Van’da bitmeyen yasak yine uzadı

Ana Sayfa » Güncel » 12 Eylül darbesi; acı ve yitip giden genç yaşamlar

12 Eylül darbesi; acı ve yitip giden genç yaşamlar

DARBENİN 38. YILI: Kenan Evren öncülüğünde, ABD'nin desteğiyle gerçekleştirilen 12 Eylül 1980’de gerçekleştirilen askeri darbenin yaraları hâlâ kapanmadı. Darbenin faillerinden yalnızca Evren ve Şahinkaya yargı önüne çıkarıldı ancak hesap vermeden öldüler. Binlerce kişiyi işkenceden geçiren, yüzlerce kişiyi katleden cuntanın kamu görevlileri ise yargılanmadı. 12 Eylül sonrası 650 bin kişi gözaltına alındı, 171 kişi işkenceyle öldürüldü, 14 kişi cezaevlerinde açlık grevlerinde yaşamını yitirdi. Cemil Kırbayır ve Hayrettin Eren’in de aralarında bulunduğu 12 kişi gözaltında kaybedildi.

 
12 Eylül 2018 Çarşamba 10:03 
Yorum YapYazdır
 
 
12 Eylül darbesi; acı ve yitip giden genç yaşamlar

12 Eylül darbesinin 38. yıldönümü bugün. Sol muhalefeti ezen, büyük çoğunluğu soldan olmak üzere soldan-sağdan yüzbinlerce genci cezaevlerine tıkan, toplumdaki örgütlülüğü yok eden darbenin faillerinden yalnızca dönemin Genelkurmay Başkanı, 7. Cumhurbaşkanı Kenan Evren ile eski Hava Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral Ali Tahsin Şahinkaya, 2012 yılında yargı önüne çıkarıldı. Binlerce kişiyi işkenceden geçiren, onlarca kişiyi katleden, işkence emri veren diğer sorumlulardan ise hesap sorulmadı.

12 eylül darbesi ile ilgili görsel sonucuEvren ve Şahinkaya hakkında, Ankara 10. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada, önce müebbet hapis cezası verildi. Sanıklar ölünce de 4 Mayıs 2017’de dava düşürüldü. Müdahil avukatlarının, sanıkların rütbesinin sökülmesi yönündeki talebi de kabul edilmedi. İtiraz üzerine dosya, Yargıtay 16. Ceza Dairesi’ne gitti.

12 eylül darbesi ile ilgili görsel sonucu

Mirasçıları nerede?

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, 25 Haziran’da esasa ilişkin görüşünü sundu. Başsavcılık, ilk kararda, sanıkların hapis cezasına mahkum edildiklerini, TSK’den ilişiklerinin kesildiğini, kendilerinin ve mirasçılarının, rütbenin getirdiği haklardan yararlanmalarının engellendiğini anımsattı. Davanın ölüm üzerine düşürülmesinin ardından ise “Eşya ve maddi menfaatler yönünden müsadere kararı verilmesine” yer olmadığına karar verildiğini, mirasçıların hakları kullanma imkanının olduğunu kaydetti. Başsavcı, “Bu durum zamanaşımı ve ölüme rağmen devam eden müsadereye tabi eşya ve maddi menfaatler yönünden davaya devam edilmesini öngören yasal düzenlemenin ve bozma ilamının özüne aykırı olacaktır” dedi. Sanıkların varsa mirasçılarının araştırılıp, bahsedilen hak ve yetkileri kullanıp kullanmadıklarının tespitini isteyerek, eksik incelemeyle kurulan hükmün bozulmasını talep etti.

12 eylül darbesi ile ilgili görsel sonucu

Hükümet ret istiyor

Bursa’da 12 Eylül döneminde gözaltına alınarak işkence gören emekli öğretmen Sait Özdemir’in başvurusuyla açılan 12 Eylül ’ün ilk işkence davası, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nde (AİHM) karar aşamasında. Hükümetin mahkemeye gönderdiği yanıtta, “İtham edilen şahılara isnat edilen eylemlerin, söz konusu zamanda, Türkiye’nin taraf olduğu uluslarası sözleşmelerde insanlığa karşı suçlar olarak tanımlanmış suçlara girmediği” belirtildi. Davanın reddini isteyen hükümet, suçun tarihi göz önünde bulundurulduğunda olağan ve olağandışı zamanaşımı sürelerinin dolduğunu belirtti.

12 eylül darbesi ile ilgili görsel sonucu

Pilot dava

Özdemir’in avukatlardan Arif Ali Cangı, “Şu anda 12 Eylül dönemindeki işkencelere ilişkin benim bildiğim iç hukukta devam eden bir dava yok. Müvekkilim Özdemir’in AİHM’de altı ayrı başvurusu var. Onlardan biri işkence görmesine ilişkin, diğeri ise Evren ve Şahinkaya’nın sistematik işkenceden sorumlu olduklarına ilişkin başvuru. İki başvuru da iç hukukta ve Anayasa Mahkemesi’nde zamanaşımı gerekçesiyle reddedildi. AİHM bu iki dosyayı pilot dava olarak görüşüyor. Hükümet savunmasını yaptı, geçen yıl Haziran ayından bu yana karar çıkması bekleniyor” diye konuştu. İşkence fiillerinin zamanaşımına sokulmasının, faillerinin yargılamadan bağışık tutulmasının insanlığın yüzyıllardır elde ettiği hukuksal kazanımlara ters düştüğünü vurgulayan Cangı, “İnsanlığa karşı suç işleyen kamu görevlilerinin af ve zamanaşımından yararlandırılmaması gerektiğine ilişkin AİHM kararları iç hukuk yargılamalarında göz ardı edilmiştir” dedi.

İşkence izi duruyor

Sait Özdemir, 12 Eylül darbesinden sonra yaşadığı Aybastı İlçesinde gözaltına alınan çok sayıda insana işkence yapılmasını, Karakol Komutanlığı’na ve 3.Ordu Komutanlığı’na “Öğretmen gözüyle’ başlıklı dilekçeyle şikayet etti. Bunun üzerine, çalıştığı okulu, 9 Ekim 2010 günü askerlerce kuşatılarak, öğrencilerinin önünde gözaltına alındı. Kırk gün gözaltında tutuldu. Aybastı Jandarma Karakolu’nda, bileklerine kadar su dolu kömürlükte tutuldu, ayakları patlatılıncaya kadar falakaya yatırıldı, kaba dayağa maruz kaldı. Daha sonra götürüldüğü Fatsa Et - Balık Kurumu Demas’ta, ardından Ordu-Efirli Cezaevi’nde, Amasya 15.Piyade Tugayı’daki depoda, Çorum, Samsun ve Bursa Cezaevleri’nde çok ağır işkencelere maruz kaldı. İşkencenin izleri yıllar sonra Uludağ Üniversitesi Hastanesi tarafından düzenlenen Sağlık Kurulu Raporu ile yüzde 42 özürlülük oranıyla tespit edildi.

12 eylül darbesi ile ilgili görsel sonucu

Dosyalar kapatılıyor

Devrimci 78’liler Federasyonu, 2012 yılında, 12 Eylül davası kapsamında mahkemeye gönderilen dosyalarda yaptıkları araştırma sonucu, mağdur anlatımlarından ve suç duyurularından da yola çıkarak, 1.650 kişilik bir ‘işkenceciler’ liste ortaya çıkarmıştı. İlk sırada Evren ve Şahinkaya ve diğer komutanların yer aldığı liste, emniyetteki kamu görevlileri, Diyarbakır, Mamak, Metris ve Amasya cezaevlerindeki kamu görevlileri, sıkıyönetim komutanlıkları, savcı, hakim ve mahkeme üyeleri, sağlık raporu vermeyen ya da yanlış sağlık raporu veren doktorlar, üniversitelerdeki öğretim görevlileri, itirafçılardan oluştu. Listeye, 1982 Anayasası’nı hazırlayan ve “devrimcilerin idamlarını onaylayan” Danışma Meclis Üyeleri de konuldu. Türkiye’nin pek çok ilinden yapılan işkence suç duyuruları ise birbiri ardına, zamanaşımı dolduğu gerekçesiyle takipsizlikle sonuçlandı.

[Haber görseli]

‘Korunuyorlar’

12 Eylül davası müdahil avukatlarından, İHD Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan, “Biz 12 Eylül ana davasında ölüm olsa bile suçun tespit edilmesini, sonradan düşme kararı verilmesini istemiştik. AİHM’e göre ağır insanlık suçlarında böyle bir istisna getirilebilir. ‘Evren ve Şahinkaya öldü’ der davayı düşürürseniz, bir dönemi atlamış oluyorsunuz. Mutlaka, ikisinin de suçlarının tespit edilip, hüküm kurulması lazım” dedi. Türkdoğan, işkence suç duyurularının takipsizlik kararıyla kapatılmasını ise şöyle değerlendirdi: “O dönem 56 ayrı kentte soruşturmalar açılmıştı. Hiçbiri davaya dönüşmedi. Takipsizlik kararlarına itiraz süreçleri sürüyor. Ama cesaretimizi kıran şeyler var. AYM, bazı başvurularda ret kararı verdi. Bazı suç failleri hala yaşıyor, dönemin sorumlusu herkes ölmedi. Sonunda AİHM’e gidilecek.... Savcılığın gerekçesi zamanaşımı. Bu konuda asıl şunu konuşmak gerekiyor. Bu soruşturmalar 2010 referandumunun ardından açıldı.Anayasa’nın geçici 15. maddesi kaldırılınca ertesi gün mahkemeye gittik. İktidar çok propaganda yaptı ama savcılıklar, mahkemelir işi ağırdan aldılar. Adeta sanıkların ölmelerini beklediler. Şu an elimde bir takipsizlik kararı var. Soruşturma 2011’de başlamış, kovuşturmaya yer yok kararı 2016’da verilmiş. Burada dikkat çekici nokta 2015’te barış sürecinin bitmesi ve yeni fiili iktidar ortaklarının oluşması... Yeni Türkiye’nin yönetim biçimine bakarsanız, dosyaların neden açılmadığını rahatlıkla anlarsınız. İnsanlığa karşı suçlarda, konjonktüre göre yargılama yapılması, Türkiye’deki cezasızlığın göstergesi. Bize göre zamanaşımını ileri sürerken, 2010 referandumuna kadar geçen 28 yılı yok kabul edeceksiniz. Fail kamu görevlisi olduğunda, ağır yaşam hakkı ihlalleri de yaşansa olsa korunuyor. Zaman aşımı taktiği uygulanıyor.”

[Haber görseli]

Acı bilanço

12 Eylül 1980’de ülke yönetimine el koyan faşist cunta, tüm yurtta sıkıyönetim ilan etti. 650 bin kişi gözaltına alındı. Kayıtlı 90 gün, kayıtsız 150 günü geçen gözaltılar yaşandı. Gözaltı merkezleri ve cezaevleri, işkence merkezleri haline dönüştürüldü. 171 kişi işkenceyle öldürüldü. 14 kişi cezaevlerindeki açlık grevlerinde yaşamını yitirdi.

12 eylül darbesi ile ilgili görsel sonucuEn yoğun işkencelerin uygulandığı yer, 34 tutuklunun öldürüldüğü Diyarbakır Cezaevi oldu. Uluslararası Af Örgütü (UAÖ), daha sonra, işkence sonucu ölen 200 kişinin listesini açıkladı. Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV)’nın verilerine göre, darbeden sonraki 5 yılda 400‘den fazla insan gözaltında veya cezaevinde öldü. Darbenin ardından 1 milyon 683 bin kişi fişlendi. 348 bin kişinin pasaportları iptal edildi.

12 eylül darbesi ile ilgili görsel sonucu

Askeri mahkemelerde açılan 210 bin davada, 230 bin kişi yargılandı. 98 binden fazla insan, ‘örgüt üyesi’ olmakla suçlandı. 6 bin 353 kişinin idamı istendi. 50 kişi idam edildi. Darbenin ilk idamı Necdet Adalı ve Mustafa Pehlivanoğlu, Ankara’da 7 Ekim 1980’de öldürüldü. Serdar Soyergin, 25 Ekim’de, Erda Eren ise 13 Aralık’ta Ankara’da idam edildi. İdam edilenlerin 17’si sol, 7’si sağ görüşlüydü.

12 eylül darbesi ile ilgili görsel sonucuDarbenin mimarı Kenan Evren, “Ben sağ ve sol ayırımı yapmadım. Bir tane sağdan bir tane sodan adam astık” demişti. 1402 sayılı Sıkıyönetim Kanunu uyarınca, 14 bin 509 kamu görevlisi işten atıldı. 18 bin memur, 2 bin yargıç, savcı, 4 bin polis, 2 bin subay-astsubal, 5 bin öğretmen istifaya zorlandı. 23 bin 667 dernek etkinlikten alıkonuldu. Siyasi partiler, sendikalar kapatıldı. 30 bin kişi Türkiye’yi terk etmek zorunda bırakıldı. Yılmaz Güney’in 114 filmi olmak üzere, toplam 937 film yasaklandı. Gazetecilere 3 bin 315 yıl 6 ay hapis cezası verildi. Gazeteler 300 gün süreyle yayın yapamadı. 30 ton dergi ve gazete imha edildi.

[Haber görseli]

Gözaltında kayıp gerçeği

Türkiye, gözaltında kayıp gerçeğiyle de 1980 sonrasında karşılaştı. Cemil Kırbayır, darbenin ertesi günü, Ardahan’ın Göle ilçesindeki evine baskın düzenlenerek gözaltına alındı. İşkencehaneye dönüştürülen Dede Korkut Eğitim Enstitüsü’nde sorgulandı. Öğrencisi olduğu okulda, 8 Ekim 1980’de işkence sonucu öldürüldü. Kendisinden haber almak için bekleyen ailsine “firar etti” denildi. 105 yıllık ömrü boyunca 33 yıl oğlunu arayan Berfo Kırbayır, 5 Şubat 2011’de Başbakan Erdoğan ile kayıp annelerinin bir araya geldiği toplantıya katılmıştı. Başbakanın talimatıyla 9 Şubat 2011’de Cemil Kırbayır’ın akıbetinin araştırılması için Meclis’te araştırma komisyonu kuruldu. Komisyon, ‘Cemil Kırbayır firar etti’ iddiasının gerçeği yansıtmadığını, onun gözaltında öldürüldüğünü ve bilinmeyen şekilde yok edildiğine karar verdi. İlk kayıplardan Hayrettin Eren, 21 Kasım 1980’de İstanbul’da Haşim İşcan geçidinde güvenlik güçlerince gözaltına alındı. Eren ailesi, Karagümrük Karakolu’ndaki gözaltı defterinde Eren’in adını gördü. Aileye, Eren’in Gayrettepe’ye götürüldüğünü söyledi. Otomobilleri de kapıdaydı. Ancak, anne Elmas Eren’e ‘burada yok’ dediler. Daha sonra Karagümrük’teki defterde Eren’in adının yazılı olduğu sayfanın yırtıldığını gördüler. Tanıklar Eren’in ağır işkenceden geçtiğini söylediler. Eren’den hala haber yok. Hüseyin Morsümbül, 18 Eylül 1980 günü Bingöl merkezdeki evlerinden jandarma ve bir grup sivil tarafından alındı. Bir gün sonra baba Hanefi Morsümbül de alındı. Yoğun işkencelerden geçirildiler. Ertesi gün bırakılan baba Morsümbül, işkencedeyken, polislerden birinin “Hüseyin buradan kaçtı” dediğini, diğer bir polisin de “Yok ya öldürüldü” dediğini duydu. 1980-1990 arasında İstanbul, Ankara, Bingöl, Siirt, Kars, Siverek ve Hakkari’den, Hüseyin Morsümbül, Hayrettin Eren, Mahmut Kaya, Nurettin Yedigöl, Zeki Altunbaş, Süleyman Cihan, Veysel Güney, Nurettin Öztürk ve Maksut Tepeli’nin de aralarında bulunduğu 12 insan gözaltında kaybedildi.

[Haber görseli]

Tetik, bu bir savaş demişti

32 bin kişinin tutuklu olarak geldiği Mamak Askeri Cezaevi’nin komutanı Raci Tetik de yaptıkları ile hafızalara kazınan işkencecilerden biri. Tetik, 1988’de Milliyet gazetesine röportaj vermiş ve “Ben bir işkenceciyim, beni pohpohlayarak kullandılar. Talimatnameleri, kanunları uyguladım. Orası cezaeviydi. Hastane, okul, aşk gemisi veya yat kulübü değildi. Bu bir savaştır. Savaşta her zaman iyi şeyler olmaz. Lafla hizaya gelmiyorlardı. Saklamıyorum, oldu. Peki onlar niye direniyorlar? Devletin talimatına niye direniyorlar?” demişti. Yayıncı İlhan Erdost, Mamak Cezaevi’nde darbeden sonra dövülerek öldürülen ilk isimdi. Raci Tetik’in komutanlığında Mamak’ta öldürülen ilk tutuklu ise Mustafa Yalçın’dı. Tetik, 12 Eylül darbesinden 15 gün önce buraya atanmıştı. Gelir gelmez koğuşlara saldırı düzenledi. Tutuklular saatler süren bir dayaktan geçirildi. Ağır yaralanan Mustafa Yalçın bir süre sonra can verdi. HDP eski milletvekili Sırrı Süreyya Önder, Tetik için “benim bilfiil işkencecim” diyerek, şunları anlatmıştı: “Mamak’ta herkese ne yapıldıysa... Tabutluklar, falakalar, kendi eliyle dövmeler, köpekleri üstümüze salmalar, hakaretler, görüşçülerimize yapılan eziyetler... Bir özel harp mensubudur. Kıbrıs’taki işkencelerinden, gaddarlığından dolayı ödüllendirilerek Mamak’a gönderilmiştir. 28 Ağustos’ta geldi Mamak’a ve 12 Eylül’ün geleceğini haber vererek başladı işe soracağız bütün bunları. Tarih sorar. Gün gelir devran döner sanıkla sorgulayan yer değiştirir.”

Yıldıran’dan sünnet işkencesi

Diyarbakır Cezaevi’nin “Co” isimli köpeğiyle akla hayale gelmeyecek işkenceleri uygulayan yüzbaşısı Esat Oktay Yıldıran, Ermeni mahpis Garabed Demircioğlu’na ayrıca sünnet işkencesi yapmıştı. Maşallahlı sünnet elbisesi giydirilerek Müslümanlaştırılan ve adı Ahmet olarak değiştirilen Demircioğlu, yaşadığı işkenceleri Agos’a şöyle anlatmıştı: “Esat Oktay Yıldıran daha ilk günden itibaren beni sünnet edip, Müslüman yapacağını söyledi. Bunu o kadar rahat, güler yüzle yapıyordu ki, sanki normal, doğal ve yapılması gereken bir iş, yerine getirilmesi gereken bir görev gibiydi. Beni merak edip görmek isteyen birçok üst düzey askeri görevli geliyordu. Sanki bir canavar yakalamışlar, sanki insana benzer hiçbir yanım yokmuş gibi hayretle, alayla bana bakıp küfürler ediyorlardı. Sırf benimle ilgilenen, yüzüme tüküren, küfreden, sırtıma zorla bindirilen, üzerime işeyen birkaç kişi vardı. Ölüm her an başucumdaydı ama bir türlü ölemiyordum... Bir ara Mehdi Zana, Mazlum Doğan ve şu anda ismini hatırlayamayacağım arkadaşlar ve benimle ilgili ‘öldü’ iddialarını araştırmak için Uluslararası Af Örgütü’nden bir heyet geldi. Vücudumuzda görünen hiçbir yara ve işkence izinin kalmaması için çok çaba harcadılar ve biz de gelen heyete ‘ işkence yapıyorlar’ diyemedik. Ahmet Türk, Nurettin Yılmaz, Celal Paydaş gibi bizden yaşları oldukça büyük olan ağabeylerimiz, çocukları yaşındaki askerlerden çok ağır işkenceler gördüler...”

 

 
12 Eylül 2018 Çarşamba 10:03 
Yorum YapYazdır
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
A. Şefik Mollamehmetoğlu
 
Türker Ertürk
 
Mustafa Önsel
 
Attila Aşut
 
Prof. Dr. Kemal Üçüncü
 
Prof. Dr. Örsan Öymen
 
Osman Cudi Yılmaz
 
Nihat Genç
 
Havva GÜNAYDIN LAKUTOĞLU
 
Arslan Bulut
 
Çiğdem KOÇ
 
Kazım DEMİR
 
Ahmet Özer
 
Prof. Dr. Orhan Özgür
 
Mehmet Polat
 
Göksu Mollamehmetoğlu
 
Muhammet İKİNCİ
 
Abdulkadir TİRYAKİOĞLU
 
Ömer Faruk Altuntaş
 
Gülcan Özgür
 
Ömer Turan
 
Prof. Dr. Burhan Çuhadaroğlu
 
Mehmet Erdal Çağdaş
 
Prof. Dr. Cavit Boz
 
Hüseyin HAYDAR
 
Zekeriya Saka
 
Mehmet Kuvvet
 
Hasan Güneş
 
Erdal ÖZÇELİK
 
Serpil Satut Denizoğlu
 
Erdal Eksert
 
İnci Güngör
 
Coşkun ERUZ
 
Mehmet Akıncı
 
Ruhi  Türkyılmaz
 
İlyas Gümrükçü
 
Sami KOÇ
 
Ömer Asan
 
Kadir ŞİŞGİNOĞLU
 
Son 24 Saat
Haberler RSS Beslemesi
 
 
 
Gazete Manşetleri
 
 
Anket
Halkoylaması sonrası Türkiye'yi ne bekliyor?
1. Daha iyi bir gelecek
2. Daha kötü bir gelecek
3. Birşey değişmez
 
Arşiv
 
Tarihte Bugün
1758 - Yedi Yıl Savaşları: Prusya Kralı II. Frederick, Rus ordusunu yendi.
1768 - James Cook ilk yolculuğuna başladı.
1825 - Uruguay, Brezilya'dan bağımsızlığını ilan etti.
1830 - Belçika Devrimi başladı.
1928 - Arnavutluk'ta Başkan Ahmet Zogo kendini kral ilan etti.
1933 - Sichuan-Çin'de deprem: 9000 kişi öldü.
1933 - İtalya ile Sovyetler Birliği saldırmazlık antlaşması imzaladı.
1936 - Aralarında Stalin'in eski arkadaşları Grigori Zinovyev ve Leon Kamanev'in de bulunduğu Sovyetler Birliği'nin önde gelen yöneticilerinden 16 kişi kurşuna dizildi.
1940 - Alman savaş uçakları Londra'yı bombalamaya başladı.
1941 - Guderian'ın 2. Panzer Grubu, Desna nehrini geçerek Kiev yönünde taarruzu başlatı. Kiev Muharebesi başlamış oldu
1944 - Paris, Alman işgalinden kurtuldu.
1954 - Volkan dergisi yazarı Nihat Yazar Atatürk'e hakaretten 2 yıl 2 ay hapis cezasına çarptırıldı.
1954 - Bir askeri uçak Eskişehir üzerinde düştü; pilotla birlikte 10 kişi öldü.
1965 - Türk Sinematek derneği kuruldu.
1967 - 3 gün süren 1. Olağanüstü Kongrede, Türkiye Öğretmenler Sendikası (TÖS), Fakir Baykurt'u genel başkan seçti.
1968 - Koç Grubu 'Diners Club' kredi kartı ile alışverişi Türkiye'ye getirdi.
1970 - 18 şeker fabrikasında 21 bin işçi grevde.
1971 - Özel yüksekokulların devletleştirilmesini öngören tasarı yasalaştı.
1971 - İstanbul'da yayımlanan Fransızca Journal d'Orient gazetesi kapandı. Gazete 54 yıldan beri yayımlanıyordu.
1981 - Voyager 2, Satürn'ün yakınından geçti.
1989 - Voyager 2, Neptün'ün yakınından geçti.
1991 - Belarus, SSCB'den bağımsızlığını ilan etti.
1997 - Kasparov, IBM Deeper Blue 2'ye karşı 2-1 yenildi. Bu bir dünya satranç şampiyonunun bilgisayara yenildiği ilk karşılaşma oldu.
1999 - Kadınların 58, erkeklerin 60 yaşında 7000 gün prim ödeme koşuluyla emekli olabilecekleri yasalaştı.
2000 - UEFA Kupası şampiyonu Galatasaray, Şampiyonlar Ligi Şampiyonu Real Madrid'i 2-1 yenerek Süper Kupa'yı kazandı.
 
Lig Puan Durumu
 
Takımlar
O
G
B
M
P
1
Fenerbahçe
1
1
0
0
3
2
Sivasspor
1
1
0
0
3
3
Malatyaspor
1
1
0
0
3
4
Denizlispor
1
1
0
0
3
5
Alanyaspor
1
1
0
0
3
6
Antalyaspor
1
1
0
0
3
7
Çaykur Rizespor
1
1
0
0
3
8
Beşiktaş
2
1
0
1
3
9
Trabzonspor
1
0
1
0
1
10
Kasımpaşa
1
0
1
0
1
11
Ankaragücü
1
0
1
0
1
12
Konyaspor
1
0
1
0
1
13
Gençlerbirliği
1
0
0
1
0
14
Kayserispor
1
0
0
1
0
15
Galatasaray
1
0
0
1
0
16
Başakşehir
1
0
0
1
0
17
Göztepe
2
0
0
2
0
18
Gazişehir
1
0
0
1
0
 
Şampiyonlar Ligi
 
UEFA Avrupa Ligi
 
Alt Lig
 
Süper Loto
22.08.2019 Tarihli Çekiliş Sonucu101736375354
 
On Numara
19.08.2019 Tarihli Çekiliş Sonucu03071012172022262835384245495061627072747778
 
Sayısal Loto
24.08.2019 Tarihli Çekiliş Sonucu010821232528
 
Şans Topu
21.08.2019 Tarihli Çekiliş Sonucu060810273104
 
Namaz Vakitleri
 
  • İmsak03:43
  • Güneş05:33
  • Öğlen12:35
  • İkindi16:20
  • Akşam19:14
  • Yatsı20:50
 
 
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık