha kötü bir gelecek
3. Birşey değişmez
 
Arşiv
 
Tarihte Bugün
1792 - Fransa'da cumhuriyet ilan edildi.
1903 - İtalo Marconi, kornet (cornet) dondurma külahının patentini aldı.
1908 - Bulgaristan, Osmanlı'dan bağımsızlığını ilan etti.
1919 - Türkiye İşçi ve Çiftçi Sosyalist Fırkası kuruldu.
1924 - Mustafa Kemal Paşa, "Hayatta en hakiki mürşit ilimdir" dedi.
1939 - Dikili ve çevresinde deprem: 100'den fazla kişi öldü. Dikili ve Karaburun tamamen yıkıldı.
1940 - Bakanlar Kurulu, İstanbul'da çıkan Le Journal d'Orient gazetesini yedi gün süreyle kapattı. Gazetenin resmi dış politikaya aykırı yayın yaptığı ileri sürüldü.
1943 - Ankara Fen Fakültesi kuruldu.
1950 - Yeni Baştan gazetesinin kurucusu ve yazarı Aziz Nesin hakkında gıyabi tutuklama kararı verildi. Nesin "Sosyal düzeni yıkmaya yönelik yayın" yapmakla suçlanıyor.
1958 - CHP Genel Başkanı İsmet İnönü, "Demokrasiye paydos demeye Demokrat Parti genel başkanının gücü yetmeyecektir" dedi.
1964 - Cumhurbaşkanı Cemal Gürsel Yassıada hükümlüsü Refik Koraltan, Rüştü Erdelhun, Selim Yatağan ve Nedim Ökmen'i hastalık nedeniyle affetti.
1970 - Polonya'da Dayanışma Sendikası kuruldu.
1980 - Kuruluşundan 10 yıl sonra Lech Walesa liderliğindeki Dayanışma Hareketi Polonya'da yasallık kazandı.
1984 - Gökova Körfezi'nde termik santral kurulmasına karşı çıkan köy kadınları eylem yaptılar.
1986 - 12 Eylül darbesi sonrası Alparslan Türkeş ilk kez Milliyetçi Çalışma Partisi'nin (MÇP) İstanbul mitinginde konuştu.
1993 - New York Metropolitan Müzesi, "Karun Hazinesi"ni Türkiye'ye geri göndermeye karar verdi.
2000 - Bakanlar Kurulu, Kopenhag Kriterleri ile paralel olan İnsan Hakları Raporunu kabul etti.
2002 - İsrail birliklerinin, militanları yakalama gerekçesiyle Gazze`de düzenlediği operasyon sırasında çıkan çatışmada 9 Filistinli öldü.
2002 - Almanya`da Başbakan Gerhard Schröder`in liderliğindeki Sosyal Demokratlar, genel seçimlerden birinci parti olarak çıktı.
 
Lig Puan Durumu
 
Takımlar
O
G
B
M
P
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
 
Şampiyonlar Ligi
 
UEFA Avrupa Ligi
 
Alt Lig
 
Süper Loto
19.09.2019 Tarihli Çekiliş Sonucu071519204954
 
On Numara
16.09.2019 Tarihli Çekiliş Sonucu04061115262932354445475256586163657172747677
 
Sayısal Loto
21.09.2019 Tarihli Çekiliş Sonucu020607233740
 
Şans Topu
18.09.2019 Tarihli Çekiliş Sonucu101423273010
 
Namaz Vakitleri
 
  • İmsak04:19
  • Güneş06:00
  • Öğlen12:25
  • İkindi15:51
  • Akşam18:28
  • Yatsı19:57
 
 
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık